Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • julius666

    addikt

    válasz D1Rect #20 üzenetére

    Egy olyan rendszerben, ahol 1 kattintás a lopás, ráadásul lényegében bármiféle észrevehető nyom nélkül, felesleges elvárni hogy a kuncsaft majd pofára ki fogja fizetni a nagyon gyakran vicc kategóriába menő összegeket. Pláne ilyen szándékos szívatás mellett.

    Drága tartalom + egyéb kényelmetlenségek a fizetős szolgáltatásokkal/tartalommal + lehetőség a lopásra => warez.

  • julius666

    addikt

    válasz tuser #31 üzenetére

    Gyakorlatilag már kifizettem többszörösen minden tartalmat előre.

    Pffff.... Ugye csak viccelsz? :F

  • julius666

    addikt

    válasz tuser #34 üzenetére

    Ok, vedd költői túlzásnak. ;)

    Nem csak a költői túlzással volt probléma, hanem hogy bullshit az egész alapfeltevés amire épül.

    Az artijus sáp nem átalánydíj ami feljogosít arra hogy lophass az adott eszközre zenét, nem megoldást jelent a problémára, hanem tűzoltás. Kárpótlás a zenészeknek. Ez persze a "szentéletűek" szempontjából lehúzás, de ez van, az egész TB pl. ugyanígy működik, ha te éppen keveset betegeskedsz is ugyanannyit kell befizetned mint annak akin havonta végzik a milliós műtéteket.

    Egész egyszerűen anno az állam bácsi amikor a másolós ügyek elharapództak (még a kazettás korszakban) nem azt a jogi és végrehajtási szempontból problémás utat választotta hogy utánamegy minden ilyen esetnek és megbünteti az elkövetőket, hanem inkább kárpótolja a művészeket a kiesett bevételük helyett a másolt anyagok tárolására alkalmas eszközök vásárlói kárára. Akinek nem telik rá csendben lemásolja a szomszédét, a hatóságok nem néznek oda, a szerző pedig megkapja a jussát, mindenki happy.

    A probléma az hogy aztán jött az internet és a rendes piacok lényegében megdöglöttek. Egyre inkább kérdéses hogy ennek a rendszernek mennyi létjogosultsága van amikor már az ész nélküli emelése a matricadíjnak értelmetlen, ugyanis olyan szintű különbség van a szomszédos országok és köztünk hogy komplett idióta aki Mo.-n vásárol tárolót így az a piac is megdöglött, az értékesítési csatornákra pakolt díjak (ugye itt is voltak cikkek a bedőlt netes áruházakról) pont azt nyírják ki aminek a kisegítésére lett kitalálva a dolog, sokaknak pedig már ez a kárpótlás válik az elsődleges megélhetési formájává: a szerzők anyagi javadalmazása egyszerűen elvált az általuk nyújtott teljesítménytől és csak az számít mennyire tudod bekufárkodni magad az elosztórendszerbe. Többek közt ennek köszönhető szvsz a magyar zenei élet utóbbi években (évtizedben) tapasztalt erős lejtmenete. Ehhez szorosan kapcsolódik még hogy ráadásul nagyjából mindenki tisztában van vele, amolyan magyar módra az egész rendszert tökig átrágta a korrupció, rég nem arról szól a dolog amiről kéne valójában, a dolog mögött álló üzleti kör bulija az egész.

    Sry eredetileg nem akartam regényt csak valahogy kifolytak a betűk az ujjamból. :B :DDD

  • julius666

    addikt

    válasz Apollyon #58 üzenetére

    Szerintem a lopás az az, amikor Kistibi ellopja a boltból a Boci csokit, és a boltban eggyel kevesebb csoki lesz, közvetlen anyagi kár keletkezik.

    Jaj hagyjuk már ezt a gagyi szerecsenmosdatást. Minden józan erkölcsű ember tisztában van vele ha olyanért nem fizet ami nem járna neki ingyen az lopás. Nem kell a szókarate. Az egyik legszemetebb, legmocsokabb retorikai eszköz a "ha nem tudsz belekötni a vitapartner mondandójába köss bele abba ahogyan mondja" elve.

    (#60) D1Rect: :)

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz tuser #62 üzenetére

    Jó, persze nem százas a példa de szemléletes. Az persze szerintem sem szerencsés hogy egy magánszervezetnek szabad keze van ilyesminek a meghatározásában. Meg úgy az egész rendszer nem szerencsés, lásd utolsó bekezdés a hsz-emben. :)

    A yard is ha akar, 99% hogy ugyanúgy elmeszel ha csak egy mp3 is van a gépeden

    Szoftverért elmeszelhet, mp3-ért NEM!!!!

  • julius666

    addikt

    válasz WN31RD #63 üzenetére

    Azért utálom ezt a vitát, mert egyértelműen a warez erkölcsi "dekriminalizálása" a célja. A pontos jogi fogalom rá lehet nem lopás, de erkölcsi értelemben mindenképpen az. Más munkájának gyümölcsét illetéktelenül használod. Nincs a dolgon mit szépíteni.

  • julius666

    addikt

    válasz #64791808 #69 üzenetére

    A "warez lopás-e" vitát továbbra sem azért tartom szerencsétlennek, mert ugyan azt jelentené egy ABBA szám letöltése, mint mondjuk a kisnyugdíjas kirablása a buszon. Messze nem, nem értem ezt hol láttátok bele a mondandómba.

    A kulturális eszmefuttatásodhoz:
    A szómágia után a "kedvenc" retorikai eszközöm a relativizálás. Habár a kulturális háttér nyilván fontos, de sosem szerettem az ilyen irányú megközelítést, elfedi a dolog valóságtartalmát. Egy gyilkosság is könnyen magyarázható kulturális háttérrel ("nehéz gyermekkora volt" meg hasonlók ugye), de akkor most az elkövetőt ne csukjuk börtönbe mert tovább rontana a helyzetén (nem akarom a warezt a gyilkossághoz hasonlítani, mielőtt ezzel jönne vki :U )? Szvsz a célszerű megközelítés hogy hosszútávon elősegíti-e a társadalom, akár kultúra fejlődését, arra pedig a warezzal kapcsolatban egyértelmű nem a válasz, ugyanis túlzott elharapódzása mellett eltántorítja a szerzőket az alkotástól.

    Az árazáshoz: ha túl drágán adják nem veszed meg. Kész. Ha van csöppnyi sütnivalójuk, lejjebb viszik idővel az árát, ha nincs beledöglenek. Emellett magadnak csendben ha akarod letöltöd, de semmiképpen sem szabad azt mondani hogy te ezzel helyesen cselekedtél, mert onnantól fogva szabad a gazda: bármire rá lehet fogni hogy ez nekem drága és ezért inkább letöltöm. Lehet hogy te ha olcsóbb lenne megvennéd, de a szomszéd már úgysem és ott vagyunk ahol jelenleg tartunk. Pár becsületes ember tart el sok száz élősködőt.

    A megoldás az, hogy a fogyasztók igényei szerinti, elérhető árú terméket, szolgáltatást, és terjesztési módot kell találni.

    Ebben teljesen egyetértünk. Csakhogy az a baj, ha a warezt dekriminalizálni próbáljuk és azt mondjuk, hogy nem lopás, hanem inkább ilyen csínytevés-szerűség, mert igazából a szerzőt/kiadót nem is éri vele kár, akkor nincs hova tovább lépni. Mert minek az új terjesztési rendszer, ha teljesen okés kerülőúton megszerezni a tartalmat? Mi a fenéért fizessek akár csak minimális összeget is, ha az nekem amúgy is jár? Mert hát miért ne járna, ha nem éri kár a szerzőt.

    Viszont amíg az olyanok, mint te, a kezeléssel, és nem a megoldással vannak elfoglalva, addig mindig lesz rövidebb út.

    Te valahol nagyon el vagy tévedve, én nem próbálom a jogvédőket védeni, utálom őket, jellemzően korrupt, mocsok banda a mo.-i meg nyugati hírek alapján. Csak nem szeretem amikor valaki ha valami olyat tesz ami nem illik bele a társadalmi normákba zökkenőmentesen, akkor nem azt mondja hogy olyat csináltam amit nem kéne, hanem a társadalmi normákat próbálja maga körül elsimogatni szómágiával meg relativizálással (gyk: a szart elkenni). Ez ugyan az a jelenség mint amikor a politikusok ködösítenek a stiklijeikkel kapcsolatban, csak kicsiben.

  • julius666

    addikt

    válasz dabadab #75 üzenetére

    Az a baj ezzel a "másolás = lopás" szöveggel, hogy pont azokat az alapvető, fundamentális különbségeket nem veszi figyelembe, ami az anyag és az információ között van és pontosan azokat a sarkalatos kérdéseket kendőzi el ostobán, amiknek a megválaszolása most, ma rettentő fontos, vagy legalábbis az lenne.

    Csak az a probléma, hogy ha azt mondod, hogy a warez nem lopás, meg nem okoz igazából kárt, akkor azzal kapásból dekriminalizáltad az átlagember szemében. Meg azzal, hogy nincsen "hiányzó termék" ügyesen elfeded azt, hogy ugyan úgy kárt okoztál eladói oldalon, csak nehezebben kiszámítható, inkább egyfajta "közvetett" anyagi kárról beszélhetünk. (Amúgy ha g*ci lennék most elkezdhetnék azon rugózni, hogy a letöltést ugyanúgy használjuk a warez szinonimájaként, mikor nyilvánvalóan letöltés != warez. Ilyenkor nem probléma? ;] )

    Félreértés ne essék, továbbra sem a mellett ágálok hogy tarkólövést minden illegális letöltőnek, csak ha azt mondjuk hogy a warez teljesen okés dolog, akkor azzal a hőn áhított új terjesztési rendszer elől vesszük el az erkölcsi oxigént.

  • julius666

    addikt

    válasz sh4d0w #87 üzenetére

    Ja igen, azt kivéve hogyha ez a nézet eluralkodik, akkor túlságosan leesik az adott terméket megvásárlók száma -> az alkotónak más megélhetési forrás után kell néznie. Másként: nem lesz mit lewarezolni.

    Az a baj hogy csak kicsiben tudtok gondolkozni.

  • julius666

    addikt

    válasz MageRG #89 üzenetére

    A warez nem okés dolog, de kiirtani nem lehet. Együttélni vele viszont igen.

    Na, kb. erről beszéltem én is.

    De extrém esetben a warez technológiai és szabványteremtő hajtóerő is is lehet (DivX, Xvid, MKV).

    Az általad felsoroltak pl. pont nem ilyenek. De még a torrent sem. :)
    Ezeket egyáltalán nem warez felhasználásra fejlesztették.

  • julius666

    addikt

    válasz sh4d0w #90 üzenetére

    Én sehol sem a jelenlegi felállást és gyakorlatot védtem. Magával a jogvédő szervezetekkel kapcsolatban pl. már ebben a topikban is kifejtettem a véleményem.

    Én nekem csak az a nézőpont nem tetszik, amit te képviselsz, miszerint a szellemi tulajdonnak ingyenesnek kéne lennie, azaz az alkotó elégedjen meg azzal hogy "a társadalom előrelépésért tehetett". Szerintem igenis határozhassa meg mindenki a munkájáért mennyit kér, max. nem fizeti ki neki senki. Az pedig igenis számítson abnormális viselkedésnek ha valaki megkerüli a normákat, ne forradalmi tettnek.

  • julius666

    addikt

    válasz dabadab #91 üzenetére

    Egyébként meg nem hiszem, hogy komoly társadalmi problémák tárgyalásánál komoly szempont lenne az, hogy mit gondol valami egybites hülyegyerek, ha meghallja.

    Az a baj hogy a társadalom java lényegében egybites hülyegyerekekből áll. Nem azért jelent komolya problémát a warez mert én vagy te letöltünk egy-egy sorozatot/zenét amit amúgy be se lehetne kis hazánkban szerezni, hanem mert a társadalom nem infoanalfabéta részének kevés kivételtől eltekintve csurig van a winyója a mókás tartalommal, pedig jóformán életében nem fizetett semmi digitális termékért, max vett 1-2 leárazott Bud Spencer DVD-t a tecsóban.

  • julius666

    addikt

    válasz tuser #95 üzenetére

    Mivel nem vagyok alkotó (nem lettem végül művész, pedig volt idő amikor tervben volt még :P ), így én nem szólnék helyettük. Mindenesetre érdemes lenne egy írót/zenészt/stb. megkérdezni hogy mi a véleménye az ötletről. Nem biztos hogy rajongana érte.

    A jogvédő szervezet ötlete maga pedig nem ördögtől való, csak pl. nem a mahart és haveri körének kifizetőhelyeként kéne működnie.

    Bár a jelenlegi érték (90 év azt hiszem) sztem is irreálisan nagy.

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz #64791808 #98 üzenetére

    Hiszed, vagy sem, ez így működik. Létezik olyan körülmény, ahol nem fogják börtönbe csukni. Sőt, olyan is, ahol még ki is tüntetik érte. A relativizmus tehát létező dolog, és nem retorikai eszköz.

    Jó rendeb, ehhez viszont már "kicsit hátrább kell lépned", ez már nem a hétköznapok szintje (gondolom háborúra meg hasonlókra gondoltál), hétköznapokba nem ültethető vissza a dolog (nem fogják a sorozatgyilkos pedofilt felmenteni csak mert azok a katonák akik Bin Laden lőtték agyon hősnek számítanak). Én a részemről nem ragoznám tovább a témát, ha nagyon zavar mondjuk azt inkább hogy rossz volt a példám.

    A többivel többé-kevésbé egyetértek, az én mondandóm továbbra is csak annyi lett volna, hogy ha a warez-t teljesen elfogadott társadalmi normának vesszük akkor a várva várt új értékesítési modell és a normálisabb kiadók elől vesszük el a lehetőséget, mivel nem lesz rájuk igény, minek fizessen az átlagember csak keveset is ha ott van ingyen és nem bűn letölteni. Na ebben a társadalmi elfogadtatásban nagy lépcsőfok annak a kijelentése hogy a warez nem lopás és egy eszköz a szavakkal való játék meg a relativizmussal való elbagatellizálás.

    Továbbra sem mondtam hogy azonnali szankciót minden letöltés után holnaptól kezdve.

    Mielőtt magamra veszem, és ez az egész személyeskedésbe megy át, mondd azt, hogy ezt nem rám értetted.

    E hsz-ed alapján abszolút nem, de amúgy is, a negatív kijelentések alól a vitapartner mindig kivételt képez azokat mindig általánosságban kell érteni. :))

Új hozzászólás Aktív témák