Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Béééla

    őstag

    válasz leeate #109 üzenetére

    Na a két nagy hülyeséggel álljunk le:
    - az EU pumpálja a pénzt Magyarországba
    1. visszakapunk pénzt a befizetések után, az EU nem nyomja a pénzt hogy csak úgy oda adja mindenfelé. Ezzel két probléma van: az EU által szabott projektekre lehet pályázni és költeni és hogy kikhez hány projekt került. Az első probléma ANNYIRA nem nagy de okozott már visszásságokat (wifis buszmegálló, projektoros tábla, miközben az iskolában fűtés és rendes padok sincsenek és a millió szökőkút), de a második az érdekesebb: oké hogy állami projektek, autópálya és egyetemek fejlesztése is történt belőle, de hány nem hazai cég kapott milliárdos pénzeket (például Bosch mert annak a tábláját majd' minden nap látom) az EU-tól amit ugyanúgy "nekünk" számolnak el? (arról nem is beszélve, hogy mennyi magyar állami támogatás ment eddig a külföldi cégekbe, ami simán mehetett volna hazai cégekbe, például abból a 40 milliárdocskából hány fejlesztőcég indulhatott volna?)

    - a dolgozók után egy vagyont kell kiadni minden hónapban
    A cégnek tökmindegy, hogy te mennyit kapsz kézhez. Voltál már állásinterjún? Én voltam négyen az utóbbi 2-3 hónapban. Nem azt kérdezik, mennyit szeretnél kézbe, hanem mennyi bruttó. Hogy te épp mennyit fogsz abból adózni, őket nagyon nem érdekli.
    Egy átlagos német kezdő mérnöki 40 000€ -s évi fizetésből az átlagos magyar mérnöki havi 209 ezer (mindkettő bruttó)
    durván ÖTSZÖR jön ki! Akkor miről beszélünk?

    Főleg a "nem jönnek a befektetők" vicces: azért hozzák még Indiából is a gumigyártást, mert annyira rossz, ijesztő mumusok vannak itt...

    @Shinnokina
    A szerencsés fordulatok miatt azért neheztelhetnek egyesek, mert amíg a koreaiak jól tudtak kijönni az esetleges hitelből (mert azt azonnal munkára használták fel), addig nálunk a rendszerváltásra összejött óriási IMF hitel "jólétre" ment el és hogy a prolik száját fogják be, és a rendszerváltás hajnalán pedig a maradék, amúgy is fejlesztésre váró gyárunkat játszották el. (megjegyzés: a diktatúra alatt meg nem sok beleszólásod volt)
    Na ez volt cirka 25 éve. Óriási mínusz az induláskor, mert addigra "a melós" hozzászokott a posványhoz, tehát gyakorlatilag nem nulláról, hanem mínuszról indultunk. Közben van nekünk egymillió nyugdíjasunk, egymillió segélyesünk, estébé. Szóval a probléma nagy, de nem lehetetlen. Csak még mindig rossz az irány, mert a külföldi cégeknek olcsó munkaerő kell tömegével és ezt az igényt fontosabbnak tartják kiszolgálni, mint a hazai termelés fellendítését.

    Bélabá

  • mekker

    őstag

    válasz leeate #109 üzenetére

    Ja, csak azért, hogy kapjunk egy X keret felhasználható EU támogatást, mi is ugyanúgy fizetjük 2004 óta a díjat, szóval ez is egy adok-kapok dolog. Az meg közös cél, hogy felzárkózzon az EU.
    Az meg, hogy itthon rosszabb lenne a költség/normális munkaerő viszony az nem igazán állja meg a helyét.

    [ Szerkesztve ]

    Данное сообщение (материал) создано и (или) распространено иностранным средством массовой информации, выполняющим функции иностранного агента, и (или) российским юридическим лицом, выполняющим функции иностранного агента.

  • YM

    senior tag

    válasz leeate #122 üzenetére

    Te pl. be mernél fektetni Magyarországba a tőzsdén?

    A helyzet az h kvázi nincs mibe. Ez az egyik fő oka annak h nem működik itthon a kapitalizmus ha egyáltalán annak lehet nevezni.

  • Béééla

    őstag

    válasz leeate #122 üzenetére

    1. a pályázat célja elmenne, ha olyanokra lehetne költeni, ami szükséges. És az önerő bőven lenne, ha nem kéne azt az összeget a közösbe beforgatni, hogy majd megmondják mire kell költeni.

    A Bosch meg teljesen legális, az tény. Csak amit te pont lesajnálsz magasról, az egy elég fontos pont. Ki a tulaj? Nem magyar. Ki a vezető? Nem magyar. Ki a döntéshozó? Nem magyar. Innentől kezdve magyar pályázati pénz helyett menjen oda kilincselni az EU-s pénzért, ahonnan ezek jönnek! Amikor legutoljára Hatvanban jártam, a leges-legalján láttam magyar nevet a ranglétrán, olyan pozíciókban mint HR-es Gizike. Afelett bármilyen alsó-közép-felsővezető Hans meg Jürgen volt.
    Most akkor egyfelől lobogtatják, hogy "bezzeg pluszos az EU támogatás tehát belénk lapátolja az EU a pénzét", másfelől ezeknek a pénzeknek jelentős része bele is pottyan a nem magyar zsebekbe. Akkor most nekünk jön az a pénz vagy sem? Hány cég működik például franchise-rendszerben, aminek keretén belül "adóoptimalizálás" keretén belül a profitot az anyacégbe viszik át licenszek meg egyéb megfoghatatlan címszóval?
    Egy ilyen cégnél tipikus módszer, hogy helytartókat küldenek az anyacégtől X évente, akik természetesen lojálisak az anyacéghez. Amikor döntést kell hozni, akkor vajon kinek az érdekeit fogja nézni az XY "Hungária" nem magyar vezetője?
    Szóval nagyon visszás, hogy magyar pénzekre külföldi hátterű cégek pályáznak és nyerik el. Annak konkrétan minden egyes forintja magyar cégtől lett "ellopva" és a saját gazdaságunk önállóságát veszélyezteti.

    2. De vajon hol vannak jobb kilátások, egy adóparadicsomban vagy egy adókkal elnyomott országban? Te pl. be mernél fektetni Magyarországba a tőzsdén?
    Az adóparadicsomban adóztatják a pénzt, nálunk megforgatják a munkaerőn keresztül. Az adóparadicsomon keresztül csak kevesebbet vonnak le, nálunk fial. Ez már nem is alma-körte, hanem alma-töltöttkáposzta összehasonlítás.
    A tőzsdézés meg külön vicces. Gondoltam egyet nemrég, és akartam részvényt venni. Van vagy két tucat részvény, amiből válogathatsz. Vicc.

    Azért hozzák ide Indiából is a gumigyártást, mert a kormány külön megállapodásokat köt velük, amelyek értelmében nem kell járulékokat fizetniük x ideig
    Nem releváns, hogy milyen egyéb úton hozzák ide. A végeredmény, hogy jobban megéri itt csinálni, mint bárhol máshol.

    [ Szerkesztve ]

    Bélabá

  • YM

    senior tag

    válasz leeate #130 üzenetére

    ha okos vagy, akkor nem veszel egyedi részvényeket, csak ETF-eket.

    Miért is? :)

  • YM

    senior tag

    válasz leeate #134 üzenetére

    Akkor is lehet keresni, csak olyankor már gondolkozni is kell :))

  • Béééla

    őstag

    válasz leeate #130 üzenetére

    És ha magyar lenne a vezetőség, az miben lenne más?
    Leírtam. De nem tudtad értelmezni.

    Ide adóznak, tehát magyar cég.
    Miután a könyvelés megoldotta, hogy ami a mérlegen plusz, lehetőleg menjen haza. (mindenki ezt tenné, ez nem "gonoszcsúnyamultizás", csak ténymegállapítás)

    És ha magyar cég, akkor miért ne kaphatna magyar EU-s pénzt?
    Mert csak papíron az. Ahogy például a székelyföldiek is mind románok, papíron. Ezt a mondatot viszont próbáld meg egy székelynek úgy elmondani, hogy épségben hazaérj.

    Nem tudom, hogy állna a szád, ha az összes multi cég leányvállalata elhagyná az országot..
    Biztos hogy nagy szarban lennénk egy jó darabig. De például Németországban látsz Auchant vagy Tescot? Naugye. Minden ország a legális kereteken belül védi a saját országa vállalatait, kivéve Magyarország, ahol csak a külföldinek járnak az előnyök.

    Ez ugyanaz, mint a fenti. Mi az, hogy "nekünk"? Ezt az érvet csak akkor tudom elfogadni (vagy inkább megérteni), ha történetesen Csányi / Mészáros / Simicska etc. rokona vagy.
    Vagy esetleges leendő cégalapító/vállalkozó, aki történetesen szinte BÁRKI lehetne ebben az országban, csak épp a fent említett erősen hátrányos szembeszélben durván kockázatos. Vagy csak próbálok előbbre nézni a saját orromnál - kedves ismerősnek van fejlesztőcége, csak mivel neki minden után vastagon kell adózni (mert hát nem külföldi, akinek adókedvezmény jár), nem tud versenyképes fizetést adni, pedig szívesen mentem volna hozzá. És mivel nem tud hirtelen óriásit nőni, támogatási pénzre se lesz egyhamar jogosult, tehát továbbra is csak lassan fejlődhet. Akkor most mi a bánatos darabos pacihimbilimbiről is beszélünk, hogy nem "tőlünk" veszik el? És nem szeretnék "deavállalkozó úgyis lenyúlja" szintű érvet hallani, mert az nevetséges.

    Az adóoptimalizálás pedig tényleg csúnya dolog, biztos te sem vettél igénybe semmilyen kedvezményt / lehetőséget az életed során.
    Személyeskedés at it's finest, ha már nem sikerült semmibe belekötni. A legnagyobb adókedvezmény amit igénybe tudnék venni, az ha a főállás mellett mennék második műszakban gürizni vállalkozóként, és azután nem kéne TB-t meg egyéb járulékot fizetni.

    Nem csak a magyar tőzsde létezik.
    Pont az volt a célom, hogy esetleg hi-tech cégek részvényeiből vásároljak be hosszú távon - csak épp a bank kizárólak a BÉT részvényeivel foglalkozhat, n+1. számlát meg nem sok kedvem van menedzselni...

    Tényleg nem releváns, hogy a kilátások miatt, a játékszabályok betartásával fektetnek itt be, vagy azért, mert 0 forint költséget kell befizetniük a biorobotok után. Tök mindegy.
    Kezdték azzal, hogy a nagy játékszabályokat félretolták, és maguknak egy külön játékszabályt erőszakoltak ki.

    Bélabá

  • Béééla

    őstag

    válasz leeate #137 üzenetére

    Még egyszer utoljára megpróbálkozom, de nagyon falra hányt borsó.

    Te odaadnád felebarátaidnak vagy hazavinnéd a családodhoz? Az emberi természet mit diktál?
    Amikor arról van szó, hogy ide adózik vagy sem, tökéletesen megválaszoltad magad is: nem ide adózik a végén. Főleg egy gyártásnál, ahol nincs eladás --> nincs profit --> csak "veszteség" van mert a gyárat, a dolgozót és az alapanyagot is ki kellett fizetni. A hozzáadott értéket meg nem hiszem, hogy fázisonként könyvelik.

    Nem, nem románok papíron. Román állampolgárok.
    Ezt egyedül hoztad össze, vagy ekkora marhasághoz szakértői gárda is kellett?

    Nem értem, mit akarsz mondani ezzel. Németországban liberális piacgazdaság van, bármilyen cég odatelepülhet.
    Látom hogy nem érted: liberális piacgazdaság, látszatra. De amikor Németországba bekopog egy "külsős" cég, nem térdelnek le elé lábat csókolni és halmozzák el jobbnál-jobb ajánlatokkal, hanem megpróbálják házon belül megoldani. A külső szemlélőnek úgy tűnhet, hogy nagyon szabadpiaci verseny folyik, aztán kiderül hogy ami lehet német, az német lesz a német autóban, a német lehetőség szerint német autót vesz. Ez önkéntes protekcionizmus. Na ez amikor nálunk szóba kerül még csak említés címén is, hadd ne mondjam milyen kártyát kezdenek el lobogtatni, máshol ez teljesen természetes. (például az USÁ-ban bármi eladható amit ott gyártottak; ismerősék fegyvertokokat-táskákat gyártanak már egy ideje, amikor itthonról csinálták és "Made in Hungary" felirat volt rajta, pangott az üzlet, amikor kiköltöztek és rákerülhetett a "Made in USA" felirat, kicsit szarrá keresték magukat)

    Ez van, ilyen a verseny. Nem igaz, hogy az összes magyar fejlesztőcég stagnál, úgyhogy külföldre mutogatni nem célravezető.
    Nem igaz tényleg, igen van kettő-három ami látványos repülést csinál, azon kívül meg megy a szenvedés. A probléma esetleges forrását keresni meg gondolom csúnya dolog.

    Nem csak adókedvezményről beszélek. Volt például valaha diákigazolványod?
    Igen képzeld, csak kedvezmények esetén célszerű a "mindenki számára elérhető a játékszabályok betartása esetén ha megfelel x pontnak" és az "odamegyek, megrázom a köteg húszezrest majd a megveszlek kilóra felkiáltással indul az egyezkedés" különválasztása. Az utóbbit lehet lobbinak, tárgyalási előnynek meg majd ki tudja hány néven nevezni, a korrupció legalizált formája. És a diákigazolvány csöppet sem tartozik az eredeti felvetéshez, de ügyes terelési próbálkozás. (főleg annak fényében, hogy a diáknak nincs keresete és azért "jár" neki a kedvezmény, a nagyon tőkeerősnek meg azért járna, mert van pénze)

    Akkor válts brókert, vagy ne panaszkodj.
    A "bank" szó mond valamit, és az esetleg ott tartott részvényszámla? Látom semmit, ha explicit leírása esetén is brókerről beszélsz.

    Bélabá

  • YM

    senior tag

    válasz leeate #134 üzenetére

    Lásd a pénteki napot: aki nem volt hedge-elve, az hiába volt diverzifikálva :DDD

  • Béééla

    őstag

    válasz leeate #139 üzenetére

    Nyilván ott fogják eladni a kész terméket, ahol van rá fizetőképes kereslet. Gyártás és eladás két külön folyamat.
    Igen, nálunk a gyártás, máshol az eladás, mondjuk hazaviszik az anyacéghez, esetleg csak oda könyvelik és már a szállítás is innen történik és még a központi raktárba el se kell szállítani.
    A kreatív könyvelés és adóoptimalizálás még mindig ugyanazt eredményezi: a hozzáadott érték utáni nagy lé nem a (leányvállalat) gyártás helyén csapódik le, hanem az anyacégnél. De ez nem mutogatás még mindig, csak ténymegállapítás és problémafelvetés.

    Jó esetben a gyár egy valag pénzt befizet a dolgozók után,
    Már ezt is írtam. Az a valag pénz a TE bruttó fizetésedből vonódik le leginkább.
    De nézzük is, a járulékok miképp csordogálnak vissza munkahelyteremtés címén:
    Csak a Bosch példájánál maradva, 2003 óta csak a 100 milliónál nagyobb nem visszatérítendő támogatásokat listázva kaptak 7.5 milliárdot, ebből létrejött 4640 db. munkahely (nem közmunkás utcaseprő, profitot termelő munkahely versenyszférás feltételekkel).
    Fejenként bő másfélmillás adókedvezmény, egy átlag munkásnál simán az egy évi járuléka.
    Értem, hogy a nagy cég kisebb eséllyel ugrik meg a támogatással, de erre például induló magyar cégeknek sokkal nagyobb szüksége van.
    A különadózás pedig vajon miért született, ha már olyan vitriolosan írsz róla? Azért, mert az iszonyat profitot generáló szektorok adózta is utána bőszen, nem keresve és nyitogatva a kiskapukat? :U (a korábban írt "de veszteséges a Sziget" az egyik jó példa, hogyan lehet 200 ezret elkérni egy vattacukorárustól helypénzként és a végén bejelenteni, hogy "baaaw nem sikerült pluszosan kihozni ; (" )

    Kevered a dolgokat. Ha én mondjuk német állampolgárságot kapok, automatikusan német leszek?
    Sokak szerint igen, de ez nem ide tartozik :) (és szerintem sem; sajnos a fórum-printscreent nem lelem, ahol valaki elmondja, hogy 20 éve él az Egyesült Királyság területén, tehát angol, amire válaszként csak azt mondja valaki: "20 éve élek egy garázsban, tehát autó vagyok")
    Ide sokkal inkább az tartozik ide, hogy te egy helyben maradsz, majd egyszer csak azt mondják hogy te holnaptól ubungai vagy, ubungaiul kell beszélni, viselkedni, annak kell vallanod magad és ha nem asszimilálódsz azonnal, akkor megnézheted magad.
    Ha viszont az eredeti felvetést nézzük, akkor attól még, hogy magyarországi cég vezetője leszel, nem leszel magyar és a magyar érdekeket sem fogod nézni, ahogy ha belebiggyeszted egy cég nevébe hogy "Hungária", sem lesz a cég magyar.

    Igen, csúnya dolog, de meg kell tenni, úgyhogy az ismerősöd is inkább nézzen magába, mielőtt másokat okol.
    Nem okol senkit. Én is csak a visszásságokra mutatok rá, hogy ahol a szükség, ott NAV ellenőrzés van segítség helyett.

    Pedig te kevered a dolgokat már megint. A költségek optimalizálásáról volt szó, amelyre ha legális lehetősége van az illetőnek, miért ne tegye meg? A diákigazolvány erre tökéletes példa. Az adóoptimalizálásban semmilyen külön tárgyalás nincs.
    A diákigazolványt központilag osztják és támogatandó csoportot céloz meg.
    Az adóoptimalizálás csak legális, de munkával jár és szervezéssel.
    A 10 év teljes adómentesség és zöldmezős beruházás átvállaltatása pedig sajnos a korrupció miatt legális.
    És ez a három NAGYON nem ugyanaz a kategória, mivel az első kettővel még csak-csak tud az ember élni, a harmadikkal csak nagyon kevesek élhetnek és keményen vissza is élnek vele.

    Bélabá

Új hozzászólás Aktív témák