Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • laci1128

    tag

    válasz rodrigez #6 üzenetére

    Elore is elnezest a jo hosszu okoskodasert. :B - Raadasul biztos vagyok benne, hogy vannak a kornyeken akik nalam jobban ismerik az Itaniumot, remelem ok kijavitanak, amennyiben valahol pontatlan volnek.

    Sajnos nem ennyire egyszeru a helyzet, hogy csupan "hany bites" egy processzor utasitaskeszlet szohossza.
    Az IA64 teljesen eltero stilusu architektura a "hagyomanyos" PC-s CISC x86/-64-tol, es ez meg csak nem is a szohosszban ("bitek szama") nyilvanul meg elsosorban. Az IA64 egy un. VLIW utasitaskeszlet, amelynek sajatossaga diohejban hogy az "ateresztokepessegre"[2] probal fokuszalni, de ugy, hogy hardveres megoldasok (csovezetek es tarsai a hagyomanyos CISC es RISC prociknal[3]) helyett a parhuzamositas kezeleset rabizza a forditora es a szoftverre. Emiatt a szoftverfejlesztoknek lenyegesen jobban meg kell eroltetniuk magukat a processzor szamara megfelelo kod elkeszitesehez (cserebe jol parhuzamosithato feladatoknal jol is kellene muzsikalnia a hardvernek), mivel a "hagyomanyos" felepitesu alkalmazasok helyett teljesen mas felepitesu programokat igenyel.
    Valoszinuleg inkabb ez, ill. a nem tul izmos teljesitmeny lehetett a jelentosebb oka a nepszerutlensegenek (=csak nagyon dragan lehet ra megfelelo szoftvert kesziteni), semmint a megjeleneskori (2001) hazon beluli x86 konkurencia. Az AMD64 csupan nehany evvel kesobb (2003) erkezett, az Intel sajat (raadasul a hirhedten nem is tul harapos/hatekony NetBurst) Xeonjai pedig az AMD64-hez kepest meg nehany honap kesessel (2004) kaptak meg az EM64T-t (= az AMD64 Inteles implementaciojanak a korabeli elnevezese).
    Az utasitaskeszlet sajatossagai (parhuzamositas szuksegessege, valamint a meglevo szoftverek nehezkes futtatasa) miatt szerintem sohasem szantak a fogyasztoi, annal inkabb viszont a HPC es szerver szegmensbe.

    Erdekessegkeppen az AMD TeraScale architektura (vagy mas neven VLIW5 es VLIW4 a Radeon HD 2000-6000 kartyakon) jobban hasonlit az IA64-hez (pedig a TeraScale eseten 32 bit a szohossz), mint az Intel x86.

    Egyebkent ugy tunik futtat hagyomanyos x86-os kodot is[4], csak nyilvan nem tul jo sebesseggel az optimalizacio hianya es az emulalas miatt.

    Remelem azert sikerult nehany miszteriumot eloszlatni az IA64 Itanium procik kapcsan. :R

    [ Szerkesztve ]

    "But at least the code looked good, which is the main thing."

Új hozzászólás Aktív témák