Új hozzászólás Aktív témák

  • vhw

    addikt

    válasz nemlehet #136 üzenetére

    Tény, hogy ma sem képes bármely építőipari brigád ilyet építeni - a mai építészet egyik csúcsa.
    De ha maga az épület egyben marad ezer év múlva is (?), és nincs hírmondója se a mai kúltúrának - akkoris vizsgálható az anyaga, a felépítése; acélszerkezet, öntött betön, üveg, precíz tervezés - ennek felépítésén mit nem érthet egy hasonló vagy fejletebb kúltúra szakembere? Tudható az épületből/romokból, hogy: az építője ismerte az acélt, csavarkötést, hegesztést, a betönöntést, síküveggyártást, az építőelemek a technológia színvonalához képest mozgathatóak, kezelhetőek. A mechanikai-statikai ismeretek elég magas szinten voltak ahhoz, hogy ilyen megépülhessen.

    Hacsak nem azon az állásponton lesznek a távoli jövő történészei, hogy márpedig a jelenkor embere legfeljebb töredékes ismeretekkel rendelkezett az agyagtégla felhasználásáról, legfeljebb kézi szerszám méretben ismerte a vasat, matematikai-mechanikai ismereteit legfeljebb papírral-ceruzával gyakorolta, és a 9 számjegyű számológép használatát is csak fantaszták feltételezik róluk.
    Na ilyen technika és kúltúrális keretek közé belőve a civilizációt, valóban lehet csodálkozni, hogy hogy is épülhettek felhőkarcolók.

    Mi mit tulajdonítunk ma a piramis építő civilizációnak?
    Réz, kő és fa szerszámokat, állati erőt - és több tonnás, egyes esetekben több tíz tonnás hajszálpontosan illesztett köveket 100+ méter magasra tornyozva, belső terekkel, nyíl egyenes emberi közlekedésre alkalmatlan járatokkal.
    A kutya nem értetlenkedne, ha max 500 kilós kőkockákból malterral lenne összerakva ugyanez.

    A kényelmetlen kérdéseket elintézzük annyival, hogy hát sokan voltak, sokáig építették - az emberélet, a pénz meg nem számított. De a technika részleteken sokan nagyvonalúan átsiklanak.

    "Mi' csinálsz apa? Kapcsold ki a gépet!"

Új hozzászólás Aktív témák