Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • raszputyin

    senior tag

    Sztem ennek az eredeti bevezetése nem tekinthető hibának, hiszen akkor még egész más idők jártak. Ami meglepetés számomra, az az, hogy egész eleddig nemcsak a Microsoft, hanem a vírusírók figyelmét is elkerülte a cucc. Valahol meghatóan poénos a dolog... 1990 óta felfedezetlen ''arbitrary code''-os lyuk... ez igen!!! (mondom én, akinek a legfontosabb, gépen tárolt adata egy kézírott szkennelt analízis jegyzet ;-) )
    Én a biztonsági rések miatt nem kritizálnám a Microsoftot (más miatt kritizálnám ;]), a lehetőségekhez képest nagyon jól tartja magát biztonságilag az NT alapú generáció.
    Windows-huszárok: Teljesen természetes dolog, hogy a Microsoft-ot fikázzák, amiért lehet, ugyanis bizonyos értelemben fasiszták. Szakmailag akár igaza van, akár nem, erkölcsileg kompromittálja magát az, aki ekkora nyilvánosság előtt megvédi egy terméküket... Tessék ezt végre megérteni...


    [Szerkesztve]

  • raszputyin

    senior tag

    válasz ngabor2 #63 üzenetére

    arról, hogy hogyan terjed... én nem vagyok nagy win szakértő, ezért hadd kérdezzem meg: win98/me/2000/xp közül melyekben alapértelmezett, hogy az a windows update benn van?
    (ez mind elég elterjedt, és sztem ha egynél is nincs benn alapból, akkor lesz elég average user, aki sose patcheli fel, és kész az elegendő bázis az ezen alapuló esetleges vírus túléléséhez... szvsz)
    szerk.: még valami... teljesen érthető, hogy nem adják ki, lehetetlenség ellenőrizni, hogy ki tölti le, és ha adatvesztést okoz, akkor aztán anyázzák őket miatta ;]
    egy ekkora dilettáns felhasználóbázisú cég semmilyen formában nem adhat ki alfa szoftvert, mert több kárt okozhat vele a lámereknek, mint amennyi hasznot hajt a profiknak (hiába figyelmeztetnek bármi szöveggel, az önjelölt ''tükrökön'' már úgyse lesz ott+senki se veszi komolyan a figyelmeztetést). főleg nem patch-et, mert az ezekben levő esetleges tökéletlenségek egyre halmozódhatnak. ld. még: a Mozilla Alapítvány magyarázata, hogy miért nem patch, hanem full telepítő formájában jönnek az alverziók...
    egyébként sztem nem azért lassú a QA vagy mi a bánat, mert ki akarnak b.ni magukkal és a felhasználóikkal, hanem azért, mert a tesztelés ezen a szinten már nemcsak abból áll, hogy feltelepítik, majd használják a rendszert egy darabig.

    [Szerkesztve]

  • raszputyin

    senior tag

    válasz VladimirR #65 üzenetére

    -a tobbsegnek nem eredeti windoze-a van, s asszem oket az au is elhajtja
    Mintha úgy emlékeznék, hogy némi mérlegelés után a MS úgy döntött, hogy jobb, ha a másolt win tulajdonosai is letölthetik a kritikus biztonsági frissítéseket...
    Egyébként úgy tudom, hogy a licensz nélküli win-használat aránya 40-45% (Európa és Észak-Amerika), és a szóbeszéd szerint könnyen elérhető olyan xp pro (!) ''corporate'' kulcs, amivel sose bukik meg a felhasználó az azonosításon, mi több, aktiválni se kell.

    Az valószínű, hogy a modemesek (Kelet-Európában, ahol annyira sincs szélessáv, mint nálunk, hihetetlen mennyiségű ember) kikapcsolják, érzelmektől függetlenül. Azt viszont nem hiszem, hogy a dacból kikapcsolók közül sok hagyná amúgy is védtelenül a gépet.
    szerk.: ez utóbbit úgy értem, hogy ha már OS-t másolt, antivírust is másol magának...

    Szerintem a régebbi win-verziók tulajdonosai (van egy rakat, mert 512 ram alatt nincs értelme xp-t használni) és a modemesek fogják megvadítani a képet, nem pedig a q. gonosz ''illegális'' felhasználók :P

    szerk.: ''egy ekkora dilettáns felhasználóbázisú cég'' - LOL
    Bocsi, ez épp (:D) nem az MS ellen irányult... nézd...
    A PC-használók majdnem 90%-a win-t használ. A PC-használók (jóindulattal) 50%-a totális lámer... Egy kis matematika mutatja, hogy a PC-használók min. 40%-a, azaz sacc/kb, 50-100 millió fő win-t használ ÉS lámer :) Nem tudom, mond-e ez valamit ;-)
    Egyébként szvsz lámernek se kell lenni, hogy az ember ne értesüljön az ilyesmiről. Engem az anyám kérdezett meg, hogy igaz-e a hír, különben sose tudom meg :D


    [Szerkesztve]

  • raszputyin

    senior tag

    válasz L3zl13 #75 üzenetére

    Már miért ne lennének? 6 kB/s is pont elég egy kis plaintext-hintéshez :D

  • raszputyin

    senior tag

    válasz L3zl13 #78 üzenetére

    Asztem arbitrary code-ról volt szó... akár lóghatnak :F
    Egyébként pont elég kellemetlen, ha így települ nekik egy Dialer, az rengeteg kárt tud okozni -- igaz, lámernek kell lenni hozzá, dehát a hülyeség önmagában nem bűn!!!
    Egyébként elég sok vírus van, aminek nem üzleti a célja (spam), hanem az alkotó örök dicsősége... nem?
    Vladimir: Bocs, de miből tudná a lámer, hogy a blaster.exe rosszfiú? Én az ellenkező véglet voltam, és kezdő win xp-sként elég vehemensen kilőttem az olyan progikat, mint svchost.exe, lsass.exe, etc., aztán csodálkoztam, hogy pár dolog nem műxik ;-)
    BTW respect, nem kis türelemre vall 128 rammal mindig megvárni, amíg reagál a rendszer :) Én láttam 128 ramos win2000 rendszert, hát még az se fért el nagyon... Tényleg nem számít annyit az órajel, csak ram legyen -- ne kelljen lapozni, mert az begyilkolja rendesen...

    [Szerkesztve]

  • raszputyin

    senior tag

    válasz sidhe #144 üzenetére

    Bármit mondasz, nem fog változni, ez kőkemény politika, sose nyugosznak le a kedélyek. :) Ajánlom a figyelmedbe ezt a századfordulós francia karikatúrát: [link] lejjebb az oldalon...
    szerk.: Van állásfoglalásom, de inkább letörlöm, pont elég nagy lánggal ég a flame így is :)

    [Szerkesztve]

  • raszputyin

    senior tag

    válasz WN31RD #152 üzenetére

    Nem hinném, hogy jó ötlet a számítástechnika bármilyen oktatásával terhelni az átlagemberek agyát. Elvégre mikor oktatják a TV vagy a mikró használatát? :F (Az autóét is csak azért tanítják, mert a téves használata életveszélyes, hidd el, ha nem lenne az, senki nem törődne ilyesmivel :P) A józan ész elég kell, hogy legyen az fokozatos megismeréshez -- ez nemcsak az egyszerűsége és a kényelme miatt jobb, hanem mert jobban is rögzül, amire az ember maga jön rá.
    Ebből a szempontból nagyon jó, hogy van egy közös, egységes platform, amin a nagypapa-nagymama, aki 50+ évesen látott először számítógépet, esetleg a gyengébb képességű/érdektelen egyén is jól eligazodik -- ne felejtsd el, hogy nem mindenkinek szenvedély a számítógép, van, akinek dögunalom, sőt, kínlódás minden perc, amit a megismerésével kell töltenie...
    Arról nem is szólva, hogy senki nem szereti annyira, ha multiplatform programot kell írnia. Ha nem lenne monopólium, akkor szvsz újra csak a kiváltságosoké lenne a számítástechnika, ami ma megengedhetetlen.
    Más kérdés, hogy nem ugyanaz egy despotikusan vezérelt, jellegzetesen és rossz értelemben nem-európai szellemiségű cég esetlegesen, toldozva-foltozva kifejlődött terméke, vagy mondjuk az Unix/posix (elnézést, ha rossz terminológiát használok, ebben abszolút nem vagyok otthon), amit az évtizedes tapasztalat, a felhasználói igény és az egyes független programozók/kisebb cégek alakítanak.
    De sztem komoly eredményt elérni csak teljes fájlformátum-, és nagyon komoly alkalmazás- és hardverkompatíbilitással (*) lehetne -- vagyis kellőképp reménytelen. Legjobb esetben partizánok maradtok/maradunk ;]
    A SuSE szellemiségében nagyon ígéretes vonal sztem, de mindig is úgy éreztem, hogy nincs renesen összedolgozva a felület a belsővel. Van, ami egyszerűen nem akar működni (és az én tudásszintemen nem javítható). Úgy érzem, a szilárdságért ridegséggel kell fizetni, míg a Windows gumiból van, a felhasználói programok mindig elvégzik a nekik szükséges változtatásokat (bár épp ezért egyszerre sok tucat programot telepíteni a legjobb fajtából is öngyilkosság :) ), és a 2000/XP a régi hiányosságok többségét maga mögött hagyta.

    (*) p.s. Ne vegyetek Canon nyomtató+lapolvasót, mert amellett, hogy buherálni kell a Linuxos drivert (amit én eddig nem tudtam megcsinálni), még elég sz@r is a minősége, a mellé adott wines szoftverek pedig fagynak, tetűlassúak és használhatatlanok, lényegesen gyengébbek, mint a winxp hasonló beépített eszközei. Ne higgyétek el, hogy 2 pikoliteres csepp, meg tintatakarékos (ezért vettem HP kárára, nagy hiba volt), mert valami q.ra nem az.

  • raszputyin

    senior tag

    válasz WN31RD #157 üzenetére

    Ezt komolyan gondolod? Előre az informatikai analfabetizmus felé?
    Pont ahogy mondod :D Közhely talán, de egyre több az elérhető információ a világban, simán van annyi, hogy az általános műveltséget megszerezni is rettenetes mennyiség. Gondolj bele... egyre több az elolvasásra érdemes irodalom, a befogadandó műalkotás, az megismerendő hiteles történelem, és persze emellett a tudományos és technológiai tények; emellett anyanyelvi szinten kell tudni angolul, és ha értelmiségi vagy, akkor idegen nyelveken is, valamint a munkádhoz mélyrehatóan kell értened. És persze attól ember az ember, hogy néha haszontalan dolgokkal, pl. emberi kapcsolatokkal vagy lazítással is tölt időt ;]
    Nem véletlen, hogy tökéletes Leonardók már nem futkároznak manapság...
    Ebbe ép ésszel nem fér bele az, hogy mindenki fenntartson a fejében egy rekeszt, amibe mindig bezsúfolja az aktuális számítógépes részleteket, aztán minimum 2-3 évenként még fel is újítja. Egyébként is, minek, ha van mód az elkerülésére? A munkamegosztás a társadalom alapja... a szakik megírják használhatóra, az emberek meg kifizetik. A hardvernél működik, ha leteszek egy köteg eurót mondjuk az IBM-nek, akkor adnak egy számítógépet, és nem kell tudnom, hogy hánycsatornás a memóvezérlője :)
    Lehet, hogy nem olyan primitív dolog egy számítógép, mint egy TV vagy egy mikró, de ha valaki csak villanyírógépnek, postaládának és videójátéknak használja, akkor legyen neki olyan egyszerű minden, amennyire az három ilyen céleszközzel lenne, és ne kelljen ezért szuboptimális teljesítménnyel vagy biztonsággal fizetnie, vagy az indokoltnál több időt töltenie vele.

    Szerintem te kicsit összekevered a monopóliumot a nyílt szabványokkal.
    Jogos, de azt hiszem, nem az én perverz gondolkodásom okozta a keveredést ;] Nekem úgy tűnik, a Microsoft örül neki, sőt törekszik rá, hogy inkompatíbilis formaisággal dolgozzon minden téren, a .doc-tól a DirectX-ig. A monopóliumnak köszönhető, hogy a piac bármilyen szabványt lenyel tőlük, és az inkompatíbilis vagy jogilag védett szabványaik adják a monopólium legerősebb bástyáját. Nem?

    Okosabb akar lenni nálam... és persze nem sikerül neki.
    Az te vagy ;] Én akkor töröltem le a Debiánt, mikor megpróbáltam beállítani az esd-t, hogy több alkalmazás egyszerre lássa a hangkártyát, és rengeteget fagyott a gép... aztán pedig hiába próbáltam visszaállítani az eredeti állapotot, továbbra is fagyott.
    Szvsz nem vagyok egy finnyás ember, ha azt elvárnám a Linuxoktól, hogy ne nekem kelljen elérnem, hogy alapból legyen normális a hang... és eddig egyik disztribúció se volt képes ennek az automatikus kezelésére.

  • raszputyin

    senior tag

    válasz WN31RD #160 üzenetére

    Nyah, sikamlós talajon vagyunk, rengeteg hülyeséget fogok írni, de remélem, nem kizárólag ;-)
    Mesterséges intelligencia nincs és sztem nem is lesz :)
    Amit szerintem tenni lehet, az a következő... megpróbálom tömöríteni és értelmesen leírni.
    Rendszerezés és modularizálás minden szinten.
    Az UI legyen minél nagyobb hányadban az OS/ablakkezelő feladata, az tudja a legtöbbet a környezetről, és így lesz barátságosan ismerős, egységes minden új alkalmazás használata. A portolást is segíti. A hardverrel kapcsolatban egyre inkább sikerül ezt a programot véghezvinni... ezt senki nem hitte a DOS-os időkben, hatalmas siker! Persze ez az ügy is halad (KDE, Gnome, Windows), de sztem még van hova fejlődni.
    Rendszerezés és modularizálás az elérhető feladatok és beállítások közt. Minden szerepeljen, rendes, érthető, interaktívan fellobbanó magyarázattal. A sokat használt dolgok legyenek egy lépésben elérhetők, a valamivel ritkábbakat rejtsék beszédes nevű almenük, etc. Az a lényeg, hogy minden legyen ott, és ne kelljen soká keresgélni. És csak annak kelljen parancssorba lemennie/megás konfigfájlokat kézzel írnia, aki szkriptet ír, és/vagy élvezi mindezt. Inkább kevesebb funkció, de az mind alaposan interaktívan dokumentálva és rendszerezve.
    Kirívó ellenpéldaként a felhasználóbarátságra:
    -- a Windows-telepítő NEM kínálja fel pl., hogy értelmesen partícionáljon (külön swap, Windows, Program Files és Doc.&Settings -- az utóbbi kettő akár lehetne egy partíción, úgy, ahogy régen a matekfüzetet használtam :) azaz egyiket az elejétől hátrafelé, a másikat hátulról az eleje felé, így kevesebb a lehetőség a kifogyásra). Meg lehet csinálni... utólag kézi faragással, sok órás munkával (főleg elsőre, hogy még nem tudod, mit kell). A partíciós táblát is szét....sza, és egyéb apróságokról se kérdez. Miért nincs egy ''expert mode'' kapcsoló dörgedelmes figyelmeztetések (akár terméktámogatás elvétele, még úgy is jobb, mint a semmi) mögött?
    -- a Wördben és az OO Writerben is (nemtom melyik verzió, utóbbi 2.0-ra asszem javulást hozott ilyenekben) hosszú percekig kerestem olyan egyszerű dolgokat, mint pl. a dupla sortáv beállítása... elhiszem, hogy ha ECDL-vizsgám lenne, nem kéne keresnem, de miért nem lehet egyből a logikus helyén?
    -- több Linux-disztribúcióban (nem a SuSE-re gondolok, épp a többire ;]) meglehetősen nehéz/tudásigényes a hardverrel vagy a rendszerteljesítménnyel (nem használt szolgáltatások kiiktatása) kapcsolatosan bármit megszülni. Mondjátok, hogy hülye vagyok hozzá, de Kis Pista is hülye, higgyétek el :) A Windows ezzel szemben legalább kísérletet tesz a drivertelepítés és a hardverpiszkálás egységes kezelésére.

Új hozzászólás Aktív témák