Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Tapsi

    addikt

    válasz .mf #8 üzenetére

    A SARS mortalitása elérte az 50%-ot idősebb korosztályban. Ennek kb. tizede a koronavírusé.

    Felgyorsította a digitális átállást (ügyintézés, oktatás).

    Mégis hol? Meglévő eszközöket használnak megfelelő kompetencia nélkül, és nagyjából mindenki tudja, hogy ez fenntarthatatlan. Már az érettségi vizsgák elhalasztásáról beszélnek. Sem technikai, sem humán oldalon nincsenek meg a feltételei a dolognak.

    Megmutatta, hogy milyen sérülékenyek az ellátóláncok (JIT készletezés, beszállítóknak kiszervezés).

    A JIT-ről szóló összes tananyag 10. sorában ez le van írva, nagyjából mindenki tudja, aki kicsit is foglalkozott a témával. És? Ismerjük a JIT hátrányait, de azok jelentősen eltörpülnek az előnyök mellett. Lásd: Kína már újra termel 1,5 hónap után.

    Még több cég indul el az automatizálás felé, néhány munkakörben leépítés lesz.

    Az automatizálást a költség/haszon elv vezeti, nem pedig egy járvány, amely pár hónap alatt leküzdhető. És tudjuk, hogy leépítés lesz, aztán szépen felpörög a gazdaság, akkor meg munkaerőhiány. Rengeteg pozíció nem automatizálható.

    Elterjedtebb lesz a távmunka - vele kevesebb a közlekedés.

    Ohh igen, az egész sajtó ezen pörög, de egyszerűen abszurd a gondolat is. Nem, a távmunka nem működik ilyen szinten. Most elketyeg, mert a cégek 90%-a fél-negyed-tizedgőzzel üzemel. Nálunk azonnali globális freeze-t hirdettek határozatlan ideig. Máshol is garantálom, hogy ez a helyzet. A távmunkának 15 éve adottak a technikai feltételei, de nem véletlen, hogy ezt nem vezették be a cégek. Lásd: agile manifesto, ami az onsite munkavégzést preferálja a hatékonyság miatt.

    Távmunka alatt itt a tényleges távmunkát értem, nem azt, hogy heti 1x home office dolgozol. Az nem távmunka.

    A turizmust ezentúl jobban fogják ellenőrizni, hamarabb leállítani.

    Japersze, és mégis hogyan? Amikor komplett országok élnek a turizmusból, akkor gondolod, hogy ezt ténylegesen korlátozzák majd? Miféle ellenőrzésre gondolsz? Persze a leállítás rendben van, de az eleve csak válsághelyzetben lép életbe, nem a mindennapok része.

    Az egészségügy végre kap egy kis figyelmet és pénzt.

    Erre aztán főleg nem vennék mérget! Most megy a kapkodás, karácsonykor pedig a lakosság 99%-a ugyanúgy az aktuális ajándék vásárlásával foglalkozik majd, és nem az egészségüggyel.

    Jelentős gazdasági válság jön, széles kihatásokkal. Stb.

    Igen, recesszió lesz, de ennek oka az önkorlátozás, karantén, stb., nem pedig az, hogy a monetáris/fiskális rendszer beteg lenne. A gazdaság eddig elég jól szaladt, pénzbőség van a világban, ami helyet keres magának. A turizmus újraindul majd, a fogyasztás is. Az aliexpress, amazon, ebay rekordokat dönt, nincs elég futár kb. sehol a világon. Az emberek fogyasztani akarnak, ez nem változott. A vendéglátás és a turizmus azért döglött be, mert kb. betiltották őket. Amint kinyitnak, felpörög szépen. Ez nem ugyanolyan, mint a 2008-as válság.

Új hozzászólás Aktív témák