Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • gabor7th

    addikt

    A világ sokáig úgy tekintett Kínára mint gatyi cuccok gyártójára. Ez kb. tíz éve végre megváltozott és az emberek kezdik a jövő szuperhatalmának látni, sőt már vannak akik most annak látják. Orbánék is felfedezték Kínát és agyondícsérték nemrég... pont mikor kezd ott minden nagyon rosszul menni. Az elmúlt kb. tíz évben Kína sok szempontból írigylendő helyzete totál megváltozott és eltart még egy ideig amíg a legtöbb ember, köztük Orbán ezt észreveszi. Például az adósságuk hihetetlen brutális mértékben nőtt az elmúlt kb. tíz évben és a pénzes bácsiból az eladósodott trükkőző lett.

    "It’s been called a mountain, a horror movie, a bomb and a treadmill to hell. To doomsayers, China's $34 trillion pile of public and private debt is an explosive threat to the global economy."

    "Even with the government focus on deleveraging, Chinese borrowing rose 14 percent in 2017, ballooning to 266 percent of gross domestic product, from 162 percent in 2008."

    Nagy a kínai GDP? Nos az adósságuk a GDP-jük 266 százaléka és 2008-tól több mint 100 százalék jött ehhez. Vagyis nagyon rövid idő alatt nagyon elb@szódtak a dolgok.

    Ráadásul nem is akárhogy. Ugyanis az adósságuk egy jelentős része most dollárban van, ami korábban nem így volt. Miért baj ez nekik? Azért mert a korábbi szupermódszerük arra, hogy növeljék a gazdaságukat mostmár mindig nagyon fog fájni. Ugye hallottad korábban, hogy a kínai valuta leértékelt és az amerikai vezetők szeretnék, hogy feljebb vigyék az árfolyamot? Ez volt Kína egyik csodafegyvere, hogy leértékelte valutáját és így sokkal olcsóbban meg tudták venni a termékeit, mint a versenytársaiét és ez hatalmas erőt adott a gazdaságuknak. (Hétköznapi embereknek persze szívás, ha külföldről akartak vásárolni.)

    "$6 trillion of local government debt may be lurking under the surface in China: S&P"

    6 billió dollár önkormányzati rejtett adósság... És ezeket kb. az elmúlt pár évben hozták össze.

    "Az ország, ahol 50 millió lakás áll üresen - Ebből még nagy baja lehet az egész világnak"

    "Több mint 50 millió lakás állhat üresen a kínai városokban, ami a teljes állomány mintegy 22%-át teszi ki "

    "Az üresen álló lakások nagy részét befektetési céllal vásárolt lakások teszik ki, ami komoly problémát jelent: egyrészt nagyon megnehezíti a fiatalok számára az első otthonhoz való hozzájutást (hiszen az árak is elszálltak a befektetési célú felvásárlások miatt), másrészt viszont, ha megfordul a piac, és az árak csökkenésétől tartva önteni kezdik a piacra a befektetők az ingatlanokat, az megroppanthatja a kínai gazdaságot. Ennek következményeit az egész világgazdaság megsínylené. "

    Nemcsak önkormányzatoknál van baj, hanem a vállalati szektor is úszik az adósságban:

    "Corporate debt currently accounts for over two thirds of total debt, standing at 170% of GDP in 2015. This is more than twice the size of corporate debt in advanced economies (85%) and more than three times that of emerging market economies excluding China (50%) (Ma and Laurenceson, 2016)."

    És ez csak a jéghegy csúcsa. Úgyhogy nem lepődnék meg ha mégse mennek majd a Marsra.

    A számítástechnika új negatív trendjei: ujtechkor.blog.hu

  • gabor7th

    addikt

    válasz myckie2 #9 üzenetére

    Azért haverkodik, hogy minél jobb benyomást keltsen, csak éppen akkor ment oda üzletelni amikor már a körülmények sokkal rosszabak lettek mint korábban.

    Most még sokan azt hiszik a kínaiak tele vannak pénzzel és kb. tíz éve még nagyjából rendbe voltak, de most ha csak a vállalati adósságokat nézed a GDP 170%-át teszi ki.

    "Corporate debt currently accounts for over two thirds of total debt, standing at 170% of GDP in 2015."

    Szóval lekéstük az aranykorszakot üzletkötési szempontból.

    [ Szerkesztve ]

    A számítástechnika új negatív trendjei: ujtechkor.blog.hu

Új hozzászólás Aktív témák