Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • gabor.79

    aktív tag

    Az elektronikai hulladék nagy mennyiségéért a programozók is felelősek.

    Egyrészt a programozási nyelvek és a programozási módszerek is jelentősen bonyolódnak, például a manapság oly divatos objektumorientált programozásra jellemző a rendkívül nagy számú, legfeljebb pár metódust tartalmazó osztályok használata, amelyek így ennyi kis fájlba vannak szétszórva. Ennek a kezeléséhez egy komoly IDE-re van szükség, ami elrejti a növekvő komplexitást - de nem szűnteti meg. Ezek a fejlesztői eszközök rengeteg erőforrást igényelnek, mert például beolvassák a teljes objektumfát a memóriába, függvények neveit, paraméterek típusait stb., ráadásul sokuk az eleve pazarló Javában lett megírva.

    Tehát ahhoz, hogy hatékonyan tudjanak dolgozni, a fejlesztőknek erőművekre van szükségük, egy ilyen gépen viszont nehéz sebességre optimalizálni, hisz eleve gyorsan fog futni a szoftver. Sebességre tesztelni így akkor fognak, ha van rá idő és keret és hardver.

    Webes fejlesztőként nagyon jól látom, mennyire bonyolódik minden, sok problémát két- vagy többféleképp lehet megoldani, DOM csomópontok keresésére is például van körülbelül nyolc függvény. A helyzetet a HTML 5 megjelenése nem javította. A növekvő komplexitású szoftverek újabb, gyorsabb hardvereket igényelnek, így nő az elektronikai hulladék is - nekünk köszönhetően.

    Népszerűek a programozásban a különböző keretrendszerek, amelyek az általános feladatok jórészét elvégzik. Ezeknek az ingyenes eszközöknek a kifejlesztésekor a cél a minél nagyobb funkcionalitás, ami ugyancsak a sebesség - és környezetünk - rovására megy. Jellemzően webshopokba mindent belezsúfolnak, értékelés, hasonló termékek, mások ezt vették stb., amiket, ha megnézzük, csak nagyobb forgalmú webáruházakban használnak a látogatók, kisebbeknél nem, de ez utóbbiaknál is ugyanúgy szükség van az erőforrásokra.

    Az egyre komplexebb szoftverek ráadásul egyre több energiát is igényelnek, ami viszont korlátozottan áll rendelkezésünkre. Nem tehetünk mindenhova napelemeket, mert akkor meg a növényenek nem lesz hely.

    A megoldás az egyszerűségre és az energiatakarékosságra való törekvés. Fel kell mérni a valós felhasználói igényeket, és olyan szoftvereket kell fejleszteni, ami csak a szükséges funkciókkal rendelkezik. Így nem kell hardvert cserélni sem szerver-, sem pedig kliensoldalon.

Új hozzászólás Aktív témák