Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Gregorius

    őstag

    válasz asdasd22 #43 üzenetére

    Nemtommibajod a kábelnettel. Nekem is csak egy van: technikailag bonyolult/költséges a tisztességes zajmentes visszirányítás, úgyhogy nem nagyon lesz uploademelés a közeljövőben :( Bár nem tudom, hogy a T-Boly milyen hálózatelemeket cserélt a múlt hónapban...

  • shabbarulez

    őstag

    válasz asdasd22 #43 üzenetére

    Ahogy írtam már a topic elején a szolgáltatónak az adatforgalom az igazi költség nem pedig az hogy mekkora a csomag maximum sebesség értéke. Épp ezért egy szolgáltatónak többe kerül költségben az a user aki 512/96kbps-os csomag mellett 80GB-ot forgalmat, mint az amelyik előfizet mondjuk 3Mbps/384kbps-esre és beéri havi 20GB-tal, miközben ezzel szemben a bevétel oldalon a nagy költségű alig fizet, a kisebb költségű pedig nagyobb bevételt hoz.

    Pont ezért nem szeretnek csinálni a szolgáltatók olyan belép szintű csomagot olcsón amin nincs adatforgalmi limit, mert hasonlót el lehet vele játszani mint amit te is csinálsz. Ezért van pl. a Chello Lightnál 5GB limit, mert azon belépő szintű usereknek akiknek ez a csomag szól ez pont elég, aki meg hardcore user és sokat tölt az fizesse is meg a fogyasztását és vegyen Plus csomagot.

    Azok a userek aki szinte egész nap Non-stop töltenek nem igazán csípik a szolgáltatók mert csak veszteséget termelnek és egyáltalán nem sírnak az ilyen ügyfél után ha véletlenül elhagyják őket vagy épp meg sem rendeli a szolgáltatásukat, azért mert ott nem lehet éjt-nappal kifulladásig tölteni.

    Azt ezért tudomásul kell venni hogy az internet ára azért tudott megfizethető szintre csökkeni, szemben a bérelt vonali árakkal mert a szolgáltatás best effort jellegű nem pedig garantált. Vagyis az az adatmennyiség amivel egy átlag előfizetőre kalkulál az adott vonalon a szolgáltató az jellemzően 1:50-ed vagy még kisebb része annak mint amivel folyamatosan maximumon hajtva el lehetne érni(mint amikor garantált szolgáltatást ad). A hálózatokat is ezen irányelv alapján méretezik.

    Egy 512kbps-es és egy 3Mbps-es csomag alap költségeiben nincs különbség, hisz mindkét csomag esetén ugyanazt a modemet kell adni, ugyanazt a DSLAM-ot kell szerver oldalon odatenni, ugyanazt a gerinchálózatot kell a DSLAM mögé odarakni, mindkettő esetén kell supportot biztosítani, számlát küldeni, szervereket üzemeltetni az alapköltségeket mint. rezsi, bérek, egyebeket fizetni, eszközt karbantartani és később fejleszteni. Ami eltér ezen felül az az adatforgalomhoz kötödő költség mind belföldni mind nemzetközi viszonylatban.

    Viszont a csomagok kialakításánál és beárazásánál ez szokásjog alapján inkább a kapcsolat sebességét veszik alapul azzal számolva hogy nagy átlagban a felhasználók adatforgalma nem fogja túllépni azt az értéket amivel a szolgáltató is tervez. Persze van amikor szigorúbb a szolgáltató és jobban kezében tartja a gyeplőt ilyenkor alkalmaz havi limitet vagy más jellegű az adatforgalom mértékét szabályozó módszert(p2p alkalmazások sávszélessének limitálása, priorizálása akár csak időszakosan pl. csúcsidőben, stb)

Új hozzászólás Aktív témák