Új hozzászólás Aktív témák

  • #71562240

    törölt tag

    válasz horush #555 üzenetére

    Igen, ezt mondtam én is, hogy másról beszéltünk. Mi a klónozásról beszéltünk, te meg afféle szerves 3D-nyomtatásra kérdeztél vissza. Utóbbi (még?) nem létezik, tehát nem tartozik bele a klónozás fogalmába. A nyelv állandó alakulásban van, tehát elképzelhető, sőt akár valószínűsíthető is, hogy ha lehetséges szerves 3D-nyomtatás, és egyszer feltalálunk ilyesmit, akkor majd ezt is klónozásnak fogjuk hívni, vagy akkor majd éppen elsősorban ezt fogjuk klónozásnak hívni, és a fogalom mai tartalma elavulttá válik.

    Szóval, az általad visszakérdezett szerves 3D-nyomtatás egyelőre nincs, és kétséges, hogy valaha létezhet-e.

    Amint a szervezet (makro kiterjedésű tárgy) teleportációja sincs, kétséges, hogy valaha létezhet-e, de az esetben is a teleportáció jellemzően nem azt jelenti, hogy a startállomáson levő renderelt információ a célállomáson újraépül, hanem hogy az információ en bloc áthelyeződik, ugyanúgy, mintha vonattal ment volna a célállomásra.
    Amire te rákérdeztél:
    Némely sci-fik afféle "null-T kabinjait" éppenséggel valóban úgy képzelte el a szerző, hogy a startállomáson renderelt információ a célállomásra küldve a célállomáson újraépül, ami valóban érdekes kérdéseket vet fel a célállomásra érkezett információ eredetisége ügyében, de ez nem teleportáció, hanem a "null-T-n" keresztüli utazás EGYIK elképzelt formája. Másolat létrehozása a célállomáson. Én (művelt laikusként) két dolgot valószínűsítek ezügyben:
    1. Ha feltalálunk valamiféle pillanatszerű közlekedést a "null-T-n" keresztül, akkor az az élőlényeket tekintve arra lesz elsősorban értelmes, hogy a testet magát küldjük át, ne a róla szóló információt, azaz ne a másolatát hozzuk létre a célállomáson, hanem küldjük át magát a testet, az eredetit. Ez esetben ugyebár nem merül fel az eredetiség kérdése.
    2. Ha információátküldésre (is) használjuk a "null-T-t", akkor az szerintem nem arra lesz értelmes elsősorban, hogy testeket ilymódon másolva áthelyezzünk, hanem hogy testeket megtöbbszörözünk, azazhogy éppenséggel ne kelljen a testet áthelyezni. Vagyis, ez esetben rendereljük az eredeti testet-tudatot, a róla szóló információt átküldjük a célállomásra, ahol létrejön a másolat, aminek az egyik célja ugyebár az lenne, hogy az eredetinek ne kelljen veszélyeztetnie magát a célállomáson végzendő tevékenységekkel (valamint a másolatban történő áthelyeződéssel), másik célja pedig az lenne, hogy a tudat egyszerre több helyen is jelen lehessen a másolataiban. Ez esetben nyilván arról lenne szó, hogy a másolat elvégzi a feladatát a célállomáson, az erről szóló információt visszajuttatja a startállomásra (a tudat eredetijéhez), és ezután vagy megsemmisül, ha az akkori társadalomban ilyen lesz a törvény, vagy újabb feladatot kap, ha az akkori társadalomban megengedett és megszokott lesz, hogy a személy egyszerre több példányban is létezik, azaz másolatai vannak az embereknek. Mai gondolkodásunkkal persze nehezen tudjuk elképzelni annak a társadalmi szabályozhatóságát, hogy a személyeknek virtuális vagy materiális másolatai működnek a világban, ki tudja milyen jogokkal és kötelességekkel. És igen, egyúttal az is nagy kérdés, amit kérdeztél, hogy mi van a másolt tudattal, eredetinek fogja-e gondolni magát vagy sem. Majd kiderül - lehet, hogy már nem érjük meg mi, személy szerint. :)

    Elnézést bkercsótól, hogy mégiscsak ráugrottam eme sci-fi témára. :B

    (#556) Weareus: Igen, erről is már sok helyütt olvasni, hogy Weareus egy őskorból visszamaradt-elmaradott atavizmus, be kéne már íratni valami továbbképzésre. :DD

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák