Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Vinyard#

    aktív tag

    válasz #24737024 #33 üzenetére

    Pontosan ezért írtam, hogy sehol nincs kolbászból a kerítés. De a helyzet nem ennyire rossz, mint itthon, közel sem.
    De mégis a legfontosabb különbség, hogy máshol azért van remény szerintem a változásra. Nem 20 éve görgetik maguk előtt a problémáikat, választási ciklusról választási ciklusra, úgy, hogy senki nem tesz ellenük érdemben semmit.

    (Én 6 hónapot voltam németben Erasmus-szal, nekem annyi kinti tapasztalatom van. Legalábbis olyan, ami közvetlen. Közvetve, kint élő rokonok, ismerősök útján több...de nyilván ezeket fenntartásokkal kell kezelni)

    A nyugdíjrendszerrel kapcsolatban nagyon jól látszódik a fentebb vázolt cselekvési képesség. Európában már régen felismerték az öregedő lakosság veszélyét, ezért egyre magasabb a nyugdíjkorhatár, és minimum reálértéken csökkennek a nyugdíjak (több helyen nominál éréken is, teszem hozzá). Itthon mi van? Nagy nehezen növelték a korhatárt...de a nyugdíjakat még mindig korrigálják az inflációval...a béreket ezzel szemben nem. Pont a fordítottja történik, mint amit csinálni kellene...nyilvánvalóan azért, mert a 3 millió nyugdíjas a legegységesebb és legfontosabb szavazóbázist jelenti.

  • Vinyard#

    aktív tag

    válasz #24737024 #38 üzenetére

    ÉS szerinted jó egy ország gazdaságának, hogy magas a minimálbér? A mo-i minimálbéremelés csak elbocsájtásokat hoz. Gazdasági tény, hogy a minimálbér emelésre a cégek munkaerő csökkentéssel reagálnak. És a minél nagyobb foglalkoztatottságot nem a magas minimálbér teremti meg sehol sem.

    Másrészt, bár ebben nem vagyok járatos, szóval ha megcáfolsz, elfogadom amit írsz, szerintem Romániában nem olyan áron futnak a ruhák, élelmiszerek, elektromos kütyük, stb. mint itthon...ami sokszor még drágább, mint Ausztria bakker!

  • Vinyard#

    aktív tag

    válasz #24737024 #55 üzenetére

    Terrorizmus? A norvégok meg voltak döbbenve, hogy ilyen velük megtörténhet. EZ nem azért volt, már a norvég társadalomban benne volt egy ilyen történés...

    A bevándorlás meg gondolom nem azért öli meg őket, mert szarul megy nekik. Oda szoktak sokan bevándorolni, ahol jól lehet élni. :D

    De nem vitatkozom veled, nem jártam sem Norvégiában...Romániában sem évek óta. Mindenesetre azt tudom, hogy ez nekem nem jó ami itthon van. Ha az adott külföldi helyzet sem lesz elég jó, akkor megyek majd tovább...egyszer csak találok fogamra valót. :)

  • Dany007

    veterán

    válasz #24737024 #95 üzenetére

    Most itt konkrétan a büfé-szakokra gondolok. Persze statisztikai adataim nincsenek.
    Eu-s viszonylatban lehet, hogy kevesebb nálunk a diplomás - még - de jóval kevesebb a munkahely is.

    "A baráti köröm 75%-a valamilyen informatikai egytemet végzett*, pedig nem mindenki egy Neumann János közülük. Egy egészséges társadalomban ezeknek az embereknek a fele más irányba képezte volna magát."

    Na igen. Nem véletlenül. Az ember már érettségi előtt hallja / tapasztalja, hogy milyen jól fizetnek egyes IT területeken. Hát naná, hogy bepróbálkozik azon a szakon. Viszont kérdés, hogy van-e rá akkora igény. Ha van akkor semmi gond.
    A piac idővel úgyis beárazza ezeket. Nyilván ha túlkínálat van szakképzett mérnökből, akkor nemfognak nekik annyit fizetni, mint manapság, főleg ha munkahelyből is kevesebb lesz.
    Ellenben pl ha nincs elég ács az építőiparban akkor az igény rájuk megnő ezt pedig többnyire magasabb fizetés is követ.

    Saját példa. Itt nálunk a cégnél 5 évig volt egy csaj 2 diplomával titkárnő és amolyan lóti-futi mindent elintéz emberke. Havi 85 ezer nettóért. 2 diplomával! Igaz az egyik marketinges a másik meg szocmunkás diploma volt. 5 év után egy nagyon jó "közeli" ismerőse révén tudott csak elmenni jobb helyre melózni. De úgy tudom onnan pedig továbbállt külföldre. Úgyhogy ilyesmire célzok, mikor azt mondom sok a diplomás. De legalábbis a közeljövőben sok lesz az biztos.

  • emvy

    nagyúr

    válasz #24737024 #106 üzenetére

    Makes spelling error when trying to create an education-related meme

    while (!sleep) sheep++;

Új hozzászólás Aktív témák