Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • mepet

    addikt

    Pl. ebben a portfolio cikkben felsorolt magyar fejlesztéseknél pl szerintem komoly előnyökkel bír a "meghamisíthatatlan" blochchain más technológiákkal szemben.

    Persze ettől függetlenül egyet értek a cikkel, a 90% bukó lesz. És nem csak azért, mert az ICO-k 90%-a még mindig scam, hanem azért is, mert a nagyvállalatok is rosszul mérik fel mire való a blockchain. Pl. amikor a Fujitsu azzal reklámozta a szolgáltatását, hogy egy mobilappon keresztül elérhető blockchain alapú kupon-rendszer is bérelhető tőle, akkor vertem a fejem a falba...

  • mepet

    addikt

    válasz dabadab #20 üzenetére

    Igen, tényleg. A BM-es példában például nagy előny lenne, hogy minden félnél ott lenne a teljes lánc, az adatok hozzáférhetőek lennének offline esetben is (csak addig nem frissülnek), illetve a központi adatbázis hiányában a hamisításhoz az összes hivatal jelentős részén kéne módosítani az adatokat. Ha ezt még törvényileg is megtámogatnák, az valódi hamisíthatatlanságot jelenthetne, egyszerre ezer hivatalba kéne betörni egy kamujogsi bejegyzéséhez. Nyilván, ha a jelenlegi megoldás marad, hogy "majd leszólnak a minisztériumbó', 'oszt átírjuk", akkor felesleges a technológián változtatni, akkor a hivatalok x%-án tárolt láncot is fogják tudni egyszerre hamisítani központi utasításra. Ettől függetlenül pl. erre a célra tökéletes. Ezen az sem változhat, ha esetleg más technológiával is megoldható ugyanez. Szerintem ezért is gondoljuk sokan, hogy a blockchain technológia kissé túlhaladta generációnk korszellemét, hiszen a blockchain konszenzusra épül, márpedig a társadalmunk egyre kevésbé képes konszenzusos döntéshozatalra.

    "Igazából a blockchaint olyan szituációkra találták ki, amikor nincs egy központi szervezet, ami kezelné az adatokat"
    Jól látod, esetünkben a jogsik nyilvántartása pont nem ilyen, ott van egy központi adattár, ahol a miniszter vagy az ő beosztottja kezeli az adatokat. Csakhogy erre nincs szükség. Jobb lenne, ha nem lenne. Jobb lenne, ha az a központi adatbázis maga a lánc lenne, és egyenrangú félként minden arra jogosult hivatal be tudná jegyezni az adatokat. Minisztériumra pedig nem lenne szükség. Akár úgy is működhetne, hogy a földrajzilag legközelebb lévő 100db hivatal érvényesíthet egy új hivatalt. Miért igazolja a minisztérium, hogy megvan a jogsim, mikor nem is látta a miniszter, hogy tudok vezetni? Hogy tudok vezetni, azt a vizsgabiztos igazolta. Hogyan adhat neki ehhez papírt a Minisztérium, miért nem a többi vizsgabiztos konszenzusán alapul, hogy ki lesz új vizsgabiztos? Miért nem vezetheti vissza akár az igazoltató rendőr, hogy nekem ki adott jogsit konkrétan, melyik vizsgabiztosnál vizsgáztam? Én ezt várnám a 21. századtól. 100% transzparenciát, ahol valódi felelősök vannak. Lokális megoldásokat a globális problémákra. Azaz decentralizációt.

    A blockchain nem fogja megoldani társadalmunk problémáit, azokat nekünk kell megoldanunk. Használjanak blockchaint egyre többen, hátha közelebb visz a cél felé. (Ezen topicból idézett más szavakkal: hátha megfogalmazza valaki végre a problémát a megoldáshoz.)

    (Nem tudom, hogy mit fejlesztenek konkrétan a BM-nek, nyilván nem egy új társadalmi berendezkedés alapjait. :D Én is annyit olvastam róla, amennyit linkeltem korábban.)

Új hozzászólás Aktív témák