Új hozzászólás Aktív témák

  • 3psilon

    aktív tag

    4 éve (2013-'14) ösztöndíjas gyakornok voltam az ABB Észak-Karolinai kutatóközpontjában. Ott épp ezzel foglalkoztam: összegyűjtöttem, hogy milyen lehetőségek vannak drónok alkalmazására távvezetékek hibalokalizációjában és -javításában.

    Mivel az ott készült anyagok üzletit titkok voltak, ezért hazautazásomkor töröltem őket, de még emlékszem pár dologra. :)

    - Infra és UV kamerákkal lehet hibákat keresni, például koronakisüléseket, vagy kisebb sérülések miatti helyi felmelegedéseket - feszültség alatt is.
    - Erre már 4 éve voltak alkalmas drónok és cégek, amik automatikusan végigrepültek a vezeték mentén. Ebben semmi új nincsen.
    - Egy drón olcsóbb, mint egy helikopter, és a földi vizsgálathoz képest könnyen átvizsgálja a folyók, szakadékok fölötti vezetékszakaszokat is.
    - A kábelhúzás szóba sem került, mert annyit nem bír el egy drón, legfeljebb, ha nem drón, és a vezetéken csüng.
    - Valóban fejlesztés alatt állnak olyan robotok, amik a feszültségmentesített vezetéken végig tudnak robogni, és azt megjavítani - ám ez kísérleti technológia, és évek óta fejlesztik.
    - Sok hibára bármilyen vizuális mérés nélkül, csupán az állomásokon mért feszültség- és áramértékek alapján is következtetni lehet.

    Ezek alapján mindenki eldöntheti, mennyire komoly a projekt.

    Szerk.: ez az egész egy hatalmas piac, rengeteg pénzzel nemzetközi szinten, amiben energiaszolgáltatók - mivel az ellátásbiztonság sok pénzt megér - hajlandók eszement összegeket, akár katonai szintű technológiát is megfizetni. Emellett a nemzetközi tudományos közösség is folyamatosan kutat a területen. Én személy szerint nem tudom, hogy egy kis startup mit tud felmutatni egy olyan területen, ahol bevallottan már van bevált, működő, hitelesített megoldás.

    [ Szerkesztve ]

    Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006

Új hozzászólás Aktív témák