Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #54625216

    törölt tag

    válasz mepet #26 üzenetére

    "jelentősége a görög demokráciához vagy a római joghoz mérhető"

    Ez most szarkazmus, vagy komolyan hiszel benne?

  • #54625216

    törölt tag

    válasz FattyDove #59 üzenetére

    Ha úgyis tudod, hogy ki utalt kinek és mennyit, akkor miért érdekes, hogy technikailag melyik számlára ment?
    Az átláthatóság az lenne, hogy ha valaki letagadja, hogy valakitől pénzt kapott, de a számlái alapján visszakövethető lenne a pénzmozgás. Ehhez viszont tudni kell, hogy melyik számla kié.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz mepet #48 üzenetére

    "Ez az emberek együttélésének egy új, magasabb szintjéhez vezethet. Akkor is, ha csak akár egy új fajta közvetlen (tehát képviseleti rendszer nélküli) demokráciát vízionálunk, akkor is, ha más forradalmi felhasználási módot."

    Még mindig nehezen hiszem el, hogy komolyan gondolod, de oké.

    Az emberi együttélésnek egy új, magasabb szintjével és a képviseleti rendszer nélküli, a résztvevők konszenzusán alapuló, transzparens, közvetlen demokráciával jópár hippi kommunában kísérleteztek már a 70-es években, de a vége mindig összeveszés lett, mert senki se akarta magától levinni a szemetet.
    Az alapvető probléma akkor is az volt, hogy ha összeterelsz néhány jómódú, elkényeztetett, a gyakorlatiasságot hírből se ismerő, jobb esetben naív, rossz esetben szimplán arrogáns hülyegyereket, akkor viszonylag gyorsan kiderül, hogy a hátország nélkül - amely ellen ideológiai alapon lázadnak - totál életképtelenek.
    És attól még, hogy ezt az egész kommunásdit áttereled az online térbe és megfejeled a blockchain technológiával, a rakás életképtelen hülyegyerekből nem lesz felelősségteljes és jól funkcionáló társadalom.

    Persze próbálkozni szabad, elvégre a negatív tapasztalat is tapasztalat.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz mepet #63 üzenetére

    Először is az ókorban a demokráciák valójában elhúzódó politikai válságokra adott átmeneti válaszok voltak, mert az adott állam politikai elitje nem tudott kiállítani egy kompetens vezetőt. (Kb. mint manapság a szakértő kormányok vagy a nagykoalíciók.)
    Ráadásul a görög demokrácia nem jelentett közvetlen néphatalmat, a társadalomnak csak egy szűk rétege szavazhatott egyáltalán és választási csalásokra is találtak régészeti bizonyítékokat.

    Másodszor az a probléma az ilyen "közvetlen demokrácia" víziókkal, hogy nem igazán értik a politika lényegét.
    A politikában a részletkérdéseket nem lehet minden esetben közvetlenül a népítéletre bízni, mert a részleteknek csak egy átfogó koncepció részeként van egyáltalán értelmük.
    Van erről egy klasszikus vicc: a britek kitalálják, hogy végre átállnak a jobboldali közlekedésre, és az átállás menetét megszavaztatják a néppel. A szavazás végén kompromisszumos megoldás születik: először csak a buszok és a nehéz gépjárművek állnak át és ha minden jól megy, akkor később csatlakoznak a többiek is. :DDD
    Sok esetben ráadásul az állam nem lehet 100%-osan transzparens, pl. biztonsági okokból nem teregetheti ki a világ előtt a védelmi stratégiáját, vagy a gazdasági döntések az előkészítés során nem szivároghatnak ki, mert úgy a piaci reakciók hatástalanítanák őket.
    Márpedig ha a nép nem dönt mindenről, hanem csak nagy vonalakban a koncepciókról, akkor máris eljutottunk a képviseleti demokráciához.

Új hozzászólás Aktív témák