Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • TeeJay

    félisten

    válasz Dißnäëß #7 üzenetére

    Nem gondoltad komolyan h a Mariana árokba kábelt fektetnek... 11km mélyre minek? Kontinensek közt is ott megy ahol a legkisebb a mélység és elkerülik a töréspontokat
    [nagy térkép]

    Mixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/

  • erer1000

    őstag

    válasz Dißnäëß #7 üzenetére

    ha 1000km kábelről van csak szó, annak a 8-10cm megnyúlás 0.00001% nyúlás

    ez kb teljesen elhanyagolahtó

    1-2m is még gond nélkül belefér ekkora hossz mellett egy szimpla üvegnél vagy még egy cserép edénynél is.

    M5A99X-EVO R2.0 , 1050Ti, 4x8GB 1960MHz , FX 8350@4,4GHz, 1x3TB+2x1TB HDD, 120GB+480GB+1TB SSD || HP Pavilion 15-CX0000NH

  • Meridian

    senior tag

    válasz Dißnäëß #7 üzenetére

    "1. Lehet kiröhögtök, de a kontinensek mozgását ilyen irdatlan vastag és emberi mértékkel nagyon merev kábelekkel hogyan oldják meg ? Mondjuk egy évi 0,66-8,5 cm-es mozgást, ahol ugye a kábelre ható, akár csak évi 1cm-es elmozdulást eredményező húzóerő elképzelhetetlenül nagy. Mondjuk távolodó lemezek esetében"

    Ezt próbáld meg úgy elképzelni, mikor a kertedben megrántod a locsoló slagot. Kibírja. Vagy amikor porszívózol, és rángatod az elektromos kábelt. Az is lazán kibírja. Ugyanígy ez a kábel is kibírja- Odébb csúszik odább hengeredik. Két távolodó kontinens esetén meg nyúlik, egyenesedik a kábel, annyi lazaság van benne amúgy, szvsz.

  • menpee

    aktív tag

    válasz Dißnäëß #7 üzenetére

    1: Hagynak tartalékot a parton és a mederben. Ez a fajta elmozdulás sokkal kisebb arányaiban, mint a hőtágulás okozta változások és azt is túlélik a kábelek. Odalent legalább a hőmérséklet egyenletes. Az első képen láthatod a pászmákat (belső puha műanyag csövek) és bennük a tényleges adattovábbítást végző optikai szálakat. Ezek a szálak vazelin-szerű anyagban úsznak és még csak ki sincsenek feszítve nagyon a kábel teljes hosszán, tehát abban is rengeteg tartalék fel tud gyűlni ekkora szakaszokon.

    2: Amilyen mélyen van a tengerfenék. 8 km körülre még lehet rakni az aktív erősítőkből, mert az újabb technológiák alkalmazásával már kibírják a nyomást.

    3: Két oldalról nagy pontosságú OTDR-rel (optikai visszaverődés mérő eszköz) meghatározzák, hogy egy ponton van-e a szakadás vagy több probléma van egymástól távolabb. Ezek után jellemzően 2 hajó elindul, megkeresik szakadt kábel végét, utána pedig addig "tolatnak", amíg a hajóra nem tudják húzni azt. Ilyenkor már a másik hajó elindul a másik véghez, közben húzza maga után a pótlásra szánt mennyiségű kábelt. Az első hajón mire a hegesztés megvan, addigra a tervek szerint a másik vég is kierül a fenékről és ott is megkezdődhet a munka lezárása. Nem beszélünk rengeteg szálról, viszont a kábelszakasz megfelelő szakítószilárdságú toldása időt vesz el. Ez a protokoll SOS munkákra értendő (nagy forgalmú, nehezen kiváltható szakaszok), a másodlagos vonalakat egy hajóval is javíthatják, ami lényegesen több idő persze.
    Mivel a legtöbb szakítás horgonyok miatt van sekély vízben (<200m mélység), ezért a detektálás nem olyan problémás. Kéregmozgás után elmozdult tengerfenék esetén a javítások hónapokig is eltarthatnak, addig legtöbbször a redundáns útvonalak veszik át a gerinchálózat szerepét jellemzően kisebb sávszélességgel és/vagy nagyobb késleltetéssel.

    4: Aktív jelismétlőket 50-120 kilométerenként helyeznek el a kábelszakasz teljes hosszán, ezeket a két oldalon lévő fogadóállomásokról látják el árammal a kábelen keresztül. Meglepődnék, ha nem tudnák monitorozni ezen egységeket :)

    [ Szerkesztve ]

    ,,Piracy is almost always a service problem and not a pricing problem." - Gabe Newell

  • dabadab

    titán

    válasz Dißnäëß #7 üzenetére

    Ha érdekel a téma, akkor szerintem érdemes elolvasnod Neal Stephensontól a Mother Earth Mother Boardot, aki kábelfektető hajókon vendégeskedett egy darabig, aztán megírta a dolgot. Ugyan lassan már több, mint húsz éves, de valószínűleg maga a fizikai folyamat azóta nem nagyon változott (például az, hogy mennyi "slack" legyen a kábelben) , csak az elektronika lett gyorsabb. (Meg persze ott van Stephenson barokkos stílusa is, az vagy bejön valakinek, vagy nem :) )

    [ Szerkesztve ]

    DRM is theft

Új hozzászólás Aktív témák