Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ukornel

    aktív tag

    válasz Pingüino #36 üzenetére

    "Viszont ha a chipletek 8 magosak, akkor egy 6, 4, vagy 2 magos processzor nyilván plusz tervezés, plusz gyártás"

    Vagy esetleg inkább leválogatják azokat a lapkákat, ahol némelyik mag nem működik, vagy nem megy olyan gyorsan, mint a többi?
    :K

    Épp a chiplet felépítés miatt a "részben selejtes" lapkákból is bőven megy a szerver procikba is. Például az EPYC 74F3-ben 8 db olyan chiplet van, amelyeken a 8 magból csak 3-3 aktív. Így kínálnak 24 magos szerverprocesszort 256 MB (!!) L3 cache-el.
    Az említett 74F3 hivatalos ára bejelentéskor 2900$ volt. Világos, hogy a 8 db bicebóca lapkát nem lehet ezzel versenyképes áron, 8 db 3-3 magos processzorként eladni: 2900/8 = 362,5$, az még a hatmagos Ryzen5-ök bejelentéskori árát is előzi)...

    Egyértelműen az a baj, hogy a chipletek gyártási üteme nem tud lépést tartani a kereslettel, szűkös a modern gyártástechnológiai kapacitás. Ráadásul emellett (vagyis éppen ezért...) meglehetősen drága is.

    [ Szerkesztve ]

  • ukornel

    aktív tag

    válasz dokanin #118 üzenetére

    Érdekes visszatekinteni a Ryzen 1xxx indulása körüli véleményekre: hogy... Szép-szép ez a Zen, de igazából nem hozott semmilyen forradalmi újítást az architektúra... Bezzeg a K8-al a maga idején úttörő volt a 64 bit, a HyperTransport, az integrált memóriavezérlő bevezetésével... A Zen ehhez képes csak felzárkózott az x86 reszelgetésével oda, ahova az Intel elhúzott a saját architektúrájának tökéletesítésével, de semmi égszakadás-földindulás...
    Sokan írtak ilyesmit, köztük olyanok is, akikre tényleg érdemes odafigyelni.

    Úgy gondolom, hogy az azóta eltelt időszak világosan mutatja, hogy a chiplet "A" forradalmi újítás.

  • ukornel

    aktív tag

    válasz Darmol #133 üzenetére

    wut??
    Nem mostam össze őket. (Bár nem kizárt, hogy nem voltam elég egyértelmű)
    Csak felsoroltam a különböző tényezőket (architektúra, felépítés, gyártástechnológia) egymás mellett, és idéztem azokat a véleményeket, mi szerint nem hozott forradalmi architekturális újítást a Zen.
    Ezekben a véleményekben alapvetően nagy igazság volt, ez egy megalapozott állítás.
    A csalódott hangnem viszont nem az, mert az nem állja meg a helyét, hogy a Rizsa nem mutatott fel forradalmi újítást - csak épp nem az architektúra, hanem a chiplet felépítés volt az.
    Akkor ezt legalább annyi kétkedés övezte, mint amennyi elismerés - de az azóta eltelt idő világosan megmutatta, hogy nem a kétkedőknek volt igazuk, és a chiplet felépítés a jövő.
    Ennyit mondtam.

Új hozzászólás Aktív témák