Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • haxiboy

    veterán

    válasz fairi #51 üzenetére

    "A nagy bankmentés során, adófizetők millióival segítették át a rosszul gazdálkodó bankok jó részét."

    -Hogy aztán még nagyobb kamattal húzhassák le azokat az adófizetőket akinek a pénzéből meg lettek mentve :U

    Premium Mining Rigek és Gamer/Workstation gépek: tőlem, nektek :)

  • strogov

    senior tag

    válasz fairi #49 üzenetére

    A samsung és a goldstar (LG) annyiban azért különbözik, hogy saját gyártással rendelkeztek, és korszellemnek megfelelő mértékben tartották magukat a szerzői jogokhoz. A huawei úgy lett hálózati eszközgyártó, hogy lenyúlta a cisco kínai gyártását.

    Viszont mobil piacon gyakorlatilag a huawei az egyetlen gyártó amelyik túllépett kicsit az iteratív "fejlesztésen", és nem csak a mindenből legyen 10 pixel-lel, MHz-cel, GB-tal nagyobb verziókat hozta az utóbbi időben.

    Az állami támogatás szerintem akkor kontraproduktív ha egyébként életképtelen cégeket dotál. Lehetne itthonról százával példát hozni ilyenre. Pénztemető szinte minden NER vállalkozás. Ha egy jó cégnek kell egy kis lökés a világpiacon, akkor nemzetgazdasági érdeke minden államnak, hogy ezt elősegítse. Azért fújni a samsung-ra, mert a memória gyártást megtolta a dél-koreai állam minimum naivitás, de inkább hülyeség.
    A kínaiak előbb megfuttatják belföldön a "kiválasztottat", és csak akkor tolják meg igazán ha bizonyított. Így gyenge cégek viszik el a pénzt.

  • Vincent71

    csendes tag

    válasz fairi #49 üzenetére

    Persze, amit írsz, az AKKOR igaz, ha egy ország szegény/válság után van, stb. Akkor szükséges lehet némi központi befektetés/támogatás, hogy elinduljon valami.

    De a piacról hasznot akkor tudsz realizálni, ha eladsz, azt megveszik, használják, fizetnek érte. És olyan pénzből amit nem te / az országod tett bele. Kína támogathatja a saját pénzéből a saját cégeit, a saját piacán... saját pénzét rakoskatja saját zsebből zsebbe. Sajátba. Ez senkit sem zavar. Nem is produktív, ezt hívnák önellátásnak. Ráadásul egy kínai fogyasztó (persze most már vannak a - saját számaikhoz képest - néhányan, de még mindig milliók csórók ott, azaz nem fogyasztók) nem is tud akkora pénzeket a piaci termékekre áldozni, mint a nyugati jellegű piacokon az emberek.

    Addig senkit sem zavart sem az általad sem mások által emlegetett "állami" befektetés/támogatás, amíg csak úgymond beindultak ezek a cégek a nyugati piacokon. Valahol ez érthető is. De most már más a helyzet. Piaci szabályok (legyenek azok bármilyenek is, de nemzetközileg értendőek) szerint játszó cégeket nyomnak le a kínaiak, úgy, hogy otthon semmilyen kötelezettségük nincs, hiszen majd mindegyik mögött az állam áll. A kínai. Sem környezetvédelem, sem munkavédelem, sem szakszervezet, sem adózás, sem semmi nem zavarja otthon őket. Így könnyű ám.

    Teljesen természetes, hogy ez nem tetszik a nemzetközi piacokon lévőknek. Nekünk sem tetszett, hogy elvették sok piacunkat a multik (jelentsen ez bármit is). Kína ugyanezt teszi a világgal lassan, de biztosan.
    Csakhogy ezt nem tudják megtenni, mert akárki akármit mond, az USA jelenleg a világ és a nyugati piacok meghatározója. ÉS őneki ez nem tetszik. Teljesen érthetően. Mi is pont ugyanígy tennénk, ha megtehetnénk. Csakhogy míg a világ felsőoktatása/kutatása/fejlesztése az USA-ban a legfejlettebb, addig nekünk nincs semmink. Így nem tudjuk megtenni.

    És ugye a dolog másik vetülete, hogy milyen állam az amelyik benne van ezekben a világpiacon résztvevő cégekben? Hát egy kommunista állam.
    És ugyan lehet szidni a nyugati demokráciákat, de egy kommunista államhoz lépest... - legyen az bármilyen 'cuki' és ígérjen bármit... Főleg olyan startégiai ágazatokban, mint kommunikációban, az 5G-ben, a személyi eszközök (minden adatunkkal...) gyártásában.

    Szóval érted. Teremtsenek tiszta, átlátható, számonkérhető feltételeket (legalább nyugati szintűt, mert persze ott sem kolbász a kerítés, na de egy kommunista államban...) és akkor nyilván nem lesz ok "betenni" nekik a piacokon.

    De persze ők nem akarnak ilyet, továbbra is kommunisták, egypártrendszerűek, diktatúra-szerűek. Bármilyen nyitottak is. És miért? Mert másként nem működnének. Most majd megpróbálhatják. Saját oprendszerrel, saját technikával. És ha így is sikeresek lesznek a piacokon - nem otthon, támogatva - nos akkor had realizájanak profitot.

    De szerintem nem lesznek. Szerintem.

    [ Szerkesztve ]

  • doooo

    veterán

    válasz fairi #51 üzenetére

    "Samsung felemelkedése mögött is ott volt a dél-koreai állam"
    Inkább fordítva... a chaebol-ok épültek az államba (vagy inkább akkorává nőttek, hogy akaratlanul is óriási rész jut nekik az ország "életéből", mert itt nem csak gazdaságról van szó), ők juttatták az országot oda, ahol ma van, és nem ellenkezőleg. Ilyen téren elég furcsa Dél-Korea, és határozottan nem azonos a dolog a kínaiak metódusaival. De ami a legfontosabb, ezek a cégek ellenőrizhetőek, otthon is és máshol is, a rendfenntartó és igazságszolgáltató hatalmak által, a kínaiakkal nem így van.

  • Vincent71

    csendes tag

    válasz fairi #58 üzenetére

    Pontosan így van ahogy írod. Ebből is látszik a kínai és a hasonló antidemokratikus rendszerek hozzáállása saját állampolgáraihoz.

    Ugye nem gondolod komolyan, hogy a kínai vezetés nélkül tudott ott termelni a világ? Persze hogy feláldozták saját népük munkaerejét fillérekért, persze hogy feláldozták saját környezetüket. Tették ezt saját jól felfogott hasznukért, ugyanúgy ahogy az ott dolgoztató/gyártató cégek. Te is, én is ezt tettük volna annyi pénzért a cégek helyében.

    A különbségre hívnám fel a figyelmet. Kérdés, ki mit tehet meg. Az Apple, de bármelyik cég vajon miért nem otthon dolgoztatta a munkásokat? Mert ezt NEM TEHETTE meg, hogy éhbérért melóztat, meg hogy nem törődik a környezettel. Kínában megtehette. És vajon miért nem a kínaiak dolgoztatták a saját népüket?
    Mert bizony nem volt semmi, sem fejlesztéseik, sem fogyasztóik. Volt kommunizmusuk. De az nem volt elég a piachoz évtizedekig.

    Persze, hogy nem a diktatúra meg az emberi jogok zavarják a cégeket, meg a gazdasági érdekeket. Ezt senki sem gondolja komolyan. :)

    Az zavarja a cégeket, hogy egy diktatúra megengedi, hogy dolgoztass éhbérért és szennyezheted a környezeted és bármit ellophatsz. Ezt otthon nem tehetik meg, ez zavarja őket, a kínaiak meg megtehetik.
    Téged is zavarna.

    A kérdés az, te hol szeretnél élni?

    És persze az állam vezetését pedig az általad is említett dolgok zavarják, a kémkedés (persze csak ha más csinálja), technológiai kérdések. Mondd, téged nem zavarna ha te vezetnél egy államot? Dehogynem. Te is ezt tennéd, védenéd az államodat, hazádat. Vagy csak magadat, jelen esetben mindegy.

    Amit pedig írtál a huaweiről, hogy megteheti, samsung árak, hogy satöbbi, satöbbi.

    Nos, nem teheti meg. Ugyanis a smart telefon alapjai, az android és az iOS, meg egy rakás szabadalom, lényegi alkatrész az bizony az USA cégeké.
    Most lett beárazva a dolog. Andorid nélkül a Nokia is bukott. A kínaiak is a lopott, nem hivatalos andoriddal jöttek fel, ugye emlékszünk? Nem volt gapps, nem volt google ökoszisztémna, mind rámókolták.
    Telefont összerakni nem nagy dolog, mind Kínában készül. :D Na de ami a lelke...

    Most majd kiderül, van-e a kínai telefonoknak lelkük. :)

    [ Szerkesztve ]

  • nyisziati

    veterán

    válasz fairi #74 üzenetére

    Az érvelésed 90%-a megállja a helyét, ezt kivéve:

    "A kérdés az, te hol szeretnél élni?"
    mi a halál köze van a témához?

    Márpedig hosszú távon ez a lényeg. Ha Kína nyer, az USA veszít. Márpedig egy olyan VILÁGRENDSZERBEN, ami kínai szabályok szerint van berendezve, nem biztos, hogy szeretnél élni.
    Lássunk túl az orrunk hegyén, a szimpla gazdasági-technológiai kérdéseken.

    [ Szerkesztve ]

  • nyisziati

    veterán

    válasz fairi #89 üzenetére

    "tényleg te hol élsz az űrben?"
    Nem, hanem a Pax Americanaban. És nem is szeretném, ha ez változna. Ezért örülök, ha Amerika nem engedi Kínát a fejére nőni. Meg az enyémre se.

    "világ erről szól, minden más kb háborús indok."
    Ennél sokkal többről van szó.
    A harmadik világot ne keverjük ide, mert azon nem tudunk változtatni.
    Az orrod hegyén túl nem ez van, hanem a JÖVŐ.
    Aki Kínát választja, az a diktatúrát választja (rosszabbat, mint ami itt volt ~40 évig!).
    Aki Amerikát választja (bármely döntésével együtt!), az egy sokkal jobb jövőt, szabadabb világot választ. Én erről beszélek.

  • kchris78

    veterán

    válasz fairi #108 üzenetére

    nem a teljes nyugat választotta Kínát szerintem hanem a pénzéhes vállakozók / politikusok akik ennek a pénz ígéretéért hajlandóak voltak saját maguk kivinni a technológiát Kínába (49-51% tul. arány és hasonlók). És nem láttak a szemüknél tovább, vagy leszarták. Kína ezt már akkor látta mikor elkezdődött ez az egész. Nem hiszem hogy a többségi nyugati társadalom ezt támogatta volna. Ha ez nem lett volna, lehet lassabban haladnánk (nem cserélne mindenki 1-2 évente telefont meg sok mindent) de sokkal hatékonyabb technológiák léteznének, kevesebb szeméttermeléssel, egész egszerűen azért mert drága lett volna másfele továbblépni ezt csak Kína tudta...

  • lugoka

    csendes tag

    válasz fairi #27 üzenetére

    Végre valaki :C Ámerika nem tudja "megmenteni" az embereket mert csájnának túl nagy hadereje van a csendestársakkal együtt, így mással kell próbálkozni.
    Ha már a legutóbbi lejárató hadjáratkor csájna kisegítette a barátait, kíváncsi leszek most a barátok mit lépnek.

  • kchris78

    veterán

    válasz fairi #117 üzenetére

    "csak más néven.2001-től USA agresszívabb külpolitikája elég vészjósló sok államnak."
    És Kína külpolitikája? Egyik kutya másik eb ebben a tekintetben...

  • komi77

    senior tag

    válasz fairi #128 üzenetére

    A véleményem lényege:
    Amerikába ma több olcsó kínai termék megy be mint fordítva - mínuszos az Usa-Kína kereskedelmi mérleg. Ezt ráadásul Amerikából származó alkatrészekkel (is) oldja meg Kína.
    Usa-ban is már mindenki Aliexpress-en és hasonlókon rendel fillérekért vagy vesz a boltban olcsón jó kínai terméket.
    A fejlesztésekkel kapcsolatban: amíg a piacgazdasági szabályokat betartó - néha nem - nyugati, Japán cégek időt és pénzt nem kímélve fejlesztettek addig a Kínaiak levették ezek termékeit a polcról, szétszedték, lemásolták, ellopták. Ehhez a kínai állam is asszisztál a mai napig. Pusztán azért mert másfél milliárd lakosú, nagyhatalommal senki nem packázhat. Közben a fejlesztéseikbe beleroskadó Usa, Japán, stb. cégek sorra mennek tönkre, veszik meg a márka neveiket a kínaiak.
    Ipari kémkedés mindig volt, lesz. Most azonban a világ gazdasági rendszerének teljes felborulását okozhatja a kínai törtetés. Európában is azt kéne csinálni mint amit Usa tesz. Egyébként vannak is erre utaló jelek az Eu-ban. Csak itt sajnos sok impotens, érdekhajszoló politikus van és így nem megy.

    Szegény ember kézzel nőz.

  • komi77

    senior tag

    válasz fairi #128 üzenetére

    Abban viszont teljesen egyetértek veled, hogy az Usa a globalizációs politikáján keresztül cégeket is felhasznál fegyverként saját hatalma és jóléte biztosítása miatt. Ez sem gusztusos dolog. Nekünk nem is kell igazságot tennünk ebben a dologban. Az azért érdekes kérdés, hogy Kína régóta meri rombolni az Usa gazdasági érdekeit és az Usa meri viszonozni a helyzetet. Ez még akárhová is vezethet. Ilyen helyzet még nem volt korábban.

    [ Szerkesztve ]

    Szegény ember kézzel nőz.

  • Giovan!

    addikt

    válasz fairi #117 üzenetére

    Kína segítségnyújtásával sok állam megjárta már (pl. Srí Lanka, Pakisztán, néhány afrikai állam, bár utóbbiaknál árnyalja a képet, hogy Kína nélkül még nagyobb szarban lennének). Azért, mert nem rohanta le ezeket az országokat, még okozhatott nekik rengeteg kárt.

    #132 fairi:

    nem csoda oroszok elkezdték saját intranetjük kiépítését. kína sose engedte be usa internetes cégeket,első ok ideológiai,politikai, másik bármiféle függőséggel összeomlasztatnák a dolgokat belül.de még így is NSA tudja figyelni őket, USA techbe sok a backdoor.

    Meg ugye diktatúrákban nem is szoktak mindenféle, államilag nem korlátozott médiának teret engedni. Hová is vezetne az, ha a nép hirtelen nem csak a hatalom álláspontját ismerhetné meg...

    [ Szerkesztve ]

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • Giovan!

    addikt

    válasz fairi #137 üzenetére

    Sri Lanka tudna mesélni...

    ez inkább a nagyhatalmak kötelessége

    Az USA is nagyhatalom, mégis van szabad média (és meg is isszák ennek a következményeit, pl. az orosz állami trollhadseregnek köszönhetően). Az intranet arra lesz főleg jó, hogy ne érhesse el semmilyen államilag nem ellenőrzött infó a nép egyszerű gyermekét. De Putyin megmagyarázta hogy miért van erre szükség, ő meg biztos nem hazudna nekünk...
    Az USA és a NATO főképp azt szeretné ha Oroszország megnyugodna, és nem külpolitikai akciókkal próbálná elfedni a belpolitikai problémákat.
    Az orosz demokráciával kapcsolatban meg fogadjuk meg inkább Könyves Kálmán királyunk boszorkányokhoz kapcsolódó tanácsát, és hagyjuk a témát.

    Ez az egész hsz amúgyis csak relativizálás és mentegetés.

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • komi77

    senior tag

    válasz fairi #132 üzenetére

    Szerintem összességében nincs vitánk az amerikai-angolszász világ gyarmatosító-globalizációs hatalmi törekvései témában. Jól megfogtad a lényeget az Usa olaj politikájával. Ezt bizony a mai napig alkalmazza a világpiaci és hatalmi stratégiája részeként. Sőt ide lehetne sorolni még az arab világba "kokom-listázott" gyógyszerek és gyógyászati segédeszközök vagy a tej és más élelmiszerek esetét is. Ezekkel tartja "kordában" több milliárd ember életét. Akik nem is nagyon szeretik az Usa-t - de ez egy másik sztori.
    Visszatérve az Usa-Kína külkereskedelmi mérlegre pár év alatt Kína olyan mínuszt termelt az Usa-nak, ami mára komolyan megingatta az amcsi gazdaságot, vagy legalábbis már vészjelzésként jelentek meg a problémák. Az Eu-val ugyanez a helyzet. Amikor már Kína a Mercedes modelleket szó szerint lemásolja, vagy a Cítroen bizonyos típusait, sőt az új BMW 7-es sorozatát olyan látványelemekkel kell megtervezni ami Kínának jó az elgondolkodtató. Tegnap Japán példákat is említettem, nem véletlenül. Aztán kicsivel később láttam az Arm-es hírt ami szintén Hüvelyék ellen irányul és Japán indíttatású. Persze ebben is van Usa érdek ez vitathatatlan.
    Nem akarom senkire ráerőltetni a véleményemet de abban biztos vagyok, hogy az amerikai alapokra, fejlesztésekre épülő kínai brand-ek olcsó amerikai eladása kis túlzással is pofátlan dolog volt Kína részéről és Amerika pont addig hagyta amíg vérszemet nem kaptak a Kínaiak és kárt nem okoztak az Usa gazdaságában. Ez a folyamat ha nem is ilyen formában de érinti Japánt, Dél-Koreát, az Eu-t és általában az angolszász érdekeltségű gazdaságot komplette. Ha Kína mérsékletesebb lenne - nem világhatalmi pozíció erősítésében és modernkori újragyarmatosításban gondolkodna - és egyenrangú félként beépülne a jelenlegi gazdasági rendszerbe akkor nem történnének ilyen radikális válaszlépések. :)

    Szegény ember kézzel nőz.

  • lugoka

    csendes tag

    válasz fairi #141 üzenetére

    USA meg a Nato azért attól is nyugodtabbak lennének már ha Putyinék és Kína nem akarnának saját független bankrendszert és arany vagy nem dollár alapú olajkereskedelmet

  • komi77

    senior tag

    válasz fairi #142 üzenetére

    Nyilván, hogy politika az egész :) Gazdaság és politika kéz a kézben járnak. Azt nem szabad elfelejteni, hogy a politikát a pénz mozgatja. Kína beleköpött az Usa leveses táljába, rálépett azoknak a "pénzembereknek" a bütykére, akik irányítják a politikát - hatalmi alapon. Most, hogy a pénzemberek saját bőrükön tapasztalják a pénz és hatalom fogyását kell a beavatkozás. Ott avatkoznak be ahol a legkellemtelenebb.

    Szegény ember kézzel nőz.

  • Giovan!

    addikt

    válasz fairi #141 üzenetére

    Jaj, mindjárt eljutunk oda, hogy hagyni kell szegény oroszokat álhíreket terjeszteni, merthát körbezárja őket a NATO...
    Ha el lesznek szigetelve, az kinek a hibája? Ha te mondjuk belorusz vagy ukrán lennél, nem próbálnál meg inkább a nyugat felé közeledni, mint Oroszországhoz? A kérdés költői...
    Zárjuk is ezt az orosz témát, mert ez már a legoffabb off topik. Ha a témával kapcsolatban akarsz értekezni, fáradj át a politika topikban, ott kifejtheted az álláspontodat.

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

  • kchris78

    veterán

    válasz fairi #141 üzenetére

    itt megjegyezném hogy azért az afrikai országok vezetői meg egyéb országok gondolom meg lettek kicsit "olajozva" hogy vegyék fel azt a kölcsönt.. Visszafizetni már az ország fogja (ha tudja). Az IMF-nek meg már sok mindenben változott a 2000-es évek alatti politikája abban hogy hogy kell visszafizetni és milyen elvárásai vannak a hiteles országgal kapcsolatban (sokkal barátibb feltételek vannak már).

  • Giovan!

    addikt

    válasz fairi #148 üzenetére

    nyugat mindig szigeteli el, külföldön bázisa van azt nehogy merje. :F

    Politika topikba való inkább ez a beszélgetés, itt felesleges erről tárgyalnunk, a modik törölni fogják úgyis.

    Speak softly and carry a big stick, you will go far.

Új hozzászólás Aktív témák