Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • buherton

    őstag

    válasz cucka #69 üzenetére

    Továbbra sem a szabadalomról vitatkozom, hanem arról, hogy közel sincs olyan nagy szakadék a gyógyszergyártás, és a szoftverfejlesztés között (pénz szempontjából).

    tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

  • dabadab

    titán

    válasz cucka #71 üzenetére

    Mondjuk formalisan a szoftverek szerzoi jogi vedelme is idoben korlatozott - de minimum 70 ev (es van precedens az utolagos meghosszabbitasara) szoval gyakorlatilag tenyleg orok idokre szol.
    Amugy meg teljesen igazad, en is ezt akartam elmondani.

    [ Szerkesztve ]

    DRM is theft

  • Nagy Gábor

    tag

    válasz cucka #71 üzenetére

    Hello cucka!

    Írod:
    A gyógyszereket szabadalom védi. Ez lejár egy idő után (talán 7 év). A szabadalom feltétele egy innováció megvalósítása.
    A szoftvereket szerzői jog védi. A szerzői jog nem jár le. A szerzői jog automatikusan jár, nincs feltétele.

    Pontosítanék: mind a kettő (a szabadalom és a szerzői jog) határidőkhöz kötött. A szabadalmi jog - ahogy egy hozzászóló már említette - az újító befektetéseit védi, csökkentve a megtérülés kockázatát. A szerzői jog hasonlóan, de figyelembe veszi, hogy más a mechanizmus.

    A gyógyszer vagy egyéb termék gyártásában a szabadalom tulajdonosa komoly befektetéseket tesz, hogy gyártani tudjon, méghozzá az elvárt minőségben és mennyiségben. Ez védendő.

    A szerzői jog sokkal hosszabb védelmet biztosít, de ennek is megvan a magyarázata. A szerző az íráskor, az írással fektet bele és a forgalmazás már nem az ő kockázata, hanem a forgalmazóé és terjesztőé, aki legfeljebb megvásárolja a jogokat, azaz a szerzőt ELŐRE kifizeti hosszú évtizedekre. A forgalmazó tehát a szerzőbe fektet bele és kockáztatja, hogy el tudja-e sózni a terméket vagy sem, hány példányban és mennyiért. Ez azért más, mint a fejlesztés.

    A többi megállapításoddal alapvetően egyetértek. Nem feltétlen érdemes mindent összehasonlítani, körtét a dióval stb.

    A szoftverfejlesztés persze más, mint a sima "irodalmi" szerzőség. Bradbury-nek senki sem rótta fel, hogy lehetetlen dolgokról fantáziált a Marsbéli krónikákban. Épp az volt benne a gyönyörű. Egy szoftvernek azonban MŰKÖDNIE kell, méghozzá óramű pontosan, megbízhatóan, hitelesen. Ezért a szoftverfejlesztés során az ötlettel (feature lista, megoldások stb.) közel azonos értékű a szükséges ellenőrzés, dokumentáció és megbízhatóság kialakítása. És ennek is meg kell(ene) térülnie, hogy a résztvevők a pénzükhöz jussanak.

    Azonban amiről az egész szól, amiről az amerikai bíró is nyilatkozott, hogy a szoftverekre vonatkozó szerzői jog védelmének kiterjesztése a trivialitásokra, a megoldások elterjesztésének túlzottan merev korlátozása már trollkodás.

    [ Szerkesztve ]

    dr. Nagy Gábor

Új hozzászólás Aktív témák