Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Szmeby

    tag

    válasz Oryctolagus #8 üzenetére

    Kezdésnek tűzz ki egy célt. Az informatikus elég tág fogalom. Specializálódj. Leginkább abba az irányba, ami érdekel.
    Azt nem is értem, hogy valaki miért akar informatikus lenni, számomra megfoghatatlan, hogy az mit is csinál. Jól keres, de ennél többet nem tudnék mondani róla, csak egy gyűjtőnév. Remélem nem csak a pénz számít, hanem ott van a hivatástudat is. Anélkül nem biztos, hogy jó lesz. :)

    És az angol nyelv! Nem kell, hogy el tudj társalogni a szőlészet rejtelmeiről, de a szakmai részt érteni kell. Angol szavakat gépelsz, angolul vannak a könyvek, a szoftverek, a leírások, a stackoverflow :), a tréningek, nagy valószínűséggel angolul beszélsz a munkatársakkal is.

    Pl. ha szeretsz programozni, akkor tanuld meg. Válassz egy nyelvet, aminek az alapjait megtanulhatod. A java relatíve könnyen tanulható, és jelenleg elég népszerű. Vagy pl. a python még könnyebben - bár igazán nagy rendszert még nem láttam pythonban írni, inkább prototipizálásra, vagy kisebb nagyobb komponensek megírására használjuk. Ez persze nem jelenti azt, hogy másra nem lehet.
    Ha jól megy a matek elvont fogalmakkal, kipróbálhatod a scalat is. Bár az összes nyelvnél alapvető fontosságú a jó absztrakciós készség, egy kicsit kattantnak kell lenni itt is, na. :)
    Ezer meg egy nyelvből lehet választani, nézelődj. Mert a legfontosabb, hogy ha egyet ismersz, majdnem ismered az összes többit is. Szerintem egyet érdemes nagyon mélyen ismerni, és még párat felületesen, úgy egészséges.

    Persze még a szoftverfejlesztés is egy borzasztó nagy terület, azon belül sem árt specializálódni. Érdekel-e a felhő, az IOT, robotika, AI, CRM, bármi; telco, banki, egészségügyi, közmű, webshop, stb vonalon mozognál; inkább vállalati rendszereket írsz vagy felhasználói programokat, mobil appokat, mindegyikhez kicsit más ismeretek szükségesek.

    De ha közelebb érzed magadhoz a frontendet, akkor told a javascriptet. Az alapok után áttérhetsz a frameworkökre, abból is csillió létezik.
    Erre és az összes többi nyelvre is igaz, hogy miután megtanultál működő kódot írni, meg kell tanulnod szép, igényes kódot írni (design patterns, clean code). Mert hiába működik valami, ha arra ránézve senki sem érti, mit csinál. Brutális módon lelassítja a fejlesztést a tákolmányok megértése, és mindenki szív miatta. Ha megtanulsz szép kódot írni, megkockáztatom, hogy egyből átlag feletti programozó leszel. Sajnos. :(

    Minden fejlesztőeszközből létezik ingyenes, a nyelveket, frameworköket folyamatosan promózzák, hogy az övékét válaszd, ezek is ingyen elérhetők. Itt ott találni ingyenes tanfolyamokat, főleg alapozó bevezető témákban (coursera, edx, codeschool, udacity, pluralsight, codecombat, stb), Dunát lehet rekeszteni ezekből is. De vehetsz könyvet is, a megfelelő topicban tuti tudnak ajánlani neked 1-2 jó könyvet. Aztán gyakorolni, gyakorolni, gyakorolni.
    Próbálkozhatsz mentor kereséssel, bár szerintem nagy mázli kell hozzá, hogy találj valakit, akinek lesz erre ideje. Ismerős körökben nagyobb eséllyel találsz. Vagy akár többen összeállva, csoportosan megtanulni valamit, könnyebb, mint egyedül.

    Persze megpróbálkozhatsz azzal is, hogy beadod az önéletrajzod egy rakás céghez 0 forintos fizetési igénnyel, ha valóban ezt akarod. Szerintem ugyan egy minimális szakmai tudás is sokat dob az esélyeken, az a legfontosabb. Mert mi van, ha kiderül, hogy neked ez a billentyűpüfölés és a folyamatos problémamegoldás mégsem jön be. Egy húzósabb nap végén mit nem adnék egy jó kis kikapcsoló árufeltöltős melóért... :) De aztán rájövök, hogy az se jobb, csak máshogy szar. :D
    A papír (diploma) is csak annyit ér, hogy bizonyítja, fogtál már billentyűzetet, többet sajnos nemigen.
    Az emberi tényező is sokat számít, hogy szeresd csinálni, akarj tanulni (életed végéig). Enélkül nincs értelme. És ezt releváns szakmai tapasztalat híján erősen hangoztasd is az önéletrajzban. ;)
    A napokban pont láttam, hogy egy cég gyakornoki programot hirdet. Ugyan nem ismerem, de egy kis hobbyprojekt alapú otthon szerzett tapasztalattal is be lehet talán kerülni. Mert miért ne, hiány van wazze! Főleg aprópénzért cserébe. 3 év gyakorlat egy cégnél vs 3 év főiskola... mindenki tudja, melyik értékesebb... nagyságrendekkel.

Új hozzászólás Aktív témák