Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Ghoosty

    őstag

    válasz barii86 #27 üzenetére

    Ironikus módon igazad van. Sajnos azonban sokszor nem tudják, hogy amit akarnak az mivel jár rájuk nézve. Jó példa erre az oltásellenesség. Vannak azonban ennél sokkal árnyaltabb/nem ennyire nyilvánvaló témák is. Ezért nem biztos, hogy jó az ha 100%-ban azt csinálják, amit a választók szeretnének. Ezért van rá másik szó.

  • Ghoosty

    őstag

    válasz MCGaiwer #134 üzenetére

    Bocs, hogy a partvonalról belevau:

    Szó szerint valóba nincs benne, hogy boldogsághoz való jog.
    Így van megfogalmazva:

    "...Life, Liberty and the pursuit of Happiness..."
    "...Élethez, Szabadsághoz és a boldogságra való törekvésre."

    Illetve a Koreai, Japán alaptörványben szerepel, hogy:

    "Joguk van az élethez, szabadsághoz és a boldogság eléréséhez, "

  • Ghoosty

    őstag

    válasz MCGaiwer #136 üzenetére

    Koreaiul és Japánul én sem tudok, de egy jogi fórumban találtam és 1940-es évekből származik, így szerintem megfelelő a fordítás és mivel 20. századi nem hiszem, hogy régies értelemben kéne használni. Valóban az amerikai alkotmányon alapul.

    "Ha pedig az alkotmányozás időpontjában használatos értelmezést, akkor meg inkább a tulajdonjoghoz, gyarapodáshoz van joga."

    Nem vagyok anyanyelvi szinten angolból, főleg nem vagyok otthon az archaikus angolban, de, utánaolvasva, a Virginiai deklarációban egyértelműen a mai értelmezésben használják a 'happiness'-t, különválasztják a tulajdonszerzést és a boldogságot. Ha ugyanazt jelenten, akkor miért írnák le kétszer:

    "That all men are by nature equally free and independent and have certain inherent rights, of which, when they enter into a state of society, they cannot, by any compact, deprive or divest their posterity; namely, the enjoyment of life and liberty, with the means of acquiring and possessing property, and pursuing and obtaining happiness and safety."

    Hogy ez a joga van a boldogsághoz vagy joga van keresni a boldogságot, hogyan értelmezzük, azt inkább rábízom a filozófusokra. Ha szó szerint vesszük és cinikusak vagyunk akkor ugye koncentrációs táborban sem tiltja senki azt, hogy valaki keresse/törekedjen a boldogságra. De ha tágabban értelmezzük, akkor meg csorbítva van a buzik joga, mert az, hogy nem vehetik el azt, akit szeretnek ezáltal gátolva vannak a boldogságra való törekvésükben.
    A jogom van boldognak lenni meg még messzebb visz. Én csak egy Ferráritól lenék boldog én nekem ehhez jogom van szóval ide a Ferrárit vs megengedem, hogy boldog legyén, mert ma kaptál kaját a táborban szóval teljesülnek a jogaid.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák