Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Tigerclaw

    nagyúr

    válasz bambano #23 üzenetére

    A villamos hálózatról nem, de az informatikai hálózatról igen. Egy erőműnek nincs szüksége külső adatkapcsolatra hogy működjön. Többezer mérési adat fut be PLC-kbe, rendszerirányító számítógépekbe, van telemechanika, távműködtetés, automatikák, védelmek, vezérlés, szabályzás de ez mind belül keletkezik és belül is marad. Ha atomerőműről beszélünk akkor pedig az igazán kritikus a reaktorral kapcsolatos védelmi és irányító rendszerek még külön lezárt zónákban vannak, ahova nem mehet be olyan akinek nincs ott dolga és nincs engedélye. Azok a számítógépek szintén le vannak választva és minden többszörösen redundáns.

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

  • Tigerclaw

    nagyúr

    válasz bambano #25 üzenetére

    Persze, én is csak azt mondom, hogy ha körültekintően tervezik meg és üzemeltetik a létesítményt akkor nem történhet ilyen. A kritikus rendszert a nevéhez illően kell kezelni és védeni. Ennek alapja az, hogy sziget-ként üzemel, nem kommersz OS fut rajta és a hardver is ennek megfelelően védett. Remélem hogy Paks-on ilyen a rendszer.

    A villamos hálózat felől persze lehet leállást kényszeríteni drasztikus eszközökkel, de annak már nincs köze a kibertámadáshoz. Ott meg kell rongálniuk fizikailag az elektromos hálózatot az erőmű becsatlakozásánál, vagyis zárlatot, vezetékszakadást, transzformátorhibát kell okozniuk, de elvileg ez is csak leállást okozna. A védelmek működnének és az erőmű leállna további kár nélkül, vagy minimális kárral.

    A kritikus pont az, amikor olyan módon csempésznék be a vírust, amit nem tud ellenőrizni, se megtalálni a cég vagy a kormány. Minden eszköz, amit bent használniuk kell és firmware-szoftver működteti potenciális veszélyforrás. Erre részlegesen lehet megoldás, ha csak olyan beszállítókkal dolgoznak, akik beleegyeznek, hogy a firmware forráskódjára rálátása legyen a vásárlónak, vagy saját firmware-t írnak hozzá. Persze el lehet rejteni backdoorokat akár már a chip-be is, meg persze az OS-be, ami olyan méretű kóddal rendelkezik, amit lehetetlen átlátni. Ezért lehet jó választás talán a Linux, ami nyílt, sokan fejlesztik, de sokan is ellenőrzik.

    Végeredményben ma már nagyon nagy szüksége van minden országnak a legkiválóbb informatikai szakemberekre, mert ahogy látom, a kémkedés, ipari kémkedés, kiberterrorizmus a nagyhatalmak naponta használt módszere manapság. Lehet hogy a kormánynak meg kellene fontolnia a Linuxos telefonok használatát.

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

  • julius666

    addikt

    válasz bambano #4 üzenetére

    Mert atomprogramot hátráltatni ugye csak reaktorblokkok leolvasztásával meg töltetek felrobbantásával lehet, a mintául vett Stuxnetnél is pont ezt láttuk. :)

    Egyébként IMHO ez valami kamuhír, ilyet nem szoktak előre bejelenteni, felesleges ezen sokat rágódni.

    [ Szerkesztve ]

  • mrhitoshi

    veterán

    válasz bambano #37 üzenetére

    Elég ha csak egy apró dolgot változtatnak meg az erőműben, és az is hazavághatja anélkül, hogy felrobbanna akármi is. Ez azért nagyon szélsőséges eset.

    Megtámadsz egy reaktort, működésképtelenné teszed, az ország másik felében meg elrepül egy erőmű

    Ez azért szerintem elég nagy siker lenne, ha a (feltételezett) szándékot nézem. :))

    [ Szerkesztve ]

    PS4

  • RawrRr

    tag

    válasz bambano #70 üzenetére

    London 70%-a nem fehér. Csak ebbe az is beleszámít, hogy a lengyel, német, magyar, szlovák, ukrán, cseh, satöbbi mind nem fehérnek számít az angolok szerint, mert öntelt barmok. Egyébként az irányadó kultúra mindig az ország kultúrája, ez ilyen egyszerű. Majd ha a teljes brit állampolgárok több mint fele nem lesz "igazi" brit, akkor lehet bármiről is beszélni, addig egyszerű politikai ugrálás a szavazatokért. És állampolgárokról beszélünk, nem munkásokról, akik oda járnak dolgozni.

    [ Szerkesztve ]

    Eladó Lenovo A660 -> http://goo.gl/A4vitG (Garanciális, kártyafüggetlen)

  • RawrRr

    tag

    válasz bambano #72 üzenetére

    Attól, hogy a gyereke (példa szerint) angol lett, mert itt született az semmit sem jelent (London pedig csak egy város a sok ezer közül Angliában). Ha én elmegyek mondjuk Marokkóba, és ott lesz egy gyerekem, aki marokkói állampolgár lesz emiatt, akkor egyből figyelembe kellene vennie a marokkói kormánynak, hogy ott él a gyerekem, aki állampolgár, de nem valódi marokkói? A fenéket, majd ha lesz 16 millió ilyen a 32 milliós marokkói lakosságból, majd akkor. Ettől a világ összes országa száz évekre van. Ezt tudomásom szerint egyedül Szaúd-Arábia oldotta meg azzal, hogy ott soha a büdös életbe nem lesz olyan állampolgár, aki nem ottani valós állampolgár. Élhetsz ott egész életedben, lehet rakás gyereked, de sosem fogod megkapni az állampolgárságot, így nem is kell figyelembe venni azt, hogy te ki vagy és honnan jöttél, mert mindig az állampolgár alatt fogsz elhelyezkedni, amit én igazából meg is értek, ha nem is értek egyet vele

    [ Szerkesztve ]

    Eladó Lenovo A660 -> http://goo.gl/A4vitG (Garanciális, kártyafüggetlen)

  • mrhitoshi

    veterán

    válasz bambano #72 üzenetére

    Na várj ez már más tészta. A bevándorlók önszántukból vállalták azt, hogy másik országban telepednek le. Úgy gondolom, hogy ezt a témát hanyagoljuk, mert itt nem arról volt szó, hogy nyugati országokban mit kellene iránynak nézni, hanem egyszerűen összevetettük a két világot. Én arra értettem a ráerőltetést, hogy attól hogy ott más szemszögből nézik a dolgokat, még nem kell ennyire lekezelően, és negatívan hozzájuk állni, akármi is a valóság.
    Természetesen vannak dolgok, amik tényleg nem etikusak, nem elfogadottak, de majd le is vetkőzik őket.

    [ Szerkesztve ]

    PS4

Új hozzászólás Aktív témák