Új hozzászólás Aktív témák

  • antiapaladin

    csendes tag

    válasz axioma #224 üzenetére

    Azért Ausztráliában a legtöbb/legkevesebb napsütéses órák száma havi bontásban 266/120 óra, itthon ez 271/52 óra Wiki szerint. Azért nem mindegy, hogy ott a minimum hónapok napsütéses óráinak száma 2-2.5x-se az itthoninak, könnyebb tervezni rá az adott éghajlaton.

    Ez meg a német statisztika, közelebb van a mi éghajlatunkhoz. A piros vonal a telepített kapacitást jelenti sacper berajzolva:

    Azért jól látszik, hogy irdatlan pénzért kiépítettek valami 40GW-ot ami 3 hónapon keresztül gyakorlatilag nem termelt. Télre nem nehéz csúszóátlaggal számolni, mert gyakorlatilag nincs energia termelése. :)
    Nálunk egy kicsit jobbnak látszik az arány, leszedném a vonatkozó grafikont ha a mavír engedné. :)
    Úgyhogy akkora aggregátor kapacitást kell rá kiépíteni ami önmagában helyettesíti a kieső napenergia termelést megnövekedett igény mellett.
    Ez az a rész, hogy indítod az akármilyen egyéb erőműveket vagy veszed a környező országoktól. De ha ott is napelem van mert ők is küzdenek a klímaváltozás ellen és ők is az energia egyensúly megtartásán küzdenek, nem egyszerű az import.

    Szóval persze, megoldható, nem azt mondom, hogy nem. Azt mondom, hogy nem olyan álomzöld a történet ahogy azt sokan lefestik (a'la, minden háztetőre napelemet és kész). Megoldható de olyan ára lesz a villanyáramnak, hogy ihaj és akkor még villanyautókat akarunk pluszban, stb.
    Járulékosan meg - ahogy én látom - szépen gyarapodnak az elemi erejű viharok (épp a héten tépre cafatokra a ponyvagarázsomat a viharos időjárás), gondolni kell a természeti kitettségre ha már hovatovább alaperőműveket akarunk naperőművekkel helyettesíteni.

    Fontos a környezetvédelem de szerintem ezzel tényleg hosszú távon kb. adunk a sz@rnak egy pofont amíg egy olyan gazdasági rendszerben élünk ami a folyamatos növekedésen alapul.

    Azt még hozzátenném, hogy nem az otthoni kiserőművekkel van a bajom - bár azért megnézném mi lenne a megtérüléssel ha nem lenne kötelező átvétel, az erőmű árára rácsapnánk még egy akupakk árát meg még egy aggregátort is. Bár nem kell találgatni, a megtérülési idő nem a kollégánál számolt 4-5 év lenne, szépen felkúszna az 20 év környékére legalább és közben lehetne imádkozni a nem kevés pénzbe kerülő inverter halál ellen (teszem azt).
    Hanem azzal van bajom, hogy országos, megyei, település szintű energiaellátást akarunk megoldani tervezhetetlen megújuló erőművekkel, kiváltva a a hagyományos erőműveket. Minden dián stb csak az optimum helyzeteket látom, a gyakorlat meg időnként nagyon képen tud törölni.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák