Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • tupuk

    aktív tag

    Na nem is tudom hol kezdjem, tényleg óriási hogy elsőre ilyen gyönyörűen sikerült a kilövés, pedig a robbanás teljesen valószínű opció volt. Csak meglátszik hogy SpX sok éve az űrtechnika csúcscége, felgyűlt a rengeteg tudás és tapasztalat ami most szépen hasznosult.

    Na ezeket gondolom:
    1. Igazából nincs is űrverseny, csak mondják. Musk van és ennyi. Mint amikor Katinka 8 testhossz előnnyel beúszik a célba, formálisan verseny, de igazából nem, valójában csak önmagával versenyzik.

    2. Bármekkora eredmény is ez, én főleg azért örülök hogy nem robbant fel, mert az visszavetette volna a fő projektet, a Marsot. A BRF így remélem a tervezett időre elkészül.

    3. Ha már BFR és Mars: ugye a Marshoz nem csak a rakéta kell, de kifejlesztett és alaposan letesztelt összelegózható Marsbázis, energiarendszerek, növénytermesztés, levegő, a pontos leszállás helyének kijelölése és felderítése, vízbeszerzés, és még ezer dolog. Nem is szólva az emberek kiválasztásáról és felkészítéséről. Ezek megtervezésére és kifejlesztésére mennyi idő kell? Meg ezek finanszírozásának kitalálására? Mert így ránézésre is több év.... csak azért írom hogy akkor lassan ezeket is el lehetne kezdeni, nehogy már ezek egyike miatt csússzon majd a projektet miközben a kész BFRek ott porosodnak a hangárban...

    4. Vicces ez az űrben keringő Tesla. Gondolom legalább részben nem az eredeti alkatrészekből van, a szélvédője pl. biztos nem az eredeti mert az már a kilövéskor összetört volna, a kerekeiben is biztos hogy nincs levegő, és bár gúvadt szemekkel nézem, de semmi hatással nincs a világűr extra hidegje a kocsira szóval, fel lett az készítve alaposan.

    5. Ezzel biztos kiváltom pár ember haragját, de most hogy pár percig néztem Muskkal az élő közvetítést, megfogalmazódott bennem hogy ez a fickó azért nem százas. Nagy rajongója vagyok meg minden, tiszta szívemből drukkolok neki, de akkor sem. Nem vagyok szakértő, talán enyhén autista, vagy nem tudom, de egyszerűen nem képes természetes, könnyen kommunikációra, egy egyszerű kérdésre is csapongó választ ad, olyan furi az egész. Pedig a világ egyik legsikeresebb körberajongott ember, szóval bőven biztonságban érezhetné magát és laza lehetne, mondhat bármit imádják. Egyébként nem baj az ha valaki enyhén autista, attól még lehet zseni és jó ember is, pl. Enyedi Ildikó is az (ő maga mondta), és most épp várja hogy Oscart kapjon a filmje, szóval nem baj ez, csak van.

    6. Visszatérve a BFR-re remélem az FH tapasztalati abban is hasznosulnak. Nyilván az csak egy egytörzsű rakéta, de azért biztos besegít valamennyit az FH kapcsán felgyűlt tudás. Kíváncsi vagyok annak mikor látjuk az első tesztrepülését... :)

  • tupuk

    aktív tag

    válasz Eastman #19 üzenetére

    Musk elég alaposan ismertette a terveit, és abban egyértelműen landolás és ott maradás szerepel. Hosszabb távon oda-vissza járatok ott helyben (a Marson) előállított üzemanyaggal.

  • tupuk

    aktív tag

    válasz joysefke #23 üzenetére

    Név szerint tudsz bármilyen céget, amelyik akár csak egy kicsit is a SpX sikereinek a közelébe ér?

    A cikkből:
    "Az FH teherbírása LEO pályára hivatalosan ~63,8 tonna egyszer használatos módban, és nagyon hozzávetőlegesen 22-25 tonna újrafelhasználható módban, amikor mindhárom első fokozatot visszahozzák."

    Ráadásul az általad idézett "konkurensek" nem csupán drágábbak, d egyik sem képes visszamenteni a rakétáit a kilövések után (ezért is drágábbak).

    Nincs itt semmi valódi verseny. Musk elhúzott, a többiek integethetnek neki, meg versenyezhetnek egymással a 2. helyért. Az a 8 testhossz bőven megvan.

  • tupuk

    aktív tag

    válasz joysefke #26 üzenetére

    "melyik nem?"

    Egyik se.

    "Milyen nagy dolgot tett eddig le a SpaceX az asztalra, attól eltekintve, hogy újra elhozta a médiafigyelmet az űrutazásnak?"

    Megalkotta az első működő visszatérős rakétát, és nem csak a tervasztalon, hanem a valóságban is, sőt annak rendszeresen használt részév tette.
    Most pedig ugyanezt megcsinálta 3x os méretben.

    Ez részint hatalmas technológiai előrelépés, részint radikálisan csökkenti a költségeket, amivel növeli az emberiség hozzáférését az űrtechnikához, új piacot nyit meg/teremt, illetve reális céllá tette a Mars elérését és ott emberek lerakását.

    Én nem tudok róla hogy bárki más ilyet csinált volna. ha te tudsz, kérlek áruld el melyik cég az, köszi. Lehet valamelyik állam állami űrügynöksége is, vagy piaci cég, bárki és bármi.

    "A sikerességet vállalkozások esetében én elsősorban a pénzügyi sikerben mérem, nem a legjobb mérce, de, de legalább objektív."
    A te szubjektív mércéd nem vitaalap, csak objektív mércékkel lehet komolyan érvelni. Nem mellesleg Musk cége anyagilag (is) nagyon sikeres, pont azért mert ez tud a legolcsóbban rakományt vinni az űrbe, tehát nagy árrést tud használni. Ez egy nagyon zsíros piac, és a SpX az egyik legnagyobb, anyagilag is legsikeresebb szereplője.

    Tényleg laikus vagy, ha vitához van kedved, legalább alapfokon mélyedj el a témában mert jelenleg nagyon könnyen cáfolható dolgokat írsz

  • tupuk

    aktív tag

    válasz apatyas #30 üzenetére

    Én is láttam-látok lerepülő biszbaszokat, de aztán rájöttem hogy azok a háttérben a csillagok.

  • tupuk

    aktív tag

    válasz joysefke #37 üzenetére

    "a lényegi mondanivalóm annyi, hogy a SpaceX előtt is küldtek fel kereskedelmi műholdakat pénzért rakétával, ebben nincsen semmi új."

    Eddig teljesen mást mondtál.

    "azt állítani, hogy a SpaceX nyolc testhosszal vezet (...) szerintem nonszensz."

    És mekkorát tévedsz. Fentebb le is írtam miért.

    "Egy prototipus technológiától szerintem reális elvárás az, hogy többet tudjon mint a konkurencia, ha kevesebbet tudna, bele sem kezdtek volna. Az hogy mekkora anyagi siker lesz belőle illetve meddig nem lesz konkurenciája pedig majd a jövőben kiderül."

    A Falcon 9 már most anyagi siker, és tekintve hogy lehet tudni mennyibe kerül egy FH, és hogy sikeres volt a kilövése, nem kell nagy jóstehetség ahhoz hogy lássuk hogy anyagi siker is lesz. Nem mellesleg konkrét élő szerződések vannak már most is az FH-re, amiket teljesíteni kell és amiken keresni fog az SpX - na nem mintha le lehetne szűkíteni csupán anyagi kérdésre ezt az egészet, hiába is szeretnéd kizárni az egyéb szempontokat.

    Sem a Proton sem más nem tud a F9-cel versenyezni sem árban sem technikában/innovációban. Ugyanis sem a Proton sem más nem többször használható rakéta.

    2018 van, nem 2015. 2015-ös cikk irreleváns. Az első igazán nagy kasza éve a tavalyi volt a SpX-nek, akkora ért be minden üzletileg is.

    "Szakértőhöz van szerencsém? ;)"
    Hozzád képest igen, egyébként nem.

  • tupuk

    aktív tag

    válasz Cifu #43 üzenetére

    1. "Ha nem lenne verseny, nem lenne megrendelése a többi cégnek. Most még van."
    Azt nem írtam hogy más nem létezik, csak hogy utcahosszal vezet. Tavaly ugye 20 (sikeres) kilövése volt a SpX-nek orbitális pályára. Van még olyan magáncég, amelyik akár csak megközelítette ezt?

    És ez még csak a kilövések gyakorisága, ha az innovációs versenyt, a technológiai fejlettség versenyét nézzük, akkor van bármelyik magáncégnek (vagy akár államnak) piacképes visszatérős rakétája? Tudtommal nincs. Ez nekem olyan, mintha a sok buta-telefonos cég között Musk cége egyedül kifejlesztette volna az okostelefont.
    Csak Bezos lépkedi a mikrolépteit iszonyú szorgalmasan, de olyan nagyon szorgalmasan hogy ahogy elnézem nem csökken, hanem nő a távolság a két cég között....

    2. Nekem a Mars a fő :)

    3. Talán pont te írtad (de lehet más?) hogy Musk egyszer már utalt arra hogy egy alap szintű infrastruktúrát ők összedobnak, aztán tényleg vége, de a minimumot megcsinálja. (Ebben szerintem mondjuk érdekelt is, mert a Marsbázis, rajta nagy betűkkel hogy "SpaceX" , na ez kb. minden idők legnagyobb reklámja lesz, még több száz év múlva is benne lesz a történelemfájlokban, illetve ha valóban elindul egy civilizáció fejlődése a Marson, akkor az lesz az origó.)
    Lehet elmélkedni erről hogy mások csinálják meg, de hát nem csinálja meg senki, Musk meg akarja annyira hogy miután a BFR-rel a meló 90%-át megcsinálta, nem fogja hagyni elveszni élete nagy álmát csak mert hiányzik még 10%-nyi meló.

    5. Igen, ezt már írtad. Továbbra sem tudom mit gondoljak erről. Szerintem nagyon irreális ez az "örökké kockáztat és örökké nyer" logika. Ez a fickó már 20 éves kora óta sikert sikerre halmoz, ráadásul többféle iparágban, az IT-től az autóiparig. Nem lehet hogy esetleg mégis tud valamit? Meg hogy sokkal több infóval bír mint te vagy mások, és azok birtokában hozza a döntéseit, amik nem is akkora kockáztatások mint kívülről látszik? Olyan nincs hogy valakinek mindig mázlija van...

  • tupuk

    aktív tag

    válasz Cifu #51 üzenetére

    Nem értünk egyet továbbra sem pár dolog megítélésében, de annyi baj legyen, nem akarom a vitával terhelni a fórumot, meg téged sem, szép napot :)

  • tupuk

    aktív tag

    válasz schawo #55 üzenetére

    "Szerintem sokkal többen rágódnak azon, hogy ilyen hülyék léteznek, mint ahány ilyen hülye létezik. :)"

    Ezzel nagyon egyetértek, rossz nézni hogy pár holdkóros bolond mekkora hihetetlenül aránytalan, óriási figyelmet tud kiváltani a butaságával. Nem mellesleg egy részüknek talán pont ez volt a valódi célja.

    (Amúgy ezeknek eleve nap alapfokú képzés kéne szerintem hanem pszichiáter.)

  • tupuk

    aktív tag

    Hátha érdekel valakit:

    http://www.weeklystandard.com/what-the-spacex-success-means-for-the-moon-mars-and-more/article/2011632

    Gondolatkísérlet Robert Zubrintól hogy hová lehetne menni a FH-vel, egy Holdbázis mellett ír egy kétfős Mars-expedícióról is, másfél év ott-tartózkodással, 3 FH-t felhasználva. Nekem tetszik az ötlet, gyorsabban haladnánk, de gondolom nincs sok realitása.

  • tupuk

    aktív tag

    válasz Cifu #95 üzenetére

    Én mélyen elismerem a tárgyi tudásod, kifejezetten hálás vagyok a magyar nyelven hiánypótló és rendkívül alapos cikkeidért, de közben nem tudsz kontextusában értelmezni egy cikket. Az a cikk a Weekly Standard közéleti magazinban jelent meg, nem hozzád hasonló szakértőknek íródott hanem laikusoknak akik két Trumpos botrány között elolvasnak erről max. pár bekezdést. Őket naná hogy nem lehet bombázni részletekkel, az ilyen cikkek ilyen újságokban ilyen célközönségnek mindig leegyszerűsítőek az adott kontextushoz idomulva.

    Ki ne találjuk már hogy "szegény" Zubrin nincs tisztában a FH műszaki paramétereivel, mert leesek a földre a röhögéstől. "Szegény" Zubrin egy agyonképzett szenior mérnök, innovátor, több száz könyv írója, egész élete a Mars és az űr körül forgott és forog ma is, az amerikai Mars Társaság alapítója és elnöke, és bármennyire is elismerem a tárgyi tudásod, abban is biztos vagyok hogy az övé még nagyobb.

    Amit ír a cikkben az azon az elvi szinten ami egy ilyen magazinban elvárható: igaz. Semmi jelentősége annak hogy a most kilőtt FH-nak milyenek a paraméterei, a lényeg hogy maga a konstrukció bizonyított, és feltételezhető hogy Block 5-tel is működni fog (meg akár még fejleszthető is), ő pedig nyilván ebből indult ki. Igen, el lehetne merülni a részletekben ahogy egy ilyen fórumban tesszük, de akkor a WS nem hozná le a cikkét.
    Azt sem értem miért számít hogy nem akarják az FH-t emberes repülésre engedélyeztetni. Ő arról írt mire lenne képes ez a most bizonyított technológia (illetve hogy szerinte mire lenne érdemes használni), és ebben igaza van. Zubrin vérprofi, egy cikket meg a közlő szándéka, logikája és minimális jóindulattal érdemes olvasni szerintem.

  • tupuk

    aktív tag

    válasz schawo #96 üzenetére

    "Állítólag a BFR-rel olyan jól állnak, hogy nem érti meg ezzel bohóckodni."

    Zene füleimnek. :) Hol írják ezt?

  • tupuk

    aktív tag

    válasz Cifu #97 üzenetére

    "Van egy rakéta, amely egy-két éven belül valóban használható lenne emberes Mars-repülésekre Dragon v2-vel"
    Nocsak, de hát ezt írta Zubrin is, akkor mégis egyetértesz vele? ;)

    Azt meg kisebb tragédiának tarom hogy a világ pénzét elbasszák az SLS-re politikai okokból, miközben Musk rakétáin egészen rövid időn belül indulni lehetne a Marsa. De hát ez van :(

    Ráadásul az amerikai költségvetéshez képes piti összeg lenne az egész.... de persze ez nem számít mert minden fillérért élethalál-harcot vívnak a politikusok.

  • tupuk

    aktív tag

    válasz Cifu #106 üzenetére

    Nehéz erre mit mondani... úgy látszik más algoritmusok futnak a fejünkben, más értünk a tények alatt, mi több, úgy látszik több magyar nyelv van, mert láthatóan nem ugyanazt értjük magyar szavak és kifejezése alatt :(

    Amiket írtam az utolsó szóig fenntartom. Abszolút jogosnak, tényszerűnek, hitelesnek és jónak tarom Zubrin cikkét, és nem győzök hová lenni a csodálkozástól a válaszodtól. De nem akarom egy láthatóan reménytelen vitába fullasztani a fórumot, szóval hagyjuk.

  • tupuk

    aktív tag

    Azért ez jól néz ki :)

    https://www.teslarati.com/spacex-fairing-grabber-claw-recovery-boat/

Új hozzászólás Aktív témák