Új hozzászólás Aktív témák

  • 4264adam

    veterán

    Valóban lehetne kicsit több az oktatandó anyag mélységekben. De a legnagyobb probléma az a vállalatok elvárásai már pályakezdőként is. Mérnöki gyakorlat csak 6 hét az utolsó félév előtt, előtte szinte lehetetlen kijutni gyakornoknak cégekhez, mert ez a szám 1-2 fő/cég amik másfél évig "gyakornoki pozíciót" ad, addig a többieknek csupán az órai anyag jut. Minden nyáron próbálkoztam de csak azt mondták majd 3. évben lehetséges, már van 3. éves gyakornokunk akinek van valami előképzettsége. Így nem csoda egy több tíz éve a cégnél dolgozó "szakmunkás" papírral rendelkező pl: villanyszerelő" gyorsabban jobban oldja meg a problémát mert ő már rég óta foglalkozik a gyakorlattal már bele van szakosodva a cégbe "az ott található problémákba"

  • Kokkantas

    aktív tag

    válasz 4264adam #1 üzenetére

    De az is lehet, hogy csak 4 hét. Se a 6, se a 4 hét nem elég semmire.

    [ Szerkesztve ]

  • Tigerclaw

    nagyúr

    Én úgy látom a legtöbb cég azt kapja, amit érdemel.
    Egyrészt "kis pénz, kis foci", másrészt a "minőségi" HR szelekció, ahol ma a szaktudás, a szorgalom és a tapasztalat sokadlagos jellemző.

    A mi cégünknél is elkelne pár mérnök, de azért elégedjen meg a minimálbérrel. Pár hónapja vagyok a cégnél, de szinte minden hétre jut egy kilépő, pedig nem nagy cég.

    Emellett egyértelmű, hogy az oktatás színvonala hihetetlen alacsony lett, pedig korábban se volt épp magas.

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

  • 4264adam

    veterán

    válasz Tigerclaw #3 üzenetére

    Nem csak a színvonal a probléma még hanem a felületesség, akkora anyag van, hogy igazából egy egy témakört nem 2 óra (heti 1 előadás) alatt lehetne átvenni hanem egy fél év kellene témakörönként és mindenhez gyakorlat. pl: nagyon jó hogy heti 4 órában ment a villanytan (kirchoff, hurkok, fazorok, rl, rlc) mind szép és jó de a villamos készülékek meg témakörönként heti 2 óra? :O Kapcsolószekrényt meg esetleg majd csak gyakorlaton látok cégnél :(

    Meg tanulom én értem, de kellene hozzá látnom is.

    [ Szerkesztve ]

  • Lazsnak

    tag

    válasz Tigerclaw #3 üzenetére

    Abszolút egyet értek azzal amit mondasz. Nálunk is óriási a fluktuáció a cégnél, és egy elég nagy cégről beszélek. Mióta tavaly japán felvásárlás "áldozata" lettünk pedig már multi vagyunk, nem is kicsi. (Direkt nem írok nevet, nem célom a cégem kutyázása) Ellenben a HR-ünk katasztrófa. Hozzá nemértő analfabéták az első szűrő. Mérnökök híresen nyelvtudás híján vannak, de nálunk a 4 fős HR-be senki nem tud angolul, a jelenlegi főnököm beszélgetett velem angolul, pedig a HR-esnek mi más dolga van ha nem legalább egy rohadt nyelvet beszélni? (nyílván kiszürni, hogy nem vagyok sorozatgyilkos meg ilyenek, na de akkor is)

    Másik pedig, hogy "kicsi pénz kis foci". Hát ezen óriásit röhögtem :) Abszolút igazad van. Ez a cég is rohadt "fillérbaszó". Elég jó pályakezdői bérrel vettek fel friss diplomásként 2013-ban (gépészmérnök vagyok/lennék), na azóta kaptam egyszer 10ezer bruttót, aztán 15ezer bruttót. Ezt merték fizetés emelésnek nevezni. Jelenleg ezeket a sorokat éppen Mexikóbol írom, munkát nem részletezném, de az elmúlt 22 napban nem volt szabadnapom, napi 10-11 óra munka, semmi hétvége, mert a projekt csúszóban. Nem az a baj, hogy dolgozni kell, az a baj, hogy nem kompenzálják. Természetesen otthon jönnek a hülye szöveggel, hogy a "térségben kiemelt bérezésünk van". Csodálkoznak felmond mindenki 1-2 év után? Én is felfogok, amint innen hazamegyek leszámolok. CV-be ezek a munkák már bőven sokat érnek, főleg a külföldi tapasztalat releváns nyelvtudással. Heti 5-6szor keresnek mindenféle fejvadászok, nyílván ennek elenyésző száma ami olyan amit meg is hallgat az ember, de lehetőség van és ez a lényeg.Vicc az eszembe nem jutna elmenni a cégtől ha megfizetnének, de nem teszik. Sajnos Magyarországon csak munkahelyváltással tudsz releváns fizetésemelést kicsikarni magadnak. Életpálya modell? Az mi :C . Szóval a cég nagyon de nagyon sokszor tehet róla, rinyálnak mert nincs képzett munkaerő, persze, hogy nincsen mikor elengednek minden egyes tapasztalt mérnököt 2 év után, mert elfelejtenek emelni.

  • Gausz

    aktív tag

    válasz 4264adam #4 üzenetére

    Azért remélem azt is sejted, hogy mennyit fogsz számolgatni villanytanos cuccokat, élén az impulzusválasszal. Automatizálási cégnél vagyok, és az elején kérdeztem a többieket, hogyan állítják be egy szabályzó körben az erősítést és integrálási időt, hogy pont jó legyen. Egyetemen ugye felírod a mátrixot, szorzod-osztod, kijön valami, és okosnak hiszed magad. A gyakorlatban a hasadra ütsz és beírsz valamit, majd megnézed a görbéket, hogy javult-e valami, majd beírsz mást...
    Voltam olyan munkahelyen egyetem után, ahol tudták, épp csak most kezdem a szakmát, és jobbára az emberi oldalam érdekelte őket, mint a szakmai, nomeg a németem.
    Majd 2 év múlva váltottam Németországba, ahol már nem volt kérdés a német, hanem már szakmai elbeszélgetés volt.
    Külföldi nyelvek fejlesztését javaslom a felsőoktatásban részt vevőknek, ha otthon is maradtok, minden magára adó cég vagy angolt, vagy németet kérni fog.

  • bambano

    titán

    " a releváns szaktudással rendelkező mérnök szakembergárda hiánya jelenti.": mindig ezzel az ócska dumával jönnek a cégek... hiába tanítanának mást az egyetemen, akkor a 100 panaszkodó cégből 2-nek releváns lenne, amit ott tanul, 98-nak továbbra sem, így továbbra is ez az eredmény derülne ki a felméréseken.

    ideje lenne a cégeknek rádöbbenniük, hogy ebben a kérdésben nekik kell megváltozniuk.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • Narxis

    nagyúr

    válasz Tigerclaw #3 üzenetére

    Sajnos ezt csak alátámasztani tudom. Nyugat-európai elvárások, kelet-európai bérek. Pedig hiszik vagy sem de nem mindenki akar kimenni, főleg úgy nem ha nem a szakmájában dolgozhat.

    Majd az idő úgyis eldönti, hogy meddig lehet feszíteni a húrt.

    Thanos was right.

  • 4264adam

    veterán

    válasz Gausz #6 üzenetére

    Igen gondolom, írtam is hogy jó volt szép volt de kb a szakirányos (automatizálás) is jó lenne legalább heti 4 órában egy témakört kifejteni. Automatizálás: kc keresés Matlabba és nézegetni mi a jó :D

  • Raysen623

    addikt

    Béreket tekintve én elsőként bevezetném a szuperbruttó fogalmát végre valahára, mert jó lenne ha látná a munkavállaló hogy a drágalátos hatalom a teljes bére 52%-át lenyúlja adóban és nem kap érte cserébe szinte semmit! Ezután már lehet beszélni munkaadó és munkavállaló közt érdemi életpályáról meg fizetési bónuszokról stb.

    Az oktatás már 10 éve sem volt a helyzet magaslatán, hiszen csupa elavult dolgot tanítottak, ami alapnak jó, de az életben baromi kevés. De nem kell aggódni, hamarosan a többség max cseléd lesz mert nem engedik be a felsőoktatásba...leszünk még mi is menekültek. :W Pedig nem nagyon szeretném elhagyni a hazámat, viszont elegem van a folyamatos túlélő berendezkedésről. Élni szeretnék normális körülmények közt és ugyanezt biztosítani majdani családomnak is. Látom az ismerőseimet mennyire szenvednek jelenleg...köszönöm én nem kérek belőle.

    A MÁV-nak öt ellensége van: a négy évszak, meg az utasok.

  • hallador

    addikt

    A legnagyobb problémát a vállalatok fele a felsőoktatás színvonalában látja – állapítja meg Bán Zoltán, a Hay Group szenior tanácsadója. A 2011-ben elvégzett felméréssel szemben, amikor a hiány okának a kevés végzett mérnököt jelölték meg, mára a legnagyobb problémát az oktatás elégtelen színvonala, a releváns szaktudással rendelkező mérnök szakembergárda hiánya jelenti. Ugyancsak az oktatáshoz kötődik a nyelvtudás hiánya, ami a válaszadók 70%-a szerint jelent a gondot.

    Öhmmmm.....

    Már csak azt szeretné megkérdezni, hogy mikor számított valójában, hogy kinek milyen diplomája van az IT piacon, lehet, hogy a HR világban fontos szempont a papír, de az IT világban inkább a tapasztalat. A mérnők akkor OK, ha:
    - Egy, eleve legalább már az egyetemen/főiskolán kellene pár vendor aki egyértelmű tudást ad gyakorlatban, most nem a mű cécéena majdnem tanulásra gondoltam, hanem mondjuk kész oracle DBA-ként jön ki az emberke az egyetemről.
    - Kettő, mikor kijön, akkor már látott valódi munkaterületet, nem csak a műegyetem járólapját...
    - Három, nem csak 10 éves lemaradással kellene oktatni a felsőoktatási intézményekben...

    És akkor nem lenne az IT piacon sem hiány.

    Jelenleg nincs mérnök? Miért, ja hogy nincs is igazából Magyarországon 10 cégnél több, akinél komoly infrastruktúra van, de akinél van, azt is sokszor nem magyar cégek tartják karban, hanem mások.

    Na megvan a nagyok hátránya is. Nekem az IBM supportjával van tapasztalatom :O

    Nem mellesleg aki tényleg jó, az már nem Magyarországon van...

    A másik tény, hogy egy kettő vállalaton kívül annyi pénzt költöttek oktatásra, ami semmire nem jó, a technológia fejlődéséhez képest. Évi 3 - 5 tanfolyam helyett, 1-et fietnek, ami mire is jó ebben a világban, a sületlen idióta manager fejekben nagyon jó, de a való világban semmire nem elég.

    Utána megy a sírás hogy nincs mérnök? Nahát komoly logika kell ahhoz, hogyha a nyugati tanfolyam szám lenne Magyarországon is, akkor lenne jó mérnökből is több.

    De legalább degeszre keresi magát a management...

    [ Szerkesztve ]

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • tDr1v3r

    veterán

    válasz Tigerclaw #3 üzenetére

    ^this

    Kisvárosi gyármultinál vagyok, az az egy szerencséjük mérnökök és technikusok tekintetében hogy a közelből tudtak hozni, nem igen kellett távolabbról ideköltöztetniük senkit... természetesen így is nevetségesen keres nagy részük, amit nyíván a közelség és az egzisztencia miatt tudnak kikényszeríteni.

    Most is vergődnek, vagy fél éve nem tudnak NPI mérnököt találni pedig még 100k-s beléptetési bónuszt is adnának annak aki idejönne (és aki beajánlana). És akkor azt nem is beszélem hogy más pozícióra se találnak embert, és még ezer más ponton instabil az egész. Talán kapcsolnak időben, hogy nem így kéne...

    disznóvágás, nepotizmus, pálinkagőzös hedonizmus | intelhüttö (c) Tirexi, szívünkben őrzünk örökre <3

  • kkf

    aktív tag

    az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy az elmúlt 10 évben végzettek közül sokan már kimentek külföldre, és ugye a bérezés miatt ez a tendencia folytatódni fog, így a cégeknek itthon valóban meg kell kötniük a kompromisszumot, választhatnak a gyenge nyelvtudással, vagy az egy nyelvet talán még jól beszélő, de gyenge szakmaisággal rendelkező mérnök közül.
    mindig jót mosolygok, ha olyan hirdetést látok, ahol két idegen nyelvet középfokon beszélő senior mérnök munkatársat keresnek. lehet belőlük kb. 100 az egész országban :DDD , a többi már rég külföldön van.
    ja és ezek legalább fele inkább értékesítőként, üzletkötőként funkcionál, mint klasszikus mérnökként, egészen egyszerűen azért, mert egy jutalékos rendszerben, vagy a megfelelő mérnöki ismeretek hiányában sokszor így jobban keresnek.

    ja, és valaki említette a HR-t. na ez még egy pseudo hivatás :))) a HR-esek 80% olyannyira alkalmatlan a HR-es munkára, hogy azt szavakkal le sem tudnám írni, és itt nem elsősorban a nyelvtudásra gondolok.
    néhány cég már rájött arra, hogy sokkal nagyobb valószínűséggel találják meg a megfelelő munkatársat, ha rögtön az első szűrés egy szakmai vezető által, vagy segítségével történik. ezzel én is egyet kell értsek.

    [ Szerkesztve ]

    "Vigyázzá, mer Vindózt rakok fel rád, aszt összeomlasz!"

  • pakriksz

    őstag

    nocsak még sem olyan fasza az a nagy "alapozás"? ;]

    Troll (nemhivatalos definíció): az akinek véleménye nem tetszik nekünk/nem értünk vele egyet. (10-ből 9 fanboy ezt ajánlja) || Fanboy 8 in 1 (Intel, AMD, Nvidia, konzol, PC,+minden politikai oldal) hiszen "ahol nem mi vagyunk, ott az ellenség"

  • Dr. Akula

    nagyúr

    Az oktatásban is jellemző hogy azt oktatnak amit tudnak, nem amire igény van. Oldschool, elavult ismeretekkel traktálás... a diákot meg jól nem érdekli. Aki mégis elvégzi és tud is valamit, az megnézi a fizetési listákat, kiröhögi a magyart, és az 1. géppel indul Londonba. Itt az marad akinek a tudása pont ennyi pénzt ér. Kis pénz, kis foci.

  • Tigerclaw

    nagyúr

    válasz kkf #13 üzenetére

    Igen, egyre több diáknak esik le, hogy a nyelvtanulás, nyelvtudás az egyik legfontosabb képesség lesz számukra nem csak a továbbtanulásban, de az életben is...hiszen a többségük kénytelen lesz külföldön boldogulni. Mondhatni évről évre egyre kevesebb végzősnek okoz majd gondot külföldre menni és mennek is majd, amíg még EU tagok vagyunk.

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

  • tatala77

    tag

    válasz Raysen623 #10 üzenetére

    Kb. 10 éve végeztem informatikus mérnökként úgy, hogy PC-t nem mutattak nekünk a 3 év alatt egyszer sem:) Még jó, hogy nekem nem kellett, de a tankörtársaim fele tuti nem látott olyat sosem...
    3x próbáltam a szakmámban jobb cégekhez gyakornoknak elmenni (pl. SAP, mint vállalatirányítási rendszerek), még SZÓRA SEM MÉLTATTAK...
    Az a saját balszerencsémen múlott, hogy pont akkor kellett bevonulnom katonának, mikor vezető rendszergazdát kerestek egy takarékba...
    Pesten lettem rendszergazda egy banki alvállalkozó cégnél... idővel, az egyszemélyi főnök hülyeségei és büszkesége miatt mindenki szerződést bontott velünk (pedig olyan cégeknek voltunk front-end beszállítói, mint MOL, OTP, MKB, Rafi, ÉGISZ, stb..), így semmi sem maradt a cégből, csak egy üres héj... Nincs béremelés 6 éve, nincs túlóra, nincs jutalom, nincs cafetéria.. én is csak azért maradtam, mert párom 2 kisgyerekkel volt otthon, és kellett ez a pénz is. De most jeleztük a főnökömnek az ultimátumot, 3-an, vezető rgazdák lépünk le egyszerre, ha nem emeli meg normálisan bérünket, betelt a pohár... :(((

    Kor kerék derék. Lali, a lila ló elalél.

  • Blindmouse

    senior tag

    Azt nem fogja fel a legtöbb magyar cég, hogy nem tudnak a mérnöknek munkát adni. Mert olyan nincs, hogy nem lehet a mérnököt megfizetni, ha nyugat európában ki lehet fizetni egy X bért akkor itthon is. Mert amit a mérnök csinál, az univerzális, a világon bárhol ugyanannyit ér.
    Az a baj, hogy van nekik kb az idő tizedében olyan munka amihez valóban kellene egy mérnök, arra akarnak teljes állásban felvenni. Nem senior mérnök kell nekik, hanem konzultáns, pár hétre. Aki ugyan ki fog számlázni napi 100.000 Ft-ot, cserébe megtervezi azt amit az egyetemről kipottyant gyerekek nem tudnak.
    Legyártod többezer, többmillió darabszámban, kifizeted a mérnököt.

    Ja hogy nincs akkora darabszám?

    Akkor mi a fenének neked senior mérnök?

    3440x1400@120Hz #ultrawidemasterrace #gloriouspcgamingrace

  • Kolbi_30

    őstag

    Oh a HR az egy nagyszeru dolog! Munkát ad a degeneraltaknak! Volt hogy bementem interjura kérte , hogy angolul beszéljünk..semmi probléma! 5. mondat után feladta és kérte ,hogy legyen magyar..Aztán pár héttel később nálam elgurult a gyógyszer és a magát HResnek gondolo kb 20 éves picsat megríkattam az osztályvezetője mellett interjún, mert beleállt valamibe amiről lövése sem volt..A vicc az egészben , hogy oda visszahívtak.. De pénzt sehol nem akarnak adni..mar a 220 bruttóra visítanak..Bár nekem sajnos a végzettségem speciális..De folyamatmérnök/termelésirányító vagy minőséges feladatot bármikor el tudnék látni.

    You want some birth control, you can smoke a cigarette.

  • 4264adam

    veterán

    válasz Kolbi_30 #19 üzenetére

    Az attól függ mit értesz speciális alatt. Mert pl: Tetra pack 350 bruttot ajánlj kezdő "jó" villamosmérnöknek.

  • Kolbi_30

    őstag

    válasz 4264adam #20 üzenetére

    Nem vagyok gépész vonalon. De ha minden jol megy idén már délamerikában karaácsonyozok

    You want some birth control, you can smoke a cigarette.

  • Kolbi_30

    őstag

    Amugy a cikknek abban igaza van, hogy az egyetem/főiskola messze van az ipartol..Nekunk anno 3 evbe tellt mire kiharcoltuk , hogy tanuljunk autoCadet..Mert az oktatok kitalaltak hogy az ugysem kell..papiron kell rajzolni...stb..40 éves technologiakat és berendezéseket tanultunk reggeltol estig, persze iparban max muzeumban lati mar oket..

    You want some birth control, you can smoke a cigarette.

  • kymera

    senior tag

    Raysen623 - Maximálisan igazad van ! Egyszerűen nem fér a fejembe az ,hogy hogyan nem tűnik fel a "kedves" multiknak (és a hasonló felmérések készítőinek) hogy az itthoni fizetések (a brutális adóterhek miatt IS) egyszerűen nevetségesek :W

    A felmérés készítői szerint a mérnökök motiválásának legjobb eszköze a karrierút és a fejlődési lehetőségek biztosítása – a résztvevő vállalatok 72%-a ért ebben egyet. Ennek ellenére csupán a cégek egyharmadánál létezik kidolgozott életpályamodell.

    Nos , akkor lássunk egy motivációt. :
    - a tesóm itthon 7 évig programozóként dolgozott egy szoftver-fejlesztő cégnél. 245000 Ft-al volt bejelentve és kb a felét kapta meg ....
    - 2 éve kitelepült Angliába . A kezdőfizetése 2400 Font volt. Jelenleg 3300 angol Font a fizetése és nem vágyik semmiféle "kidolgozott életpályamodell"-re .... Jó neki az az 1,4 M Ft amit havi szinten hozzávágnak. Minden évben emelnek valamennyit a fizetésén (a bónuszokat és a jutalmakat amit kapnak egy-egy nagyobb meló után már le sem írom mert sírva fakadna itthon az IT társadalom)

    Nos , ez motiváció !

    1151,AM4,1366,2011, - Lapok,procik,vinyók,tápok,vga-k -akciósan. - 70-2340239

  • derive

    senior tag

    Piacgazdasagban nincs olyan, hogy mernok hiany van, egyszeruen csak nem akarjak megfizetni. Meg lehet nezni a nemeteket, hogy csinaljak, meg frissen vegzetten sem probaljak kiszurni a szemed havi 200k bruttoval...

  • HyP3b0y

    senior tag

    A legeslegnagyobb probléma szerintem, hogy elvárják pályakezdőként az X év tapasztalatot.

    Ok, legyen, suli közben elmegyek gyakornoknak...ja hogy a műegyetem még MSc alatt is azt gondolja én buliból és unalomból járok suliba és nincs olyan hogy nem érek rá, úgyhogy legyen az egyetem egész hetes elfoglaltság. És akkor gyakornokként a minimum 20 órát várják el, emellett legyek ott órákon, csináljak meg minden beadandót, tudjam mikor és miből lesz számonkérés (mert ugye "bejárok mindenre"), legyek ott a kötelező laborokon teljesen felkészülten.

    És akkor választhatok, hogy vagy legyen életem vagy aludjam ki magam.

    Sajnos ezt az MSc-t is úgy érzem, hogy felesleges időhúzás, kapsz róla papírt, egyetemi szint, hurrá. Közben semmi érdemlegeset nem tanulunk, szopatnak tovább és az időmet rabolják ahelyett hogy végre valamilyen tapasztalatra szert tegyek ami valóban értékes lehet a későbbiekben.

    Nincs átgondolva ez az egész egyik fél részéről sem.

    "ez a 3d olyan mint az űrverseny volt a hidegháborúban: sokba kerül, problémás, de muszáj csinálni, mert a versenytársak is csinálják" by JoeYi :)

  • hallador

    addikt

    válasz HyP3b0y #25 üzenetére

    Nincs teljesen igazad ne is haragudj!

    AZ IT-nincs szabadság 365/24 van,

    Ha komolyan gondolod, ha nem akkor el kell menni managernek,vagy HR-esnek, ők ráérnek szabadságra menni.

    Én rendszermérnök vagyok, 20 éves korom óta napi 10 - 14 órát dolgozom, miközben tanulok, és közben dolgozom is kb 8 éve nem voltam szabadságon, Magyarország nem Nyugat-Európa. Mikor képzésen vagyok mellette a munkának meg kell lennie! Nem csinálja meg senki helyettem, megvárni sem vár meg, mert a nyakamon van a "kedves" ügyfél, aki meg nem vár. Ez ma Magyarország...

    És az csak mellékes, hogy az IT nem csak játék és mese, ha Te nem akarsz fejlődni senki nem fog helyetted fejlődni, és ez igaz az egyetemre is, a fejlődés nem az iskolapadban történt meg nálam sem, de közben igen, igaz azalatt akkor még 3 év alatt kb éjszakánként jellemzően 3 - 4 órát aludtam... Nem volt nyári szünet, meg nem volt buli haverok fanta, de ha lett volna ma nem itt tartanék...

    Aki nem kezdi el felfogni, és gyakorolni, hogy a rendszermérnök lét ilyen, meg normális életre vágyik, annak nem való az IT...

    Nyugodj meg, és most borítékolhatom neked, hogy a Suliban van időd, ha majd kikerülsz az életbe, és valóban rendszermérnök maradsz, és havonta a 350 - 400 óra lesz az átlagod, akkor majd mondhatod, hogy nincs időd.

    Közben semmi érdemlegeset nem tanulunk, szopatnak tovább és az időmet rabolják ahelyett hogy végre valamilyen tapasztalatra szert tegyek ami valóban értékes lehet a későbbiekben.
    Nincs átgondolva ez az egész egyik fél részéről sem.

    Éljen a jó szocializmus szart sem érő tanrendje, ami annyival lett szarabb ma, hogy most annyi pénz sincs technológiára. Igazad van amúgy ebben a bekezdésben ezt én is tapasztaltam.

    Nincs átgondolva ez az egész egyik fél részéről sem.

    Át van ez gondolva, a microfos és társasága persze veri a mellét, hogy ilyen olyan labort nyitottak itt meg ott (vihar a biliben), de ugyanakkor olyat nem annyira hallottam, mint pl más nyugatabbra lévő egyetemen, hogy nyitottak volna x 1000 computeres oktatóközpontot, igaz ez a többi szarházira is, elöl a legnagyobbakkal (IBM, Oracle, Csicsó, microfos és a többi), mert ugye mennyivel faszább, ha gyerek kijön faszságokkal teletömve, a gyakorlat helyett. És a kifizetett diploma után, még mehet 2 - 3 milláért vendor tanfolyamokra is. Mert ez sokkal jobb a szarházi szent margit szoftvercégeknek. Nyugatabbra a diák úgy jön ki az egyetemről, hogy eleve valamilyen vendor, vagy inkább több vendor vizsgával rendelkezik Magyarországon erre a Cisco-nak volt a majdnem ccna képzése a legszebb példa...

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • bambano

    titán

    válasz hallador #26 üzenetére

    ezzel, hogy te napi 10-14 órát dolgozol, és még közbe dolgozol is, rekorder lehetsz a fórumtagok között :P

    "AZ IT-nincs szabadság 365/24 van": ez nettó marhaság. az it ugyanolyan munkahely, mint a többi.

    "de ugyanakkor olyat nem annyira hallottam, mint pl más nyugatabbra lévő egyetemen, hogy nyitottak volna x 1000 computeres oktatóközpontot": és olyat hallottál, hogy szuperszámítógép központot nyitottak? hogy 40 gigabites egyetemi hálózat van?

    "Nem volt nyári szünet, meg nem volt buli haverok fanta, de ha lett volna ma nem itt tartanék...": miért, most hol tartasz? 365/24-ben dolgozol és 8 éve nem voltál szabadságon?

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • hallador

    addikt

    válasz bambano #27 üzenetére

    Igen szerinted, csak amikor egyedül vagy olyan helyen, amire 3 ember van nyugaton, akkor magyarázd meg, hogy nem 350 órát mész....

    De csak nettó marhaság, az hogy esetleg Te nem ilyen helyen dolgozol, de akkor nem is kell sírni, hogy a cégek változtassanak bármin is, netto faszság, hogy nekik bármit is kellene csinálni, mikor alapvetően te sem akarsz változni ez magyar betegség nem véletlen tart ez az ország ott ahol... Ugye? :P

    és olyat hallottál, hogy szuperszámítógép központot nyitottak? hogy 40 gigabites egyetemi hálózat van?

    Köszi b.... És amúgy mennyi multinál van szuperszámítógép, vagy a balllalalallala gagyi 10 fős btnél tobzódnak.... ? Ez aztán hasznos dolog ám... Hiszem sokkal több értelme van, mintha oktatóközpontot nyitna, hiszen szuperszámítógép minden tescoban van, van mint fürttojás, meg gyömbérgyökér is... Na neeee.... :U

    miért, most hol tartasz? 365/24-ben dolgozol és 8 éve nem voltál szabadságon?

    Na ne ferdíts.... Nem ezt írtam, hanem azt, hogy ilyen rendelkezésre állás van, és nincs még 3 ember aki majd megcsinálja, mint nyugatabbra....

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • big-J

    őstag

    válasz hallador #28 üzenetére

    Attól, hogy te sajnos ilyen helyre jutottál, ahol 3 ember munkáját végzed, más helyeken nem feltétlen van ez így. Panaszkodás helyett inkább válts valami normálisabb helyre, ha értesz a dolgodhoz, találsz gond nélkül.

    Mert most körülbelül ott tartasz, hogy valaki nagyon örül neki, hogy a munka hőse(=palimadár) vagy, azaz jó pár éve irtó nagy haszna van abból hogy semmit nem csinálsz, csak alszol meg dolgozol, 24/7, sípszóra.

    [ Szerkesztve ]

  • csaba951

    veterán

    válasz hallador #26 üzenetére

    50 éves korod előtt meg fogsz halni szívinfarktusban. Nagyon nem éri meg, amit csinálsz! 2-3-4 évig még esetleg bevállalható, ha pokoli jól megfizetnek. De tovább akkor sem!

  • hoffman_

    nagyúr

    ez a cím egy nettó baromság, bár tény, hogy azért néztem be, mert kinyitotta a bicskát a zsebemben. a magyar mérnökök kiemelkedően jók. tény, hogy az egyetemi rendszerünkön lehetne csiszolni, mérnök képzés esetén sokkal erősebben kellene a projekt-alapú oktatást folytatni, személyi és csapatmunka feladatokkal. ez persze nem fog munkatapasztalatot adni, de reálisabb. ezen a téren példát vehetnénk sok nyugati egyetemről. az másik, szomorú kérdés, hogy ott sokkal nagyobb pénzeket tudnak/akarnak költeni az oktatásra és meg is teszik. itthon valóban sokszor nagyon elavult a környezet. ugyanakkor igenis közel lehet kerülni a tűzhöz, ha valaki nem csak a seggét vakarta az egyetemen. személyes konzultáció, egyéni projektek, segítség. én a Kandón végeztem, mindenben maximálisan támogattak mindenkit és meg volt a lehetőség tanulni és életszagú dolgokkal foglalkozni. ha akartál. a VIK-én valóban nagyobb a szivatás és kevésbé hallgató-központú, de pontosan tudom, hogy el lehet indulni.

    a képzettség kérdése sem ilyen borús szerintem az életben. én diploma előtt egy évvel szakmában dolgoztam. nem volt irreális elvárás, adtak időt, hogy tapasztalt mérnök keze alatt fejlődjek és tanuljak. jelenleg a második munkahelyemen vagyok, elvárások persze vannak, rengeteg munka, önképzés, de korrektek és türelmesek, amíg el nem sajátítok egy teljesen új szakterületet. a fizetéseimre sem volt panaszom egyszer sem. igenis, ha valaki megdolgozik érte, nem csak ül, hanem figyel is, fejlődőképes, motivált, ott nem lesz baj. még egy "vacak" BSc villamosmérnök képzés után sem. a legtöbb csoporttársam, akivel államvizsgáztam, már "el volt adva" mikor diplomáztunk.

    ha valaki tengernyi munka, gürizés és túlóra után is ugyanott tart, már elnézést, de valamit rosszul csinál.

    ja, hogy külföldön 3000 font meg 8000 euro? persze. csak nem biztos, hogy annak, aki nem talál munkát a végzettségének megfelelően. a tudást megfizetik igen, de a többi nyugati országba sem a keményborítós diplomáért fognak fizetni.

    én is ki szerettem volna menni - még tovább tanulni. csak a kíváncsiság vezérelt, nem a szükség.

    [ Szerkesztve ]

    "The time you enjoy wasting is not wasted time."

  • weiss

    addikt

    válasz hoffman_ #31 üzenetére

    csapatmunka feladatokkal

    Áhh, azok a gyönyörű egyetemi évek, ahol a csapatmunkát kb. egyedül csináltam, mert a többiek le sem sz**ták, mi lesz a végeredmény... :DD

    I did nothing, the pavement was his enemy!

  • Kékes525

    félisten

    "Magyarországon kevés a jó mérnök" Csodálkozunk? Talán nem kellene ezermilliárdokat (már kb 2-öt költöttünk) értelmetlen rezsiharcra fordítani. :( Ebből a pénzből az oktatást és az egészségügyet is talpra lehetett volna állítani. Akkor még nem is beszéltem a mutyikról és a törvényi szintre emelt korrupcióról sem.

    [ Szerkesztve ]

    Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.

  • lugosi

    MODERÁTOR

    válasz tatala77 #17 üzenetére

    11 éve szűnt meg Magyarországon a sorkatonaság. Szóval az 10 évnél némileg régebben lehetett? Hogyhogy nem tudod amúgy pontosan, hogy mikor végeztél?

  • ksanc

    őstag

    válasz hallador #26 üzenetére

    Én rendszermérnök vagyok, 20 éves korom óta napi 10 - 14 órát dolgozom, miközben tanulok, és közben dolgozom is kb 8 éve nem voltam szabadságon, Magyarország nem Nyugat-Európa.

    Már ne haragudj, de pont ennek is köszönhetjük, hogy itt tartunk. Nem ismerem a körülményeket, de melyik az a hülye cégvezető, aki fizet három embert, ha egy balek is megcsinálja ugyanannyiért?

    És ez általános probléma, hiába vagyok én öntudatos, ha minden ilyen emberre 10 szerencsétlen jut, aki szívesen csinál lábtörlőt magából, mert "kell a pénz".
    Bár lassan ez már nem igaz, ugyanis nem egy területen már egyszerűen nincs miből válogatni, nincs épkézláb ember. Sajnos a saját környezetemben is látom, hogy a munkavállalók is megérik a pénzüket. Még mindig úgy viselkednek sokan, mintha a munkahely kiváltság lenne és neki csak jogai lennének.

    Félreértés ne essék, én is nyomom rendesen, de a napi 12-16 óra munka egyáltalán nem normális. Erre kár hivatkozni.

    Jelenleg egyébként levelezőn végzek egy egyetemet, van némi rálátásom a felsőoktatásra is. Én ott látok problémát, hogy az felsőoktatásba kerülők nagy részénél már eleve az alapozás is hiányzik. Mikor egy tanár már meg sem próbálja az anyagot egyetemi szinten leadni, mert a többség még a középiskolai szinten is elvérzik a ZH-kon, akkor mit tehet?
    Ez pedig az általános/középfokú oktatás tragédiája. Ott vannak az igazi problémák.

    [ Szerkesztve ]

  • Döglött Róka

    veterán

    válasz Lazsnak #5 üzenetére

    Nem szegyen dobbantani.

    @hallador : "AZ IT-nincs szabadság 365/24 van" - rendszermernok vagyok szinten, van szabadsag, most voltam ket hetet malajziaban, senki nem zavart, nem keresett. Szar helyen dolgozol es balek is vagy, hogy hagyod magad bedaralni.

    [ Szerkesztve ]

    Ikea Tafjord, Kínai indukciós töltő, Victorinox Traveler, 10 Tojás M (3 már hiányzik),Rádiós ébresztőóra piros kijelzővel, Varta akkutöltő

  • 4264adam

    veterán

    válasz hallador #26 üzenetére

    A munkahelyi tanulást ne keverd össze az előtted szóló írásával, mert ő tanul és emelett még dolgozik. Nem pedig egy munkahelyen fejleszti magát vagy kötelező oktatásokra jár.

    Ha 8 év alatt 10-14 órában nem sikerült fentébb jutni a "ranglétrán" és szabadságot sem kaptál ott nagy a bibi

    [ Szerkesztve ]

  • wednesday

    őstag

    Közbe meg arról is jelent meg cikk, hogy irreállis a pályakezdők fizetés igénye. El tudom képzelni, hogy sokan akkor inkább az "irreális igényük" többszöröséért kimennek külföldre dolgozni, ha olyan jó szakemberek.

    Persze a felmérés nem volt szektorokra(gazdaság, IT, mérnök, HR) lebonta, így igazából nem tudtuk meg melyik terület pályakezdőinek milyen elvárásai vannak.

    A bontásról egy régebbi cikket találtam.

  • 4264adam

    veterán

    válasz wednesday #38 üzenetére

    Az a régi bontás egy baromság, gyakornokként és diák munkaként sem lehet megszabni sehol a fizetést.

    Egyébként egy példa:
    szüleim 1993-ban 2millióért építettek házat (100nm)
    ma egy ugyan ilyen ház elkészítése 15millióba kerül. Majdnem 10X változás.
    Az ő fizetésük is ezalatt több mint a 10x-re változott.
    Egy nyavalyás házat sme leszünk képesek megvenni "nadrágszijj" összehúzás nélkül, mert a mi bérünk már nem fog 10x-et változni.

    Szóval nem hinném, hogy lehet olyat kimondani, hogy "magas jövedelmet követelnénk"

    [ Szerkesztve ]

  • Rive

    veterán

    válasz hoffman_ #31 üzenetére

    ...a magyar mérnökök kiemelkedően jók.

    Helyesen: a magyar mérnökök között (is) vannak kiemelkedően jók.

    A cikkhez:

    - magyar elvonási szint és általános termelékenység mellett kevés cég tud EU munkaerőpiaci szinvonalon versenyképes fizetést ajánlani. Ez a fő gond, nem az utánpótlás hiánya vagy minősége.

    - másik fő gond, hogy beszabadult a pályára (itthon nagyon, de külföldön is terjedni látom) egy rakat managgeee meg HR specialista, aki semmi máshoz nem ért, csak taposni - ezzel meg céget felépíteni nem lehet, max. le. Sz'al ne panaszkodjanak, ha leépül a cég, nem az alkalmazottakban van a hiba.

    /// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

  • #06658560

    törölt tag

    1) Hol egy link a felméréshez, hogy meg lehessen tekinteni?
    2) Milyen mérnök, akiről beszélünk?
    3) Mikor változtak meg a szilárdságtan alapjai? Vagy a Maxwell egyenletek? (Elavult oktatási tananyag)
    4) Most akkor mit is akarunk kihozni?

  • Hadeska22

    aktív tag

    Szeretem az ilyen és ehhez fogható cikkeket :DDD

    „A Hay Group globális menedzsment-tanácsadó cég által végzett kutatásból kiderül,”
    -igen, azt hiszem ez mindent elárul, hogy összességében mennyire érdemes komolyan venni a cikkben leírtakat.

    "A legnagyobb problémát a vállalatok fele a felsőoktatás színvonalában látja "
    -Én személy szerint a legnagyobb problémát a cégek hozzáállásában látom. Persze van igazságtartalma az ilyen kijelentéseknek is. Nem akarom megnevezni, hogy melyik egyetemen,szakon tanulok, de összességében elmondható, hogy kritikán aluli az oktatás színvonala. Alig tudok pár tanárt kiemelni, akik tényleg hozzák azt a szintet mind szaktudásban, mind emberileg, amit én személy szerint elvárok/nék egy (jó) oktatótól. (az emberi részt az északi országokban lévő oktatás miatt írtam ide)

    Nálunk sok tanár visszaél a "hatalmával", ennek persze több oka is van, még is a leggyakoribb, hogy nincs helyette utánpótlás. Szabadon garázdálkodhat, szemétkedhet, mert nincs következménye a tettének. Általában oktatni sem nagyon tudnak, és elavult anyagot próbálnak átadni.Tiszta főnyeremény.

    Az egyik fő problémát én abban látom, hogy nem tanítják meg a valóban lényeges dolgokat, ellenben a felesleges vackokat azt tonnaszámra nyomják.
    A másik, hogy az ide érkező hallgatók 90+%-a gimnáziumból jön, még is, a programozás oktatás az egyik legnehezebb, főleg egy olyan embernek, aki jóformán az egyetemen lát először programkódot. A legtöbb tárgyból létezik úgynevezett"előkészítő" kurzus, ami pont az ilyen és ehhez hasonló réseket hivatott betömni, de valamiért programozásból úgy érezték erre nincs szükség.

    Van egy hallgatói réteg (köztük én is), akik olyan szakterület iránt érdeklődnek, ami egyáltalán nem elérhető az egyetemen és nincs senki,aki tudna segíteni benne. Én Windows Phone fejlesztéssel foglalkozom (ami azért érzésem szerint eléggé elterjedt manapság), még sincs egy kompetens tanár/külsős, aki tudna benne segíteni, de úgy összességében a régióban sem. A szakdolgozatomba is csak azért írom majd oda a tanár nevét, mert kötelező. De Ő semmit nem tesz hozzá.

    "Ugyancsak az oktatáshoz kötődik a nyelvtudás hiánya, ami a válaszadók 70%-a szerint jelent a gondot."
    -Ezzel mondjuk kivételesen egyet is értek. Persze, nem tisztem senkit sem elítélni, hogy nem tudnak megfelelő szinten beszélni egy-egy idegen nyelven..de azért azt is látni kellene ,hogy a mérnöki szaknyelv az angol, majd a német. A szakomon, meg úgy körbenézve más szakokon ugyancsak elkeserítő a helyzet.

    Jelenleg csak kevesen rendelkezünk felsőfokú (nekem hamarosan anyanyelvi szintű (IELTS)) nyelvvizsgával angolból. Sajnálatos módon a középfokú nyelvtudás is ritka. Többször kialakult már vita a szaktársaim és köztem, akik általában megelégszenek a Zöld Út és Lexinfó által nyújtott lehetőségekkel. Az egyikük érve az volt, hogy " a kutya sem fogja nézni a papírt, nekik az számít, hogy tudsz beszélni". A gond az, hogy nem tud/nak beszélni, és az előbb említett személy másnap kiposztolta azt, hogy " its liking magic" (Lexinfó B2).

    A bérezés meg szóra sem érdemes. Azt hiszem, ezzel mindenki tökéletesen tisztában van.

    Mondjuk külön vicc, hogy itt a Pécsen a magenta cég egyik leányvállalata olyan hihetetlenül jó ajánlatokkal „bombázza” az érdeklődőket,hogy azt szvsz. leginkább csak visszautasítani lehet.
    Két idegen nyelv legalább középfokú ismerete/német felsőfok , emellett lehetőség szerint minimum 1 de inkább 2 év szakmai tapasztalat, és mindezt hallgatóként 84 kerek mátyásért, vagy diploma megszerzése után 115-ért(kezdő) bérért. Ez már életcél a külföldi 3500-4000 (-4500) eurós junior programozói bérekhez mérten.

    Azt mindenesetre tudom, hogy amint befejezem ezt a "csodás" képzést, úgy megyek is ki MSc-re külföldre, és remélhetőleg soha nem térek vissza. (szerencsére kapok megkereséseket kinti cégektől).

    Akinek van esze az már rég elment. Talán egy nap rájönnek, hogy senki nem akar „ilyen versenyképes fizetésekért” gürcölni, ha kint ugyanazért a munkáért, valóban létező fejlődési lehetőséggel, és jó bérekért is csinálhatja azt, amit szeret/ami jövedelmező. Nem mellesleg megbecsülik, és nem azt mondják "ha nem tetszik , akkor el lehet menni".

    szerk. Ezeket a felméréseket hol lehet megtekinteni ? Amire kíváncsi lennék, hogy a válaszadók milyen szakon végzett mérnökök voltak,az általuk beszélt idegennyelvek számát, legmagasabb végzettségüket tekintve,és korra lebontva, stb.

    [ Szerkesztve ]

    B.C Rich...Jackson...Ibanez(?)

  • jerry311

    nagyúr

    Nem csak Magyarországon problémás ez.
    7 hónap alatt sikerült 2 network security pozíciót betölteni. Összesen 21 önéletrajzot kaptunk (havi 3!) fejvadász cégektől. Ennek kb. a fele használhatatlan volt még így is. A maradék 11-ből 8-ról az interjún derült ki, hogy a CV-ben felsoroltakkal nem foglalkozott aktívan, jobb esetben is csak 1-2-szer találkozott vele karrierje során. A 3-ból 1 kapott egy másik jobb ajánlatot, maradt 2. Kevesebb mint 10%, pedig nem voltak extra igényeink. Még network security terén is inkább csak alap dolgok, mint tűzfal meg proxy...

  • Lazsnak

    tag

    válasz hallador #26 üzenetére

    Csatlakoznom kell a postodra válaszolókhoz, abszolút a te hibád, hogy te ezt önszántadból csinálod. Én egy hónapja csinálom külföldön ugyanezt, mert a "projekt megköveteli". Többször is közöltem a vezetőséggel, hogy a fizetésem heti 5 napra és napi 8 órára szól. Teljesen lesz@**m, hogy mit követel meg a cég meg a projekt mit követel meg, pénzért dolgozom, a cégem egy eszköz a kezemben a megélhetésemhez semmi más. Félreértés ne essék élvezem a munkámat és nem véletlenül választottam ezt a szakmát de mindennek van határa. Ha az alkalmazottak akkora balekok, hogy ki lehet hajtattni a belüket meg is érdemlik. Munka van értem és nem én a munkáért. Nálunk is én vagyok a "hálátlan" meg a lázongó, de ha nem fizetnek túlórát, és elvárják a robotot kilépek. Ennyi. Nem az a bajom, hogy sokat kell dolgozni, hanem, hogy nem fizetik meg. Megyek oda ahol megfizetnek, munkahelyváltás nem érzelmi kérdés. Felvettek, kineveltek, tapasztalatot szereztem, szép és jó dolog, de csak azért nem maradok, mert nekik hálásnak kellene lennem, megyek oda ahol megtanultak szorozni. Nem emelnek? Már lépek is :) nem kell ebből morális kérdést csinálni.

    Nem utolsó sorban HyP3b0y nem biztos, hogy IT-s ha BME-n van és szívatják lehet gépészmérnök is :) és már ne is haragudj amíg nem csináltad azt a szakot, ahogy én is, ne mond, hogy ott lenne szabadideje. Minden utolsó allja gyakorlati órán jelenléti ív, ha nem írod alá megbuksz. Volt olyan órám, hogy körbement az újlenyomat olvasó egy fostos gazdasági órán, mikromakrón vagy min az új Q épületben, azt hogy írja alá a haver szerinted? Bentvagy napi 10-12 órát az egyetemen ha mondjuk van 35-40 kredit között tárgyad a gépészmérnökin (ha pechesen rossz az órarended) utána pihenésképpen hazamehetsz beadandót írni, meg rajzolni. Egy géptervezési feladat marha időigényes, már ha meg nem csináltatod mással, vagy oda nem adják készen. Szóval lehetsz te akármilyen IT guru, de a cikk nem az IT szektorról szól barátom, van egy csomó más mérnök is.

  • cami][us

    senior tag

    válasz Hadeska22 #42 üzenetére

    Két idegen nyelv legalább középfokú ismerete/német felsőfok , emellett lehetőség szerint minimum 1 de inkább 2 év szakmai tapasztalat, és mindezt hallgatóként 84 kerek mátyásért, vagy diploma megszerzése után 115-ért(kezdő) bérért. Ez már életcél a külföldi 3500-4000 (-4500) eurós junior programozói bérekhez mérten.

    Magyarország a németek Indiája.

  • bambano

    titán

    válasz Kékes525 #33 üzenetére

    az ugye megvan, hogy rezsiháborúra jórészt a cégek pénzét szórják el, azt nem lehet semmimódon oktatásra költeni?

    (#34) lugosi: helyesen: 2012. január 1-én szűnt meg a sorkatonaság.

    több hsz-ben is: fizetés. ismerős kkv vezető le akarja cserélni a rendszergazdáját. elbeszélgettem vele, hátha megtetszik nekem is az ötlet. kibökte, hogy helyi "vállalkozók" havi 10-20 ezer forintból is vállalnák az egészet. Hát nem tetszett meg nekem az ötlet...

    (#40) Rive: pontosan milyen magyar elvonási szintről is van szó, például ahhoz képest, hogy Iacocca a könyvében (oké, nem ma volt), 90% azaz kilencven százalékos adósávba tartozott? Nem, az alacsony magyar fizetésnek nem csak az elvonási szint a problémája, hanem az, hogy azért hozzák ide a melót a nyugati vállalatok, mert itt alacsony a bérszínvonal. tehát eleve sokkal kevesebb kiadást tervez, amikor idehozza a melót, mintha otthon csináltatná, eszébe sem jut, hogy itt is annyi bértömeg, bérköltség legyen az excelében, mint otthon.

    (#42) Hadeska22: nyelvtudás: ezt a nyelvtudás dolgot ezerrel túlmisztifikálják. nekem pl. azért nyaral pont 10 éve az egyik diplomám a közgázon, mert nincs nyelvvizsgám és 98% eséllyel nem is lesz soha. a munkámat el tudom látni, a doksit el tudom olvasni, meg tudom érteni (ez se megy sokaknak, még a fórumon se :P ), a környezetemben nincs olyan, akivel magyaron kívül bármi más nyelven is beszélnem kellene, akkor engem egy ökör kormányzati döntés miért akadályoz a diplomázásomban?

    aki meg olyan helyre kerül dolgozni, ahol tényleg kell a nyelv, ott meg azt fogják nézni, hogy beszél-e/ír-e adott nyelven, nem azt, hogy van-e papírja. magyarul senkinél nem hoz értelmes eredményt a nyelvvizsga kötelezettség.

    (#45) cami][us :R pontos megfogalmazás. :R

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • pereces

    tag

    Pár napja jöttem haza Horvátországból és azon lepődtem meg leginkább hogy bementem egy pici faluba és a zöldséges két nyelvet beszélt, az étteremben angolul németül és olaszul is tudott az idős pincér is. Barátnőm nem magyar és ő is rendesen csodálkozott.

  • Tigerclaw

    nagyúr

    A nyelvtudás hiánya a korábbi generációknál egyértelműen a hihetetlen pocsék nyelvoktatás miatt olyan amilyen. Az egész módszertan hibás. Ma sem sokkal jobb, de legalább a normális iskolákban már találkoznak néha anyanyelvi tanárral. A legjobb az lenne, ha némi alapozás után csak anyanyelvi tanárok oktatnák a nyelvet, vagy olyan tanárok akik képesek megközelítőleg anyanyelvi szinten beszélni és persze az egész óra tisztán idegen nyelven lenne tartva. Sajnos ennek a feltételnek nagyon kevés nyelvtanár felelne meg itthon, szóval továbbra se várható sok fejlődés e téren.

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

  • Kékes525

    félisten

    válasz bambano #46 üzenetére

    "rezsiháborúra jórészt a cégek pénzét szórják el, azt nem lehet semmimódon oktatásra költeni?" Ezt azért fejtsd ki légszíves bővebben, mert gondolom te sem érted. Milyen cégek milyen pénzét, akkor, amikor az államé a szolgáltatás? :U

    [ Szerkesztve ]

    Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.

  • hoffman_

    nagyúr

    válasz bambano #46 üzenetére

    ezt a nyelvtudás dolgot ezerrel túlmisztifikálják.

    ezt viszont erősen megcáfolnám. mind a két munkahelyen, amit megjártam a szakmában, alapfeltétel volt mind a nyelvvizsga, mind a nyelvtudás. igen komoly mérnöki tudással és tapasztalattal rendelkező mérnök ex-kollégáim nem tudnak továbblépni adott helyről és bérezési sávból, mert nincs meg az a bizonyos B2. (persze ez akarás kérdése is, mert egy középfokú angolt még egy Ara papagáj is le tud rakni elég hamar, ha rárepül.)

    [ Szerkesztve ]

    "The time you enjoy wasting is not wasted time."

Új hozzászólás Aktív témák