Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • DJS

    tag

    válasz Ijk #64 üzenetére

    Ez így nem teljesen igaz, a Microsoft meg más nagy cégek az Apple-vel összemérhető összegeket költöttek marketingre. Csak az Apple a tervezés részévé tette a marketinget. Nyilván ez se új gondolat, persze, a Windows is felhasználóbarátra van tervezve, de valamiért Redmondban még senkinek nem szúrt szemet, hogy a zsír új laptopok matt fekete felületén milyen nevetségesen hat egy kajla, színes "Certified for Windows Vista" matrica. Közben az Apple gépeket meg úgy készítik, hogy egy felesleges illesztés se nagyon legyen.

    Az Apple nem nagyon végez kutatómunkát, ők inkább csak összeraknak. És igen, luxusra gyártanak, bevallottan és kezdettől fogva. Az Apple marketingje megfogható alapra támaszkodik, mert a termékeiket eleve marketingre fejlesztik, míg a Microsoft a múltkor a nagy ellenkampányát is arra az üzenetre építette, hogy hát ő olcsóbb.

    Az Apple az utóbbi tíz-tizenöt évben a marketingre épített fel mindent, és a jelek szerint bejött neki. De ennél tovább már nem nagyon tud fejlődni. Az, hogy kijöttek ezekkel a tömegcuccokkal (ipod, ifon, ipad), a legtöbb, amit ezzel a módszerrel el lehet érni.

  • DJS

    tag

    válasz Ijk #70 üzenetére

    Nem mindig. Gyakran a feltaláló nem tudja olyan jól eladni, mint akinek pontosan arra az izére volt szüksége. A számítógépes egér jogait valami száz dollárért adták el anno. A Nike logót meg egy diák tervezte, azt mesélik, húsz dollárért.

    A Microsoft is bemutatta, hogy van multitouch, kínálta is a Surface-t pár millió forintért. Láttatok már valahol használatban ilyet? De az Apple rákattant és valami használhatót faragott belőle.

    James Watt sem találta fel a gőzgépet, ő csak tökéletesítette a már meglévő modelleket, és csinált egy olyat, ami eléggé üzembiztos volt és relatíve nagy hatásfokkal is dolgozott. Ma meg őt ünnepeljük a feltalálóként. Pedig az ő érdeme az, hogy használhatóvá tette.

    Igaz, Watt gőzgépe olcsóbb is volt, mint a versenytársai :)

  • DJS

    tag

    válasz Ijk #72 üzenetére

    Hát látsz másik céget, ami erre épít?

    Esetleg valami luxus számítógépház-gyártók. Meg a luxusautók is így készülnek. A Google is ezzel a módszerrel csinálta meg a Chrome-ot, nulla innovációval lett egy böngészője. Szóval mások is csinálják, csak nem teljes erőből.

    Steve Jobs egyébként is egy marketingzseni (sose volt mérnök), és harminc éve gyűjti maga köré a legjobb tervezőket és marketingeseket. Ezzel nehéz versenyezni.

  • DJS

    tag

    válasz #16820480 #80 üzenetére

    aki mondjuk kifejleszt egy technológiát, a nem feltétlen adja is ki azt termékkén. mondjuk egy egyetemi kutatólabor miért adna ki telefonokat?

    Vannak rá esetek, például a BSD, a Pascal vagy az SPSS egyetemi projektek voltak, de az első BASIC is. Persze szoftverrel ezt könnyebb megcsinálni, kisebb a gyártási költség.

  • DJS

    tag

    válasz ntomka #88 üzenetére

    Az meg csak annyit jelent, hogy gyorsan lereagálják a változásokat. Nyilván, mert már akkor termékbe tudják építeni a technológiákat, amikor még kicsit drágábbak, de tömeggyártásra már alkalmasak, az ő áraikon még az is megéri. Ezért aztán ők az elsők között vannak, akik átveszik a technikai újításokat, és a piac innen ismeri meg őket. Szerintem legalábbis a multitouchal ez történt.

  • DJS

    tag

    válasz DJS #96 üzenetére

    Ja, kifelejtettem a legjobbat: Google...

    Az ő keresőalgoritmusuk is egyetemi feladatnak indult.

  • DJS

    tag

    válasz ntomka #100 üzenetére

    Valami oka mégiscsak van, hogy a grafikusok szeretik...

    Az Apple szerintem azért nincs a Microsoft helyén, mert lemondott róla. Microsoftnak lennie kell, mindig lesz igény a relatíve olcsó, tömegigényeket kiszolgáló, mindenen elfutó, használható, általános oprendszerre. Akkor is lesz egy ilyen szerepű cég, ha nem a Microsoft lesz az, valamikor a távoli jövőben. Csak akkor nem lesz Microsoft, ha már nem lesz oprendszer.

    Az Apple nem ebbe az irányba indult el, eleve nem, amióta meg Jobs visszajött, különösen nem. Gates a világ leggazdagabb embere lett ezzel a céggel, de Jobs is dollármilliárdos, lehet, hogy nem bánja.

  • DJS

    tag

    válasz attila9988 #107 üzenetére

    Nem t'om, ha nekem lenne felesleges ötszáz dollárom, lehet, én is odaadnám egy kütyüért, ami leginkább egy sci-fire hasonlít... főleg azért, mert annyira nem kapcsolódik semmihez, ami mai és praktikus. Lehet vele a fotelből netezni, úgy, hogy közben nem úgy néz ki, mint egy megszokott eszköz, hanem ilyen futurisztikus. És ennyi.

  • DJS

    tag

    válasz alamuszi #109 üzenetére

    Biztosan igazad van, de te egy komplexebb módon fogtad meg ezt az egészet. Én csak arra gondoltam, hogy Redmondban az a bizonyos "user friendly" egy külön "department" lehet, a felülettervezés során gyakorolják. Ezzel szemben az Apple mindent ennek vet alá.

    Hogy mondjak egy példát: a Microsoft nem lépett fel a BIOS-ok ellen, az Apple teljesen grafikussá alakította a magáét, úgy tudom, csak hiba esetén jelenik meg rajta szöveg.

    Ez lehet, hogy azért van, mert az Apple a személyt célozta meg, míg a MS az ipart, nem tudom. De az tény, hogy az MS csak a felületében, a hangzatos szólamaiban, az "a Windows" kifejezésekben (mintha az oprendszer nem különálló programokból állna...) és a súgókban valósította meg ezt a user friendly célt. A könnyű kezelhetőség ezt jelenti náluk, míg az Apple a rajongói szerint igyekszik kitalálni, hol mire lehet szükség, és azt oda pakolja. Nem véletlen, hogy zárt platform lett minden Apple. Van egy marha vaskos szabványgyűjteményük is, hogyan kell menüket felépíteni, meg ilyesmi.

    Dennis Richienek utálnék ellentmondani, de szerintem a Windows a Vista óta mondható igazán fejlettnek, az XP még erősen a korábbi generációkra hasonlít. Az ilyen apróságok, mint a hangerő alkalmazásonkénti állítása, azért kellenek egy mai rendszerbe. A driverek különálló kezelése is egy hatalmas kerékkötője volt a Windowsnak, és a szigorú jogosultsági rendszer bevezetésével egyértelműen a Unixokat utánozta. Tehát azért lett jobb, mert átvette a jó tulajdonságait.

  • DJS

    tag

    válasz alamuszi #109 üzenetére

    Ja, egyébként a megszokás csak egy darabig működik. Eleve van, amit nem lehet megszokni. De mondok egy példát. Az irodai programok mai felületét az átlagemberre alakították ki, amint profi lesz valaki, már lassítja a munkát, hogy mindent egyenként kell elvégezni. Makrózni meg nehéz őket.

  • DJS

    tag

    válasz alamuszi #117 üzenetére

    A használhatóságra egy példa: a Macekbe tíz éve beépítették a fájlok megjelölését. Ez lényegében csak annyi, hogy egy bizonyos fájl vagy könyvtár ikonja módosításig más színű lesz, mint alapesetben. Ez két kattintás, és csoportosan lehet elvégezni, a Windowsban ikont módosítani csak úgy lehet, ha egyenként beállítod minden ikonnál, hogy mi legyen (3-4 kattintás). Ha tehát át akarsz nézni egy nagyobb fájlgyűjteményt, mert mondjuk keresel valamit, vagy tanulsz, akkor Macen ezt megteheted úgy, hogy amivel már végeztél (vagy pont ami hátravan), azt megjelölöd. Így ránézésre látod, hogy mit felejtettél el, és mennyi van még hátra. Windowson ezt nem tudod megcsinálni, max. ha átpakolod őket két külön könyvtárba, "átnézni" meg "kész" néven.

    Ja, a jelölgetést matricák néven a Gnome is tudja. Ott négy kattintás.

  • DJS

    tag

    válasz ntomka #118 üzenetére

    Azért az Intel alapra való átállás és a szabványos portok támogatása (a Firewire emlékeim szerint megszűnt) jelez valamit.

  • DJS

    tag

    válasz marchellow #132 üzenetére

    Köszi, hogy leírtad a capitalizationt, már épp részletezni akartam.

    A luxust meg én írtam, de csak arra gondolj, hogy Amerikában sok dolog általános, ami nálunk luxus... például iskolabusz. Vagy a postai küldemények nyomonkövetése.

  • DJS

    tag

    válasz alamuszi #145 üzenetére

    Az EFI az a testreszabható BIOS, ugye? PC-re az EFI a "user friendly" része lenne, hogy ne kelljen már azt nézned 2010-ben, hogy felpörög a memóriaszámláló, és kiírja, hogy van kismillió bájt memóriád. Mindezt naponta kétszer.

    A fájlok megjelölése is csak egy példa volt arra, hogy az ilyen apróságok mennyire sokat számítanak. Ez nem technikai kérdés, ez egy pofonegyszerű program, Windowsra is elérhető, már amennyiben megbízol egy noname third party, rendszerbe beépülő vacakban.

    A Windows jogosultságkezelésében nekem pár dolog nem tetszik, ezért nem mondtam, hogy fejlettebb, bár biztos igazad van. Az egyik, hogy nagyjából kétévente változtatnak valamit, az XP-n mások a lehetőségek, mint a Vistán vagy a 98-on, az XP Professional verziójában más a jogosultságkezelés, mint a Home-ban, stb. Az sem igazán tetszik, hogy kikapcsolható az UAC, miféle jogosultságkezelő már az, ami fakultatív?

  • DJS

    tag

    válasz alamuszi #147 üzenetére

    "Ezt úgy hívják, hogy sokszínűség, vagy termékpaletta. Minek legyen egy home Windows,ban tartományba léptetés lehetőség, vagy éppen Branch Cache, ha soha nem fogják használni. Ekkor az MS azt mondja, hogy akkor 25 ezer a Windows nem pedig 45 ezer. A Win98 egy Fat alapú rendszer volt míg az XP egy NTFS alapú rendszer. De a Vista vagy a Win 7 is."

    Azért a jogosultságkezelés nem bónusz, az az oprendszer alaprésze kellene legyen. A vírusok se tudtak volna ennyire elszabadulni, ha van egy szigorú jogosultságkezelő rendszer a winben.

    "A Vista, és az XP NTFS jogosultságrendszere pontosan ugyanaz alapjaiban. A Vista fejlettebb. De ezt hívják fejlődésnek. Ami a MacOSX-nél 5 - 6 évente következik be jó esetben, az az MS-nél 1 - 2 év alatt, de ez inkább előny, mint hátrány."

    A túlzottan gyors fejlődés ugyanolyan zavaró lehet, mint a fejlődés hiánya. Arról nem is beszélve, hogy egy jól kialakított jogosultságkezelő rendszeren nem kellene változtatni. Ha kétévente újrafeltalálják a spanyolviaszt, az egy lehetetlen helyzet.

    "A különbség, az, hogy A Windows-ok, vagy a komolya Unix/Linux rendszerek megfelelnek a nagyvállalati követelményeknek, addig a MacOSX nem. Ez sem baj, csak akkor jön elő amikor meg kellene felelni ennek meg annak, vagy ezt vagy azt kellene kiépíteni vele, akkor bizony a MACOSX nem rúg labdába."

    Nem bírom elképzelni, hogy legyen olyan nagyvállalat, ami tömegesen fontolgatná a Mac beszerzését, amíg van olcsóbb megoldás is. Márpedig az OSX-et csak eredeti hardveren lehet futtatni. Innentől kezdve szerintem esélytelen, hogy ezen a piacon megjelenjenek, vagy egyáltalán meg akarjanak jelenni.

    [ Szerkesztve ]

  • DJS

    tag

    válasz pzstm #154 üzenetére

    Az UAC 2006 óta van, win meg 95 óta. A közbeeső 11 évben lett igazán nagy biznisz a vírusirtás. Ha eleve van benne egy szigorú jogkezelés, akkor ez nem történik meg.

  • DJS

    tag

    válasz alamuszi #161 üzenetére

    (#161) alamuszi
    Ezek megint ízlések és pofonok, de azért az elég érdekes, hogy ez nem idegesítő az UAC pedig igen, mivel az elv ugyanaz...:) Sőt a működési metódus elve is ugyanazon dolgoknál jön elő. Akkor miért is más ez, mint a Linux, Unix, MacOSX esetében? Szerintem akkor a MacOSX is ugyanannyira idegesítő...

    Linuxosként azt tudom mondani, hogy a unix-like rendszereknél legalább elválik, amihez jogosultság kell. Kell a programok telepítéséhez és a rendszerkönyvtárakban való munkához. De felhasználóként általában nem csinálsz ilyeneket.

    Az UAC viszont ennél bonyolultabb. Az alapelve ugyanaz, de talán nem ennyire egyszerű megkülönböztetni. Erre tudok gondolni, ha egyáltalán.

    Ja volt előttem három Mac mini meg egy Mac Book Pro 13" de az Ubuntu 20* jobban bejön, mint a macosx, gyorsabb, stabilabb, és nem kell hozzá egy 300k-s vas, sőt eldönthetem milyen vasat teszek alá tulajdonképpen ugyanazért a tudásért, és sebességért. Szóval a MacOSX nem alternatíva számomra, semmi extra, mivel ismerem valamelyest. De nem győzőtt meg. De ez csak az én véleményem persze, nem írott könyv. A szokásos beetetés, csili vili külső elavult, de biztonságos, és gyors belső, akár a Linuxok, csak az ingyen van, és a hardvertámogatottságuk mérföldkövekkel a MacOSX előtt van, kb ennyi.

    Én is Ubuntuzok, de azért eleinte néha fejfájást tudtam kapni a vágólap hiányától.

    A hardvertámogatottságot meg ne hozd fel, ez egy olyan verseny, amiben az Apple eleve nem indult.

    Csak mikor laikusok előadják, hogy mennyire szuper ez a rendszer meg mennyire egyszerű, meg mennyire hű de szép akkor mosolygok egyet, mert velük ellentétben (az átlaguserre gondolok, nem akik itt előfordul, mert itt nagyon sok a hozzáértő, és ez tény.) valamelyest ismerem a Unix, és Windows rendszereket, és mindig olyan jól szórakozom, hogy beetették őket, csak a kinézettel, meg a szokásos reklámfogásokkal, hogy mennyire egyszerű kezelni, persze mindent egyszerű kezelni amit megtanul az ember, ez nem a MacOSX kivátsága.

    Ismered? "OS X: because it is easier to make Unix user friendly than debug Windows."

    [ Szerkesztve ]

  • DJS

    tag

    válasz alamuszi #166 üzenetére

    (#166) alamuszi
    Maradjunk a valóság talaján, nem baj az, hogyha ela akarják adni a terméküket, de ne lódítsanak már olyan dolgokban, ami szakember számára egyértelmű, a user meg úgysem ért hozzá, lenyomjuk a torkán... :)

    Hát a laikus nyilván nem szakemberként ítéli meg... Amúgy meg aki nem ért hozzá, annak alapvető problémái vannak, és akkor már egy áttekinthető, jól felépített rendszer értéke exponenciálisan nő. Te meg én nem esünk kétségbe, ha egy menüt kell megtalálni, de 2010-ben a többségnek még mindig nem egyértelmű, hogy bizonyos dolgokra rá kell kattintani, hogy a gép kitalálja a vágyaikat, meg hogy vannak fülek és "rejtett" beállítási lehetőségek. Ne becsüld le a laikusokat, mert azzal a saját tudásodat becsülöd le.

    A reklámok meg, hát, azok reklámok :)

    (#173) DJS
    Ja, meg ami igazán félelmetes volt először, az a Lomtár hiánya. A Gnome-ban van, parancssorban nincs, és egyszerűen minden próbálkozásom (alias rm="cp /home/adam/Kuka") kudarcot vallott, hogy csináljak egyet.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák