Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Cefet #7 üzenetére

    A "fejlett nyugat" gazdaságilag és katonailag leírta Oroszországot. Súlyos tévedés volt!

    Gazdaságilag Oroszország kisebb, mint egyenként Olaszország, Franciaország vagy Németország. Tehát az, hogy gazdaságilag leírták, talán valahol érthető. Az egyetlen dolog, ahol nem lehet leírni, az a nyersanyagforrás (első sorban kőolaj és földgáz) jelentősége.

    Katonailag Oroszország első sorban a nukleáris kapacitása miatt tényező, csaknem minden más szempontokból középhatalomnak minősül. Lásd még a T-90 harckocsikon is francia Thales Catherina-FC éjjellátók lettek beépítve, mert a saját rendszereik nem versenyképesek. Az embargó óta egy Fehérorosz gyártmányú rendszert használnak, amely azonban egy teljes generációval jár a nyugati konkurensek mögött. Vagy például a mai napig nincs valóban életképes radaros önirányító levegő-levegő légiharc rakétája (mint az amerikai AIM-120 AMRAAM vagy a francia MICA-RF/EM), az R-77-et még az orosz légierő sem rendszeresítette.

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Cefet #30 üzenetére

    Esetleg ne csak az orosz propaganda oldalakat olvasd... :U

    @Boond: Feltételezem a Romániába telepített/tendő Amerikai bázisról. Az eu/nato tervezett terjeszkedésről...

    Ezeket a bázisokat nem erőszakkal telepítették, hanem az adott országgal egyeztetve, lásd a Lengyelországba és Romániába épített rakétavédelmi rendszert. Ahogy a közös hadgyakorlatok is ilyenek, amelyeknél valóban voltak M1A2 Abrams-ok.

    Ezt viszont megszállásnak aposztrofálni barokkos túlzás, hogy finomak és nőiesek legyünk...

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Cefet #36 üzenetére

    Ha elolvasol mindent, akkor hogy kerülte el a figyelmedet, hogy Romániában zajlott a Saber Guardian hadgyakorlat? Merthogy az ezeken részt vevő az Abrams-okat láthatták vonatokon.

    Nem értesz a témához, csak ostobaságokat hordasz össze-vissza, rálátás nélkül... :U

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz qwertly #42 üzenetére

    @Qwertly: Mert nézni kell azt az ember anyagot is ami mögötte van,és szerintem ebben az orosz bőségesen előrébb jár,mint a identitás zavaros nyugati.

    Találkoztál már lengyel katonával? Némettel? Franciával? Amerikaival?

    Nekem nem tűntek identitás zavarosnak azok, akikkel összefutottam.

    Továbbá távol álljon tőlem, hogy alábecsüljek bárkit is. Ezzel együtt a realitás az realitás. Hiába mutogat az RT szép videókat a Szu-35Sz-ekről, amelyek Szíria felett őrzik az orosz érdekeket, de a szárnyaik alatt R-27R és R-73M rakéták vannak. Amelyek az 1980-as éveket képviselik. Az R-27R félaktív irányítású rakéta, így az indító vadászgépnek végig meg kell világítania a célpontot a saját radarjával, vagyis végig a cél felé kell repülnie. Modern nyugati gépeken ez már az 1990-es évek óta nem így működik, ha elindította a rakétáit, kifordul, és távolodik, hogy a rá indított rakéták elfogási zónájából kikerüljön. Ilyen rakéták függenek még a magyar Gripen vadászgépek szárnyai alatt is...

    Aztán beszélhetünk a légvédelmi rendszerekről, amelyek terén valóban figyelemre méltóak az oroszok, és nem vitás, hogy az Sz-300PMU-1/-2 illetve az Sz-400 igen veszélyes rendszerek. Viszont ezek még mind szintén egyfajta félaktív rávezetésűek (most a pontos technológiát nem írnám le, ha ez érdekel, a HTKA.hu topicjaiban bőven találsz muníciót), vagyis rálátás kell a célpontra, és így korlátozva van az, hogy egyszerre hány célpont ellen vezetheti rá a rakétáit (az Sz-400 például max. 12 célcsatornával bír). A modern nyugati rendszerek, mint a NASAMS hálózati elven működnek, önirányító rakétákkal, így annyi célcsatornájuk van, ahány rakétájuk. Ha egy célkövető radart kilőnek, a rendszer még működhet tovább más radarok adataival (az adatkapcsolatok miatt akár repülőgépek radarjainak adataival is dolgozhat már egyébként), így harcképessége max. csökken a kieső radar miatt, de nem vész el. Ha az Sz-400-nál ha kilövik a 92N2 vagy 92N6 radart (és az alatta lévő parancsnoki állást), a rendszer működésképtelen, amíg egy másik 92N2/6 nem áll a helyére.

    Oké, azt lehet mondani, hogy ez így karcsú, az ember dönti el a háborút. Mert nem vitás, hogy az oroszok is harcedzett népség, ez a kelet-ukrajnai harcoknál is nyilvánvaló. Az egyik Donyecki leírásban az írta egy ukrán tiszt, hogy volt, mikor 9 drónt számoltak meg az égen, és egyik sem az övék volt. Nyilván az oroszok támogatják a szeparatistákat, tehát ez a része nem meglepő. Ahogy az sem, hogy tüzérséggel támogatták, de a kettő párosítása és hatékony használata jelzi, hogy ésszel dolgoznak.

    Ami cikibb volt az az, hogy ha valaki beleszólt a rádiójába, szinte rögtön kapta is a tüzérségi gránátokból álló esőt. Amennyire tudom, az ukránoknál nincsenek ugráló frekis rádiók, hanem a szovjet érából maradtakat használják. Ez meglehetősen megkönnyíti a másik oldal dolgát, hiszen pontosan ismerik ezeket az eszközöket. Így haboznék azt állítani, hogy kifinomult technika kell, hogy bemérjenek egy-egy rádióadást. Két megfelelő frekiket figyelő állomás kell, egy számítógépes program, amely automatikusan elvégzi a háromszögelést, és kész, már meg is vannak a koordináták, ahova mennie kell a szeretetcsomagnak.

    No az ilyen megoldások számítanak a mai harctereken... És nem, az ilyenek miatt én sem írom le az oroszok katonai erejét. Viszont a realitás az, hogy középszinten vannak alaphangon, rádiók, éjjellátók, felderítő technológiák és egyebek terén...

    @Cefet: Az idegen haderő országban állomásozását akkor hogyan neveznéd?

    Az előbb még Ukrajnába tartottak azok a harckocsik, most már Romániában állomásoznak? Gyorsan változik a nézőpontod. :P

    Ami pedig az odatelepítést illeti, ha Románia megfelelő haderővel rendelkezne, aligha lenne szüksége rá (pl. a román TR-85 harckocsik valójában az 1950-es éveket képviselő T-55-ösök alapján készültek). A Lengyeleknél eredetileg nem is volt tétel az odatelepítés, ott ők ajánlották fel, hogy hozzájuk is jöhetnek amerikai szárazföldi erők - amire végül rábólintottak.

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    @Cefet: A katona, az katona. Ha van egy csepp esze, jó képzést kapott, és fegyelmezett, akkor megállja a helyét.

    A mai hadszíntéren, ahol már éjjellátók, GPS koordináták alapján történő tüzérségi támogatás, az ellenséges rádiótevékenységet lehallgató és zavaró elektronikus hadviselés zajlik a katona természetesen továbbra is fontos, ám a mellé kiosztott felszerelés és támogatás határozza meg, mennyire tud hatékony lenni.

    Erre utaltam az ukrajnai résszel. Hiába "szeparatisták" állnak szembe "állami katonákkal", az fogja uralni a hadszínteret, akinek drónjai, elektronikai hadviselésre szolgáló eszközei és megfelelően precíz tüzérsége van. A kelet-ukrajnai konfliktusban ezek pedig a szeparatisták...

    Nem ismerjük pontosan, hogy az oroszok hol tartanak jelenleg. Elég jól tudnak titkot tartani.

    Elég jól ismerjük hol tartanak, ha a saját harckocsijaikba francia éjjellátóra volt szükségük, vagy azért nem tudnak modern fregattokat átadni, mivel a német MTU diesel-motorokat nem szállítják le az embargó miatt, és nincs megfelelő teljesítményű alternatíva (most fejlesztik házon belül az eset következményeként), azért jelent valamit.

    Erre jó példa, amikor a Kaszpi-tengerről támadtak szíriai célokat.

    Már bocsánat, de ez max. pár katonai szakértőt lepett meg, akik alulbecsülték az orosz fegyverek hatótávolságát. Azonban rámutatnék, hogy az adott robotrepülőgépek gyakorlatilag lemásolták a Tomahawk robotrepülőgépek képességeit, amely az 1980-as évektől megvan az US NAVY arzenáljában, és a 2010-es évektől a Francia, Olasz és Angol haditengerészetnél (SCALP Naval).

    @qwertly: De látni kell,honnan indultak és meg van az akarat,nyugaton meg már nincsen meg,plusz a Líbiai háború is megmutatta,milyen kevés csúcs kategóriás fegyver van nyugaton is,azon felül meg semmi.

    Nézd, a háborúk és a fegyverek leegyszerűsítve a pénzről és a tudásról szólnak. Nyugaton több, mint tíz éve van hadrendben lopakodó vadászgép (F-22A Raptor), keleten a PAK-FA talán az évtized végére elkészül, de már most látni, hogy a korábbi többszáz gépes megrendelésállomány hiú remény, ráadásul a PAK-FA a mai napig nem repült a végleges hajtóművével, mivel egyszerűen nincs még mindig kész.

    Ugyanezt el lehet mondani például a harckocsikról is, mert anno még azt mondták, hogy 2200 darabot rendszeresítenek 2020-ig, most meg ott tartunk, hogy 100 darabos megrendelést adtak még csak le, és az eredeti 2020-as dátumot kitolták 2025-re...

    A félre értések elkerülése végett én nem istenítem az amerikai fegyvereket, de az orosz harceszközöket és képességeiket is megfelelően kell ismerni...

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

Új hozzászólás Aktív témák