Új hozzászólás Aktív témák

  • ballus

    csendes tag

    Sziasztok!

    Az úszás nagyon jó, csináljátok! A motorozást nem tudom, de pl. a biciklizést javasolják, mert ott is tulajdonképp 3 ponton nehezedünk a brigára és nem egy.

    Amikor a kórházban voltam, akkor tapasztaltam, hogy egyre többen egyre fiatalabbakat érint ez a betegség, és nagyon sokukat műteni is kell.
    Amin igazán meglepődtem, egy cikk, amit olvastam az aktív sportolókkal végzett felmérésről:

    2009-12-08 08:04:42
    Aerobic élsportolók SpinalMouse®-szal végzett gerincvizsgálatának eredményei

    2009. október-november hónapokban a 15 főből álló, nemzetközi versenyeken eredményesen szereplő aerobic csapat SpinalMouse® műszeres gerincvizsgálatát végeztük el. Az eredmények az egyoldalú, célirányos gerincterhelést, és a megfelelő kompenzációs mozgások és a gerincoszlop rehabilitációjának hiányát igazolták.

    A 15, többségében 15-17 éves leány esetében 12 gyermeknél volt a vállmagasság megtartott, és voltak a lapockák egy szintben. Hármuk esetében a jobb- vagy bal váll, a jobb- vagy bal lapocka lejjebb állt, és náluk különböző fokú scoliosis volt igazolható (mindhárom versenyző intenzív RSG-s sportmúlttal rendelkezett). Elsimult háti gerincgörbületet 3, elsimult ágyéki gerincgörbületet 4, lumbalis hyperlordosist 1, fokozott háti kiphosist 1 esetben igazoltunk műszeresen. A fizikális vizsgálat során gondozatlan haránt- emelkedéssel és süllyedéssel is találkoztunk. Hosszanti hátizomzatuk a fenti sportolóknak kiemelten erős.

    A gerincoszlop sagittalis síkú vizsgálata során az egyes gerincszakaszok mozgását illetően az alábbiakat tapasztaltuk:

    • 15-ből 12 esetben (80%) a thoracalis gerincszakasz hypermobilitása,

    • 6 esetben (40%) a lumbalis gerincszakasz hypomobilitása,

    • 13 esetben (87%) a medence hypomobilitása flexioban, ehhez kapcsolódóan a fennmaradó két esetben a medence hypomobilitása flexioban és extensioban egyaránt kapcsolódik,

    • 6 esetben pedig a medence hypermobilitása extensioban állapítható meg.

    A fentiek értelmében a sportolóknál a vizsgálat a sajátos mozgás és sportágra tipikus túlzott gerincterhelést igazolta. A gyerekek túl kötött izomzata a lumbalis gerincszakasz, valamint a medence hypomobilitását eredményezte, illetve a gyakorlatokban megjelenő túlzott extenziós mozgások bizonyos esetekben a medence túlmozgását is okozzák. A medence körüli izomzat megerősítésére és ezzel a túlmozgások elkerülésére is gondot kell fordítani az edzéseken a sportolók védelme érdekében. A medence merevsége (előre- és hátrahajlásban is) valószínűleg annak is az oka, hogy az egyes mozdulatoknál - mivel a versenyző nem elég rugalmas- nem a gerincoszlop hajlik a gyakorlat során, hanem azt a sportoló „izomból próbálja kivitelezni”. A hypermobil hát pedig ezt a merev medencét igyekszik kompenzálni.

    A megállapítások az alábbi terápiás javaslatokat vonták maguk után:

    11 esetben szükséges a gyermekek mély hátizomzatának és a medencefenék erősítő gyógytornája az edzések végén, a gerincoszlop megfelelő védelme érdekében.
    Emellett 1 sportolónál a törzsizomzat erősítő gyógytornája is szükséges.
    A törzsizomzat és hátizomzat nyújtása 2 esetben indokolt, míg a 3 scoliosios gyermek közül kettőnek szakorvosi segítségre van szüksége a gerincferdülés súlyossága miatt.

    Ez a sportág, illetve a gerincoszlop járulékos túlzott specifikus terhelése mindenképpen szükségessé teszi a gerincoszlop tudatos védelmére irányuló gyakorlatok bevezetését az edzésprogramba, továbbá a három gyermek esetében ez a munka az egyoldalas ferdülést tovább ronthatja, így feltétlen gondozásukra van szükség!

Új hozzászólás Aktív témák