Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Cathfaern

    nagyúr

    Részemről reggel "tejeskávét" iszok (ez kb. fél adag kávé felöntve), délután 1 fekete kávé (espresso). Mindkettő cukor / édesítő nélkül. Ha fáradtabb vagyok, akkor délelőtt is espresso, esetleg energiaital (az is kb. 1 espresso). Sokszor gondoltam már, hogy leszokok róla, de időnként ha álmos / fáradt az ember, akkor tényleg jól jön, plusz sajnos szeretem is az ízét, szóval nem túl nagy a motiváció :)

    Amúgy sokan írjátok, hogy "nincs hatása". Valójában van. Ugye a koffein lényegében helyettesít egy anyagot amit amúgy a szervezet megtermel. Ha egyszer-egyszer iszol, akkor a szervezet megtermeli amúgy is a szokásos mennyiséget, plusz rájön a koffein, így többlet lesz és felpörögsz (nagyon leegyszerűsítve). Ha viszont rendszeresen iszod, akkor a szervezet "rájön", hogy felesleges ennyit termelnie és kevesebbet fog. Ennek következménye, hogy a koffein nem fog már felpörgetni. De nem azért, mert nincs hatása, hanem azért mert az a koffein mennyiség már szükséges a szervezet normális működéséhez. Érdemes ezt az aspektust is végiggondolni :)

    Nyitó íráshoz:
    "Nescafe 3in1 (ezt kávénak nem nevezném, de jó kortyolni)"
    Koffeintartalma pont annyi, mint egy rendes kávénak, szóval ilyen téren mindegy melyiket iszod.

    Lauda:
    "En is probaltam anno, azonnal megvontam a reggelit es a delutanit, egesz nap mint a hulla, asitoztam faradt voltam. Aztan par nap utan meguntam."
    Kb. két hét mire a koffein "intolerancia" visszaáll eredeti szintre, azt kell valahogy kihúzni. Ja és közben egyéb koffeinforrásokat is el kell felejteni (csoki, tea, stb.). Ütősebb mennyiségnél ez lehet több is (de az nem a napi pár kávé kategória).

    "Egyebkent a kave fogyasztasa nem karos a szervezetre, ha mertekkel iszod."
    Én is ezzel nyugtatom magam, de másik oldalról az összes ilyen tanulmányt valami olyan cég vagy szervezet pénzeli, akinek érdekében áll a kávézási szokások fenntartása... :)

    Speeedfire:
    "Azóta nem ittam kv-t. :N Helyette zöld teát szoktam inni, illetve alkalmanként energia italt."
    Zöld teának gyakorlatilag ugyanolyan hatásai vannak, mint a kávénak, mind pozitív, mind negatív értelemben. Energia italnak meg meg van minden negatív hatása, de semmi nincs meg a pozitívból (na jó, általában megküldik őket vitaminokkal, de ennyi :) ). Szóval ha tényleg ízlik a zöld tea, akkor ihatod nyugodtan, de energia ital helyett jobban járnál a kávéval (kivéve persze ha nálad a kávét és a cigit pavlovi reflex köti össze, mert akkor tényleg jobban jársz ha nem kávézol :) ).

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Speeedfire #15 üzenetére

    Adott mennyiségű teában kevesebb koffein van, mint ugyanannyi kávéban. De kávéból megiszol fél decit, teából meg 2-3 decit.

    "Az energia ital viszont engem jobb felpörget, mint a tea. Lehet, hogy a taurin miatt."
    Ha Magyarországon veszed az energiaitalt, akkor nincs benne taurin :)

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz joey04 #29 üzenetére

    Próbáld ki, hogy egy hétig nem iszol :) Tapasztalatok szerint 1-2 nap nem mindenkinek elég, hogy előjöjjenek az elvonási tünetek.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz joey04 #38 üzenetére

    "régen baromi erős kotyogóst ittam, ma meg már csak ilyet"
    Instant kávéban is annyi koffein van, mint a kotyogósban. A koffein íztelen, szagtalan anyag, nem attól lesz erős a kávé, és nincs is összefüggés a kávé koffeintartalma és a keserűsége vagy savassága között.

    "100 szónak is 1 vége: a kv és a koffein nem egészségtelen, ahhoz marha sokat kell inni, hogy az legyen. AZért alakult ki az ellenszenv, mert a kv-t sokan párosítják a cigivel, vagy csak szimplán 1 kiló cukorral, a koffeint manapság pedig a kóla és energiaital kapcsán szokták emlegetni, de ott meg pláne nem a koffeinnel van a baj ugye..."
    De, a koffein egészségtelen. A kávé tényleg nem egészségtelen, sőt, de ugye koffein nélkül nem megy (na a koffeinmentes kávé tényleg egészségtelen :) ). Koffeinnél sem az egyszeri, alkalmankénti bevitel a probléma, hanem az állandó rendszeres bevitel. Azzal már lehet vitatkozni, hogy valószínűleg van ennél sokkal egészségtelenebb szokása is az átlagembernek, és jobb lenne első körben azon változtatni, de a lényegen ez nem változtat.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Lauda #43 üzenetére

    Koffein megemeli a kortizol szintet (azután is, hogy már "hozzászoktál"), amitől lényegében olyan állapotban lesz a szervezeted, mint ha stressz alatt lenne ([link]). Persze nyilván ettől önmagában nem fogsz belehalni :) Főleg nem emberi mennyiségű koffeinfogyasztás mellett, de ettől még nem igaz, hogy nem egészségtelen.

    [ Szerkesztve ]

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz joey04 #52 üzenetére

    "Azért írtam a sok tejet. Mert kotyogósnál megittam egy agyontömött főzetből dupla adagot, mert ha 4 személyes a főző és 2 alkalomnál többször nem ittam egy főzetből. Ebből meg eg kiskanállal teszel egy nagy pohár tejbe. Kétlem, hogy annyi lenne benne."
    Jah nyilván így nem ugyanaz a kettő :)

    Ha találsz olyan tanulmányt, ami szerint a koffein (nem a kávé!) egészséges, akkor szívesen veszem :)

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Lauda #55 üzenetére

    Ha egy hormonból több kerül a szervezetbe, mint kéne az hosszú távon mindenképp károsít valamit. Lásd szteroid*. De igen, tényleg nem egy hű de ártalmas szer, mértékkel nyugodtan fogyasztható. De mértékkel pl. alkohol is fogyasztható ugyebár.

    *félreértések elkerülése végett: egy pillanatig se állítok olyat, hogy a koffeinnek olyan hatása lenne, mint ha szteroidot szedne valaki

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Mister_X #60 üzenetére

    Részben a topic hatására én is visszavettem a kávét kb. 3 héttel ezelőtt. Eddig ugye reggelre tejeskávé 3/4 adag kávéval (kotyogós), délután fixen egy eszpresszo, időnként délelőtt is egy eszpresszo vagy energiaital vagy fél liter kóla.
    Most hétköznap alapból nem iszok kávét, hétvégén kizárólag a reggeli 3/4-es tejeskávé. Időnként (mondjuk heti 1x) kóla befigyel, energiaitalt nem ittam azóta.
    Első ~1 hét volt nehezebb, abból is inkább az első pár nap. Hét második felében inkább már csak a megszokás hiányzott (délután közepén betolni valamit). Most már nem nagyon érzem a szükségét a kávénak, alapból vagyok annyira éber, mint kávéval voltam. Nyilván ha keveset alszom, akkor fáradt vagyok, de nem vagyok fáradtabb, mint amikor hozzá voltam szokva a coffeinhez és megittam a kávét és keveset aludtam. Ha lehet érteni mire gondolok :)

    Olyan nagyon hatalmas pozitív hozadékot nem érzek a dologtól, leszámítva hogy kávé nélkül tudok ugyanúgy működni, mint kávéval, de igazából pont ezért is álltam neki. Illetve nyilván én nem toltam olyan mennyiséget, mint egy átlag "kávéfüggő". Ja ami pozitív hozadék, hogy az emésztési rendszerem annyira nem lelkesedett a kávétól, kávé elfogyasztását követő kb. 1 órában várható volt némi kényelmetlen bélmozgás. Ez nyilván megszűnt.

    Teát amúgy ne is mond, szörnyű hogy emberek mit gondolnak jó fekete / zöld teának :( Mondjuk jó ideje nem iszok már koffeines teát, melóban meg nincs lehetőségem arra, hogy nyugiban elkészítsek és megigyak egyet, este meg már nem nagyon akartam korábban se betolni annyi koffeint.

Új hozzászólás Aktív témák