Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #82595328

    törölt tag

    válasz radyn11 #90 üzenetére

    Szerintem aki piramist vagy ponzi csalást emleget az egyszerűen fogalmakkal nincs tisztában.
    Szerintem meg te próbálsz ferdíteni. Én úgy határoznám meg, hogy egy olyan elektronikus pénz, amit sokan"befektetésre" használnak. Mivel az árfolyamnövekedés miatt nincs értéknövekedés, ezért aki "bektet" az lényegében piramisjátékban vesz részt.

    A fenti fogalmakat olyan tevékenységekre használjuk, amikor egy rendszerben az új belépők befizetéseiből fizetik ki a bent lévő tagok hasznát.
    Lényegében ez történik.

    Tehát a piramis működtetői ellopják a pénzt, mivel tőkeoldalon hiányozni fog amit kifizetnek, és csak addig tartható fent amíg elegendő a belépő.
    Ha most mindenki kilépne, és visszakérné a pénzét, akkor valószínűleg összeomlana a rendszer.

    Ezzel szemben a bitcoinból egy fix mennyiség létezik, és az árat az határozza meg egyedül, hogy mennyi pénz áramlik be vagy ki a rendszerből.
    Biztos? Egyrészt a bitcoin a végtelenségig osztható. Másrészt mi akadályozza meg, hogy a rendszerben bármikor akárhányszorosára növeljék a mennyiséget?

    Ilyen szempontból az aranyra hasonlít például, hiszen abból sem keletkezik több a földön, maximum még nem bányászták ki az összeset, de nagyjából meg lehet becsülni mennyi van belőle összesen.
    Talán. De az aranynak önmagában is van értéke. A bitcoinnak meg nincs.

    Ezzel szemben a hagyományos pénzekből a jegybankok bocsájthatnak ki új mennyiséget illetve számtalan eszközzel befolyásolhatják az árfolyamot.
    Ez így nem igaz. A papírpénzre és az érmére még igaz lehet, az elektronikus pénz nem így működik. Az megsemmisül ha visszafizetik. Pontosan a közvetítő szerepe miatt. Az árfolyamot meg a jegybank igyekszik stabilizálni. Ettől tud pl: értékmérő funkció a pénz pénz lenni. Ez nem igaz a bitcoinra.

    Sokan teljesen átláthatatlannak tartják a jelenlegi pénzügyi rendszert, és korruptnak tartják a jegybanki vezetőket. Hiába van egy erős gazdaság egy pénz mögött ha a vezetők a saját rövidtávú érdekeik szerint cselekednek.
    Ettől a bitcoin sem jobb. Mert az ötlet még jó is lehetne. Csak pont a felhasználók nem arra használják.

    Ezzel szemben a blockchainen alapuló kriptopénzek átláthatóak. Az adatokat visszamenőleg megváltoztatni nem lehet, és nincs szükség rá, hogy megbízzunk egy központi szereplőben.
    Ja, ezért használják a bűnözők pénzmosásra.

    Az persze törvényszerű, hogy ha van egy új forradalmi technológia akkor buborék alakul ki körülötte.
    Dotcom lufi is volt például, de nem az lett belőle a következtetés, hogy az internet hülyeség.
    Ahhoz a mennyiségű pénzhez ami jelenleg a kriptopénzekbe áramlik nagyban hozzájárul az is, hogy az egész világon nagyon alacsonyak a kamatok.
    Amíg ez így lesz addig a pénz keresni fogja az ilyen lehetőségeket.

    Most próbálod megmagyarázni, hogy miért jó a piramisjáték?

Új hozzászólás Aktív témák