Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #16820480

    törölt tag

    válasz #40553216 #35 üzenetére

    na, végre valaki, aki világtörténelem címszó alatt nem csak európai történelmet tanult/olvasott. :R
    én egyébként kicsit drukkoltam így utólag is Sun Yat-sen és társaságának, mert ha ők nyernek, akkor ma nem a mandarin lenne a hivatalos nyelv Kínában, hanem a baihua, ami sokkal de sokkal szebb (szerintem) :B

    egyébként ha már feljöttek ezek az elnyomások, meg vallási üldözések, akkor hozzáfűzném, hogy ilyenek voltak többször is a kínai történelem folyamán. némelyik szekta ártatlan volt a maga nemében (nem okozott nagy kárt), de némelyik igen komoly problémát jelentett. elég felhozni a vallásos taoista irányzatokat, de legkirívóbb példa talán a taiping felkelés lehet, ami szintén egy "ártatlan" szektából indult. na, az ilyen dolgok azok, amik nem hiányzonak az embereknek. lehet elfogultnak gondolni, de attól tartok, hogy (most minden személyeskedés nélkül) a nyugati emberek nagy részének egy ilyen csak egy "újabb hírfolt a tévében", ahogy péládul a közel-keleti lázongások, háborúk, meg az afrikai események. persze, be kell avatkozni... mégis milyen jogon? ki döntheti el, hogy ott mi a jó? hogy kinek a pártján álljunk egy éles konfliktusban? addig jó, amíg nem próbálja meg eldönteni egy-egy önjelölt hatalom, hogy a világ másik részén mi a jó, mert ebből vannak az értelmetlen háborúk...

    szerk: elnézést, lehet, hogy egy kicsit erősre sikeredett a megfogalmazás, de nem írom már át inkább utólag...

    zetecR: lehet szélsőségekkel dobálózni, de akkor mondjuk a nyugati világ jövőképe nagyjából valahol a W. Gibson: Burning Chrome környékén lehet. de továbbra sem fekete-fehér a világ.

    [ Szerkesztve ]

  • #16820480

    törölt tag

    válasz Alchemist #51 üzenetére

    azért a marxizmus elég sokat kiölt az eredeti konfucianizmusból, és ez nem feltétlenül rossz dolog. péládul nagyjából ennek köszönhető, hogy meggyengül a "három kapcsolat" szentsége, és már nem kezeli alsóbbrendűként a nőket, illetve gyerekeket. a klasszikus konfucianizmusban ők olyan alárendelt szerepet játszottak, ami ellen valószínűleg ugyanennyire tüntetnének a nyugati emberek.

  • #16820480

    törölt tag

    válasz Alchemist #56 üzenetére

    alapvetően van egyfajta tisztelet a saját kultúrájukkal szemben, de sajnos ez egyre inkább változik az utóbbi időben. a most felnövő generáción már látszik, hogy ők már azt kultiválják inkább, ami nyugati. ezért szokták néha (meglepődve) mondani rám, hogy kínaibb vagyok sok kínainál, mert én sokat tanultam olyan dolgokról, amikről ők vagy nem nagyon, vagy méginkább nem érdekelte őket. láthatod a cikkben is, hogy amikor kérdeztem a srácot, akkor mondta, hogy ő google-t használ, mert az sokkal jobb. még arra is, hogy a baidu-s szolgáltatásokra keressen. pedig simán beírhatná egyből a baidu-s oldal címét, és pontosan azt találná meg, de a google menőbb. érdekes ez a kettősség amúgy. úgy vettem észre, hogy alapvetően mindenki tisztali a saját kultúráját, de akik igzaából csak belfüöldben gondolkoznak, azok büszkék rá, míg akik "haladni akarnak a korral", kicsit kacsintgatnak külföld felé, azok meg cikinek érzik kinyilvánítani.
    én sajnálom, hogy errefelé megy a kínai kultúra fejlődése, de jelenleg ez van.

  • #16820480

    törölt tag

    válasz Dare2Live #70 üzenetére

    érdekes, amit mondasz. igen, valóban nem kínai sajátosság, viszont azért azt megkockáztatom, hogy bár az egyes nemzetek/országok eltérőek, de Európán belül sokkal nagyobb az egység ilyen tekintetben, az egyesült államokról meg ne is beszéljüünk. ezt nevezem én egységesen nyugati kultúrának, mert alapvetően a legtöbb dologban rengeteg egyezés van, ahogy péládul Ázsiában is (lásd: Japán, Kína, Korea és a többiek). viszont a kettő az nagyon eltér. ha megnézed a történelem folyamán, akkor a kínai az borzasztó erős kultúra, egyrészt szinte az egész régió tőlük vette át az alapokat, másrészt nem volt olyan barbár hódítás, ami képes lett volna ártani neki, az összes hódító nagyon hamar elkínaiasodott. ők is vettek át dolgokat az újonnan felbukkanó népektől, kultúráktól, de alapvetően mindig maradt kínai az egész.

    az, hogy ki mit szeret az egyéni ízlés dolga, én is imádok egy csomó nyugati együttest (főleg az ilyen heavy és progresszív stílusokból), de nem kell ezért kidobni a sajátot, sokkal inkább összehozni a kettőt.

    a google szolgáltatások alatt nem azokta értem most, mint a docs, vagy a többiek, de péládul érdemes összehasonlítani egy baidu és egy google térképet Kínáról. és a google még egész pontosnak mondható mondjuk a live maps-hez képest, ahol a legtöbb kínai város csak egy utcából áll. vagy mondjuk a cikkben is emlegetett baike, ami lényegében egy wikipédia szintű tudástár, vagy a baidu zhidao, amihez mondjuk az ank.com vagy a yahoo answers, csak ha kínai dolgokat keresel, akkor a nyugati portálok teljességgel haszontalanok, míg mondjuk a baidu-n pillanatok alatt megtalálom (suliban rengeteget használtam tanulásra, mert többek közt teljes klasszikusok vannak fent eredetiben, kommentárral, esetleg modern átirattal, és így tovább).

    amúgy jó neked, én is akartam menni Metallicára, csak szerintem nem leszek itthon akkor, nem mertem megvenni a jegyet, most meg már elfogyott... :(

  • #16820480

    törölt tag

    válasz ^Clown #83 üzenetére

    alapvetően nem, bár azóta árnyaltabb lett. csak most ez a cikk nem arról szól :) majd ha lesz időm, akkor írok még a logout-ra, a régi sorozat folytatásaként. de egyelőre most diplomamunka vár.

  • #16820480

    törölt tag

    válasz D4rkAv3ng3r #88 üzenetére

    már most kezdenek gondok lenni a nyugdíjasok számával, az "egyke program" miatt. de úgy tudom dolgoznak a megoldáson, csak jelenleg még nincs egyetértés, hogy melyik is lenne jó megoldás: eltörölni az egész szabályozást (->túlnépesedési gondok ismét), vagy pedig valami más szabály bevezetése.
    ezzel együtt még közel sincs olyan méretű problémájuk, mint itthon lesz 10-20 év múlva a nyugdíjakkal.

  • #16820480

    törölt tag

    válasz #40553216 #97 üzenetére

    hát, akkor én még messze el vagyok maradva, de majd igyekszem behozni :)

  • #16820480

    törölt tag

    válasz Alchemist #112 üzenetére

    nem csuknak le a véleményedért, mert alapvetően senkit nem érdekel a véleményed (egy fecske nem csinált nyarat, illetve amelyik kuty ugat, az nem harap). ha esetleg befolyásosabb helyen vagy, és úgy hangoztatod, próbálsz szervezkedni, akkor meg szép finom módszerekkel eltüntetnek a süllyesztőben, nevetségessé tesznek. tehát végeredményben ugyanúgy semmi értelme a véleménynyilvánításnak, mert semmi hatása nincs (remek példa erre a 2006-os őszi eseménysorozat itthonról).
    igen, belátom, hogy ez más módszer, de az eredménye lényegében azonos: a hatalom megőrzi a pozícióját. legfeljebb le kell cserélni az arcokat, akiket a kirakatba tesznek ki, a háttérben úgyis marad a régi banda.

    egyébként az agymosásról jutott eszembe, hogy van egy unokatesóm, aki a Harvardon és a Berkely-n vézett, doktorija van (talán már nem is egy), elméletileg egy rendkívül okos, művelt ember, de már évek óta kint él (talán gimnázium után ment ki). amikor egyszer hazajött pár éve, akkor lepődtünk meg, hogy mennyire megváltozott. amikor szóba került az iraki háború, akkor ő annyit tudott hozzáfűzni a témához, hogy ez milyen hazafias dolog, és segítenek a demokráciát és a szabadásgok elvinni a szerencsétleneknek. egyszerűen nem volt hajlandó elhinni, hogy esetleg más is van a háttérben...

Új hozzászólás Aktív témák