Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • azbest

    félisten

    válasz bambano #31 üzenetére

    sajnos a valóság nem logikus :(

    Az egyetemnek egy nagy közös számlája van az államkincstárnál (tehát még csak nem is kamatozik). Minden pénz oda folyik be, függetlenül attól, hogy ki és miért fizette bele. Az utóbbi években jellemző, hogy amikor az állam kezéből minden pénz kifolyt, akkor az egyetemek számláit zárolják és csak a legalapvetőbb működési költségekre és fizetésekre engednek levenni belőle. Tavaly ez már félév után bekövetkezett.

    Tegyük fel, hogy kutatás keretében valami külföldi cég befizet néhány milliót, hogy a tőlük kapott feladathoz vedd meg a berendezést. Majd nem érti, hogy miért nem tudják megvenni, mikor ott a pénz. Nos, azért nem lehet megvenni, mert nem lehet lehívni a számláról a zárolás és a beszerzési stop tetszőleges kombinációja miatt. Ez évek óta csak úgy működik, ha a partner veszi meg az eszközt és postázza el a világ túlfeléről ide. Sokszor nem is értik, hogy mi ez a kavarás. Még pár ezer forintos eszközök megvétele is problémás, teljesen mindegy, hogy a partner mennyi pénzt utalna át erre, akkor sem lehet megvenni a beszerzési stop miatt.

    Abban igazad van, hogy eu pályázati pénzből mintha még működnének a vásárlások. Viszont ez azért nem mindennapos eset. No és ezek a pénzek konkrét célra költhetőek. Úgy ahogy a városok tereinek szökőkúttal való benépesítését is lehet kritizálni, csak éppen azt a pénzt másra nem lehet elkölteni.

    Idén már a fizetések folyósítása is átkerült az államkincstárhoz, még nem volt olyan hónap, hogy hibátlanul mentek volna ki az utalások. Hol nem jó összeget utalnak pár embernek, hol elfelejtenek utalni pár embernek fizetést. Néha, pár száz forinttal többet utalnak, amit utána vissza kell utalni (nem vonják le a következő haviból). Persze ettől csak még nagyobb lett a fejetlenség, szerintem még több ügyintéző dolgozik azóta az egyetemen, hogy a kincstár hülyeségeit kezelni tudják.

    Ahogy én látom az oktatók jelentős részének nincs ipari tapasztalata. Persze vannak kivételek, ott viszont az jelent időnként oktatásminőségi problémát, hogy az iparági szoros határidők és az oktatással való tötymörgés nem fér bele egyszerre az időbe.

    De nézzük más szempontból is. A legtöbb egyetemi rendszerben olyan adatok is mozognak, amelyhez nem férhet hozzá akárki. Egyrészt adatvédelmi szabályok miatt sem nyúlhat bele bárki, másrészt súlyos NDA-k is vannak kutatási területeken. Mondjuk nálunk volt oktató, aki az üzemeltetésbe is beleszólhatott, ellenben szerintem az nem az ő szakterülete volt és úgy tűnik tényleg hiányosak is voltak az ismeretei.
    Másrészt sokkal összetettebb is a rendszer a postafiókok kezelésénél. Itt mondjuk az utóbbi 10 évben esett fokozatosan a színvonal. Pár éve teljesen flottul működő hallgatói gépek voltak, ma már profilkezelés sincsen. A virtualizációra rácuppanva pedig évek óta nem képesek egy stabil és minden tárgyhoz megfelelő rendszert összerakni... nem egyedi eset, hogy félévkezdés után 3 hónappal sem működik a 3d gyorsítás a 3d grafikával foglalkozó kurzus gyakorlati óráin. Ez nem Debrecen, de elvileg neves egyetem, nehogy félreértés legyen.

    Szerk: egyébként konkrét technológiákhoz vannak általában laborok, amiben homokozhatnak a hallgatók az oktatóval. Éles rendszerre egyiket sem érdemes engedni az esetek többségében. Az ilyen laborok leginkább valamelyik cég támogatásaként épülnek, azt hiszem kevésbé jellemző az eu támogatás ilyesmire. Ilyenkor sem pénzbeli a támogatás, mert ugye a beszerzési stop miatt nem lehetne megvenni a cuccot, hanem a cég nevére számlázzák valószínűleg. Ez is leginkább úgy jön létre, ha valamelyik cég szeretne saját kurzust és ehhez építenek infrastruktúrát.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák