Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Ghoosty

    őstag

    válasz Male #6 üzenetére

    "digitális gazdaság és társadalom fejlettségét mérő mutatóról (DESI)"

    Társadalmi fejlettség része, hogy mennyire fogadja el társadalom a nőket az IT szektorban. Ugyanúgy ahogy társadalmi fejlettség része, hogy mennyire fogadja el a távmunkát.

  • Ghoosty

    őstag

    válasz floatr #15 üzenetére

    Te valamit félreértesz. Ez csak egy állapotot mutat, nem szól semmi olyasmiről, hogy mivel, hogyan kéne ezen változtatni. Arról sem, hogy egyáltalán miért van így. Egyszerűen nálunk sokkal kisebb arányban vannak nők IKT szektorban, mint mondjuk az USA-ban. Ebből következően Magyarország kevesebb pontot kap erre.
    Aki fontosnak tartja ezen változtatni, az majd kitalálja, hogy mi az oka és azon próbál változtatni.

  • Ghoosty

    őstag

    válasz Male #17 üzenetére

    "követi nyomon a tagállamok digitális versenyképességét"

    Szerinted, ha fele annyi emberből válogathatunk, az nem ront a szektor versenyképességen? Ha más országokban nagyobb arányban akarnak a szektorban dolgozni, akkor annak az országnak a szektora versenyképesebb.

    "ennyi erővel mérhetnénk a férfi fogorvosok arányát is, és akkor fejlett a társadalom, ha legalább annyi a férfi fogorvos, mint a nő..."

    Igen, csak a mutatószám az IKT szektorról szól a digitális társadalomról, nem az orvosiról. Nem ismerem a fogorvosok megoszlását, de ha jelentős a különbség a nemi arányban, akkor ott is valamilyen társadalmi probléma van. Ahogy társadalmi probléma az is, hogy kevés a férfi tanár, de ez sem IKT szektor. Így nyilván nem ezeket fogják vizsgálni, hanem az IKT szektorban lévőket.

  • Ghoosty

    őstag

    válasz floatr #23 üzenetére

    "mert sokszor ők maguk nézik le ezt a szakmát, meg a benne dolgozókat."

    Te magad fogalmaztad meg, hogy ez miért társadalmi probléma. Szerinted úgy születtek, hogy lenézik? Nem hiszem, inkább valahogy felvették ezt az attitűdöt. A lenézés jellemzően abból ered, hogy nem ismeri. Nem tudja elképzelni, hogy valaki szeretheti a szakmát. Mind a mai napig rengetegen nem is tartják munkának a szellemi munkát. Vannak hímsoviniszták is, szeretik is felemlegetni őket, de ez csak egy nagyon kis szelete. Nem gondolom, hogy ezen 10-15 év alatt változtatni lehetne, ráadásul Magyarországon sokkal nagyobb problémák vannak ennél, de attól ez még létező probléma.

    "Pontosan annyian dolgoznak az IT-ben, ahány embert érdekel: férfiakat és nőket vegyesen."

    Ha nem társadalmi kérdés, akkor miért van, hogy Nyugat-Európában több nőt érdekel? Ha evolúciós okai lennélek, akkor nem lenne szignifikáns különbség országok között.

    "Senki nem lökdösi el őket a főiskola ajtajából, hogy menjél a konyhába, meg takarítani."

    A szó szoros értelmében valóban nem. Viszont itt a fórumon is többen beszámoltak, hogy tanulmányaik során mennyiszer megkérdőjelezték, hogy tényleg ezt akarják, hogy matematika/IT témakörben tanulnak nőként. Vannak kisgyerekeim, eszméletlen sokszor hallottam, hogy ne ezzel játsz, mert ez lányos/fiús. Persze aki nagyon akar, az eléri a célját. Ráadásul önmagában az, már ez egy bizonyíték arra, hogy sokan nem tartják alkalmasnak a nőket IT területre.

    "Az konkrétan kamu, hogy ha a nőket is hozzászámoljuk, akkor dupla annyian fognak az IT-ben dolgozni."

    Ilyet senki sem mondott. Egyedül annyit mondtam, hogy ha bármilyen okból is de nálunk a nők nem akarnak IT-be menni, az nyilvánvaló versenyhátrány a szektornak, mert kevesebb érdeklődőből kevesebb alkalmas lesz. Bár sokak szerint ez is kamu, de jelenleg a szektor durva munkaerő hiánnyal küzd.

  • Ghoosty

    őstag

    válasz Vesa #22 üzenetére

    Az evolúciót teljesen felesleges felemlegetni, mert sok köze nincs hozzá. Megnézed a tanulmányi versenyeken jó eredményt elérőket, akkor az adott típusú iskolának megfelelő nemi eloszlása van. Tehát képességeik érdeklődésük alapvetően megvan. Viszont valamiért mire eljutnak oda, hogy ezzel foglalkozzanak elveszítik érdeklődésüket. Ezért gondolják sokan (köztük magam is), hogy az érdeklődés hiánya nem biológiai okokra vezethető vissza, hanem társadalmira. Magam részéről azt mondom, hogy olyan 1/3-2/3-ad arányig egészséges a nemi megoszlás, ha nem magyarázza nyilvánvaló biológiai különbség a nagyobb eltérést. (Pl traktoron való rázkódás okozta meddőség)

    "Semmiféle társadalmi probléma nincsen akkor, ha pl. sokkal több óvónéni van, mint óvóbácsi."

    Engem zavar, hogy nincs több. Miközben felnő a gyerekem, kb én vagyok az egyetlen férfi, aki foglalkozik vele és ezt nem érzem, hogy rendben lenne. Ezen felül szar érzés, hogy alkalmatlannak tartanak egy gyerekre való foglalkozásra és felügyeletre. Ami abból ered, hogy gyakorlatilag nem látnak példát arra, hogy egy apa is képes egy kisgyerekkel foglalkozni.

  • Ghoosty

    őstag

    válasz joysefke #28 üzenetére

    Köszönöm, hogy alátámasztottad, hogy ez elsődlegesen társadalmi kérdés és nem biológiai. Vagy ezek szerint Tunéziában más a nők genetikája?

    [ Szerkesztve ]

  • Ghoosty

    őstag

    válasz joysefke #30 üzenetére

    Igen, de újra megerősítetted, hogy társadalmi okai vannak, nem genetikai/képesség béli.

    De nyugodtan megnézheted pl Belgiumot, meg UK-t. Kb ugyanaz a nemi egyenlőségi mérőszámuk, gazdaságilag is kb ugyanúgy állnak, mégis UK-ben 30% körüli, míg Belgium olyan 18% körüli.

    Ha hideg fejjel végigolvasod amiket írtam, külön kiemeltem, hogy szerintem elsődlegesen nem a nemi elnyomás az oka, maximum tágabb értelemben. Mikor terelgetik a lányokat a lányos szerepekhez, az nem hívnám elnyomásnak, hanem csak a társadalom tagja úgy gondolják, hogy az a jó. Itt jönnek be a közutálatnak örvendő 'társadalmi nem' kérdése.

  • Ghoosty

    őstag

    válasz Vesa #36 üzenetére

    "De miért kéne erőszakosan összekutyulni mindent csak azért, hogy jobb legyen a statisztika?"

    Én biztos nem akarok erőszakkal összekutyulni semmit. De ahogy nézem néhány elvetemülten kívül nem is igen történik erőszakos kutyulás. A 'Csajok az IT-ben nap' jellegű dolgokat semmiképpen nem nevezném erőszakosnak. Ami történik, az nem azért történik, hogy jobb legyen a statisztika, hanem azért mert úgy általánosságban is kevés embernek van megfelelő képessége az IT-hoz. Az IT jelenleg erősen fejlődő ágazat és erős munkaerő hiánnyal küzd. Szóval a lakosság felét nem kéne kizárni csak azért, mert valaki szerint nem a lányoknak való. Egészen addig, amíg csak azt nézzük, hogy IT-hez milyen képességek kellenek, a lányok és a fiúk közel egálban vannak. De mikor konkrétan IT-re kerül a sor, akkor eltűnnek a lányok.
    Bár a 'társadalmi fejlettség' valóban nem a legmegfelelőbb szó, de IT szektor versenyképességébe teljesen jogosan számít bele a női IT-sok aránya, mint társadalmi tényező.

    "Nem arról van szó, hogy bárki alkalmatlannak tart..."

    Amikor a feleségem elment 2 egész napra, akkor én voltam otthon a gyerekekkel. Egy másik anyuka elképedve kérdezte, kérdezte a feleségemet, hogy te rá merted bízni bízni a férjedre a gyerekeidet. Ezen kívül rengetegszer előfordul, beszélgetések során, hogy anyuka nem ér rá valamire, mert a gyerek. Mikor megkérdezem, hogy apuka hol van, akkor legyintés, hogy rá nem lehet rábízni. Természetesen alkalmas vagyok és sok más apuka is a feladatra, nincsenek képességbéli hiányaink.

    "De ez ritka és nem azért ritka, mert tásadalmi probléma van, hanem azért, mert a fériak és a nők eltérő képességekkel rendelkeznek, ennél fogva bizonyos területekre alkalmasabb az egyik, míg másokra a másik."

    Az a baj, hogy ezt IT területen semmi sem támasztja alá. Megismétlem: egészen addig, amíg csak azt nézzük, hogy IT-hez milyen képességek kellenek, a lányok és a fiúk közel egálban vannak. De mikor konkrétan IT-re kerül a sor, akkor eltűnnek a lányok. Ráadásul, ha megnézed a statisztikákat, országonként durva eltérések vannak. Nem hiszem, hogy azért, mert abban az országban jobb IT-képességel születnek.

Új hozzászólás Aktív témák