Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Cifu

    nagyúr

    válasz bkercso #19 üzenetére

    Ezerrel folyik a fegyverkezési verseny, csak nincsenek róla hírek

    Bocsi, de LoL. Az amerikai katonai kiadások döntő többsége "fehér", olyannyira, hogy a 2017-es költségvetés szemezetét bárki elolvashatja itt például, és ha teszem azt arra vagy kíváncsi, hogy mondjuk az Amerikai Tengerészgyalogságnak (USMC) a saját merev- és forgószárnyas működési és fejlesztési terveivel mi a helyzet, ilyen részletes és alapos informális anyagok elérhetőek, hivatalosan.

    Ez többé-kevésbé igaz a nyugati nagyobb országokra (Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Hollandia, stb.), oh, Magyarországon nem, de hát mi mindig is különutasok voltunk, nehogy már a gaz ellen rájöjjön, hogy ahhoz a kevés, 1980-as évek közepének színvonalát képviselő T-72M1-eseink (amelyek amúgy eléggé eltérő altípusok valójában) mégis milyen elavult lőszerrel rendelkezünk, és milyen kevéssel. Vagy hogy a harci helikoptereink hadrafoghatósága pontosan hogyan is áll...

    Na de vissza a fegyverkezési versenyre, amit te vizionálsz. Az elmúlt uszkve 20 évben a valóban komoly haderő fejlesztések Kínában, Indiában, kisebb mértékben a régió egyéb országaiban (Pakisztán, Vietnam, Dél-Korea, Japán, stb.) figyelhetőek meg. Az Egyesült Államok esetében olyasmikkel kell szembesülni, minthogy például az USAF képtelen volt az általa eredetileg szükségesnek vélt F-22A állományt hadrendbe állítani, mert a Kongresszus megvonta a programtól a pénzt. Szóval emiatt például az F-15C állomány modern radarral való ellátása került képbe, mert az olcsóbb. Vagy az US NAVY-nek per pillanat "mindössze" 10 darab repülőgép-hordozója volt, miközben az 1990-es nagy leépítéseknél a Kongresszus még úgy határozott, hogy 12 hordozóban állapítja meg a minimális üzemben lévő létszámot (hozzáteszem, hogy az USS Gerard R. Ford idén még hadrendbe áll, így hamarosan 11 lesz ez a szám). Lehet sorolni azokat a programokat, amelyek le lettek lőve náluk, kezdve a Haditengerészet A-12-es lopakodó bombázójától a Hadsereg új harckocsiján át sok mindent.

    Ha megnézzük "átellenben" az Orosz hadi fejlesztéseket, leginkább űrt látunk. Gyakorlatilag az elmúlt 5 évben elkezdett új beszerzések már a leégett viskó tűzoltása szintjén mozognak, a légierőnek annyira alig volt bevethető gépe, a haditengerészetnek 30 éves, eredetileg 20 éves élettartamát már bőven leszolgált 667BDR (Delta-III) osztályú ballisztikus rakétahordozó tengeralattjárói vannak, hadsereg pedig egy maroknyi valamennyire modernek tekintető T-90 (alias T-72BM) harckocsija van, amelyekbe saját gyártmányú, megfelelő éjjellátó hiányába francia Thales Catherine-FC éjjellátókat építettek, miközben a hadrendben lévő harckocsik oroszlán része az 1980-as évek végét képviselő T-72B-ből áll.

    Az orosz haderő állapotát jól jellemzi, hogy Szíriába a vadonatúj (amúgy a nyugati szinttől bő 10-15 évvel elmaradó) Szu-35Sz harci gépek szárnyai alatt félaktív R-27R rakétákat voltak kénytelenek függeszteni, amelyek az 1980-as évek eleji amerikai AIM-7 Sparrow-hoz hasonló képességűek (és anno a mi MiG-29B gépeink szárnyai alatt is az R-27R export változata függött), mivel az AIM-120 AMRAAM szintű, önirányítású rakétákhoz fogható saját programjuk, az R-77, a mai napig nem forrott ki. Miközben a sajtó tele, hogy a PAK-FA vadászgép majd mennyire über-szuper lesz, közben pedig a hat meglévő prototípus még egy átmeneti hajtóművel repül, mivel a végső változathoz szánt hajtómű még mindig nem készült el, és a 2020-ig tartó orosz katonai megrendelésekbe mindössze 12db előszériás gép megrendelése áll. Eközben ugyebár az USAF 2007 óta tartja hadrendben az F-22A Raptort, amivel kb. felérnie kellene...

    De elő lehet hozakodni azzal, hogy az orosz haditengerészet azért tudja majd lecserélni a Szu-27K (alias Szu-33) vadászgépeit, amelyeket még az 1990-es évek elején kapott a Kuznyecovhoz, és azóta nem történt semmiféle fejlesztés velük kapcsolatban, mert India kifizette a MiG-29K program költségeit, a saját, de az oroszoktól megrendelt hordozójukhoz.

    Szóval fegyverkezési verseny? Óóóó... Én nem hinném, hogy itt arról lenne szó...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

Új hozzászólás Aktív témák