Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • raszputyin

    senior tag

    22 vagyok, éltanuló reálértelmiségi :P [Boastful mode on ;)]
    Mikor egy prominens fiatal (20-25) humánértelmiségiekből álló körben bevallottam, hogy élvezem a HP sorozatot, azt hittem, hogy majd körberöhögnek. Egy francokat! Azt válaszolták: ''Azért szereted, mert jó!'' :)

    Attól, hogy valami népszerű, még simán lehet jó is. Minden olvasói rétegnek van benne valami: játék, izgalom, misztérium, stílus és legfőképp humor. Pont ezért terjedt ilyen hihetetlen sebességgel: azok közül, aki rendesen, előítélet nélkül elolvassa, több mint a fele nagyon megszereti.

    Javaslom mindenkinek, hogy olvassa az angol (brit, avagy eredeti) nyelvű kiadást. Bár a magyar fordítóknak van egy-két szeretnivaló sziporkája, sajnos a fordítás általános minősége gyenge: képtelen visszaadni azt a stiláris gazdagságot, amit az eredeti felvonultat, és van benne egy-két elég idegesítő leiterjakab. (Nem hibáztatom őket, nagyon kapkodni kellett a fordításokkal.) Nem mellékesen Potter középfokú nyelvismerettel is elérhető igazi angol nyelvű irodalom, ami bizony ritka fogás.
    Nekem személyesen a stiláris jellemrajzok imponálnak a legjobban. Mielőtt olvastam, csak egyféle stílusom volt angolul, most pedig tudok úgy beszélni, mint pl. Ron, de úgy is, mint Snape (a kedvencem :)), stb. Szóval igazán jó és eléggé USA-mentes anyag (van nyilván, akinek ez mínuszpont, nekem plussz) az ember angoljának a gazdagítására.

Új hozzászólás Aktív témák