Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dchard

    veterán

    válasz kolopele #32 üzenetére

    Miután láttam a bakelitos hozzászólásodat csak a poén kedvéért tovább olvastam, és nem kellett csalódnom :)

    Persze létezik olyan kazetta (inkább szalag), ami jobb minőséget tud a CD-nél, de te olyat sosem vettél, főleg nem MC formátumban, azok ugyanis fizikailag nem voltak képesek jobb minőségre. Kazetta és kazetta között inkább az volt a különbség, hogy hány lejátszást bírtak a tartalom viszonylag kis romlása mellett.

    A másik nagy kedvencem a "bakelites hangzásvilág". Könyörgöm: a hanghordozók célja hogy az eredeti stúdió felvételt minél inkább megközelítő módon tároljuk le, és juttassuk el a felhasználóhoz a muzsikát. És ez objektív módon mérhető, összehasonlítható. A bakelit mondjuk a dinamika tartományát tekintve talán éppen jobb mint a CD, de egyrészt ezen már rég túllépett a technika (96kHz 24bit, vagy fölötte), de ha csak azt nézem, hogy nem tudod kétszer ugyanúgy lejátszani a bakelitet tulajdonképpen az elsődleges funkciót már elbuktad.

    A bakelit mellett érvelni kb olyan, mint amikor kijött a első Hobbit film 48FPS-sel, és az volt a mondás, hogy ez kéremszépen olyan folyamatos, fluid képi élményt nyújt ami nem mozi-szerű. Megfordítva: remegjen már a kép svenkelés közben mert nekünk az a mozi, azt szoktuk meg 40 év alatt, maradjon olyan szar amilyen volt. Tulajdonképpen ebbe az érveléstechnikába beleillik a VHS is :)

    A lényeg, hogy a bakelitet pont ugyanolyan objektív, empirikus módon lehet inferior technikának nevezni, mint a VHS-t, a magnó kazettát, vagy a CD-t. Viszont érdekes módon az az ember aki ezt észreveszi a VHS-nél, az nem veszi észre ugyanezt a hanglemeznél. Vicces :) Egyébként ne vedd magadra, nem akartam rád kihegyezni, csak próbáltam rámutatni, hogy egy csoportra mennyire jellemző ez a fals gondolkodás.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

Új hozzászólás Aktív témák