Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Penge_4

    veterán

    válasz sing1ep1ayer #6 üzenetére

    1. Szerintem baromira nincs lemaradva, sőt! Inkább a hardvergyártói köcsögségek miatt van néha szívás a Catalyst-tal és az Nvidia driverekkel is. De mindent felismer, még az olyan bluetooth dongle-t is, amire Windows alatt csak fizetős driver lenne. Arról nem beszélve, hogy Windows 8 óta gyakorlatilag a Marvell Yukon NIC-eket kukázták. Ennyit a Windowsról...

    2. Inkább felhasználói programok terén van lemaradva bizonyos területeken (pl. KMPlayer/Potplayer), de annyi baj legyen. Ezzel szemben viszont fájlrendszerek terén magasan a Winfos felett teljesít, az csak a két sajátját meg max a FAT32-t kezeli. Linux alól meg írható és olvasható az NTFS is. Linuxra van Wine, amivel meg lehet nyitni egy csomó Windows-os programot, fordítva erre már nem igazán van lehetőség virtuális gép nélkül (ja, az is van Linuxra).

    A helyigényről még annyit, hogy a Windows-nak folyamatosan növekvő a helyigénye. 3 éves rendszeren már 25-30 giga a winsxs mappa.

  • Penge_4

    veterán

    válasz sing1ep1ayer #21 üzenetére

    "Elegendő, ha vagy olyan ügyes, hogy beállítsd és felrakj rá tök mindennapos programokat, mint mondjuk a Skype."

    sudo apt-get install skype

    Baromi nehéz volt. :DDD Még ha olyat mondtál volna, amit forrásból kell fordítani...

    (#22) sh4d0w: "Jelenlegi munkámat is sokkal kényelmetlenebb lenne Windows-ról csinálni, mint Linuxról."

    Pár órás Windows használat során már én is azt vettem észre, hogy pár alkalommal a középső egérgombos másolást akarom használni, természetesen sikertelenül. :D
    Vagy belekattintok az URL sávba, itt megjelenik a kurzor, Windows-ban meg kijelöli az egészet. Nekem ne jelölje ki az egészet.
    A másik meg, Linuxon nem kell kiterjesztés, mert MIME type alapján dönti el a fájlformátumot, hogy mivel nyissa. Azon a retkes Windows-on meg a Preferences fájl megnyitása 3 plusz kattintásba telt minden alkalommal, mert nincs neki kiterjesztése. :D

    Na meg van egy csomó minden, amit imádok. Pl. nem akar mindenféle autorun ganéj beépülni a rendszerbe, egyetlen központi tárolóból irányítom az egészet. A fájlstruktúra is baromira tetszik. Régen furcsának tartottam, hogy nincs C:\ meghajtó meg ilyesmi, de így pár hónap után már a Windows-os megoldás tűnik faszságnak.

    (#28) TOuRpista: "XMplayer, RealVNC viewer, Total Commander, uTorrent stb.."

    Egyébként mennyire megbízható uTorrentet Wine alól futtatni? Úgy értem, normálisan küldi a trackernek az adatokat és nem vágnak ki miatta oldalakról? És hozzá tud férni Wine alól futtatva a többi partícióhoz (akár ext4-eshez is)?

    (#29) Sanya: "kernel upgrade után pedig nem pakolja vissza az asztalt 640*480-ra, s tűnik el minden."

    Nem, nem pakol vissza semmit. Megkér, hogy indítsd újra a gépet, de KSplice-szal elvileg ez is megoldható.

    "állandóan felugrál valami, ami kéri a kulcstartómat, de sosem írja ki, hogy mi is kéri, akkor meg minek egyáltalán olyan?"

    Ezt nem csak KDE alatt csinálja a KWallet? Ez nálam is jelen volt, letiltottam a picsába. Egyébként ez egy központi jelszókezelőként funkcionálna. Az Unity pedig szerintem is egy szar, OSX koppintás. De Unity =/= Linux.

    (#30) dabadab: A Next-next-finish-nek valóban több a hátránya, mint az előnye, de azért lássuk be, hogy átlagjózsinak sokkal egyszerűbb és kényelmesebb ha eldöntheti minimum azt, hogy a 3 hely közül (Start menü, tálca, asztal) hova kér ikonokat, illetve szeretné-e defaultnak beállítani az adott programot.

    "A NV telepites meg annyi, hogy raboksz a csomagkezeloben, hogy nvidia driver es kesz is."

    Az X-nek utána újra kell indulni, különben addig nincs VDPAU-s videogyorsítás, csak fekete képernyő és hang.

    (#35) ZCoyote: Hja. Nagyságrendileg nem akkora nagy dolog, hogy most 90 megát eszik az OS vagy 400-at, amikor a böngésző komolyabban meghajtva megeszik 1,5 gigát is, vagy többet.

    [ Szerkesztve ]

  • Penge_4

    veterán

    válasz Dark Archon #41 üzenetére

    "Csúcsnak számító, igazi előre lépés volt az is néhány éve, hogy a PPPoE konfig menüből elérhető volt. Egy internetre épülő OS-nál."

    De ebben legalább működik. Windows 7 alatt meg boot után 10-ből 4 alkalommal elfelejtett csatlakozni a netre, hiába volt beállítva, hogy automatikusan csatlakozzon.

    Na meg volt, hogy gondolt egyet és elment a net, de a connected státusz megmaradt. Hiába ütögettem a disconnect-et, hiába próbáltam parancssorból megszakítani azt a rohadt kapcsolatot, ki kellett jelentkezni majd újra be, hogy megjavuljon. Szerencsére ez nagyon ritka volt (egy év alatt kb 2x találkoztam vele), de durva.

    "a francért nem 16 szín van még mindig, még gyorsabb lenne a Linux, a kerék is jó lenne még négyszögletesnek..."

    Szerintem kevered a két céget. 16 színnel a Windows Metro UI-ja lenne tökéletes. Mondhatni, pazarlás ez a sok szín, főleg, hogy olyan hardverigényekkel rendelkezik, mint egy Windows 7. :DDD

    "BTW, Windowson olyan még nem fordult velem elő például, hogy kaptam egy pendrive-ot, bedugtam és meg se nyikkant."

    (#50) sing1ep1ayer: Akkor nem dugtál még be Windows XP-s gépre exFAT-tel formázott pendrive-ot. :D

    "Az egy dolog, hogy némely disztrón így felmegy, sőt, volt róla szó hogy Ubin simán kattintgatással is, de sajna nem mindenhol ennyire egyszerű a dolog."

    De aki Debian-t használ az általában már nem az átlaguser kategória.

    (#56) Dark Archon: "Thunderbird-ből mellékletek megnyitása is kakukk volt (Linux meg a filetársítás...)"

    Ja. Mennyivel jobb Windows-on, ahol törölgetheted a registry-ből a nem oda való elemeket, míg a Linux alatt automatikus minden. Windows alatt azért registry-t kellett buherálnom, hogy a JavaScript-et úgy tudjam a Wordpad-hez vagy a Notepad-hez társítani, hogy az alapértelmezett fájlikonja ne változzon meg.

    Ha a fájlkiterjesztés megváltozik, vagy társítom adott programhoz, amivel újabb szemetet hozok létre a registryben, vagy több kattintással tudom csak megnyitni.

    (#62) quailstorm: Ellenben a videokodekes dolgot nem értem. Linuxon megnyitom VLC-vel és laggol(telós videó, egy időben Win is csinálta). Mondhatni szokványos volt. Inkább KMplayer. Windowson K-lite mega fel, és gond elfelejt...

    VLC szar (Windowson is), használj SMPlayert. Nálam VDPAU-val 3% CPU mellett röccenésmentesen játssza a 1080p-s HD videókat is. Windows-on is röccenésmentesen vitte a Potplayer, de ott azért volt 10-15%-os CPU usage.

    "Olyan szintű fájlkezelőt, mint a TotalCommander, meg még mindig nem találtam linuxra, márpedig anélkül el vagyok veszve."

    Krusader.

    (#76) sing1ep1ayer: "de semeddig nem tart egy segédprogramot vadászni ilyen célra, ha akarod mondok konkrét alkalmazásokat is."

    Ja, csak Linuxon ott a komplett official repository, Windowson meg guglizhatsz főként shareware segédprogramokat, amik teleszemetelik a rendszert és nem is tudod maradéktalanul eltávolítani őket. Linuxon sudo apt-get purge és ennyi, ha már nem kell.

    "Windows esetén olyan sincs, hogy a különböző függőségek bekavarnak."

    Á, dehogy. Mert nincs DLL hell, nincs missing xy OCX fájl, meg nincs 16 különböző Visual C++ Redistributable...

    "Nézze már meg legyen szíves, mi történik, ha az alapból kapott Transmission torrentklienst el akarja távolítani! Csak úgy kíváncsiságból."

    Valószínűleg be van drótozva, mint KDE alatt az Akonadi, Nepomuk meg a Strigi, amiket csak letiltani lehet. Ezek valóban hülyeségek, de Windows-ban ne lenne ilyen? Ott talán eltávolíthatod a Windows Explorer-t? Vagy az IE-t teljesen? A Trident meg a többi core eleme megmarad, mert másképp még súgó sem lenne.

  • Penge_4

    veterán

    válasz sing1ep1ayer #91 üzenetére

    "Vagy adj neki százat! Így ez már tétel lett egy 1-2 terás HDD-n? Esetleg egy több darab ilyen kapacitású lemezzel szerelt gépnél?"

    Leginkább SSD-ről van szó, ahol drágán mérik a plusz gigákat. És nem mindegy, hogy hánytíz gigányi szemetet mozgat a wear leveling, ami végül csökkenő élettartamhoz vezet.

    (#95) quailstorm: "csak tudnám minek az utorrent. Egy fos kémprogram az egész. Minden közösségi hulladékintegrációval. 3-mas verzió idegesített 3.2 óta nem érdekel. qBittorrent és deluge, natív és remek"

    A qBittorrentnek azért van egy pár hiányossága.
    - Nem lehet benne leállítani a torrenteket, csak pause-olni.
    - Nincs "Last active" oszlop, ahol nagyszerűen lehet követni, hogy melyik torrentnél nem volt már leecher hetek vagy hónapok óta.
    - Ha beállsz a seedbe hiányos forrással (pl. pack-eknél csak bizonyos fájlok vannak meg), akkor létrehozza a vinyón az összes hiányzó állományt. Nem tölti le, csak létrehoz egy akkora méretű és olyan nevű fájlt. Ez baromi idegesítő tud lenni. Én be akarok segíteni a seedbe valahol, erre nekem lefoglalja a területet üres placeholder fájlokkal.

    (#96) sing1ep1ayer: Azért az tény, hogy a Linux kernel generic drivertámogatása magasan a Windowsé felett van. Vegyük például azt az egyszerű dolgot, hogy én bedugtam a telefonomat USB-n és egyből felismerte háttértárként. Hogyan működik ez Windows 7 alatt?
    Bedugom, elkezd vadul telepíteni vagy 5-8 komponenst (OBEX és társai), majd felkínálja a teljes PC Suite-ot. Ha nem fogadom el, akkor csak modemként tudom használni a telefont. Ha elfogadom, akkor a sima USB háttértáron (amire valójában szükségem lenne) felül kapok képnézegetőt meg zenekonvertert meg minden szart. De még a fájlkezelő is "vigyáz rám", mert pl. .prc fájloknál (eBook) 3x kell beleegyeznem, hogy biztosan át akarom másolni ezt az ismeretlen fájlformátumot, amely talán veszélyes lehet. De még .sis és .sisx kiterjesztésűnél is el kell játszanom, mert szerinte ezt a megfelelő alkalmazáson keresztül kéne telepítenem.

    "javasolnál nekem egy jó kis stabil KDE disztrót?"

    Kubuntu. Én egész jónak tartom. Stabil, a támogatottsága sem rossz és legalább nem követi csőlátással a mainstream Ubuntu vonalat mindenben.

    (#121) CPT.Pirk: "Jepp, csak pl. a Squeeze-ben ha felraktad a KDE-t, akkor a 4.4-et kaptad, amiben pont használhatatlan volt az energiagazdálkodás, mert bugos volt, de a csomagokat ennek ellenére sem frissítették."

    És ha ilyenkor a KDE oldaláról kapod le a legfrissebbet és azt telepíted?

    (#126) pushalias: "El sem merem képzelni, mi lett volna, ha olyat írok, hogy a (sudo) apt-get purge eleve disztibúciófüggő, tehát aki ezt ajánlja univerzális megoldásként ("Linuxon sudo apt-get purge és ennyi, ha már nem kell"), annak még van hová fejlődnie?"

    Elvileg bármelyik Linux disztróra felrakhatod a sudo-t, pacman vagy a többi helyett, ahogy ablakkezelőből is szabad választásod van.

    "A Windows 7-re váltás eléggé adja magát annak, aki nem akarja a szokásait túlzottan megváltoztatni."

    De a Metro UI-ra váltás már nem. Ugyanannyi lett volna azt a szart megszoknom (ami ráadásul nem csak egyszerűen más elven működik, hanem szarabb, butább és visszalépés), így meg van egy csomó előnye. Szabadabban konfigurálhatom a rendszert, mert mindenbe bele tudok nyúlni, ha akarok, ráadásul nem kell keygeneket vadászgatnom (vagy fizetnem érte).

  • Penge_4

    veterán

    válasz Syl #133 üzenetére

    "Egy barátom is görcsösen ragaszkodik az XP SP2-höz. Persze szigorúan Windows Update OFF üzemmódban."

    Kivéve amikor már a szoftvergyártók is dobják a támogatást. Aztán lehet, hogy éppen a gép upgrade (elvégre a hardver sem húzza örökké) fogja megadni a kezdőrúgást a váltáshoz. Ma is használnak még Windows 98SE-t, OS/2-t és Solaris-t is. De csak nagyon kis százalékban.

    (#144) dabadab: Ez a kettős mérce minden alacsony piaci részesedésű terméket sújt. Az Operával nem működő oldalak miatt is az Opera volt a hibás, még véletlenül sem a gányoló webfejlesztő. :DDD

    (#147) Studiossrác: Nem érzed az érvelésedben a torzítást? Ha a rendes írástudást összevetjük napjaink digitális írástudásával (az EU így hívja, nagyon találóan), akkor kb. azt kapjuk, hogy utóbbi nagyon alacsony szinten van. Mintha megtanítanák az embereknek, hogy hogyan kell leírni azt, hogy "Coca Cola" meg "McDonalds" meg "Apple", meg "Google", aztán ennyi. A többi betűt, szókapcsolatot és semmi mást nem ismerne.

    Szóval azért ne a Linux legyen már a hibás, hogy nem konzumidiótáknak készítették és tolják dollármilliárdos marketinggel, hogy ez kell neked. A next-next-finish sem fogja elfedni, hogy bizony ott is vannak könyvtárak, függőségek, DLL-ek, stb., ahogy a GUI sem fedi el, hogy ilyenkor valamilyen konfigurációs fájl (vagy registry bejegyzés) állapotát változtatod meg.

    2013-ban is lehet jönni azzal, hogy "Miért kell nekem értenem a géphez? Nem vagyok én informatikus/kocka!", de lassan már olyan nevetséges lesz, mint a "mé kel nekkem érttennem az nyelvtanhozz? nm wok énn nyellvész."

    (#151) Kopi31415: "nem nekem kellett megvárni, amíg egyik telepítés véget ér, hogy kezdhessem indítani manuálisan a következőt."

    Na igen. Nem ugyanaz, mint mikor az msiexec dolgozik és addig semmit nem installálsz/uninstallálsz. :D

    (#175) dabadab: "Valami olyat tudok csak elkepzelni, hogy nem SUSE-re keszult csomagot eroltettel fel ra, vagy valami hasonlo, nem rendeltetesszeru hasznaltot."

    A SuSE RPM csomagkezelőt használ. Azzal elvileg vannak ilyen gondok. Legalábbis én utánagugliztam, mikor kíváncsi voltam, hogy melyik a jobb, a deb vagy az rpm és több fórumhozzászóló említette, hogy a függőségkezelésben jobb a deb, meg volt régebben valami, amiben jobb volt az RPM, de már a DEB behozta a lemaradást.

    (#179) quailstorm: "Last active engem sose érdekelt, nem én tartom fenn az ncoret"

    Én sem, de ha már fut a kliens úgyis, akkor seedeljen is, ne hosszú ideje inaktívakat tartson megosztásban, amiknek úgyis az lesz a sorsa, hogy majd törlik, aztán valaki felteszi újra.

    (#180) Bici: A KTorrent nem támogatott kliens leginkább sehol. Néhány helyen még tiltott is.

  • Penge_4

    veterán

    válasz Bici #185 üzenetére

    Ha tiltott, akkor valószínűleg rosszul küldi az adatokat a trackernek. Ha nem támogatott, akkor lehet azért is, mert nem használják elegen, de akkor is előfordulhat, hogy rosszul küldi az adatokat és akkor kivágnak vele. Ellenben ha azt látják, hogy egy támogatott, népszerű kliens újabb verziója küldi rosszul az adatokat, akkor feltételezik, hogy nem kezdett el egyik napról a másikra csalni több ezer/tízezer user, hanem a klienssel van gebasz és kiírják főoldalra, hogy mindenki frissítsen, vagy downgradeljen, mert ez a verzió tiltólistára került.

    (#188) sh4d0w: Valóban. Sudo helyett ezek vannak, APT helyett meg pacman, meg yum, stb.

  • Penge_4

    veterán

    válasz sing1ep1ayer #198 üzenetére

    "Cserébe te is adhatsz nekem kölcsönbe egy gépet otthonról random kiválasztva, amin nekem XP-t, vagy Win7-et kell ugyanilyen szinten "élhetővé" tenni. Meglátjuk ki jut messzebbre. Az ajánlatom bármely a Linuxot foggal-körömmel védő emberke felé él, de azért ne egy kukázott 486-ost hozzatok, hanem egy manapság átlagosnak vagy újnak számító hardvert. Mondjuk P3 és fölötte."

    Oké. Adok neked egy gépet Gigabyte GA-965P-DS3 alaplappal. Az alaplapi, integrált Marvell Yukon 88E8056-os hálókártyáján röffentsd be nekem Windows 8 alatt a PPPoE kapcsolatot úgy, hogy 5-10 másodperc után ne bontsa, hanem működjön a hálózat. :D

    De régebbi gépekben tudok nem egy olyat, aminél csak úgy ment fel a kívánt OS (általában XP), hogy átraktuk a vinyót másik gépbe, arra feltettük, majd vissza a régi gépbe. Nem írt ki semmit, sikeresen végigment a telepítési folyamat, majd az Üdvözöljük előtt beragadt és meg sem nyikkant.

    [ Szerkesztve ]

  • Penge_4

    veterán

    válasz joysefke #213 üzenetére

    "Ő sem mondta azt meg, hogy milyen Linux kerüljön a gépére. Egy disztrót keres ami megfelelően működik."

    Szerintem meg egyértelmű, hogy bármilyen disztró is, de a legfrissebb és a legújabb kell. Úgy korrekt, nem? Legújabb a legújabb ellen.

    "Mindig ez van, ha a Windowsal van valami baj, akkor az megfogható, hogy"

    Ahogy az is, hogy Gnome alatt buta a Power Utility. De Linuxon nem kell kernelt meg verziót meg minden mást cserélned ahhoz, hogy KDE-t pakolj fel (akár párhuzamosan megfér egymás mellett a kettő), míg Windows-on nem csak az alapokban módosult dolgokról (újabb verziójú NTFS támogatás, újabb verziójú Windows Explorer, újabb verziójú MS Paint, stb.) kell lemondanom, de már konkrétan meg vannak számlálva a napjai. Az, hogy supportált egy dolog. De nézd már meg, hogy amint megjelenik egy újabb, mindenki azt tolja ezerrel és háttérbe szorul prioritás tekintetében a korábbi verzió, akár bugfixekről, akár feature-ökről van szó.

  • Penge_4

    veterán

    válasz joysefke #233 üzenetére

    "Egyáltalán hogyan akarod elvárni, hogy egy ilyen öreg csotrogányt támogasson a gyártója egy 2012-ben megjelent operációs rendszer mellett??? 5-6 évvel a gyártása után"

    Érdekes, az ingyenes, nyílt forráskódú operációs rendszernek a legújabb verziója támogatja. És biztos vagyok benne, hogy a 13.10 is fogja, de még a 14.04 is. Halkan megsúgom, a telepített rendszer a gazdag felhasználói programkínálattal (nem ilyen Notepad tudással) is 7-8 gigát foglal el, nem 40-et. :D Nem fért el valami generic driver? Az még, ha tényleg valami dzsunka nyomtatót vagy bluetooth-t vagy ilyesmit nem támogat, az is szemétség, de azt még valahol megértem. De alaplapi integrált hálókártyát? Anélkül még net sincs, bakker!

    "szvsz így is többet kaptál mint amiért fizettél, szavad sem lehet"

    Na ezért volt mindig is hányingerem, ettől a profitorientált hányingertől, amit az M$ képvisel. Működik? Működik! Célnak megfelel? Megfelel! Akkor miért akarnak rákényszeríteni, hogy dobjam ki, szennyezzem vele a környezetet? Majd váltok, amikor úgy érzem, hogy szükségem van a váltásra. Amíg működik, addig működjön és legyen hozzá driver.

    (#279) tomtyi: "Addig megy a géped, amíg le nem állítod. A gnome is addig megy, míg ki nem lépsz. De ha egy menetben vissza is telepíted, akkor semmi nem változik."

    És akkor mi történik, ha pár felhasználói programot, amire jelzi, hogy jött frissítés úgy frissítek, hogy éppen fut és előtte nem lépek ki belőle?

    [ Szerkesztve ]

  • Penge_4

    veterán

    válasz bambano #330 üzenetére

    Ez nagyon zsír. Akkor így simán lehet frissíteni a futó alkalmazásokat is és nem rinyál közben, mint a Windows, hogy állítsam le (meg van, amikor azt sem teszi meg, ha a telepítő nincs rá felkészítve) és miután kilépek belőle, frissül, a régi fájlokat meg törli, szemetet sem hagy maga után. :)

    Meg a fájl sem tud beragadni, hogy használja még xy. processz emiatt nem törölhetem.

Új hozzászólás Aktív témák