Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • FTeR

    addikt

    válasz dabadab #10 üzenetére

    saját véleménynél nem szoktam cikkekre hivatkozni. egyébként pont a legutóbbi safaris topikban sikerült prezentálnom egy már sok hivatkozás alapát képező cikket. néha lehet szerencsém :)
    a gnomot én nem tudom elkülöníteni a linuxtól. nem is hiszem, h lehetne más licensz alatt, mivel a linux gpl-e kikényszeríti a dologt. pont ez a fő problémám vele. biztos van olyan (min te), aki ezt tartja a legnagyobb előnyének, de ez már csak így van.
    ellentmondásokat elvi szinten értem. pl irónikusnak találom, h a GNU fő célja az opensource elterjesztése. ezért kényszeríti a dolgot a GPL (többekközt). viszont rengeteg esetben pont a GPL licensz az, ami kizárja az adott egyébként nyíltforrású anyag felhasználását (terjesztését). ezért tartom normálisabbnak pl a BSD-t.
    az értelmezés meg valóban jogi kérdés. rakat olyan FSF nyilatkozat van, amiben vmi kapcsán állássfoglalnak, h azt ők hogy is gondolták eredetileg. mint írtam, ezen próbáltak változtatni az új verzióban. így a probléma létezik(-ett?).
    az, h ez egyébként az általános célú licenszeknél mennyire megszokott dolog az már inkább az ilyen típusú licenszek együtes problémája. habár megjegyezném, h a GPLnél a hatás mégis erősebb. de lehet, h csak nagyobb figyelmet kap.

  • bambano

    titán

    válasz dabadab #10 üzenetére

    Szerintem a gcc semmi másra nem jó példa, csak az fsf meg RSM pancserságára. Addig-addig fejlesztgették a gcc-t, amíg az egcs társaság forkolt egyet, majd csinált belőle saját fordítót, majd rsm megunta a gcc-t és rátolta az egészet az egcs-re. Tehát amit most gnu compiler collectionnak hívnak, az csak a licenszében gnu, egyébként nem az.

    Ha megnézel egy debiant, abban a jelentős nagyobb szoftverrendszerek szintén nem az fsf vagy rsm cuccai, sokaknak még gpl-es licensze sincs. Egyre kevésbé érzem azt, hogy rsm előtt hasra kellene esni. A kernel fejlesztők előtt meg pláne. Azokat simán el kellene hajtani követ törni. Lehetőleg puszta kézzel és fejjel.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

Új hozzászólás Aktív témák