Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • DJS

    tag

    válasz moha21 #75 üzenetére

    "ÉS mit értünk meg azzal, hogy egy 286-os gépen lemodellezhető gépet több száz tonna vas felhasználásával felépítik?"

    Nem a megépítés itt a lényeg, az csak a dolog szükségszerű belejárója. Biztos, ami biztos, kipróbálják, hogy működne-e. De a lényeg úgyis az, hogy megértsék a szerkezetét.

    Ha Babbage befejezte volna a terveit, nem lenne érdekes. Nem Babbage volt az egyetlen abban a korban, aki gőzmeghajtású számológépekkel foglalkozott, néhány évtized múlva jött az IBM, és az összes korai tervező pontosan tudta, hogy milyen hátrányai vannak a mechanikának. Ezért is döntöttek az elektronizáció mellett. Hatvan évvel Babbage után már katonai felhasználásra alkalmas eszközöket gyártottak Magyarországon, pedig más tekintetben nem tartoztunk a technológia élvonalába. Szóval nagy valószínűséggel Babbage gépében sem találnak semmi olyat, amit a későbbi tervezők ne találtak volna ki, vagy ne vették volna át ötlet szintjén.

    Babbage egyedül azért érdekes, mert ez nem biztos. Ez egy feltérképezetlen terület, még nem tudjuk egész biztosan, hogy mit is akart, hogy hogyan működött volna. Eddig néhány hobbiműszerészen kívül nem sokan foglalkoztak a tervekkel. Sokkal fontosabb a megépítésénél az, hogy megértsük. Persze ha van rá pénz, érdemes megépíteni, hogy leteszteljük, tényleg megértettük-e.

  • DJS

    tag

    válasz szab.tam #88 üzenetére

    "e két dolgot pontosan mikorra datálod? nem viszonyítás, hanem évszám szerint?"

    Babbage 1871-ben halt meg, és igazából élete végéig dolgozott a tervein; a projektet végül 1878-ban állították le. A Gamma-Juhász lőelemképzőt pedig az 1930-as években már bemutatták. A kettő között kb. 60 év van.

    Hollerith 1889-ben már szabadalmat kapott, az 1890-es amcsi népszámlálást pedig már az ő gépén dolgozták fel. 1896-ban hozta létre az IBM egyik elődcégét.

Új hozzászólás Aktív témák