Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • hallador

    addikt

    válasz rodrigez #6 üzenetére

    Sőt az itánium sztori sokkal régebbre nyúlik vissza 1989-re. A HP kezdte el fejleszteni, mint új hardver infrastruktúra. A lényeg az volt, hogy a processzor egy órajel ciklus alatt több utasítást tud futtatni párhuzamosan, hármat. Nem mellesleg a HP volt az egyetlen óriás cég akinek nem volt abban az időben valódi egyedi architektúrája, a SUN-ak, az IBM-nek, DEC-nek, és még egy halom cégnek is volt ilyenje. Azonban a HP rájött, hogy nem éri meg saját architechtúrát fejleszteni, ezért 1994-ben átadták az Intel-nek a fejlesztéseket. Innen indul a közös munka, ami végül 1998-ban a Merced-hez vezetett.

    A Processzor RISC alapú, amihez ugyan még a Microsoft is készített operációs rendszert (NT4 for Risc), de alaphelyzetben ennek a processzornak elsősorban a HP Integrity rendszerek maradtak mindig is. (Persze az SGI, és sokan is használták, de sikeres nem lett. )

    A HP ugyan a HP-UX-ot támogatta ameddig tudta az Itániumokon, de ma már a HP-UX -ből sem jön ki újabb, megszüntették a fejlesztést.
    Nem titkoltan a HP a SUN majd Oracle, és az IBM ellen akart menni az Itániummal. Azonban a SUN beolvadt a az Oracle-be, a Oracle pedig szépen megszüntette a Solarist, akár a HP a HP-UX-et. Az oracle is az x86 felé halad, és a Linuxra migrálja a Solaris-t ahol lehet sok helyen nem lehet, de próbálkozik.(emlékszünk még a HP Oracle perre pontosan azért mert az Oracle nem adta ki egy időben a szoftvereit itániumra, illetve mocskos licenceléssel)

    Az IBM Power van már csak aki releváns szereplő ezen a piacon, ugyan a Fujitsu még szenved a Sparc-okkal, de az közel nem olyan erős mint az IBM.

    Tanenbaum professzor még azt írta a könyvében, hogy az intel legszívesebben a tengerbe dobta volna az x86-ot már 1998-ban, ilyen célból vette meg a HP-től az Itánium technológiát, de sajnos a RISC nem terjedt el a PC piacon, sőt kihalt. Holott a mobiltelefonokban azért a RISC kaszál.

    Szóval az Itánium egy letűnt kor gyermeke, a klasszikus értelemben vett mini gépek fogalmának ma már nincs értelme.

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • hallador

    addikt

    válasz bambano #26 üzenetére

    Pontosabban, de! Csak már új verziót nem hozna ki:
    [link]

    Igen a HP-UX is támogatott még sokáig, meg a VMS is, csak éppen nem jön új verzió. Nevezhetjük úgy, hogy nem szűnt meg, csak szerintem amit nem fejlesztenek az megszűnt, csak még supportálják egy ideig.

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

Új hozzászólás Aktív témák