Új hozzászólás Aktív témák

  • Tigerclaw

    nagyúr

    válasz bambano #25 üzenetére

    Persze, én is csak azt mondom, hogy ha körültekintően tervezik meg és üzemeltetik a létesítményt akkor nem történhet ilyen. A kritikus rendszert a nevéhez illően kell kezelni és védeni. Ennek alapja az, hogy sziget-ként üzemel, nem kommersz OS fut rajta és a hardver is ennek megfelelően védett. Remélem hogy Paks-on ilyen a rendszer.

    A villamos hálózat felől persze lehet leállást kényszeríteni drasztikus eszközökkel, de annak már nincs köze a kibertámadáshoz. Ott meg kell rongálniuk fizikailag az elektromos hálózatot az erőmű becsatlakozásánál, vagyis zárlatot, vezetékszakadást, transzformátorhibát kell okozniuk, de elvileg ez is csak leállást okozna. A védelmek működnének és az erőmű leállna további kár nélkül, vagy minimális kárral.

    A kritikus pont az, amikor olyan módon csempésznék be a vírust, amit nem tud ellenőrizni, se megtalálni a cég vagy a kormány. Minden eszköz, amit bent használniuk kell és firmware-szoftver működteti potenciális veszélyforrás. Erre részlegesen lehet megoldás, ha csak olyan beszállítókkal dolgoznak, akik beleegyeznek, hogy a firmware forráskódjára rálátása legyen a vásárlónak, vagy saját firmware-t írnak hozzá. Persze el lehet rejteni backdoorokat akár már a chip-be is, meg persze az OS-be, ami olyan méretű kóddal rendelkezik, amit lehetetlen átlátni. Ezért lehet jó választás talán a Linux, ami nyílt, sokan fejlesztik, de sokan is ellenőrzik.

    Végeredményben ma már nagyon nagy szüksége van minden országnak a legkiválóbb informatikai szakemberekre, mert ahogy látom, a kémkedés, ipari kémkedés, kiberterrorizmus a nagyhatalmak naponta használt módszere manapság. Lehet hogy a kormánynak meg kellene fontolnia a Linuxos telefonok használatát.

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

Új hozzászólás Aktív témák