Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • attila9988

    őstag

    válasz joysefke #17 üzenetére

    Termelni nem lehet vele, lassú, nyögvenyelős.

    Furcsa... Én meg sokkal gyorsabb vagyok latex -el, mint word -el bármikor is.
    Word -ös munka jelentős része abból áll, hogy - még ha észre sem veszed, de önkéntelenül - a szemeddel fürkészed folyamatosan az anyagot, hogy nincs -e benne elcsúszás, szétesés, üres bekezdés ami gondot okozhat, és hogy jó -e a formázás. Formátumfelfedés, igazgatás. Minél nagyobb a doksi, ez annál kaotikusabb, és kellemetlenebb munka.
    Latex -nél ez mind nincs. Sokkal gyorsabb vagyok vele, és sokkal jobb minőséget kapok végeredménybe. Tudom mit miért, és hol csinál a program, és mindig azt, és úgy csinálja ahogy kell neki. Meglepetést maximum rosszul megírt csomag okozhat, de olyanokkal nem nagyon van dolgom.

    „Csak az apró titkokat kell védeni. A nagy felfedezéseket a nyilvánosság hitetlensége védi.” (Marshall McLuhan)

  • attila9988

    őstag

    válasz joysefke #93 üzenetére

    Pont hogy nincs igazad. A csoportos munka messze messze egyszerűbb latex -el.

    Nekem gyorsan kell viszonylag sokat, megfelelően jó tartalommal. Kicsinosítás után pedig úgyis átkerül PDF-be az egész, ott nem mászhat el a formázás

    Nekem adott feladatokhoz megvan az alapom. Mivel latex esetében az ember leginkább csak a fejlécben formáz, - preambulum - ezért azzal csupán egyszer kell foglalkozni, adott típusú dokumentum esetén. Teljesen mindegy hogy mit copy-paste -elek bele a doksiba, mindegy hogy annak milyen a tördelése, mindegy hogy hogyan volt formázva. Ezek semmilyen hatással nincsenek a végeredményre. Gyakran csinálom, elhiheted.
    Sok doksit írok úgy, hogy bemásolom a komplett tartalmat a tex file -ba, majd leenterezek ott, ahol új bekezdést akarok, valamint a címekre két gomb -al "rávarázsolom" a megfelelő dokumentumszintet, és kész is. Ennyi. Tökéletes végeredmény, tökéletes jegyzékekel, tökéletes formázással, tized annyi idő alatt.

    Van még olyan eset is, amikor pl weboldalról akarok szöveget, de a formázás egy részét meg akarom tartani, pusztán azért, hogy könnyebben jelölhessek ki dokumentumrészeket az átalakításnál. Ilyenkor mentem a html -t, és ráeresztem mondjuk a pandoc -ot, ami egy preambulum nélküli tex file lesz. Ebből kicopyzom ami kell, és odaszúrom a doksiba. Egy gombnyomás, és kész. Megint hibamentes dokumentum, gyönyörű formázással.

    Közös munkánál meg megmondom hogy nekem csak a szöveg kell, majd azt beleillesztem a doksiba. Nem kell egyeztetnem, nem kell ellenőriznem semmit. Annyi szokott lenni, hogy képek beillesztésénél megegyezünk hogy a méretet a szövegszélesség függvényében határozza meg mindenki, és akkor nem kell ellenőrizni a végeredményt, mert a szövegszélességet meg én határozom meg, a többi pedig rendben lesz.

    Hidd el rengeteg melótól megment a latex. Össze vissza elbarmolt dokumetumokat nem nagyon lehet vele csinálni, csak szánt szándékkal, amihez több meló kell mint a normális munkához. A word a közelébe sem ér semmilyen szinten.

    További előnyök, hogy mivel szöveg file -okkal dolgozik, akár script -elhetsz is bizonyos műveleteket ha nagyon gyakran kell, vagy akár használhatsz svn -t ha olyanod van. A lehetőségek korlátlanok.

    ui: Pl ooo doksival azt szoktam, hogy text -be exportálok, akkor a bekezdések üres sorral lesznek elválasztva, még az elbarmoltak is, csak ott több sor lesz. Mivel tex -ben mindegy hogy egy vagy több sor van, még ezt sem kell kigyomlálnom. Rávágom a fejlecet, meg pár utasítást, kb 3 perc meló, és megint kész a pdf tökéletes tördeléssel. Mindegy hogy kettő oldal vagy háromszáz, az eredmény az egész dokumentumra egységes lesz, és tökéletes. Nincs keresgélés, és javaítgatás, ezekre nagyon ritkán van szükség. A tipográfiai szabályok betartását is a program felügyeli, nem te.

    [ Szerkesztve ]

    „Csak az apró titkokat kell védeni. A nagy felfedezéseket a nyilvánosság hitetlensége védi.” (Marshall McLuhan)

  • attila9988

    őstag

    válasz joysefke #93 üzenetére

    Na már nem tudom szerkeszteni, az előzőt.

    Mondod hogy az ügyfélnek pdf megy. Ebben az esetben duplán jól jársz latex -el. Egyrészt rengeteg időt spórolsz magadnak amit eltölthetsz mással, másrészt szép, és hibamentes doksit adsz ki a kezedből, ami az ügyfélnek azt üzeni, hogy te egy baromi igényes ember vagy, ez jót tesz a cégimázsnak, meg neked is.
    A word tipikus hibákat nem tudod elkövetni latex -el.

    „Csak az apró titkokat kell védeni. A nagy felfedezéseket a nyilvánosság hitetlensége védi.” (Marshall McLuhan)

  • attila9988

    őstag

    válasz joysefke #96 üzenetére

    A tartalmak egyesítését és a végső formázást általában nem én végzem

    Hát akkor legalább tudod, hogy ha ezt én végezném, akkor 5 perc melóm lenne vele.. (az elsőt leszámítva) :P

    [ Szerkesztve ]

    „Csak az apró titkokat kell védeni. A nagy felfedezéseket a nyilvánosság hitetlensége védi.” (Marshall McLuhan)

Új hozzászólás Aktív témák