Új hozzászólás Aktív témák

  • dezz

    nagyúr

    válasz Johnny Cage #66 üzenetére

    Azért nem mondanám, hogy marhaság, hiszen fáraszthatja a szemet, ha pl. egy világos kép élesen el van határolva a környezetétől egy fekete kerettel, főleg ha a háttér is világos (mint pl. egy átlagos fal). Persze grafikus munkánál szükség is van erre az elhatárolásra, de az nem jelenti azt, hogy az a legergonómikusabb megoldás. Épp ezért érthető el pl. az Eizo közel összes nem kimondottan grafikusoknak szánt monitora világosszürkés kerettel is: az úgymond felveszi a környezeti fényviszonyokat. (Én is ilyet használok, mert a mattfekete, amit először próbáltam, zavart. Egy enyhén polírozott feketét viszont elfogadnék.)

    (#68): Amiatt is, de arra végülis a 72 Hz is jó. (Bár 120 Hz-nél már megtehető az is különösebb villogás nélkül, hogy 3x teszünk ki egy frémet, majd a 4.-re feketét, így elválasztva a következőtől, így jobb a mozgás.)

    Hugo85: Csak nem mindegy, hogy állóképről vagy mozgóképről beszélünk. Előbbinél természetesen mindegy a frissítés, a másodiknál azonban nem. Éppen amiatt, mert az LCD-n végig kint van az előző kép, így egy adott pillanathoz tartozó kép relatave hosszú ideig látszik, majd hirtelen átvált a következőbe, elválasztás nélkül. Ez sem túl jó a szemnek. Erre az LCD-TV-knél máris több megoldás született. Először megjelentek a 100 (NTSC területen 120) Hz-es LCD-TV-k (amik az eredeti képkockák közé új képeket generálnak mozgásinterpolációval). De még ez sem volt az igazi, így nemrég megjelentek a 200 (NTSC területen 240) Hz-es tévék. Ezeknek két fajtája van: az egyik az előzőekben leírt módszert alkalmazza, de minden kép közé beiktat egy fekete frémet, a másik fajta meg 3 új képet generál. (A 24p-s mozifilmek kezelése speciális eset, most nem részletezem.)

    (Egyébként még a TFT-s, azaz aktív mátrixos LCD-knél [és AMOLED-eknél] is szükség van a rendszeres frissítésre, mert valójában apró kondik őrzik meg az adott szubpixel állapotát, de csak pár tizedmásodpercig, mivel fokozatosan kisülnek.)

    Ami a CCFL-t illeti, az energiatakarékos égők közül is csak a drágábbaknál többtíz kHz a villogás, az olcsóbbaknál csak néhány, vagy még kevesebb. A háttérvilágításnál a PWM frekvencia nem feltétlenül a többszöröse a meghajtási frekinek. Az általam eddig látott monitoroknál néhányszáz Hz volt. Próbáld csak ki: sötét szobában vedd lejjebb a fényerőt, és "integess" gyorsan a monitor előtt! Meg fog többszöröződni a kezed.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák