Új hozzászólás Aktív témák

  • Petykemano

    veterán

    válasz ddekany #364 üzenetére

    Persze, 1 esetleg 2 éves lemaradásról beszélhetünk, de nem feltétlenül és kifejezetten design vagy architekturális.

    A cikk üzenete nekem ez:
    Egyrészt Az előny egy része abból származik, hogy az apple meg tudja fizetni (és meg tudja fizettetni a vásárlóival) azt, hogy a legpöpecebb 5nm-en gyártat. Ez nem csak a fogyasztásban segít, hanem abban is, hogy több cache-t tudnak belepakolni.
    Másrészt az előny valamiféle architekturális fejlettségből fakad (amit nem magyaráz az 5nm sűrűsége), vagy döntések eredménye. Ugye erről már írtam pár gondolatot korábban: A zen3-nak egy 2x64 magos EPYC környezetben is koherensen kell működnie. Ennek lehet, hogy van bizonyos költsége, vagy megkötéseket eredményezhet.

    Ez persze semmit nem vesz el a M1 jelenleg mérhető előnyéből.
    És mivel az Apple minden bizonnyal a továbbiakban is a legfejlettebb node-on fog gyártatni, ezért ezt az előnyt nyilvánvalóan meg fogja tartani.

    Az arm saját előrejelzései szerint az IPC növekedés üteme le fog lassulni és valóban az A77->A78 és az A13=>A14 átmenet egyszámjegyű IPC növekedést hozott.

    Az intelnek lassan sikerül összekaparnia a gyártósorait és/vagy gyártástechnológiától független tervezéssel sikerülhet újra fejlődési pályára állniuk. Az elmúlt 5 év persze elveszett.
    És az AMD zen is ígéretes a továbbiakban.

    Szerintem nem is annyira az a kérdés, hogy tudnak-e majd versenyképes CPU-t készíteni. Szerintem igen. A kérdés sokkal inkább az, hogy a versenyképes cpu-ba vagy mellé milyen gyorsítókat tudnak integrálni és hogy a saját gyorsítós elképzeléseikhez meg tudnak-e győzni szoftverházakat.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

Új hozzászólás Aktív témák