Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • vzozo

    senior tag

    válasz Bici #5 üzenetére

    És ez ugye az XP 2001-es megjelenése óta (WER néven) a rendszer aktív része. Persze akkor senkit sem zavart, csak most a win10-es privacy-basher vonatra mindenki fel akar szállni, és hirtelen mindenki rájön, hogy XP / Vista / Win7 / Win8.x óta mi minden része már a rendszernek...

  • vzozo

    senior tag

    válasz Bici #9 üzenetére

    Ennyire komplex és teljeskörű nem volt eddig, de folyamatosan épültek fel ezek a dolgok, nem egyik napról a másikra.

    Hogy mi változott ezen kívül? Volt / van egy NSA PRISM botrány.

    Na meg persze egy csomó klikkvadász oldal, akik szomjaznak a botrányhírekre, még ha azok nem is feltétlenül úgy igazak, ahogy elsőre látszódnak.

    (#12) apatyas

    Ébresztő, ez 14 éve, az XP megjelenése óta van így. Eddig is "kénye-kedve" szerint csinált az MS bármit a gépeddel. Nálad mi változott, hogy most paráztál rá?

  • vzozo

    senior tag

    válasz dabadab #33 üzenetére

    Nem tudom, hogy látod-e, hogy mi változott.

    Szerinted amikor ezt írtam, akkor mire gondoltam?

    Ennyire komplex és teljeskörű nem volt eddig, de folyamatosan épültek fel ezek a dolgok, nem egyik napról a másikra.

  • vzozo

    senior tag

    válasz emelhu #38 üzenetére

    Ennyire komplex és teljeskörű nem volt eddig, de folyamatosan épültek fel ezek a dolgok, nem egyik napról a másikra.

  • vzozo

    senior tag

    válasz BBorg #190 üzenetére

    A sysinternals toolok (pl. process explorer) megmondanak minden ilyesmit, sőt még annál is többet.

    Jah, várj, az nem jó, Russinovich már az MS-nek dolgozik, nyilván ő is benne van az eltusolásokban. :W

    Egyébként meg ha zavar, hogy a win ezt-azt írogat a diszkre (hirtelen ötlet: eseménynaplóK, amit persze a linux is ír folyamatosan), akkor használj linuxot. Jah, várj, mint említettem az is folyamatosan logol...

    Szabad tudni egyébként, hogy mi a cél?

  • vzozo

    senior tag

    válasz Syl #185 üzenetére

    Nem kell megcáfolni. De azt sem tudod megcáfolni hogy adatokat küldözget a Win. És még csak azt sem tudod biztosan hogy milyen adatokat.

    Fogsz egy qrva virtualboxot / vmware-t (hyper-v-t direkt nem írok), telepítesz egy szűz win10-et, belőssz egy wiresharkot, és nézed, hogy miket küldözget.

    Ennyi.

    Nem sírni kell meg jutyúb videókra hokizni, hanem utánajárni.

  • vzozo

    senior tag

    válasz Syl #194 üzenetére

    (#194) Syl

    Esetleg valami érdemi válasz, rámutatás a konkrét szakmai hibámra, amit elkövettem? Mert ez így egy elég harmatos komment.

    (#195) tomtyi

    Folyamatosan? Linux-fórumokon elvétve lehet olyan bejegyzéssel találkozni, hogy folyton teker a HDD. Ezzel szemben ez windowsos fórumokon sűrűn előkerülő reklamáció.

    Define "folyton teker". Nálam valahogy nem. Talán le kéne cserélni azt a 128 megás P3-at, és rendes vasat tenni alá, elegendő memóriával - mert ha swappelni kényszerül, akkor bizony tekerni fog.

    Egyébként pedig: kozvelekedesre-hivatkozas illetve anekdotikus-bizonyitas

    Ha teker, azt ki lehet mérni, erre vannak egyrészt a vindózban kb. 20 éve beépített toolok, másrészt számos 3rd party.

    (#196) Iscariah

    Ha a linux logol, azt nem a személyes adataidból teszi. Ellenben a windows igen, kikapcsolhatatlanul.

    Mielőtt ezt folytatjuk, néhány kérdés. Tisztában vagy azzal, hogy ezek mit jelentenek? Personal information, De-identification, Personally identifiable information, aggregált adatok? Úgy általában mennyire vagy képben a privacy szabályozással?

    Ha ennyire jól informált vagy, a vindóz ezek közül mit és hogyan gyűjt? Illetve a linux mit és hogyan gyűjt? Mert pl. egyes országokban az IP cím is személyes adat, és ha be-SSH-zok a linux szerveremre, bizony megjelenik a logban az IP is... Szóval óvatosan az ilyen kategorikus kijelentésekkel...

  • vzozo

    senior tag

    válasz Apollyon #199 üzenetére

    Mondjuk ez nem tudom miben kapcsolódik ahhoz, hogy a feltelepített win10 kérés, hozzájárulás nélkül adatokat küldözget a felhasználói szokásokról, fileokról stb.

    Az volt az állítás, hogy a linux nem loggol személyes adatot. Adtam egy példát arra, hogy igen.

    A vindóz által "fájlmegnyitásról" küldött adatokról akkor van bármi érdemi forrás, vagy maradjunk a "valakinek a valakije látott egy valaki által késztett youtube videót" szálnál? Szívesen elmélyülnék benne, persze csak ha nem anekdotáról van szó, hanem konkrét szakmai állításról...

  • vzozo

    senior tag

    válasz Syl #201 üzenetére

    Tudom nem illik tovább ütni a döglött lovat, de egy ideig nem voltam netközelben, és most szeretnék reflektálni néhány elhangzottra.

    (#201) Syl

    A hiba ott van, hogy a kommunikáció a Win és a "nagy testvér" között https, vagyis titkosított csatornákon zajlik. Magyarán hiába kukkolom a forgalmat. Azt nem tudom meg mit küldözget, csak azt hogy hová.

    Azért ahhoz nem kell nagy tehetség, hogy korrelációkat fedezzen fel az ember. Pl. ha megnyitod a startmenüt, akkor a live tile-ok frissülnek, ha valamelyik Office appot, akkor ránéz a Onedrive-odra, a Defender frissíti magát a háttérben, etc.

    Köszönöm a linkeket, ez már kicsivel több. Ugyanakkor szakmailag továbbra is gyenge, mert csak azt mondja, hogy "létrehoz kapcsolatokat", ezért "jajj-jajj mindmeghalunk", de abban már nem megy bele, hogy mik lehetnek a háttérben. Ez pl. valamivel mélyebbre ásott: Even when told not to, Windows 10 just can’t stop talking to Microsoft

    Én azért kíváncsi lennék arra a rejtélyes youtube videóra is, ahol a fájlböngészés (? vagy megnyitás?) során is kommunikálna a vindóz.

    (#214) BBorg

    szeretném azt látni az operációs rendszernél, hogy ha nincs különösebb mentenivaló, akkor ne koptassa a "drága pénzen" vett kis SSD-met.

    Erre adtam megoldást, hogy mivel tudod monitorozni. Egyébként meg felesleges a para, kb. minden teszt megállapította, hogy ha éjjel-nappal újraírnád a teljes SSD-t, akkor is hónapokig-évekig működnek még. Túl van lihegve ez a kérdéskör.

    Nem vagyok szakértő, de szerintem a logolást is meg lehetne oldani szinkronizáltan egy rendszerben, hogy ne minden másodpercre, hanem csak minden 10 percre jusson kiírandó adat.

    Ilyen is van, csak azt pont hogy nem szinkronizáltnak, hanem async logolásnak hívják. Egyébként pedig az egész logolás téma megintcsak túl van lihegve, nézd már meg a toolokkal, hogy pontosan milyen gyakran is íródnak azok a vindóz logfájlok, és meg fogsz lepődni, hogy egyáltalán nem olyan gyakorisággal, ami aggodalomra adna okot. A sync loggolásnak pedig megintcsak megvan a létjogosultsága.

    BTW, amikor először dobtam ossze egy raspberry-t default telepítéssel, az 1 hónap alatt vágta tönkre az SD kártyámat, majd utána újrapróbálva a pendrive-omat is, mert az a linux aztán loggolt mint a disznó. Nagyon jót tett a flash meghajtóknak.

    Ráadásul - ismét megjegyzem, hogy nem vagyok szakértő - a kiírt adat mennyisége is túlzásnak tűnik logoláshoz képest

    Amíg nem árulod el, hogy pontosan mi, mikor, mit, mennyit és milyen gyakorisággal ír, addig csak FUD-olsz. Nálad pattog a labda.

    (#218) tomtyi

    Felesleges ezen lovagolnod, a P3-as csontváz hardver nyilván egy szándékos sarkítás volt a részemről, de engedd már meg, hogy furán nézzek rád, amikor ilyen rejtélyes tekerésekkel jössz.

    TÖKÉLETESEN elfut a win7 a 7 évvel ezelőtt vásárolt már akkor is alsó-közép kategóriás desktop gépen, de a win10 sem panaszkodik a család régebbi, sok-sok éves SSD nélküli notebookjain pl. Ügyfeleknél olyan gépeken látok win7-8-10-et használni, hogy talán a telefonomban nagyobb számítási kapacitás rejlik, de működik.

    Ahol ilyen "folyton tekerés" van, ott utána kellene járni. Hardverhiba, driverhiba, elbaszott group policy-k, 3rd party szoftver hiba, júzer hiba.

    Legalább 15 éve léteznek bootidő és egyéb indítási folyamat figyelő és elemző toolok. Használjátok őket sírás helyett.

    Syl, ez neked is szól, ezek az 5-8 perces indítási idők egyszerűen nevetségesek. Járhatok utána, hogy mi van a háttérben.

Új hozzászólás Aktív témák