Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dany007

    veterán

    Azt hadd kérdezzem meg, hogy Ubuntu alatt az a bizonyos Unity felület az megegyezik azzal a felülettel amit régen Beryl néven külön lehetett telepíteni? (és brutális vizuális orgiává változtatta a desktopot) (vagy talán később Compiz fusion-nek hívtak?)

    [ Szerkesztve ]

  • Dany007

    veterán

    válasz Speeedfire #7 üzenetére

    Köszi az infot mindenkinek.
    Legutoljára 2004-ben használtam Ubuntut grafikus felülettel (KDE?GNOME?). Sajnos csak rövid ideig. Túl nehézkes volt, driver ügyileg is, de még egy video lejátszó se ment olyan simán, mint szerettem volna. De viszont tetszett, hogy már akkor volt benne valami marketplace szerű hely (nem tudom már mi volt a neve) ahonnan bármit le lehetett tölteni hozzá. Kb mint most okostelefonhoz.
    Aztán később Vista megjelenésekkor láttam összehasonlító videót a vista vs beryl-ről. Na az elég meggyőző volt. :) Akkor elgondolkodtam újra a dolgon. De nem jutottam tovább.

  • Dany007

    veterán

    válasz Speeedfire #19 üzenetére

    Néha felröppen egy kósza gondolat... :D Csak sok idő kéne hozzá...
    Új Win telepítés is beletelik 2 napba mire mindent visszaállítok a megszokottra. Szal...
    De szívesen olvasom az új infókat meg az ilyen mélyvizet kerülő cikkeket is. :)

  • Dany007

    veterán

    válasz cappa72 #173 üzenetére

    Az a gond, hogy alapvetően más világ a kettő.
    Amiről nem a júzer tehet, hanem a beidegződések meg persze hogy ki melyiket gyakorolta be.

    A linux pedig egy más világ, mint amit az átlag ember megszokott. Még az Ubuntu is. Bár alap dolgokra szvsz minimális logikával könnyedén rá lehet jönni már ott is. De ha az ember tényleg "érteni" szeretne hozzá akár alapszinten is, ahhoz már jóval több kell. Mert pl még 2004-ben mikor én próbáltam az Ubit egy szaros Nvidia drivert nem tudtam feltenni, pedig az összes fórumot és oldalt átnéztem, mindent úgy csináltam ahogy le van írva és semmi. Külső tapasztalt linuxos kellett hozzá, hogy megoldja nekem. Tudom ma már ilyen gondok talán nincsenek.

    Na de a probléma abból adódik, hogy linuxot általában sehol se tanítanak. Most ezt úgy értem, hogy általános iskolában / középiskolában ha nem számtech szakon van az ember, akkor biztos, hogy nem találkozik vele. Legalábbis az én időmben még így volt. Szerintem most se sokkal jobb a helyzet.
    94-ben kezdtük Dos-szal. Majd középiskolában újrakezdtük megint Dos-szal és így tovább... Plusz otthon is ezt használtuk, majd a Win verziókat és így tovább.
    Ergo egy Microsoftos világban nőttem fel. Megtanultam az odaillő parancsokat, metódusokat, logikát stb...
    Majd eltelik 10 év és ott van előttem egy linuxos terminál ablak egy promt jellel. És akkor mi a fenét csináljak? :) Érted? Halvány lila f...gom sincs milyen parancsok léteznek egyáltalán, melyik mire való és milyen összefüggésben mit csinál.. és így tovább... Nincs mit szépíteni ezen, egyszerűen újra kellene tanulni az alapoktól, de hoppá ott már nincs ki megtanítsa. Lehet fórumokat böngészni meg könyveket olvasni meg leírásokat stb... de én szvsz 4 napi fórumböngészés után meguntam. Pedig a linuxosok roppant segítőkészek legyen szó magyarról vagy külföldiről. De mégis ha az ember már nem diák egyszerűen nincs erre ideje... Ami a sok évnyi számtech órán plusz otthon berögződött abból nem lehet egy totál más verziót csakúgy megtanulni pikk-pakk. Na ezért ódzkodnak tőle olyan sokan. Persze alap dolgokra biztos teljesen jó. De én aki számtechen végzett nem bírnám elviselni... :) megtanulni / kitanulni meg már nincs időm.
    És igen, röhej, hogy a 4 félév alatt a felsőoktatásban mindössze egyetlen órán volt szó linuxról, az is annyi volt, hogy a tanár feltelepített asszem egy debiánt. És kész. Ennyi volt a linux oktatásom abban a 15 évben amíg tanultam.
    Nem tudom most milyen a helyzet, de szvsz lehetne párhuzamosan oktatni a kettőt. Sokkal érdekesebb tud lenni egy linux mint a windows mindenkit hülyének néző stílusa. És akkor talán jobb lenne a helyzet később.

  • Dany007

    veterán

    válasz Stauffenberg #185 üzenetére

    Ejha, tökéletesen leírtad azt amit én is éreztem!
    Ahogy mondod, komfort zóna, megszokás. Erről szól az egész. Nehéz a megszokottból kilépni, mégha összességében jobban is járna az ember.
    Ezt tetézi hogy család / munka mellett az embernek már nem sok ideje marad egy új "világot" kiismerni. És igen ez az az embercsoport akik már tényleg csak használni akarják a rendszert és kész.
    Nekem is, mióta családom van, azóta fut a Win7 a gépen. Cirka 3 éve. Azelőtt egy Win fél évet se bírt ki.

    Továbbra is úgy gondolom, hogy a iskolákban párhuzamosan mindkét rendszert kellene "oktatni", legalább megismerés szintjén. Hogy aztán mindenki maga tudjon választani és ne az legyen a visszatartó erő, hogy macerás meg időigényes stb...
    Jó, persze ott vannak a szoftverek. A játékok... Nekem mondjuk a Photoshop fontos, Gimp sajnos nem tudja helyettesíteni, de a legtöbb embernek igen. A Libre officce-szal is sok gond van / volt. Nálunk a cégnél is próbáltunk átállni rá, de tényleg súlyos gondokat okozott az inkompatibilitása. Röviden több esetben is kihagyott 1-2 dolgot a dokumentumból amit a küldő MS office-ban berakott. Kellett egy kis idő mire rájöttünk, hogy a Libre egyszerűen nem jelenít meg, kihagy dolgokat szó nélkül.
    De átlagembernek átlagmelóra teljesen kiváló lehet. A játékok ami kérdéses. Én anno Quake 3-aztam linux alatt simán (2004-ben). De a mostaniaknál úgy olvastam elég hiányos a támogatottság.

    No mindegy végülis ez is egy előnye a linuxnak hogy relatíve kevesen használják.

Új hozzászólás Aktív témák