Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • hcl

    félisten

    LOGOUT blog

    "cégek nem tudják kivárni azt a 3-3,5 vagy 5 évet, amíg az informatikusok elvégzik bachelor vagy master szakot, hanem"
    Inkább felszívják a féltudású arcokat, majd a dolgozók szívnak a szakmailag alulképzett emberanyaggal.

    @dchard : Mondjuk az infós tanterveknek már tizenéve sem sok köze volt a szakmához pár intézményben...

    [ Szerkesztve ]

    Mutogatni való hater díszpinty

  • hcl

    félisten

    LOGOUT blog

    válasz floatr #40 üzenetére

    Ez papíron szép. Valójában szakbarbárokatvagy betanított munksokat képeznek sok ilyenen, akik utána informatikusnak képzelik magukat (láttam párat).

    [ Szerkesztve ]

    Mutogatni való hater díszpinty

  • hcl

    félisten

    LOGOUT blog

    válasz adapter07 #23 üzenetére

    Meg negyed olyan jól...

    Én azt láttam, hogy mindegy, milyen tanfolyást végzett valaki, ha nincs szakmai érdeklődése, és nem tudja a szakmai alapokat, sosem lesz igazán jó. ( Ritkán akad kivétel.)

    Mutogatni való hater díszpinty

  • hcl

    félisten

    LOGOUT blog

    válasz MCGaiwer #48 üzenetére

    Bizonyos szinten meg lehet. De egy Android fejlesztéshez, pláne valami csillivilli fejlesztőkörnyezethez sokszor már kell gép.

    Mutogatni való hater díszpinty

  • hcl

    félisten

    LOGOUT blog

    Pár gondolat :
    - gyorstalpalós fejlesztő, rendszerüzemeltető, stb. érdeklődés és önfejlesztés nélkül sosem lesz jó - ki hiszi, hogy beültetjük a magyartanárt programozni anélkül, hogy értené a programozott cucc működését (vagy érdekelné az), és az majd tuti jó szakember lesz?
    - a gyakorlati oktatás hiánya nagyon gáz - programozni még elég a PC, de nagyon sok esetben kellene robotot, mikrokontrollert, stb. programozni... kellenének fejlesztőkörnyezetek, kellenének ehhez értő szakemberek...
    - csodálkozunk, hogy rossz az emberanyag, amikor olyan szinten nincs követelmény szakmai tárgyakból informatika szakon, hogy még? IT cégnél tele vagyok olyan kollegával, akik nem ismernek csatlakozókat, nem tudják a számítógép működésének alapjait, az IT biztonság alapjairól nem beszélve... szakmai érdeklődés max. a játékokban, talán telefonokban kimerül.
    - ugyanakkor a mérnökinfó tananyag fele matematika - átlagos infós sosem használja, amelyik igen, azt programozó matematikusnak hívják
    - fent említett féltudású említettek könnyen managerek lesznek, és hoznak hibás döntéseket...
    - csodálkozunk, hogy speciális fejlesztőkre van igény, amikor a legtöbb cég egyszerűen lesz...a usereit, és se local support se semmi... elég sok állás keletkezne, ha a cégek felismernének pár dolgot, pl. hogy az a user a jó user, aki a munkáját csinálja, nem a gépével szenved - de ehhez local support sem árt
    - nem tudják kivárni a cégek az 5 évet - de akkor hogy akarnak képzett fejlesztőket... valójában az a gond, hogy a felsőoktatás nem azt képzi, amit kéne (leginkább a semmit képzi, de mennyiség van)
    - userek terén is borzalmas a helyzet, oda van írva a CV-be mindenkinek, hogy windózt, ofiszt tud használni, de valójában fészbúkozni tud - na most így várd el, hogy használjon egy céges infrastruktúrát
    - és ne töltse fel a céges doksikat a Google Drive-ra...

    Szóval megint ott tartunk, hogy az általános szellemi és oktatási színvonal mutatkozik meg ebben a szakmában is.

    Mutogatni való hater díszpinty

  • hcl

    félisten

    LOGOUT blog

    válasz #36031232 #79 üzenetére

    Mondjuk elég régiek a tapasztalataim, de az azóta megismert frissen végzettek hasonlóakra panaszkodnak - inkább a BME a kiemelkedő, de a kisebb helyeken az infó oktatás sok esetben gázos.

    "amire te gondolsz, az a Computer Science szak, az mindenhol a világon ilyen. A logikai, számítástudományi ismeretek miatt kell, mert nem mindegy, hogy amit írsz programot, az mennyi idő alatt fut le."
    Mindegy, minek hívják, ott van értelme - a sima mérnök informatikusnak az 1/3 matek is gáz, 3 éves képzésből az 1 év...

    "Csak ha túl sok a követelmény és nehéz az anyag, akkor megy a sírás hupon meg mindenhol, hogy szórótárgy és nem éri meg a diploma."
    A szórótárgy és a követelmény nem ugyanaz. Normális oktatás mellett nyugodtan lehet magas követelményeket tartani, pláne ha az adott szak fő ismereteit várják el. Szórótárgy inkább az, amikor valami kevésbé fontos cuccot feleslegesen szigorúan követelnek.
    Adott szakra járó emberkék maguk jelentkeztek oda; alapelvárás, hogy érdekelje őket a dolog, és legyenek hajlandóak azt tanulni is. Legalábbis én így gondoltam.
    Szakmai tárgyakból még hármasom sem nagyon volt, matek, rendszermodellezés, stb., mindig kettes :D

    Mutogatni való hater díszpinty

  • hcl

    félisten

    LOGOUT blog

    válasz #36031232 #107 üzenetére

    "A compiler visszajelzései elég egyértelműek, nem hinném hogy ezzel bárkinek gondja lenne, aki tud papíron bármit is írni, helyesen. Én annyira nem szeretek papíron kódot írni."
    :D:D:D:D:D:D
    Nagyon nem biztos :)

    @floatr : "t. Az elmúlt 20 évben csak azt láttam, hogy igazán csak az rendelkezett minőségi tudással, aki kicsit megszállottja volt a szakmának. "
    Pontosan ezt mondtam. Na ezek az emberek nem bölcsészkarra szoktak jelentkezni, viszont az infó szakot sem lazsálással töltik, a matek mellett jut idejük mindenféle saját hülyeségük megvalósítására.
    Egyéb képzettségű emberből lett jó szakembert én nagyon keveset láttam. A jellemzőbb inkább az infón végigbukdácsolt, de semmire sem jó arc, meg a valamiből átképzett, semmire sem jó arc (én az elsőbe tartozom :DDD ) .

    "A gyorstalpaló persze szintén nem sokat ér, ha valaki nem is akarja igazán csinálni"
    Ugye? S a jelen elképzelés szerint, az egyéb szakmákból átképzettekből mennyi akarja igazán? Nagy többség szerintem csak azt érti, hogy sokat kereshet ha ezt a kínait megtanulja.

    @dabadab : Longest error message? :D Tizenéve kipróbáltam a kernelfordítást, ez a közelében nincs :D

    [ Szerkesztve ]

    Mutogatni való hater díszpinty

  • hcl

    félisten

    LOGOUT blog

    válasz bambano #130 üzenetére

    Én abban a harmincban voltam, amelyik elvégezte (az első szakomon harmincból ötben).
    Volt szórótárgy.
    100 felett? 400 ember volt a második szakom első évfolyamán. Másodikon már sokkal kevesebb. És nem a programozás jellegű tárgyakból volt szívó, hanem matematika.
    11 matematika jellegű tárgy volt 3 év alatt. Szakmai sem volt nagyon sokkal több. Viszont legalább fele olyan színvonalon sem oktatva, mint a matematika. De informatikai alapismeretek nélkül el lehetett végezni a szakot.
    A szórótárgyak léte kb. hivatalos volt, mert a működési modell az volt, hogy az infó szak népszerűsége hozza a fejpénzt a karnak, amiből meg lehet tolni a többi, erősebben lobbizó, nagyobb múltú szakot (ezeken sokkal jobb színvonal volt). Ez mostanra valamit változott, de az infó még mindig tömegképzés ott, csak miután kiöregedett pár idióta a szak vezetéséből, már kicsit szakmaibb a dolog.

    "ez az alapvető probléma. akkoriban volt három ember, akit kiraktak, "
    Az első szakomat még nem kreditben csináltam, akkor sem hármat raktak ki, és akkor sem a legfontosabb tantárgyakból :S

    S sajnos a nem odavalók is elvégzik, illetve a kredit miatt maradnak a szakokon, végigbukdácsolnak, így aztán tovább romlik a végzett emberanyag. (Ez viszont nem csak az infón jelenség, hanem minden máshol is; bölcsészkaron a magyar, angol az ilyen tömegszak, jog, közgáz meg gazdag apukák gazdag gyerekeivel volt tele. Természettudományos szakirányokon emiatt is van pangás, ott nincsenek divatszakok :D )

    [ Szerkesztve ]

    Mutogatni való hater díszpinty

  • hcl

    félisten

    LOGOUT blog

    válasz bambano #133 üzenetére

    Szerintem most többen vannak, akik valójában szeretnének programozni, egyszerűen többen jutnak számítógéphez, többen mennek felsőoktatásba, több a lehetőség. Viszont sokkal több programozóra is lenne szükség. Pláne jóra.
    Amúgy gyorstalpalós programozók nem annyira ilyen komoly dolgokra kellenek, hanem Java alapú webprogramozáshoz, stb., ami kulimunka kb. Mondjuk oda sem ártana valami igényesebb szakembergárda, de a fő felvevőpiac ez.

    [ Szerkesztve ]

    Mutogatni való hater díszpinty

  • hcl

    félisten

    LOGOUT blog

    válasz kutkut #135 üzenetére

    Elektronika, pláne a digitális áramkörök, kellenek. Az igazán durva programozók töviről hegyire ismerték (ismerik) a hardvert (60-as, 70-es évek Unix-osai, mainframe-esei?)
    Viszont ezt sem durva követelmények formájában kéne oktatni. Illetve a villamos terek, mechanika, ezek tényleg feleslegesek egy informatikusnak.

    Mutogatni való hater díszpinty

  • hcl

    félisten

    LOGOUT blog

    válasz dabadab #144 üzenetére

    Én azt látom sok kollegánál hogy nem érti, hogyan működik a számítógép, nem tudja, hogyan működik a hardver. Tök mindegy, hogy virtuális, vagy nem, ha valaki érti az alapvető működést, az sokat tud segíteni. A virtuális gép pedig ugyanazt a működést szimulálja, mint a fizikai.
    Ez nem direkt hasznosuló tudás, ez olyan alapvető ismeret, amit nem veszel észre, ha használod. Ha nincs, akkor is el lehet lenni szakemberként, persze, csak nem biztos, hogy minden jó is lesz. Ez olyan, mint hogy az autószerelő sem gondolkodik azon, hogy hogyan kell egy csavart betekerni.

    Az architektek között sok ilyen van nálunk, meg is van a látszatja. Akkora marhaságokat tudnak tervezni, hogy röhögünk. Aztán volt, hogy sok-sok pénzért kellett még ramot venni...

    Másik : nagyon sokan felháborodnak, amikor valamilyen természettudományos alapismeret (vagy tényleg nagyon alapműveltségi kérdés) kapcsán szembesülnek vala, hogy azt tudniuk kéne. Amikor a Unix admin nem tudja, hogy mi a különbség a halt és a shutdown között, illetve egy rakás olyan rövidítés értelmét nem tudja, amit naponta használ, arra mit mondjak? Persze, nem kell tudni semmit, csak told a scripteket amit valaki megírt helyetted, gombnyomogató majom pár százezres fizetésért?

    @kutkut : OK, az az én véleményem, hogy kell, mert ez nem olyan alapműveltségi tudás, amit a mindenféle iskolákból jövő hallgatóktól el lehet várni. Ismeretterjesztő tárgyként, ráfeküdve a processzorok, adatbuszok működésére igen hasznos lenne.

    [ Szerkesztve ]

    Mutogatni való hater díszpinty

  • hcl

    félisten

    LOGOUT blog

    válasz kutkut #153 üzenetére

    Akkor bele lehet integrálni azokba, de nem hiszem, hogy érdemes kihagyni.

    @TomMusic : Mostanában nem jelentkeztem állásra, de amikor elkezdődött a munkaerőhiány hiszti, akkor még ugyanúgy nem zavartad őket szakmai múlttal sem :D

    Mutogatni való hater díszpinty

  • hcl

    félisten

    LOGOUT blog

    válasz Simba86 #174 üzenetére

    "Folyamatosan azt látni, hogy nem értenek az adott modulhoz, amihez "programoznak", csak a megkapott specit pötyögik be, és a specinek mindenre részletre kiterjedőnek kell lennie, önálló gondolatuk nincs,"
    Sysadminoknál ugyanez... Egyszer valaki megmutatta nekik, hogyan lehet több szerveren kiadni egy parancsot (nem ám dsh) , azóta azt csinálják, meg amit mondanak nekik. Ha valami újat kell csinálni, megkérdeznek valakit.
    Mondjuk a cég kb. hivatalossá is tette, hogy vannak központi emberek, nagyobb tudással, ők találják ki, mit merre, többi csinálja.

    Odakerültem, meguntam a felesleges macerát, írtam pár scriptet, csinálgattam ezt-azt php-ban, management el volt ájulva, miyen hűdejóvagyok... fizetésemelés, stb.
    Pedig nem erőltettem meg magam, csak volt alkalmam valami érdekeset csinálni sok szerverrel, az unalomig ismert feladatok mellett. nem mellesleg a macera mennyisége is csökkent, mert hamarabb kész volt egy csomó feladat. Meg közben PHP, C tanulás is történt :)

    Mutogatni való hater díszpinty

  • hcl

    félisten

    LOGOUT blog

    válasz bambano #184 üzenetére

    Nálunk is auditált cucc van, de lehet változtatásokat csinálni, lehet újdonságokat bevezetni, pedig nagyon merev a rendszer - persze megfelelő jóváhagyásokkal (szabvány szerint elkészített változásmenedzsment folyamat), stb. A fejlesztőinknek meg kötelező... Ez egy nagyon tág fogalom.

    A BSA meg elég fontos dolog lenne, csak a legtöbbször rosszul csinálják, rossz emberek. A jó programozó pedig tisztában kéne hogy legyen általában azzal, hogy hogyan írhat az ügyfélnek megfelelő kódot - persze ezt jobb, ha tanítják is neki. Legalábbis általánosságban legyen tisztában azzal, hogy nem csak írni kell valamit, hanem olyat, amit az ügyfél szeretne.

    "- és ha a programozónak értenie kell az üzlethez, meg ha mondjuk egy egészségcentrumba küldik, akkor a műtétekhez is kicsit, meg a gyógyszergyártás kémiájához, akkor cserébe a sebészprofnak érteni kell a programozáshoz? "
    Mindenképpen jó, ha van fogalma a másik területéről. Ha azt hiszi, hogy ért hozzá, az persze vicces, de okos ember tudja, hogy nem tud semmit...
    És igen, az egészségcentrumban az üzleti folyamatok adott esetben a gyógyszerek hatásidejei...

    Szóval én mindig azt láttam eddig, hogy azok voltak a jó szakemberek, akik a szakmájukon túlra is láttak kicsit, amellett, hogy azon belül kiválóak.

    [ Szerkesztve ]

    Mutogatni való hater díszpinty

  • hcl

    félisten

    LOGOUT blog

    válasz Huha81 #198 üzenetére

    S milyen szakirányt végzett? Mert egy CAD-es szakirányt végezve nem biztos, hogy egy sysadmin melóban sokat használsz, de ha manager vagy egy IT szolgáltatócégnél, akkor sem (pedig akkor is "valami számítógépeset csinál". Egy robotos, ERP-s szakirány (ha van) meg pl. gyártásban hasznos.
    Én elég sokat használok abból, amit tanultam :)

    @dajkopali : Ilyenkor kell egy jó BSA-PM-kapcsolattartó-stb... akiknek szintén kell, hogy fogalmuk legyen a programozásról.

    [ Szerkesztve ]

    Mutogatni való hater díszpinty

Új hozzászólás Aktív témák