Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Nisida

    aktív tag

    válasz dabadab #20 üzenetére

    Bocsi de amit írsz éppen azt mutatja, hogy nem érted a blokkláncban rejlő igazi lehetőséget. Jelesűl 2 dolog:

    - A blokklánc nem hamistíható , vagyis ami benne van az ott ismarad (ízlés kérdése, hogy ez jó vagy rossz, mert egy titkos szolgálatnak alapjában rossz, mert egy lakosság nyilvántartásba nehéz lesz 200-300 embert valamilyen indok miatt belecsempészni, hogy nem létező szamélyeket generáljanak 1-2 nap alatt pl, egy fedett akcióhoz. Ezzel szemben egy ingatlan tulajdonosnak jó lesz, mert nem lehet tőle elvveni az ingatlanját egy kis földhivatali manipulációval. )

    - A blokklánc decentralizált - persze van ripple meg stb. az más de ezt most hagyjuk, mert általánosságban ez marginális - vagyis nincs egy helyen hanem mint az internet parasztosan szanaszét van , mindenkinél aki letölti, használja, stb. a blokkláncot ott van nálla. Vagyis könnyen elérhető és nehezen lehetne megsemmisíteni.
    Ez pl. nekünk állampolgároknak jó, ha pl az pénzünket, ingatlanunk adatait, stb. tárolunk. De rossz is lehet mert ez azt is jelenti, hogy bárki be tud menni a "bankfiókba" és elveheti a pénzecskénket ha elég hülyék vagyunk és 12345678 számmal védjük a walletett.

    A felhasználás esetén a blokklánc nem abban jó vagy rossz, hogy milyen mennyiségben és mit tárol hanem abban, hogy a fenti leírt dolgok miatt egy könnyen kivitelzhető és matematikai eleveken nyugvó biztonságot nyújt. Vagyis az értékét ez határozza meg.

    Persze az kétségtelen, hogy nem mindenre jó. De szerintem az ember alapjában még minding egy ősember , amikor felfedeztük a tűzet, minden meg akartunk sütni vele... aztán persze lassan rájöttünk, hogy az asszony élőben jobb mint sülten és így tovább... a punding próbája az evés. ha csak a 80-20% szabályt vesszük, akkor nagy valószínüséggel a coinok felhasználásának 80% a coinok 20% fogja adni a többi meg leves.

    "Majom nem öl majmot ..... Te nem vagy majom!"

  • kicsizoz

    csendes tag

    válasz dabadab #20 üzenetére

    Pont jó a példa, a blockchain ereje pl. az államigazgatásban van, ott ahol több hivatal jelenleg 4-5 pecséttel ellátott papírokat postázgat egyik helyről a másikra, vagy egy adásvétel, ahol kell az ügyvéd szárazbélyegzője, közjegyző, bank, tulajdonosok és tanuk, és a hivatalok papírjai, rengeteg papír rengeteg pecsét sok példányban, mindezt azért mert senki nem bízik meg a másikban.

    Erre pont jó megoldást adhat a blockchain!
    Nem feltétlen kell publikus lánc legyen, lehet a hivatalokban elosztottan működő architektúra, így senki nem vállalja magára az adattárolás, és egyben mindenki egyszerre, továbbra sem kell meglegyen a bizalom, de a papírmunkát és az irattárakat esetleg kiválthatjuk végre...

  • mepet

    addikt

    válasz dabadab #20 üzenetére

    Igen, tényleg. A BM-es példában például nagy előny lenne, hogy minden félnél ott lenne a teljes lánc, az adatok hozzáférhetőek lennének offline esetben is (csak addig nem frissülnek), illetve a központi adatbázis hiányában a hamisításhoz az összes hivatal jelentős részén kéne módosítani az adatokat. Ha ezt még törvényileg is megtámogatnák, az valódi hamisíthatatlanságot jelenthetne, egyszerre ezer hivatalba kéne betörni egy kamujogsi bejegyzéséhez. Nyilván, ha a jelenlegi megoldás marad, hogy "majd leszólnak a minisztériumbó', 'oszt átírjuk", akkor felesleges a technológián változtatni, akkor a hivatalok x%-án tárolt láncot is fogják tudni egyszerre hamisítani központi utasításra. Ettől függetlenül pl. erre a célra tökéletes. Ezen az sem változhat, ha esetleg más technológiával is megoldható ugyanez. Szerintem ezért is gondoljuk sokan, hogy a blockchain technológia kissé túlhaladta generációnk korszellemét, hiszen a blockchain konszenzusra épül, márpedig a társadalmunk egyre kevésbé képes konszenzusos döntéshozatalra.

    "Igazából a blockchaint olyan szituációkra találták ki, amikor nincs egy központi szervezet, ami kezelné az adatokat"
    Jól látod, esetünkben a jogsik nyilvántartása pont nem ilyen, ott van egy központi adattár, ahol a miniszter vagy az ő beosztottja kezeli az adatokat. Csakhogy erre nincs szükség. Jobb lenne, ha nem lenne. Jobb lenne, ha az a központi adatbázis maga a lánc lenne, és egyenrangú félként minden arra jogosult hivatal be tudná jegyezni az adatokat. Minisztériumra pedig nem lenne szükség. Akár úgy is működhetne, hogy a földrajzilag legközelebb lévő 100db hivatal érvényesíthet egy új hivatalt. Miért igazolja a minisztérium, hogy megvan a jogsim, mikor nem is látta a miniszter, hogy tudok vezetni? Hogy tudok vezetni, azt a vizsgabiztos igazolta. Hogyan adhat neki ehhez papírt a Minisztérium, miért nem a többi vizsgabiztos konszenzusán alapul, hogy ki lesz új vizsgabiztos? Miért nem vezetheti vissza akár az igazoltató rendőr, hogy nekem ki adott jogsit konkrétan, melyik vizsgabiztosnál vizsgáztam? Én ezt várnám a 21. századtól. 100% transzparenciát, ahol valódi felelősök vannak. Lokális megoldásokat a globális problémákra. Azaz decentralizációt.

    A blockchain nem fogja megoldani társadalmunk problémáit, azokat nekünk kell megoldanunk. Használjanak blockchaint egyre többen, hátha közelebb visz a cél felé. (Ezen topicból idézett más szavakkal: hátha megfogalmazza valaki végre a problémát a megoldáshoz.)

    (Nem tudom, hogy mit fejlesztenek konkrétan a BM-nek, nyilván nem egy új társadalmi berendezkedés alapjait. :D Én is annyit olvastam róla, amennyit linkeltem korábban.)

Új hozzászólás Aktív témák