Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • vvvbandi

    csendes újonc

    válasz gabor7th #1 üzenetére

    Nem érdemes a Google Glass-szal hasonlígtatni, teljesen más kategória a kettő. Az egy, a látóteredben folyamatosan jelenlevő kijelző volt. A HoloLens pedig egy önálló számítógép, ami a teljes körülötted levő teret ismeri és megérti, és abban képes virtuális tárgyakat elhelyezni oly módon, hogy azok akár kölcsönhatásba is kerülhetnek a való világ tárgyaival vagy kiegészíthetik azokat plusz információkkal. Kb olyan a Google Glass-hoz hasonlítani, mintha egy modern iPhone-t hasonlítanál egy Nokia 3210-es butatelefonhoz.

    A szoba szkennelése egyszeri folyamat, kb a boot része. Utána már nem kell vele törődni.

    [ Szerkesztve ]

  • vvvbandi

    csendes újonc

    válasz gabor7th #5 üzenetére

    Nem megy el, ugyan miért menne? Mint írtam, a HoloLens önálló gép, nem kell hozzá se telefon, se külső számítógép, se felhő.

  • vvvbandi

    csendes újonc

    válasz gabor7th #7 üzenetére

    KüldHETi, de miért tenné? És még ha lenne is rá oka, gondolod, hogy megkockáztatnák azzal a hírnevüket Microsofték, hogy ilyen infókat küldözgetnek? Attól nem félsz, hogy a telefonod (akármilyen gyártmányú is) lehallgat? Vagy a webkamerád? Azzal sokkal többet lehet ártani és több infóhoz lehet hozzájutni, mint a szobéd egy rossz felbontású 3D letapogatásával.

  • vvvbandi

    csendes újonc

    válasz gabor7th #10 üzenetére

    A Google eladott egy fejen hordott kamerát, amit észrevétlenül be lehetett kapcsolni, és nem volt rajta visszajelző fény. Ráadásul mindezt a hétköznapokba szánta, és még a demói is arról szóltak, hogy milyen jókat lehet kamerázni a különböző élethelyzetekben.

    A HoloLens-t a közeljövőben céges és ipari felhasználásokra szánják, nem pedig arra, hogy a haverjaidat felvegye titokban, ahogy az orrukat piszkálják. Mondom, ég és föld a kettő.

  • vvvbandi

    csendes újonc

    válasz #14595328 #12 üzenetére

    Nem "kell" neki a net. A HoloLens egy Windows 10-es számítógép, amihez ugyanúgy lehet appokat fejleszteni, mint bármelyik másik Win10 PC-hez vagy mobilhoz. Ugyanabból a Windows Store-ból töltesz le hozzá appokat, mint amit a Windows 10 PC-n vagy telefonon használsz. Sőt, azokat az appokat is elfuttatja, amiket azokhoz készítettek, lásd a videót pl. a Candy Crush-al.

    Mivel teljes értékű Windows 10-es gépről beszélünk, ezért nyilván lehet olyan programot is készíteni, ami használ internet kapcsolatot vagy csatlakozik a cég helyi hálózatára és onnan gyűjt be vagy oda továbbít információkat. Magánszféra és biztonsági szempontból semmiben nem különbözik ez egy telefontól.

    "Minek korlátoznák csak arra? A szórakoztatásban is nagy lehetőségek és profit lenne" - mert jelenleg nagyon magasak az előállítási költségek, és az átlagember nem tudja megfizetni. Egy cégnél viszont hetek alatt visszajöhet az ára adott esetben. Ne aggódj, gondolnak ők a szórakozásra is, van is példa a cikkben is rá (netflix lejátszás, XBox streamelés). Sőt, csináltak és bemutattak már a szobádban előbukkanó robotokra lövöldöző játékot is. De amíg nem megy lejjebb az ára, addig egy átlag konzolhuszár nem tudja megvenni.

    [ Szerkesztve ]

  • vvvbandi

    csendes újonc

    válasz gabor7th #18 üzenetére

    Bizony. De mégis emberek milliárdjai és cégek milliói élnek együtt ezekkel a dolgokkal. Önként és dalolva. A lényeg, hogy a HoloLens nem hoz bele semmilyen újdonságot - ha vagy olyan bolond, hogy egy kémprogramot telepítesz, akkor az kémkedni fog utánad. De maga a rendszer nem. Sőt - és ez csak spekuláció - mivel teljes értékű Windows-ról van szó, a céges rendszergazda még korlátozhatja is, hogy mit futtatsz rajta. És ha a világ legnagyobb cégei együtt tudnak ezzel élni a mobilokon, PC-ken, tableteken, akkor neked sem kell aggódnod különösebben.

  • vvvbandi

    csendes újonc

    válasz #14595328 #23 üzenetére

    "Amúgy mi a véleményed, milyen területen terjedhet el a technológia? Én első sorban a tervezési folyamatok (modellezés) és oktatás területén látok benne fantáziát, később talán játékok."

    Igen, a CAD világban nagyon nagy szerepe lehet, sok demó videó is erről szól. De pl. vittek fel kettőt a Nemzetközi Űrállomásra is, ahol iPad helyett ezeken nézik a bonyolult folyamatok lépéseit - sőt, lentről láthatják a szakértők, és pl. nyilakat rajzolhatnak az űrhajósnak a térbe (!), hogy "ezt a csavart húzd meg.". Gyártási folyamatoknál is izgalmas lehet - bemész a gyárba és egy pillantással látod a futószalagok állapotát. Kiállítótermekben - telefonok felett ott van az adatlap, amiben böngészhetsz, összehasonlíthatod másikkal, megnézhetsz kis videót, stb. Autókonfigurátor, volt róla videó. Műtét, amikor mintegy átlátsz a bőrön, és látod az előzőleg elkészített röngten és 3D képalkotó felvételeket pontosan a maguk helyén a beteg testében. Szerintem nincs olyan terület, ahol ne lehetne hasznos és "game changer" ez a fajta technológia.

    'Ezt az árat gyorsan ki tudná termelni egy olyan cég, ami hasznát tudja venni. Gondolom a tömeggyártás alatt már az ára is csökkeni fog." - igen, én is ezt várom.

    "Arra mondjuk még kíváncsi lennék, hogy milyen meleg maga a készülék. Passzív a hűtése, viszont azért "pár" számítást kell csinálnia egy egyszerű elem modellezéséhez is."
    Az alatt a kb 15-20 perc alatt, amíg a fejemen volt, egyáltalán nem éreztem meleget, de még langyosat sem. Ebben része van a pántnak is persze, ami lehetővé teszi, hogy maga a készülék ne a fejeden pihenjen. A lényeg, hogy semmi probléma nem volt ezzel, annyira, hogy eszembe se jutott amíg meg nem kérdezted.

    Amúgy aksival is jól bírja, alig pár százalékot ment le ez alatt az idő alatt, pedig folyamatosan dolgozik a CPU, GPU és a HPU is (Holographic Processing Unit).

  • vvvbandi

    csendes újonc

    válasz alevan #25 üzenetére

    "Lehet már a CPU, GPU és a HPU speckóit tudni?"
    Nem, ezeket nagyon titokban tartják. Még az sem derült ki, hogy a CPU x86 vagy ARM-e.

  • vvvbandi

    csendes újonc

    válasz oriic #34 üzenetére

    Rosszul tudod. A Windows 10 Mobile ARM processzorokon fut, és ugyanaz az OS, mint ami desktopon van. Csak a shell más, ki van kapcsolva a desktop és még pár funkció. Ahogy Xbox One-on is Windows 10 fut (mondjuk az x86). Az Xbox One stream ugyan nem érhető el még Windows Mobilon, de szerintem inkább csak azért, mert a kontrollert nincs mihez csatlakoztatni. Bár ez sem teljesen igaz - az új telefonokon teljes értékű USB port van, tehetsz rá külső SSD-t, meg amit akarsz, és amihez van driver.

  • vvvbandi

    csendes újonc

    válasz oriic #36 üzenetére

    "Tehát mivel már láttuk a HoloLens-et Xbox One játékot Streamelni elmondhatjuk, hogy asztali Win10 van a készüléken, vagyis akkor kizárt hogy ARM legyen, mert azokon csak a Win10 mobile megy, amire ez a funkció nem elérhető" - az, hogy nem érhető el jelenleg telefonon, nem jelenti azt, hogy maga a kód nem létezik legalább kísérleti fázisban, és nem fut. Ahogy írtam is, nem igazán praktikus telefonon, mivel a kontrollert a legtöbb készüléken nincs hová csatlakoztatni.

    "Vagyis nem 100%-ban ugyanaz nem? :)"
    Nézőpont kérdése. Nem 100%-ban ugyanaz, de ezt nem is mondtam. Az OS felülete át van szabva, hogy a telefonon használható legyen, egyes funkciók ki vannak kapcsolva, mások meg be. Viszont ugyanazok az appok futnak mobilon, (csak még egy pipát be kell kapcsolni fordításkor). Ugyanúgy csatlakoztatható hozzá egér és billentyűzet, sőt monitor is. Bár a monitoron másképp viselkedik, mint egy desktop PC, de ennek a fő oka az, hogy a win32 appok nem futnak a másik architektúra miatt. Még a build számok is ugyanazok mostmár, sőt, néha a bug-ok is közösek :)

    Xbox One-nál valóban bonyolultabb kicsit a helyzet, de a lényeg, hogy ott is megvan a Windows 10.

  • vvvbandi

    csendes újonc

    válasz oriic #41 üzenetére

    Így van, ezt mondtam akkor, amikor kijelentetted, hogy szerinted x86 :)

  • vvvbandi

    csendes újonc

    válasz gergejly #49 üzenetére

    Körbejárni nem tudja... de mondjuk senki nem akadályozza meg, hogy a kezébe vegyen egy Xbox controllert és azzal is mozogjon. Vagy kicsinyítve csinálja. Vagy hangvezérléssel. Nagy üres placc is működhet persze. De a mérnöknek érdekes lehet ez a tech az építkezés folyamán is, látja, hogy hova vannak betervezve a csövek a falba. Az építész látja, hogy pontosan hova kéne fúrnia a lukat. Vagy ami az egyik videóban is szerepel, odébb tudják rakni az ajtót, mert rájönnek, hogy pont az ajtó közepén menne át egy tartóoszlop.

    Belsőépítészetről meg már ne is beszéljünk, amikor a valódi szobádban nézheted meg, hogy hogy fog kinézni ott a kiválasztott kanapé, kézreesik-e a konyhában minden, ésatöbbi.

  • vvvbandi

    csendes újonc

    válasz Komplikato #56 üzenetére

    Bocs, nem egyértelmű nekem, hogy ironizálsz, vagy komolyan gondolod. A HoloLensben nincs egyetlen olyan szenzor sem, mint amit emlegetsz.

  • vvvbandi

    csendes újonc

    válasz Ren Hoek #59 üzenetére

    Ez egy szabadalom leírása... nyilván sok mindenen gondolkoznak, és ilyenkor rendszeresen a nagy cégek be is adnak szabadalmi kérvényeket. Amit viszont biztosan tudok, hogy a jelenlegi HoloLens eszközön ilyen szenzoroknak nyoma sincs.

  • vvvbandi

    csendes újonc

    válasz Ren Hoek #63 üzenetére

    @descene ötlete nagyon tetszik. Vagy pl. nézhetnél dinoszaurusz-csontvázat is, amire rárajzolja a HoloLens a teljes dínót.

    "Fogalmam sincs hogyan oldották meg vetítéssel, hogy ne látsszanak át a hologrammok..." - átlátszanak azok, de csak egy picit. Azt mondjuk nem tudom, hogy hogyan működne rikító napfényben. Mivel a Kinect nem szereti az erős IR sugárzást, ezért a hasonló tehcnológiával működő HoloLens-t is lehet, hogy megzavarja a napfény.

    Egyébként amit te mondasz, ahhoz egy VR szemüveg jobban passzolhatna. Mármint egy ókori városban sétáláskor. Annyiban nem, hogy a VR szemüveget használva hasraesel a valós tárgyakban, mert nem látod őket, vagy nem pontosan. Illetve nem látod a saját kezed-lábad sem, ami eléggé bizonytalan érzéseket okozhat.

  • vvvbandi

    csendes újonc

    válasz neilszab #65 üzenetére

    "Nem világos a számomra, hogy ha 2-5-10 méterre fókuszálsz magad elé, akkor eközben hogy láthatod élesen a szemedtöl csak pár centire lévô kijelzôt? Erre mi a trükk?" - nem vagyok optikus, de a tárgyak nem pár centire vannak, lencsékkel megoldják. Ezt onnan is tudom, hogy a szemüvegem levéve a hologramok homályosak lettek, mintha távoli tárgyak lennének.

    "Milyen a kijelzô felbontása, milyen részletességû tárgyakat tud megjeleníteni?" - nem tudok számokat, de nem volt bántó pixelesedés, illetve a pixelek között nem volt határozott elkülönülés. A VR-nél kisebb felbontással is beéri, mert ugye a látómező is kisebb. A részletekbe menő tervezést pedig úgy csinálod meg, hogy egyszerűen közelebb hajolsz a tárgyhoz :)

  • vvvbandi

    csendes újonc

    válasz neilszab #68 üzenetére

    "Milyen lencsékkel, ez hogy mükodik" - optikust kérdezz erről, nem az én területem.
    Azt, hogy a szemed hova fókuszál, nem tudom, hogy követi-e, elfelejtettem ilyen kísérleteket végezni. Az biztos, hogy egyszer sem volt természetellenes érzésem, hogy nem stimmel a fókusz.

    "Kis felbontással a videókban látott falra vetített virtuális TV nekem csak szemfényvesztésnek tûnik, nyilván èlvezhetetlen a képminôsége... feltételezésem szerint a szemüvegben csak az elnagyolt rajzfilm szerû objektumok tudnak igazán jól mûködni.... ezt jól gondolom, vagy te máshogy tapasztaltad?"
    A szemenkénti felbontása valahol 720p vagy FullHD lehet szerintem. A Google Cardboard és hasonlóknál egy telefon kijelzője feleződik, ráadásul messze nem pixel vesz részt a képalkotásban, és nagyobb a látószög is. Ezek miatt összességében tényleg gyengébb képet ad egy FullHD telefon, mint a HoloLens - de sajnos konkrét számokkal nem tudok szolgálni.

    Mindenesetre így filmnézésre alkalmas, bár egy jó TV nyilván jobb élményt adhat. De ha abban a szobában épp nincs TV, amiben vagy, akkor bőven jó lehet.

    [ Szerkesztve ]

  • vvvbandi

    csendes újonc

    válasz Ren Hoek #75 üzenetére

    "Az utóbbi egy Occulus plusz két kamera. Amúgy két 4K kamerával elég jó AR lenne az is, teljes látószöggel"
    Nem egészen. A kamerának ott kellene lennie, ahol a szemed van, nem 5-10 centivel előrébb. Tuti nem lenne tökéletes az illúzió - de azt nem tudom, hogy elegendő lenne-e.

    Az OR pedig hiába megy jól napsütésben, amikor egy bivalyerős játék PC-hez kell kötni, onnan kapja a képet. Alapvetően arra van kitalálva, hogy ülj... nem is tudja követni, hogy a térben hogy mozogsz. A HoloLens-es felállhatsz és bármit körbejárhatsz, nincs kábel, nem vagy szó szerint odakötve egy 10 kilós PC-hez. Ráadásul az OR-re hiába teszel két kamerát - még ha sikerül is kompenzálni azt, hogy a kamera nem pont a szemednél van, hiányzik az a technológia, ami folyamatosan és pontosan tudja, hogy hol vagy, mekkorát mozdultál a térben. Enélkül pedig a hologramok nem lennének fixen egy helyen, hanem összevissza ugrálnának.

  • vvvbandi

    csendes újonc

    válasz Ren Hoek #78 üzenetére

    "Az agy nagyon hamar alkalmazkodik ám ilyen kis mértékű térbeli eltéréshez. Szerintem ha egyezik látószögben és optikailag, akkor pillanatok alatt megszokod, " - persze, simán lehet, ennek nem vagyok a tudója.

    "Nekem az nem áll össze a Hololensnél, hogy nappali világos szobában, munka közben hogyan használható. " - ezzel kapcsolatban nincs közvetlen tapasztalatom. Félhomályban bőven több volt a kelleténél a fényerő, szerintem nappal is jól menne. Szabadtéri strand persze már más téma.

    " Illetve mennyire érződik ilyenkor, hogy csak egy hologram?" - az mindenképp érződik, és még jó darabig érződni is fog (a cikkben leírtam, hogy miért). De ez nem baj, a HoloLens arra való, hogy a valós világot egészítse ki digitális információkkal. Fotórealisztikus egy dolog, és nagyjából meg is valósítható manapság már. De hogy még a valós környezetbe is tökéletesen beilleszkedjen, na az már más tészta.

  • vvvbandi

    csendes újonc

    válasz #06658560 #80 üzenetére

    "Ez a kis fejpánt honnan a halálból szed majd olyan számítási kapacitást, amit normális részletesség mellett igényelni fog?"

    Nem csak majd, már most is :) Ezért csináltak egy spéci, egyedi gyártású chip-et a CPU és GPU mellé (HPU, Holographic Processing Unit). Magában a grafikai és számítási teljesítményben nem kell lényegesen több annál, mint amit egy telefon tud... és manapság egy telefonban a terület nagy részét az aksi foglalja el.

  • vvvbandi

    csendes újonc

    válasz #06658560 #83 üzenetére

    "Szép marketing duma." - ez egy élménybeszámoló, nem elhallgatva a negatívumokat és a kétségeket sem. Senki nem fizetett nekem egy fillért sem azért, hogy összeírjam, amit tapasztaltam, animált gifeket készítsek, és egyáltalán sok hosszú órát eltöltsek ezzel.

  • vvvbandi

    csendes újonc

    válasz #06658560 #90 üzenetére

    Egy vagy több tárgy térbeli megjelenítéséhez bőven elég a számítási kapacitása. A tárgyakat magukat pedig simán kaphatja egy másik CAD programtól.

    Ha jobban megnézed, hogy mivel demózzák, akkor láthatod, hogy van jópár olyan CAD videó, ahol a "nagy gépen" CAD-elsz, és a HoloLens-en pedig nézed az eredményt. Mint egy második képernyőn, ami véletlenül épp a térbe vetít tárgyakat. Még az egérkurzort is szabadon húzogathatod a számítógép és a holografikus világ között.

  • vvvbandi

    csendes újonc

    válasz #06658560 #92 üzenetére

    "Magyarul nem a HoloLens számolja teljesen, neki is kell a rendes vas, mint az Oculusnak is. Vagyis megtéveszted a fórumozókat."

    Nem. A HoloLens teljesen önállóan működik. Mindössze azt mondtam, hogy a HoloLens - mint bármilyen másik telefon vagy számítógép - képes más kintről is adatokat fogadni, és azokat helyben feldolgozni. És mivel felvetették, hogy egy komoly CAD program már sok lehet neki, én felvetettem ezt a lehetőséget. Hangsúly a "lehetőség"-en van. Opcionális. Nem kötelező.

    Ja, és bármilyen kommunikációt a külvilággal vezeték nélkül végez, szemben az Oculus-szal, ami viszont a konkrét sztereó kép infót kapja a számítógépedtől, kábelen.

    (#93) "A kérdés itt az, hogy egy ilyen modell-t most mi számol?"
    A HoloLens rendereli (jeleníti meg) a modellt, amit a CAD-tól kap. A CAD-ra ott van szükség, amikor mondjuk részecskefolyamatokat szimulálsz a motortérben, vagy törésmodellt, vagy hasonlókat. Ezekhez nyilván egy (vagy több) bivalyerős munkaállomás kell. Ahhoz, hogy egy 3D modellt megjelenítsen nem kell olyan sok. Ha megnézed azt a videót, az ottani grafikai minőséget egy mobiltelefon is hozza.

    [ Szerkesztve ]

  • vvvbandi

    csendes újonc

    válasz Ren Hoek #96 üzenetére

    "Simán vannak olyan építészeti és 3D dizájn modellek, aminek a full felbontású, poligonszámú realtime rendereléséhez komoly workstation kell. Erre nyilvánvalóan nem lesz jó a Hololens."

    Nyilván nem. De egy egyszerűsített modell rendereléséhez igen. Nem kell realtime raytrace-elt renderelést csinálni ahhoz, hogy értékes információkkal egészítsen ki egy monitoros megjelenést. (Tudom, hogy a videón sem ez volt, de érted...) A HoloLens ott jön a képbe, amikor valós környezetben, akár valós méretben akarod megnézni és körbejárni a tárgyakat. Pl. látni akarod 3D-ben, hogy a motor hol illeszkedik a karosszériába. Vagy a bútor a szobádba.

  • vvvbandi

    csendes újonc

    válasz Ren Hoek #98 üzenetére

    "Szóval ilyen tekintetben pont inkább hátrány, hogy csak wireless és csak a szemüveg számol.". Igen, grafikai minőség tekintetében hátrány, hogy csak előző generációs konzolokhoz hasonlítható. Nem is arra való, amire egy Oculus vagy egy XBox - tehát hogy teljesen beszippantson egy virtuális élmény. Ugyanakkor az, hogy szabadon mozoghatsz a hasraesés veszélye nélkül, az, hogy valós környezetet, valós tárgyakat egészít ki - nos, ez bőven kárpótolhat. Mivel ez egy teljesen új terület, látatlanban nehéz elképzelni, hogy mire lehet majd jó - ezért is írtam a cikket és próbálok itt mindenkinek válaszolni.

    "Igen csak van egy kis "eyecandy" mellék érzése az embernek, hogy valójában ha mobilgrafikánál egy fokkal komolyabb dolgot akarsz megjeleníteni, akkor beröccen az egész majd." - nyilván jobb lenne minél erősebb GPU, de amire használni akarják most, arra bőven elég. Egyszer sem volt olyan érzésem, hogy a GPU gond lenne.

  • vvvbandi

    csendes újonc

    válasz Ren Hoek #102 üzenetére

    "sokan azt képzelik ezekből a techdemókból, hogy majd komoly munkára használható már az első kiadás... közben lehet csak egy szórakoztató eszköz lesz ami a nappaliban poén."

    Pont az első kiadás az, ami a korlátai és az ára miatt elsősorban munkára lesz használható, játékra kevésbé. Persze van olyan, amire jobban alkalmas lesz, mint másokra.

    "Viszont PC + 2D Stream-el fotorealisztikus animált modelleket is ki lehetne rakni AR-re. Engem nem zavarna egy nagy sebességű kábel, ami egy workstationből jön ki. Pl egy sebészeti alkalmazásnál, már elengedhetetlen a nagyfokú pontosság minden téren."

    Nem tudom milyen sebészeti alkalmazásban gondolkodsz... de ha a sebész fejére akarod rakni, akkor nagyon fontos - szerintem, laikusként - hogy szabadon mozoghasson a műtőben és ne lógjon mindenféle kábel a sebbe. A fotórealisztikus megjelenítés ugyanakkor nem számít. A pontosság (tehát, hogy pl. részletesen és a megfelelő helyeken lássa az ereket, csontokat, stb) ugyanakkor adott, a hologramok nem "másznak" el, ott maradnak, ahol lenniük kell.

    "Vagy egy "Realtime 24/7 Girlfriend modder to Emily Ratajkowsky" app :D"
    Jah, ehhez kell a fotórealisztikus renderelés :) Meg a nagyobb látószög. És persze a vezeték nélküliség is, hogy kimehess vele a... khm... konyhába :D

  • vvvbandi

    csendes újonc

    válasz Ren Hoek #108 üzenetére

    Szerintem meg tud ilyet jeleníteni 3d-ben, viszonylag pontosan (de nem töredék milliméterről beszélünk persze). Még az is lehetséges elméletileg, hogy a páciens testébe beleláss, és ott legyenek az erek 3d-ben. (megintcsak nem biztos, hogy patkány méretben...) Ehhez az kell, hogy legyen egy referencia pont, mondjuk a koponya egy jól meghatározható pontja, és az ne mozduljon el.

    Fekete vonalat nem tud, írtam is, hogy alapvetően fényből vannak a hologramok.

  • vvvbandi

    csendes újonc

    válasz Ren Hoek #111 üzenetére

    "Ez viszont azt jelenti akkor, hogy ha mondjuk egy filmet szeretnénk nézni, azt teljes sötétségben lehetne csak megtenni, vagy valami fekete "vászon" előtt... "

    Nekünk félhomályban mutatták, ott nem volt zavaró a fekete hiánya, még szövegnél sem. A szemüveg maga is sötétít picit. Ugyanakkor az átlátszósága fontos, mivel az eszköz fő feladata, hogy a valós és a digitális világot egyszerre mutassa. Sajnos nem tudom, mennyire lenne élvezhető egy film rendesen megvilágított szobában, vagy akár napsütésben.

  • vvvbandi

    csendes újonc

    válasz #32839680 #113 üzenetére

    "És kooperatív módja van? Lehet több embernek egy azon tárgyat körbejárni úgy, hogy mindenkinek ugyan ott van elhelyezve a térben? És ha valaki odébb mozgatja, akkor a többieknek is átkerül?"

    Persze. Minden csak szoftver kérdése. Ha ketten vagytok ugyanabban a szobában, aminek a közepére valaki letesz egy tárgyat, akkor semmilyen technikai akadálya nincs annak, hogy ugyanazt a tárgyat mások is lássák és manipulálhassák is. Több ilyen videót mutatott is a Microsoft. Sőt, az is lehetséges, hogy külön szobában vagytok, és az egyik odébbtesz valamit egy hologramon, a másik meg hümmög hozzá. Vagy láthatod, hogy a kolléga (pl tanár) hova néz, épp miről magyaráz. Ésatöbbi.

    " Elvileg Hololens API nem lesz, vagy SDK, de valahogy csak lehet majd eszközre fejleszteni vagy alacsonyabb szinten elérni a HW-t."

    Holografikus API a Windows 10-ben van. Ez eszközfüggetlen, ahogy az egérből is többfélét tud kezelni az OS. Az alacsony szintű hw elérésben nem vagyok biztos, nagy kérdés még, hogy a holografikus proci mit fed el és mit ad vissza. Pl, hogy lehet-e saját gesztusokat definiálni és implementálni, ezt még nem tudjuk.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák