Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • VinoRosso

    veterán

    válasz dabadab #120 üzenetére

    Azért nem érted, mert abszolút összehasonlítást csinálsz, de a körtét nem lehet almával összehasonítani. A magyar gazdaságszerkezet az olcsó orosz energiára épült. Itt nincsenek nagy fizetések, ezért úgy lehet az életszinvonalat növelni, hogy a költségeket tartod alacsonyan. Keveset keresnek az emberek de kevés a kiadás is, és ez a külföldi tőkének is jó, mert olcsóbban tud termelni.Az olcsóság meg keletről jön (Kína, Oroszország). Ennél fogva a magyar gazdaság függősége az orosz nyersanyagtól kb a legnagyobb Európában, 75-80%-os. A növekvő energiaárak itt tudnak a legnagyobbat ütni, és ráadásul ott ahol a legjobban fáj. Más régiós pl a lengyel vagy a cseh gazdaság ilyesfajta kitettésge sokkal kisebb, ezért nincs rájuk ilyen hatással a háború.
    A másik meg, hogy bár a kovid esetében nem, de a választási kampányban elég nagy osztogatást csinált a kormány, ami nem gazdasági teljesítményhez, hanem az egyes társadalmi csoportok lekenyerezéséhez volt köthető (13.h nyögdíj, rezsicumi, családi adóvisszatérítés, ársipka, stb).
    Ha erre még rájött volna egy kovid alatti osztogatás a pincéreknek meg szállodásoknak akkor nem 12% lenne az infláció hanem 20%. Bár lehet, hogy akkor nem osztogattak volna annyit választás előtt, mert nem lett volna miből. És persze lehet vitatkozni azon, hogy azért nem osztogattak a kovid alatt, mert a választásra spóroltak, de a lényeg, hogy ott jól döntöttek. Választás előtt sem kellett volna osztogatni és akkor egy kicsit jobban néznénk ki, csak akkor esetleg nem lett volna meg nekik a 2/3.
    Ahol szinte zéró kitettség sincs az oroszok fele, mint pl az USA ott is 8.5% az infláció, igaz ők csilliárdokat öntöttek a kovid alatt a gazdaságra a semmiből. Szóval ez a 12-13% meg 400-as euró még nem is olyan rossz a helyzethez képest. Nemrég olvastam egy elemzést, hogy a 400-as euró még relative olcsó, mert a világpiaci energiaárakhoz képest 420-430-nak kellene lennie.
    Lehet, hogy ez nem hangzik jól, de a gazdaságpolitikánkak ez a következménye, és nagyon más lehetőségünk nem is volt, minthogy egyik kormány legyen az bal vagy jobb, se változtatott az alapokon sose. Lehetett volna az, hogy veszünk máshonnét energiát, de akkor nem mostantól hanem korábbtól fizettünk volna többet. Teszem azt, 2010-ben stratégiát vált a kormány, és hazai kitermelésbe kezd, vagy LNG infrastruktúrát épít, ami 2x-3x annyiba kerül plusz a behopp (mivel beruházási költség is van), azt akkor 2010-től kezdve fizetünk 3x annyit a gázért, és most nem lenne 7x az áremelkedés, csak 2x-es. Nem hangzik jobb alternativának.
    Inkább nem kellett volna osztogatni pénzeket a semmiért, hanem inkább tartalékolni, de elkövették ugyanazt a hibát amit a Medgyessy-Gyurcsány kormányok 2002/2006-ban, belementek egy felelőtlen pénzszórásba, mert féltek a népszerűségvesztéstől.

  • VinoRosso

    veterán

    válasz dabadab #148 üzenetére

    Én anyám példájából tudok kiindulni, átlag havi 5kval lett kisebb a gázszámla szezonban, 6 hó fűtéssel számolva az 30k egy évben, ami cirka 14 év alatt hozza vissza a befektetett összeget ha csak a pénzt nézem. Ha a lakás értéknövekedését nézem még az energiaválság előtt is alsó hangon 1 millával többet értek azok a lakások amiken van szigetelés, így összértékben már nyert is rajta, arról nem is beszélve, hogy hőérzetre sokkal melegebb van lepkefing fűtéssel.
    Nem tudom máshol hogy ment, de erre fele aki tudott pályázott, a 4-5 emeletesek zöme mind szigetelt, anyáméknak is sokadjára fogadták el, mert annyi volt a jelentkező.

  • Norbi8

    csendes tag

    válasz dabadab #184 üzenetére

    Nekem ez a tapasztalatom, neked más.
    Amikor 2008-ban beindult a válság és a gyártók hirtelen leengedtek elég magas százalékokat az autó áraiból, akkor derült csak ki, mekkora pénzeken ülnek az emberek. Nagyon sokan vettek új autót, köztük én is, csak repkedtek a kp vásárlások. Emlékszem bementünk a szalonba (Fiat), ahol azzal fogadtak, hogy most kell foglalni vagy délutánra már elvihetik. Több kollégám mesélt akkor történeteket, de csak akkor hiszed el, ha ott vagy és neked mondják. A Fiat elúszott, két napra rá vettem kocsit, Opelnél, ott egyszerre lefoglaltam és fizettem.
    Most ugyanez a szitu, igaz mondhatod, azért lehet ekkora kereslet hirtelen, mert nincs egyszerűen új autó. Most is Opelt vettem. Egy tavaszi szombaton bementünk szalonba, annyian voltak, érdeklődtek, előttünk eladtak kb 4 autót egy óra alatt (Crossland , új Mokka). Ugyanaz a szitu, mint az előző válságnál: Most foglalózunk vagy délutánra nem lesz kocsi. Lefoglaltuk. Mentünk pár hét múlva átvenni, az egész szalon le volt ürítve, országosan se tudtak volna autót adni...

    PSN: Norbi819

  • VinoRosso

    veterán

    válasz dabadab #201 üzenetére

    Nem értem a reakciót. Az piaci ár lesz mert beszerzési oldalon van?

    Ráadásul:

    A berlini vezetés vasárnap mutatta be legújabb, 65 milliárd eurós gazdaságélénkítő és szociális csomagját. A kormány ezen kívül csökkentette a hálózati díjakat, a rászorulóknak ársapkát vezetett be a gázra és a villanyra, valamint különadót vetett ki azokra az energiatermelő vállalatokra, amelyek a hirtelen drágulás miatt túl nagy profithoz jutottak az elmúlt hónapokban.

    [link]

    Hmm ... Mintha ezt már láttam volna valahol. :U

    Amúgy meg aki nem szeretne hatósági árat azt mi tartja viszza attól, hogy piaci áron vegyen benzint, gázt, áramot ne adj Isten csirkefrahátat?

  • sh4d0w

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz dabadab #219 üzenetére

    Az utolsó felvetéssel az a baj, hogy ha ilyen lenne nálunk, nem lennének nyereséges cégek...

    https://www.coreinfinity.tech

  • VinoRosso

    veterán

    válasz dabadab #219 üzenetére

    A piaci ár attól lesz az, mert azt alkudják ki a piacon, ugye.

    Ársapka=No alku.

    Belefáradtam abba, hogy ennyi ember képtelen szöveget értelmezni.

  • VinoRosso

    veterán

    válasz dabadab #230 üzenetére

    Olyan nagy átgondolást ez nem igényel, ez nem rakétatudomány. Ársapkát azért vezetnek be, hogy a piacon kialkudott ár alá nyomják valaminek az árát. Ha az így mehatározott ár piaci ár lenne, akkor a kettőnek azonos összegűnek kellene lennie, de nyilván nem az, mert másként értelmét vesztené az árplafon kifejezés.

    Várj tudom kihagytam valamit, a nyugat-európai ársapkák azok piaci árak, mert ott minden sokkal jobbab, a magyar ársapkák meg nem piaci árak, mert itt semmit se csinálnak jól. Hogy erre eddig mem gondoltam, tök világos👍

  • VinoRosso

    veterán

    válasz dabadab #232 üzenetére

    Ebből látszik, hogy nem érted, miről van szó. Nincs a folyamatban semmilyen alku. Egyszerűen meghatározzák, hogy mennyit lehet fizetni a gázért a tőzsdéken. Magyarul ha jönne Dabdab corporation és azt mondja, hogy ő többet tud fizetni a gázért, mert mondjuk innovatívabb és alacsonyabbra tudja faragni a költségeit akkor nem tudja érvényesíteni a versenyelőnyét, a többi céggel szemben. Ez a klasszikus érv a hatósági árakkal szemben, ugye anno amikor tervgazd volt M.o-n ezzel érveltek a piacgazdaság mellett, hogy a tervgazd megöli az innovációt.

Új hozzászólás Aktív témák