Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Horbal

    őstag

    Gratula a cikkhez, én is terveztem egy hasonló megírását bele is kezdtem anno aztán rájöttem, hogy teljesen értelmetlen... hiszen ez annyira szubjektív.

    Egy két saját gondolatot azért hozzáfűzök:

    Nem értem miért tartod azt, hogy az erősítő nem fontos illetve kevésbé az. Sztem az erősítő minden rendszer alapja, ha rossz akkor arra lehet kötni bármit akár elé akár mögé valamit fog javítani de soha nem leszel vele elégedett, aminek az lesz a vége, hogy a kedves user feladja ezt az egész hifi kérdést... Én azt mondom, hogy az erősítő a teste a hangfalak meg a szárnyai a jó rendszernek egyik nélkül sem lehet repülni.

    Azzal sem értek egyet, hogy nem lehet jó régi erősítőt venni. Főleg a most kommersznek nevezett kategóriára igaz szvsz, hogy 15 éve a kommersz gyártók még igenis tudtak erősítőt készíteni, és azokban még jó minőségű alkatrészek voltak. Nyilán nem High-End vonalat képviselik de egy 5-10k-s csoda 2pont1-nél fényévekkel jobbak. (Csendben jegyzem meg, hogy én is egy kb 15 éves HK-t hajtok, nekem elég...) Nem mellesleg fel lehet őket kondizni újra lehet vezetékezni stb és akkor újra erőre kapnak...

    Az nyilvánvaló, hogy hangkártya bizony nélkülözhetetlen, amennyiben PC a forrásunk. De én azért nem irnék le egy Asus xonar-t vagy egy jobb Creative-ot sem, alaplapinál szintén fényévekkel jobbak, és nem egy nagy befektetés.

    A hangfalak azok a sztem megkerülhetetlenül drága mulatságok, annyit kell rájuk költeni amennyit csak bír az ember (épeszű keretek között). Használtan is nehéz jót szerezni illetve ami jó általában nem olcsóbb mint új korában. DIY hangfal: sztem nem olcsóbb és nem is 1xű, nem keveset kell számolni, és nem árt ha asztalosságban is otthon vagyunk. Maguk a jó sugárzók, váltók sem éppen olcsó mulatságok, első nekifutásra semmiképpen nem ajánlanám.

    A mélynyomóra csak annyit írnék, hogy nem akkora eretnekség szvsz zenére sem, csak eléggé felesleges, bár amennyiben valaki "DÁRRENBÉZRE" szeret "DUDOROGNI" akkor lehet elkél egy... ugyanez az EQ kérdés, hatalmas eretnekségnek tartják a hifisták. Ami valahol érthető (hiszen utólag baxkurálni valamit, újabb szereplőt bevinni a hang útjába nem helyes), de mi van akkor ha a user így szereti, vagy pl a helyiség megkívánja, mert olyan szerencsétlen az akusztikája... tudom költözzön el :D

    És akkor itt is vagyunk a témánál ugyanis szvsz legalább 60 ha nem 70% maga a helyiség amiben zenélünk... és akkor lehet tényleg költözni, mivel az esetek döntő többségében a lakószoba/nappali stb nem alkalmas maradéktalanul zenehallgatásra, azt meg el is felejthetjük, hogy majd mi olyanná tesszük egyrészt, mivel maga a geometriája nem igazán változtatható, másrészt nem biztos, hogy értünk hozzá, harmadrészt valószínű, hogy kedves rokonságunk, barátnőnk/feleségünk stb sem repesne az örömtől...

    Hangfal kábelek: a másik agyament kategória, valag pénzt el lehet rá dobni, miközben a filléres UTP, vagy a nagyfesz kábel ezerszer jobb, és mennyi métere nem is tudom 100-200 Ft. Alapvetően egy rendszer teljes árának max a 10%-át érdemes sztem kábelre költeni. Arany csatikhoz meg annyit, hogy nem biztos, hogy szebben szól tőle de legalább nem lesz oxidos két hónap alatt minden csati...az is valami.

    Állványok, tüskék, lábazatok, szerkezetek: szintén kiba drága kategória, de minimum hangfal lábazatra szükségünk lesz ha monitor jellegű nem földön álló dobozokat vásárolunk. És ez nem misztérium, valóban jobban szólnak állványon mint pl polcra/asztalra stb-re téve. Kis ügyességgel home made módon is el lehet követni, talán valamivel olcsóbban.

    Forrásokról csak annyit írnék, hogy ahol PC a rendszer eleje, az ott már el is bukott mint HE rendszer, ennek ellenére nyilván nem kikerülhető, hiszen kényelmes/olcsó módja zenéink tárolásának. Nyilván célszerű veszteségmentes illetve kvázi veszteségmentes formátumokra szert tenni, aminek szvsz az egyetlen tuti módja ha mi magunk rippeljük amit letöltünk arról soha nem lehet tudni, hogy valóban az-e aminek látszik. De ha már rippeljük akkor CD-n is meg lehet szal ördögi a kör. Ugyanakkor egy megfelelően tömörített MP3 is szólhat jól (én ezt a sznob csak ez vagy csak az dolgot nem szeretem még ha igaz is néha). Vinyl kérdés, jó kérdés, én úgy vok vele, hogy persze dinamikus meg részletező meg minden de ki a faxom (sorry) akar vele baxakodni, sérülékeny sok helyet foglal (fizikailag), porosodik karcolódik, egy jó lemezjátszó horror sokba kerül, kütyü mütyü tű fej kar futómű hajtómű 120 kilós gránitlap stb, egyszóval macera, de ki mit szeret ;)

    Ezt a becsukom a szemem és hallgatom a részleteket dolgot nagyon ritkán követem el mivel inkább headbangelek... én a szenvedélyesebb ha kell agresszívabbb zenéket kedvelem...és azt mondom, hogy mindenki azt és úgy hallgasson ami neki a legjobban bejön mert a katarzis a lényeg, azért van a zene, ezen lehet technikailag rontani vagy javítani, de ha alapból nem fogékony valaki valamire, akkor tök mindegy, hogy hány csillió eurót költ a rendszerre, megérteni a lényeget sose fogja...

    Balett cipőm nincsen nekem, de ha lesz én fő nem veszem!

  • Horbal

    őstag

    válasz emvy #189 üzenetére

    Olyan értelemben nem nevezném butaságnak, hogy én alap PC-re gondoltam, alap hangkarival, alap minőségű hanganyaggal. Akkor is tartod ezt a butaság dolgot. Miközben zúg a masina, zajos a hangkártya, rossz minőségű a tömörítés... mert ez a jellemző nem a kifejezetten studió körülményekre felkészített PC... az, hogy te mást értesz a PC alatt az más kérdés... Nem mellesleg nem vagyok hifista, és igen ritkán kapcsolom be a CD játszót mert a gép úgyis megy a legtöbb esetben, meg kényelmesebb. Én az áltagosnál kicsit jobb minőséget támogatom, közel sem vagyok highend snob és valszeg ha anyagilag megtehetném akkor sem erre költeném egy ház árát...

    Subládára annyit, hogy szvsz sok olyan hangfal pár létezik ami ugyan jó sőt remek minőséget szólaltat meg valami mégis hiányzik sok embernek (lehet azért mert megszokták) ilyen esetekre nem jön rosszul és ha valakinek ez tetszik úgysem lehet rajta segíteni, nekem meg nem fáj...

    Balett cipőm nincsen nekem, de ha lesz én fő nem veszem!

  • Horbal

    őstag

    válasz AMDFan #195 üzenetére

    Most vagy meg akarod érteni vagy kötekszel, nem tudok veled mit kezdeni. Amit írtam az attól még igaz. Ha egy alap PC-ről beszélünk akkor ugrott a hifi érzés és ennyi, ezen kár vitatkozni...Lehet nyilván HE rendszerhez is PC-t választani és egy kp kat hifihez is, ettől még igaz, hogy a HE világ kerüli mont forrást és kp kat hifihez sem a legjobb választás... pl az én pc- is alap de tettem bele egy elfogadható hangkarit, és le van halkítva amennyire lehet a gépház, hogy ne zavarjon... De ez mind külön ráfordítás kérdése, alapból xar lenne...

    Nem is értem mi a vita tárgya, mikor írtam én azt hogy kizárt vagy lehetetlen, max annyit írtam, hogy szvsz mezei PC nem alkalmas HIFI körülmények közé forrásnak...szerintem.

    Balett cipőm nincsen nekem, de ha lesz én fő nem veszem!

  • Horbal

    őstag

    Eq-ra azt írod, hogy hangmérnöknek kell lenni. Nem igazán értem. Igen vannak esetek mikor a körülmények olyanok, olyan a hely akusztikája, hogy szükséges rosszként igen is használni kell, mert egy van több freki tartomány pont olyan, hogy el kell kicsit nyomni vagy ki kell emelni, ilyenkor mit csinálsz falat bontasz, vagy elfogadod, hogy xar és kész...

    Nyilván nem agyig kiemelt mélyekről stb beszélek mert nem arra való, még ha sokan azt is hiszik... én nem használok és le is beszélek róla mindenkit, de ha az kell az optimális érzéshez, és mást nem lehet tenni akkor meg kell tenni...

    Balett cipőm nincsen nekem, de ha lesz én fő nem veszem!

  • Horbal

    őstag

    válasz AMDFan #202 üzenetére

    Rendben ez is egy vélemény... és a sustorgó ventikkel mit csinálsz az sem zavar?

    Hol írtam én itt 100K-s kábelekről... nekem tökre megfelel az UTP/tömör réz fali vezeték, mellesleg egyik sem dob olyan rettentő sokat a hangképen... vegyen vanderhult akinek két anyja van...meg kábel súlyokat meg amit akar...

    Erre mondta egy haverom, és akkor mi van ha a hangfal oldalát lefosva az jobban szól akkor fossuk le? :D Ezen jól meg is sértődött a HE beállítottságú munkatárs... mi meg röhögtünk...

    [ Szerkesztve ]

    Balett cipőm nincsen nekem, de ha lesz én fő nem veszem!

  • Horbal

    őstag

    válasz zsopu #207 üzenetére

    Rendben.

    Nekem egy asus xonar DX-em van 16K most én valami akcióban vettem 12K-ért, optikai nincs a lapomon csak koax, de nem is kell mivel erősítőmön sincs mert ős darab... én a külön hangkártya híve vagyok... 1x kell megvenni onnantól jó, nem akkora érvágás...

    Ugyanakkor senkit nem szoktam győzködni, nekem így jó akinek máshogy annak szíve joga, a vita amúgy parttalan, ezért nem írok soha ilyen témájú topikokba mert mindig ez van.

    Annyira HE a cuccom, hogy kb 120 000 körül meg is állt, minden komponense használt, haveroktól kollégáktól beszerezve. Na jó interkonektet vettem bótban :D

    [ Szerkesztve ]

    Balett cipőm nincsen nekem, de ha lesz én fő nem veszem!

  • Horbal

    őstag

    válasz AMDFan #210 üzenetére

    Ez igaz. Én is sztereót hajtok. Bár halottam már kellemesen szóló kommersz házimozi erősítőt...

    Én filmet is sztereóban nézek pedig 5.1 volt előtte, eladtam valahogy ez az 5.1 világ nekem nem gyere be otthon, mozi élményem nem volt viszont K sokat kell baszkódni mire rendesen beállítja az ember, miközben otthonra még egy 2.0-t sem 1xű belőni rendesen... lakótelep POWA

    [ Szerkesztve ]

    Balett cipőm nincsen nekem, de ha lesz én fő nem veszem!

  • Horbal

    őstag

    válasz AMDFan #216 üzenetére

    Monnyuk én nem pont sw EQ-ra gondoltam hanem rendes hardveresre. Ami nekem sincs.

    De pl az én hangkártyámnak 10 sávos EQ-ja van, és nekem, mivel a szobám jellemzője hogy sajna a rövidebb oldala felé kellett elhelyezni a hangfalakat és mert beton, ezért kellemetlen reflexió tapasztalható a mély tartományban ott ahol ülni szeretek mikor zenélek, ami olyan 60Hz köré esik (diszkrét frekikkel ki lett tesztelve, simán füllel hallgatva) és nekem pont van ilyen sáv az EQ-n ergó itt csillapítottam rajta kb 3dB-t ez elég sokat segített a problémámon, egészen minimálisan emeltem a kp és magas tartományon, ez meg az általam hallgatott főleg Rock zenékhez kellett a gitárok és az ének miatt. Kifinomultabb módszert erre én nem tudok csak minnél több sávos EQ... Én preszeteket szoktam elmenteni mert van pár album ami katasztrófálisan szól viszont szeretem őket, és így kicsit lehet javítani. Alapértelmezésben csak a minimális 60Hz-es elnyomás van...

    Sztem a te esetedre érdemesebb lenne valamit változtatnod a hangfalak elhelyezésén ha ezt meg tudod oldani, egyik haveromnak is ez volt a baja. Frissen vásárolt hangfalai esetében tátongott egy lyuk a hangképben neki is pont 60 Hz volt a problémás erősen állóhullám gyanús volt. 90 fokkal elforgattuk a szoba teljes berendezését (mert megtehettük) és láss csodát meglett ami hiányzott. Nemtom milyen hangfalad van de pl ha van hátsó reflex nyílása akkor lehet a faltól való távolsággal is játszani, kicsit közelebb teszed az javíthat ezen a tartományon.

    Balett cipőm nincsen nekem, de ha lesz én fő nem veszem!

  • Horbal

    őstag

    válasz #56474624 #227 üzenetére

    Bese -vel 1x telefonon tárgyaltam ilyen témában na nem magamnak kellett kár az belém mondot jópár típust amival érdemes bíbelődni többek között azt a Philipset amit írtál. Az én marantzomat meg jól lefikkantotta, na nem mintha meglepett volna vele...

    Balett cipőm nincsen nekem, de ha lesz én fő nem veszem!

  • Horbal

    őstag

    Ez a külön DAC meg egyebek 300-500K-ért (gondolom feljebb is van) ilyeneket láttam többet is, nekem már a ló túloldala...

    Ezt a fázishelyes bedugást kb akkora kamunak érzem mint a fél millás tököm tudja milyen szűrős elosztókat.

    [ Szerkesztve ]

    Balett cipőm nincsen nekem, de ha lesz én fő nem veszem!

  • Horbal

    őstag

    válasz bambano #287 üzenetére

    Kicsit sarkos volt a mondatom, nem mindig van kedvem hosszan körülírni amit akarok, értettem én, hogy mit akar mondani. De: szerintem nincs ilyen, hogy fontossági sorrend hangfal és erősítő között... nagyon igaznak tartom, hogy minden rendszer csak annyira jó mint a leggyengébb láncszem benne. Ettől még igaznak tartom azt is amit írt, hogy egy "rosszabb" erősítő is szólhat jobban A hangfalon mint B-n, viszont ebben az esetben valszeg A hangfal egy hozzá méltó erősítővel sokkal jobban meg tud majd szólalni.

    Balett cipőm nincsen nekem, de ha lesz én fő nem veszem!

  • Horbal

    őstag

    Nem fértem bele szerkesztési időbe :D

    psyho85

    Abban igazad van, hogy nagyon arcra lehet zuhanni használt erősítő ügyben, ha valaki nem ért hozzá. Viszont ki lehet fogni igazán remek darabokat is.
    Én ezeket követtem el mikor használtan vettem:
    - Erősítőt ha nem lehet megtapizni, meghallgatni (pl ha online árulják) nem vennék!
    - Menni kell utána K sokat nem az elsőt lekapni és vinni
    - Nagyon régit 20-25+ éveset és nagyon újat 0,5-1-2 éveset lehetőleg ne vegyünk. A nagyon régi az érthető gondolom, a nagyon új meg gyanús miért is lett eladva, lehet pl gyári hibás többször szervizelt, vagy csak nem éppen sikerült darab. Általában ezek alig olcsóbbak mintha boltban vesszük.
    - Ha megvan a kiszemelt, akkor szemrevételezzük először, emeljük meg súlya sok mindent el fog árulni. Tetessük félre (ha lehet) és neten keressünk rá, sokszor teljes szervíz doksit is lehet egy adot típushoz találni.
    - Nézzük meg a gyártás dátumát és helyét, gondolom egyértelmű miért, ha vannak paraméterek azt is.
    - Fontos megnézni a doboz csavarozását, amennyiben elnyűtt csvarokkal találkozonk akkor felmerülhet, hogy a készülék ezer szervízben járt, vagy házilag buherált, lehetőleg hagyjuk a fenébe, esetleges szervíz matricák is felbukkanhatnak.
    - Célszerű vinni valami zseblámpa szerűséget és belesni a hűtő rácsok között, sokat nem fogunk látni, de legalább látják, hogy komolyan vesszük a dolgot :D
    - Attól nem kell megíjedni ha koszos/poros a cucc de ha ütött kopott horpadt akkor hagyjuk.
    - Csatlakozókat ellenőrizzük, tápkábelt is, villás dugóval együtt mindent.
    - !!!KAPCSOLTASSUK BE, MINDEN FUNKCIÓT PRÓBÁLJUNK VÉGIG!!! ne vegyük meg ha akár csak egyik vagy másik nem működik, még ha az nekünk nem is kell éppen!
    (rendes kereskedők eleve kiírják ha valami nem műkszik)
    - Néma üzemmódban, azaz úgy, hogy semmi nem szól, tekergessük meg a potikat ha recseg akkor felejtős, vagy ha mindenképpen az kell akkor poti csere. Hangerőre fel és hallgassuk meg az alapzajt. Magas mély kiemeléssel is lehet játszani kicsit.
    - Valszeg nem egy csoda hangfal lesz az amin tesztelni tudunk, de ez nem is annyira fontos a mi esetünkre. Vigyünk saját !!!jó minőségű!!! zenéket, !!!amit ismerünk!!!, ne szégyeljünk ott lenni akár órát(kat) se, mi vagyunk a vevők...
    Lehetőleg ne csak elektronikusat vigyünk (még ha azt is hallgatunk), nem árt valami hangszeres zene is...
    - Lehallkítva és hangosan is járassuk meg a ketyerét...mindent próbálgassunk végig így is...
    - !!!ALKUDJUNK!!! beszélgessünk a foszerkáimmal, csodákat lehet elérni, ha csak némán nézelődünk soha nem férünk hozzá a pult alatti jóféle technikákhoz :D. Pár ezrest simán engednek majd minden esetben...
    -Ha van vigyünk valami hozzáértőnek mondott emberkét magunkkal...

    Most kb ezek jutottak eszembe...remélem segít valakinek valamit ;)

    Balett cipőm nincsen nekem, de ha lesz én fő nem veszem!

  • Horbal

    őstag

    válasz psyho85 #292 üzenetére

    Már megírtam 1x csak nem raktam fel mert rohadt hosszú lett, meg nagyon szubjektív, és nem akartam kapni az arcomra.

    Ezt én sem vágom teljesen csak azt tudom, hogy ezek a mérő mikrofonok olyan kiba&@#> drágák, hogy halandó embernek kezébe én nem adnám. (na nem mintha egy jobb miki olyan nagyon ócsó lenne)

    Balett cipőm nincsen nekem, de ha lesz én fő nem veszem!

  • Horbal

    őstag

    válasz bambano #295 üzenetére

    "A második kritikus tényező, de ha szabad ilyet mondani, még valamivel kevésbé meghatározó pont, mint maga a hangfal."
    ez a mondat a második és mint szerkezetek alapján nekem sorrendiséget jelent. De nem érdekel a dolog mivel lényegtelen. Ő megírt egy jó kis cikket, amit én kiegészítettem néhány gondolattal, te meg hasogatod a szőrszálakat és lovagolsz a szavakon. Nem áll szándékomban ezzel többet foglalkozni mert nem érdemi a vita, kissé olyan mint egy parlamenti vizsgáló bizottság...

    Balett cipőm nincsen nekem, de ha lesz én fő nem veszem!

  • Horbal

    őstag

    válasz bambano #303 üzenetére

    Hagy ne mondjam el ki a gyengébb...

    Balett cipőm nincsen nekem, de ha lesz én fő nem veszem!

Új hozzászólás Aktív témák